M- By Facebook | Personal Digital Assistant

M2

כהמשך ישיר לפוסטים שלי העוסקים בעוזרים דיגיטליים וירטואלים– ולעובדה שהזכרתי בעבר שפייסבוק עובדת על עוזר דיגיטלי משלה-Link, אתעכב הפעם בהצהרת כוונות אותה הוציאה החברה לאור באמצעות דיוויד מרקוס מי שאחראי על מוצרי המסג’ינג של פייסבוק.

עושה רושם שפייסבוק עובדה קשה בכיוון ובונה בעצמה עוזר דיגיטלי משלה– בפוסט שכתב דיוויד מרקוס Vice President of Messaging Products -בפרופיל שלו בפייסבוק- Link החברה מפתחת ובוחנת מוצר העונה לשם-M, עוזר דיגיטלי פרסונאלי אישי אשר יהיה למעשה חלק מה-Messenger. אין עדיין זמן מוגדר להשקה רשמית של הפיתוח אבל שווה בכל זאת להתעכב על הפרטים אותם יודעים כבר היום.

פייסבוק מצטרפת להייפ גובר והולך של הרבה מאוד חברות המשקיעות ברעיון של עוזרים דיגיטליים, אבל– דיוויד מרקוס אומר כי מה שפייסבוק מתכוונת לעשות לא יהיה דומה לשום דבר אחר שראינו קודם- בניגוד לפתרונות של עוזרים דיגיטליים המבוססים על טכנולוגיות AI הקיימות בשוק לM יש קומפוננט אחר אשר מאומבד בתוכה- הרעיון של M הינו להשלים פעולות עבור האדם- העוזר יכול לרכוש עבורנו מוצרים, הוא יכול לדאוג לכך שמתנות תשלחנה לאנשים שאנחנו רוצים, להזמין עבורנו מסעדה, לעשות עבורנו סידורי נסיעה לחו”ל ולקבוע פגישות- כמובן שהרשימה אינה נגמרת בכך…

דיוויד מרקוס הוסיף פרטים על הרעיון ועל הטכנולוגיה, כמו כן על הפיתוח– תהיה בכלי אפשרות לבקש ממנו לעשות עבורנו משלוח של פרחים, או לשלוח מתנה לאימא שלנו לכבוד היומולדת שלה, נוכל לשאול איפה הכי כדאי לגלוש ועוד… כל אלו יחד מאגמים תפיסה של “אולר שוויצרי של עוזר דיגיטלי”- המאפשר לנו לעשות פעולות פשוטות ומורכבות ובאמצעות כך- קונה לנו זמן ומשאיר לנו את הסלוט הפנוי לעשות את הדברים שחשוב וכייף לנו.

M1

סביר להניח שהטכנולוגיה תמשוך אינפורמציה מהפרופיל- התחביבים, לייקים, לוקיישן, צ’ק אינים ועוד- על מנת שתוכל להשביח את העזרה ולספק אינסייטים רלוונטים ואינפורמציה טובה. הטכנולוגיה גם תוכל להשען על מרכיב הסרץ של הפלטפורמה- לאחרונה מארק צוקרברג דיווח על כך שבכל יום נתון מחפשים 1.5 מיליארד דברים בפייסבוק.

התוספת של עוזר דיגיטלי פרסונאלי בפלטפורמה נראת כמאץ הגיוני וטוב למסנג’ר- זו גם הזדמנות גדולה מאוד עבור מפתחים שיוכלו להרוויח ממהזדמנות ולבנות עליה פתרונות יעודיים (בהנחה שפייסבוק תאפשר זאת מתוך תפיסה של Open Platform) – בנוסף, נוכל כמובן לראות שכבת Payments בתוך המסנג’ר ובכך כלי התשלום יהפוך להיות לכלי עוצמתי המאפשר למשתמשים לשלם על מוצרים ושירותים בתוך האפליקציה- יכול להיות שאנו עדים להתפתחות עולם האיקומרס לשלב הבא שלו המחבר בין :חיפוש, קונקטסטואליות לצורך- שירות ותשלום. אם למשל תחפשו לרכוש משחק לילדים ו-M תמליץ לכם על משחק, תוכלו ללחוץ ישירות על Get מתוך האפליקציה והעוזר הדיגיטלי יעשה עבורכם את הרכישה וידאג לתהליך של התשלום גם כן.

אנחנו חיים  בעידן של עוזרים דיגיטלים אישיים– המבוססים על טכנולוגיות ופלטפורמות וישנו ציר פעולה רחב בתחום זה, גוגל, אפל, קורטונה ועוד, אבל ישנו הבדל בין כל הפיתוחים אותם סקרתי בעבר לרעיון של M שכן הוא מאמבד בתוכו אלמנט אנושי העוזר להפעיל את ה”מכונה” את העוזר הדיגיטלי- ההבדל הוא ב-Human Component דיוויד מרקוס מאמין ש-M תהיה שונה בגלל הקומבינציה בין היכולות המחשוביות והטכנולוגיה כמו כן המידע האישי מהפרופיל של כל אחד מאיתנו ובעירבוב ה-Human Component.

תוכלו לראות בצילום המסך שצירפתי לכם לרשומה- את הדברים שדיוויד עצמו כתב, זמן השקה של המוצר : ” כיום אנחנו בוחנים שירות חדש הקרוי M – עוזר דיגיטלי אישי שיהיה בתוך המסנג’ר ויאפשר לנו להשלים משימות ולמצוא אינפורמציה. השירות נשען על יכולות של Artificial Intelligence אך משולבת עזרה מאנשים אמיתיים אשר עומדים מאחוריו, בניגוד להרבה מאוד שירותי AI שקיימים בשוק- M יכולה להשלים עבורנו משימות, היא יכולה לרכוש עבורנו מוצרים, לשלוח אותם ועוד…

M3

מילת סיכום. כפי שאתם רואים קל לי לבצע את המשימה אליה התחייבתי בפניכם- סקירה קונסיסטנטית של האבולוציה בעולם של עוזרים דיגיטלים אישיים, שכן כל הזמן ועל בסיס קבוע צצות להן יוזמות חדשות מכיוונים מפתיעים. מבטיחה להמשיך ולשטח בפניכם את הסטאדי קייסים החשובים ואף יותר חשוב את המשמעויות אשר עומדות מאחורי הדברים- בעיני, מדובר על לא פחות מהתפתחות עולם האיקומרס, אל עבר שלב חדש ולא מוכר שהולך להפתיע- את כולנו !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.