What Will You Do With Watson?

88554433

הרצאה מדהימה של ענת לכנר הזכירה לי שהגיע הזמן לדבר על- Watson. על ווטסון שמעתי לא פעם וגם קראתי הרבה מאוד תכנים, אבל מעולם לא התיישבתי כמו שצריך לכתוב ולהסביר גם לכם את הדבר המופלא הזה- אבל כמו שענת אומרת בשכל רב, בלי שנדע מה זה או מי זה ווטסון- לא ממש נוכל להבין את עולם הדטה, עולם הביג דטה שלא נדבר שלא נבין מה שחקנים בעולם “זוממים”- בכל הקשור לרובוטים ותבונה מלאכותית שכפי הנראה תשנה את חיינו לנצח. הפוסט הזה יעסוק בהיכרות עם המיזם וישפוך עבורכם אור לעובדה שהטכנולוגיה מתקדמת ואין פשוט אין סוף לדימיון- או כפי ששמעתי לאחרונה בפסטיבל הקריאטיב בקאן- “כל דבר לפני שהוא קרה נראה היה בלתי אפשרי ולכן, כפי הנראה הכל אפשרי”.

בGSMA של השנה הנוכחית בברצלונה- כנס המובייל הגדול בעולם אליו אני נוסעת כמה שנים ברציפות– דיברה ג’יני מנכ”לית IBM על המיזם, ואין ספק שהיא הצליחה לפתוח לי את כל הצ’אקרות האפשרויות סביב הרעיון, עם היכולות המדהימות שהוא כונס בתוכו. אני מצרפת לכאן את ההרצאה המלאה של ג’יני מאותו כנס הGSMA ומבודדת למענכם בתוך הפוסט את ההתייחסות הממוקדת שלה על ווטסון- Link. לדברי ג’יני הגענו לעידן חדש של מחשבים, שמנצל את כוח המחשוב בכדי לאפשר לנו להשתמש בכל ההחוזקות של הדטה. זהו עידן הקוגנטיביות, והוא למעשה מהווה את התקופה השלישית של עולם המחשוב, עולם שבו מחשבים יודעים ללמוד, להבין ולסנן מתוך הרבה מאוד נתונים- יריעה רחבה של דטה שאותה האדם הפשוט ואף הגאון בגאונים לא מסוגל לקלוט לבדו. הרעיון הוא שאנו מזינים את התשתית הווטסונית בהרבה מאוד מידע, ובמקביל- המחשב לומד ומעבד את החומר העצום כשהוא מבין את מכלול הפרטים ברמה שאנו לבדנו לא היינו מוצאים את ידינו ורגלינו. זוהי למעשה סביבה קולבורטיבית, שבמסגרתה הרבה מאוד אנשים מוסיפים עוד ועוד ידע לסיסטם הכללי של הדטה, ומשפיעים על המערכת כשהמחשוב מעשיר אותה בתחבולות מתוחכמות ביותר, וחכמה יותר ויותר.

יבמ השיקה את ווטסןן בשנת 2011- היכולת של ווטסון נוסתה בצורה מווסתת על תחומי הרפואה, הבנקאות והפיננסים, כמו גם על עסקי הקמעונאות והתיירות. למעשה, הוזנו לתוך פרוייקט ווטסון כל גופי המידע והמחקרים שנאגרו בדטה, וכל הידע שקשור לדיספלינות הללו, צורף אל תוך המערכת הגלובלית. הכלי מנוהל על ידי מומחים מכל תחום ותחום והוא למעשה עובר הכשרה מיוחדת שמכינה אותו לחשוב, לתכנן ולחלץ תובנות מתוך הידע הקולקטיבי וההיסטורי שמתפרס על פני תקופה ארוכה ומבוסס על שיתוף מוחות רבים. הדטה המבוקרת, אם ניתן לנסח זאת כך- מתפקדת כמוח “האנושי” החכם ביותר והמהיר ביותר בעולם. מאז ומתמיד הטכנולוגיה עזרה לנו להתקדם, להיות מהירים יותר, לפתור בעיות – אבל, וזה אבל גדול ! האם הטכנולוגיה יכולה לעזור לנו לחשוב ? או אפילו מסוגלת לחשוב במקומנו ? ווטסון מייצג למעשה טכנולוגיה שיודעת לחשוב ! והסיבה ? ווטסון בנוי על מידע אנושי ומנוהל כפי שאמרתי קודם לכן על ידי טובי המומחים בתחומם.

חשוב להוסיף לכך שווטסון יכול לקרוא ולהבין שפה טבעית- natural language–  שמתייחסת למאפייני התוכן והמידע הניצבר בדטה שאנשים משתפים ברשתות החברתיות כמו פייסבוק וטוויטר. על רקע זה ווטסון יודע לנתח ולהבין מה אנשים משתפים ומספרים, הוא לומד את עקרונות המידע הזה, מתוך המחקרים, מהגיגי האנשים שהובעו כמו שאמרתי בשפה הטבעית של כל הרשת- באינטרנט, במנועי החיפוש ובמרחבי הרשתות החברתיות. הוא יודע לסנן את כל המידע הזה ולחלץ ממנו תובנות אנושיות. בסיכומו של דבר הוא שולף מכל המידע שמונחת לפניו היפותזה ברורה שמלווה בהמלצה- והחשוב מכל הוא שלב ההמלצה-  Prescriptive כי בכך הוא למעשה הופך לכלי שמתווה את המתכון הרצוי, ככלי שמנצל את העוצמה של הדטה והידע המתואר, כדי לחזות מראש הת כיוון הפעולה הרלווני, ולחלץ לנו המלצה שתנחה אותנו בשאלה הנפוצה “מה בידינו לעשות עם המידע”. כמו כן הוא גם מצביע לנו על הצעדים הדרושים כדי להגיע לתכלית המבוקשת.

ווטסון זה לא כלי שמפתחים אותו- כפי שיבמ מצהירים מדובר על כלי שלומד איתנו יחד, כלי יעיל שעובדים איתו למטרה משותפת. הוא יודע תוך כדי הלמידה השוטפת, איך להשתכלל בכיוון חכם יותר ומהיר יותר. אבל חשוב לומר שכאשר הוא מגיע ל-tipping point לשיא הבנתו בתחום, הוא גם יכול להתחיל ללַמֵד. מרגע שהוא קולט את עולם התוכן, כמו בתחום הרפואה למשל- הוא יכול להפוך לכלי שמלמד ומנחה רופאים איך לפעול. בעיני ווטסון הוא ההתגלמות של כוח המחשוב העתידני, יכולת שלמעשה לוקחת את רעיון המחשבים ומוסיפה להם לייר שלא היה כאן בעבר. אני מבטיחה לכם שאדאג להמשיך ולעדכן אתכם בנושא, על ידי הצגת קייסים, מחקרים והרצאות מעניינות. ובינתיים, אני מוסיפה לכם את הסרטון שמתאר את היכולות של ווטסון על מנת שתתרשמו ממנו בעצמכם. ולזה מתאים התואר “סופר מעניין”!

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.