Your Customers Digital Junkies ?

אני מביאה לכם במסגרת הבלוג החדש שלי מסמך של חברת המחקר מקינזי שנושאו – קווים לדמותו של הצרכן הדיגיטלי. זו חברה מעניינת, ואני טורחת לקרוא לא מעט מהתכנים אותם היא מציפה. כהמלצה חמה אני מעודדת גם אתכם לנהוג כך,  באם האג’נדה שלכם ותחומי העניין שלכם משיקים לעולם מתפתח זה. התנהגות הצרכנים משתנה במהירות רבה כאשר יותר ויותר אנשים משתמשים באופן אינטנסיבי בכלים, בפלטפורמות ובמיכשור הדיגיטלי. מחקר חדש זה מטעם חברת המחקר המוערכת מקינזי מביא הייליטס אשר מתייחסים לתוצאות הדרמטיות הנובעות מהשינוי ומהשימוש הגובר בפלטפורמות ובכלים דיגיטליים מצד הצרכנים. כמעט חמישים אחוז מהגולשים בארה”ב משתמשים בסמארטפונים, ברשתות חברתיות וכלים נוספים המתפתחים בתחום זה.

עורכי המחקר סקרו קבוצת לקוחות והתחקו אחר הרגלי צריכה דיגיטליים שלהם במשך תקופה ארוכה מאז שנת 2010 על בתחקיר שהקיף 100,000 אנשים שלקחו חלק בסקר. מן המחקר התברר שהאנשים שלגביהם סביר להניח כי יענו להגדרה של “לקוח דיגיטלי” יהיו : early adopters שהם שוחרי טכנולוגיות חדשות, ואותם חברת המחקר כינתה : Digital – media – Junkies. לרוב יחול הדבר על אנשים צעירים, המשקיעים זמן לא מבוטל בערוצי הסושייל מדיה. קבוצות אלה יוגדרו כצרכני תקשורת וקומוניקציה, לרוב נשים צעירות ולגביהן חשוב לציין כי התוכן שהן תצרוכנה יהיה בעיקר תוכן וידיאו .

הרשתות החברתיות משמשות למעשה כשער כניסה לקומוניקציה – לתקשורת, סושייל נטוורק, ובאופן ספציפי : Facebook, הגדלים בד בבד עם הרחבת הערוצים הדיגיטליים לסוגיהם. עבור אנשים בגיל 34 ומטה, הם למעשה כבר עתה הערוצים המקובלים יותר והנצפים יותר בסט אפ של ההעדפות שלהם. השימוש ברשתות החברתיות גדל באופן טבעי גם בשאר שכבות הגיל, ואותן רשתות הופכות למעשה לפורטלים המרכזיים של התוכן עבור אנשים שיכולים לשתף במסגרתם: תמונות, וידיאו, טקסט, ועוד … ככל שהאנשים מתרגלים לאמץ את הרשתות כמרכז התקשורת וכערוץ המידע המרכזי כך למעשה הופכות החלטות הקניה והצריכה לחלק אינטגראלי ממציאות זו בהיבט המעשי. בדיוק בשל כך גם המשווקים מאמצים את החשיבה המתייחסת אל הרשתות החברתיות כהזדמנות ומחדירים את קווי אותה חשיבה לתוך האסטרטגיה המובנית של החברה. אסטרטגיה מסוג זה מחזקת למעשה את נושא הWOM על ידי יצירת סיפורים שובי לב על החברה ולמעשה הפקת מירקם שלם של סטוריטלינג.

סמארטפונים – ככל שההרגלים שלנו בזיקתם למדיה מתפתחים, כך גם הסמארטפונים משתכללים במקביל, והופכים למעשה למקום המרכזי שבו אנחנו מעבירים את זמננו במשחקים. הם גם הופכים לאמצעי המרכזי שדרכו אנחנו מקיימים תקשורת אימייל, חיפוש באינטרנט וחיפוש אחר מוצרים ושירותים. כשליש ממשתמשי הסמארטפון מעדיפים להשתמש במובייל לשם חיפוש באינטרנט ולמענה למיילים על פניהאופציה השניה – כלומר הPC. במשך השנתיים האחרונות משתמשי איפון השקיעו 45 אחוז יותר מזמנם לטובת אימיילים ופחות 15 אחוז בסביבת הדסקטופ. יותר מ60 אחוז ממשתמשי סמאטפון ישקלו לרכוש מוצרי צריכה באמצעות המובייל ורבים מהם אף עושים זאת כבר עכשיו.

ככל שהכוח והפונקציונאליות של המכשירים הללו עולה, כך תלך ותשתכלל האפשרות להגדיל הכנסות ועסקים באמצעות פלטפורמת המובייל בצורה זמינה הרבה יותר. המחקר גילה כי כבר עכשיו משתמשי סמארטפונים מורגלים יותר לתשלום על תכנים דיגיטליים, ועל שירותים, יחסית לגולשים באופן המסורתי ברשת. שלושת רבעי ממשתמשי האיפון לדוגמא כבר עכשיו רוכשים איטם אחד או שניים באפ סטור של אפל מדי חודש. ככל שיש תפוצה גדולה יותר של מוצרים בסביבת המובייל כך יגדל הפוטנציאל המדרבן של התחרות וכך תצוצנה למעשה אופציות חדשות ומזמינות לאופני תשלום זמינים יותר בסביבת המוביליזציה.

הוידיאו באינטרנט מאתגר אף את הטלוויזיה המסורתית.  ככל שהמדיות הדיגיטליות מכפילות את עצמן וכמות הערוצים עולה בהתאם, כך הרגלי הצריכה של הגולשים בכל הקשור לוידיאו באינטרנט מתפתחים גם הם באופן ניכר. 34 אחוז מהנסקרים במסגרת המחקר הנדון רואים יותר ויותר תוכן טליווזיוני בסביבת המחשב – נתון שהשליש את עצמו בשנתיים האחרונות . נתונים אלו אמורים לפתוח דלת לאזור חדש, אזור של תחרות וחדשנות – כדוגמת חברות טלוויזיה אשר מפיצות ערוצים בכסף למשל מתחילות להציע תוכניות משלהן בטאבלטים ובמובייל.

ספקי וידאו רואים בכך הזדמנות להפעלת שירותים העוזרים ללקוחות לייצר תוכנית פרגמטית, המושתתת על היתרונות הדיגיטליים של הוידיאו- משווקים חייבים לראות בכך הזדמנות ולשקף מציאות תוכן רלוונטית לצרכני הוידיאו החדשים. עליהם להפוך לקריאטיבים ולמשוך שימת לב מירבית על ידי העלאת תכנים ייחודיים לצרכני קהל היעד.

המחקר זיהה מפתחות נוספים ששוברים את הפלואו הרגיל התקשורתי באמצעות פלטפורמות נוספות כגון – משחקים, מוסיקה, ספרים בפורמט אינטרנטי. המהפכה הדיגיטלית נמצאת עדיין רק בתחילת דרכה והדרך ממשיכה להיות מעניינת בכל הקשור לאינטראקציה, לבידור, לקניות וכמובן לשיטת העבודה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

One comment

  • תודה על הפוסט המשובח! גם לדעתי מאוד כדאי לעקוב אחרי מקינזי וחברות מחקר נוספות שכן אפשר ללמוד מהמחקרים שלהם המון בעיקר על תחום הדיגיטל, מובייל ובכלל – לקבל נתונים מדהימים על המדיה הדיגיטלית על כל ענפיה. בנוסף, אין ספק שבעתיד המאוד קרוב היקף צריכת תכנים ברשת דרך המובייל יעקוף את השימוש כיום במחשבים נייחים וניידים ויש להנחה זו השלכות מרחיקות לכת מבחינת משווקים ולמעשה כל מי שעוסק בהנגשת מותגים, מוצרים ושירותים באמצעים דיגיטליים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.