Beacons and Their Future in the Retail Industry

bi99

הביזנס אינסיידר העלו לאתר של המנויים סרטון הסברה מעניין- בו מדובר על ביקון ועל הפוטנציאל הטמון בניצול הטכנולוגיה, בכל הקשור להזדמנויות עסקיות חדשות- במפגש בין הטכנולוגיה- הצרכנים, והקמעונאים. מכיוון שהתוכן חשוף למנויים בלבד- החלטתי לעשות לכם שירות ולייבא אותו לכאן מלווה בתובנות משלי על הנושא. שילבתי לכל אורך הרשומה את השקפים המשמעותיים שצילמתי עבורכם מתוך המצגת על מנת שתהיה לכם תמונה ויזואלית לצד התיאור הטקסטואלי של הנושא. המצגת מהווה סרטון המסביר מה זה ביקון, מה מאפשר השימוש בטכנולוגיה ברמת האינטראקציה עם הלקוחות, וכיצד קמעונאים בימינו כבר משתמשים בטכנולוגיה הזו בתוך החנות. נתחיל קודם כל מהשאלה מה זה בכלל ביקון  ?

ביקון הוא מכשיר קטן מחובר Wireless– אשר משדר כל הזמן גלי רדיו לסמארטפונים וטאבלטים. אפליקציות במובייל יכולות “להקשיב” לסיגנלים של הביקון ולמעשה להגיב מיידית לאותם סימנים. כל אלו מייצרים טריגר של לוקישן בייס בתוך האפליקציה. סמארטפונים מגיבים לסיגנלים הללו באמצעות טכנולגיית בלוטוס BLE- והמשמעות היא שהטכנולוגיה הזו יכולה לעורר אפליקציה גם אם היא לא פתוחה- זאת בהתאם לסיגנל שקיבלה. ההערכה היא שבערך שליש מהסמארטפונים שקיימים היום בעולם כבר עכשיו מצויידים ביכולת הזו- וכמעט לכל האייפונים ישנה את הטכנולוגיה מאומבדת בתוכם. בעתיד הלא רחוק, כל המכשירים של אפל ומכשירים מבוססי אנדרואיד יהיו מותאמי ביקון, עם יכולת BLE מוטמעת בתוכם כחלק אינטגראלי מהמכשיר. כשאתם לוקחים בחשבון את העלייה בפופולאריות של כל עולם המחשוב הלביש, שעונים וצמידים- לבטח כמות המכשירים שיהיו מותאמי BLE תעבור את גבול המיליארד! הצֶפי הוא שהמספר הזה יגיע למיצויו הריאלי עד סוף 2015.

bi77

לאור הפוטנציאל העצום הזה רבים הקמעונאים שקפצו על ההזדמנות, והם מנסים לבחון מה לעשות איתה, ואיך לייצר חווית דיגיטל פיזיקל חדשה שתאפשר להם לאקטב אפליקציות של לקוחות שנמצאים בחנות עצמה. ההערכות של הBI הן שעד 2018- יוטמעו ב 4.5 מיליון מכשירים אפליקציות ביקון לשם הפעלה במסגרת המרחבים הפיזיים של החנויות ו3.8 מיליון מתוכם יופעלו מהמרחבים של קמעונאים.

bi66

קמעונאים גדולים משתדלים לאמץ יכולות כאלו מהר ככל האפשר, על מנת להמריץ את הטרפיק בחנות ולהגדיל את המכירות ברצפה הפיזית. מחציתם של הקמעונאים הגדולים בארה”ב בודקים כבר עכשיו את מגוון היכולות שיפיקו הביקונים במרחב החנויות. לפי ההערכות כשליש מהם יאמבדו את היכולת הזו בתוך החנות עצמה עד- 2016. אז איך למעשה קמעונאים משתמשים בביקון לאינטראקציה עם לקוחות ? הרעיון הוא שמי שנמצא בחנות ומחפש בתוך התיק שלו את הסלולר, יקבל פתאום הודעה ישירות לסלולר ובה מופיע קופון שמציע את המוצר המוצג על המדף שממול למקום בו נמצא הקונה. חשוב להדגיש שבנקודה הזו הפרסום הופך לרלוונטי עבור הלקוח, ובעיני הוא גם הופך מפוש שיכול להתפס כאינטרוסיב- לשירות אישי. זה אומר בפועל לעודד קניה בצורה חכמה ולהשפיע על קבלת ההחלטה.

bi55

קמעונאים משתמשים בביקון לעוד דברים– למשל כיוטיליטי לצרכנים באמצעות מפות שמקלות על ההתמצאות בקניונים וכמו כן, כקשר טוב לחיזוק ההשתתפות בתוכניות נאמנות וכמובן שגם כשיטה נוחה לתשלום.

bi44

Pay Pal עובדת על מערכת תשלומים– אשר מופעלת באמצעות ביקון, ומאפשרת לנו לשלם ללא מגע יד בתהליך הקניה- Hands Free.

bi33

חשוב רק להבין שיחד עם הזכויות שברעיון– מגיעות גם החובות שכן הצרכנים מאוד מודאגים מכל הנושא המטריד של שמירה על הפרטיות, ו”מעינו הפקוחה” של האח הגדול. 69 אחוז מצרכנים בארה”ב אומרים שאינם סומכים על קמעונאים שינהגו בדטה שלהם באופן אחראי.

bi22

קמעונאים צריכים לחשוב היטב על נושא אבטחת המידע וכיבוד הפרטיות של הלקוחות ועליהם לבנות שיטות ומערכים חכמים שלא פוגעים באותו אמון. למשל לייצר הצעת ערך דרך הביקון בצורה שעונה על צרכי הלקוח המובהקים ואשר משרתת אותו באמצעות חוקי נגיעה חכמים. כצעד בונה אמון מומלץ לייצר מנגנונים של Opt-in סיסטם-מנגנונים בהם הלקוחות מסכימים מראש שייעשה שימוש בדטה שלהם באמצעות הביקון וגם אז, לאחר התחייבות להשתמש באישור בתבונה.

בסופו של יום, הרעיון של ביקון יוכיח את עוצמתו אם יוסיף ערך משמעותי ללקוחות, וטבעי שברגע שזה ישרת את הלקוח זה ישרת את שני הצדדים. חשוב להפנים כי השימוש במובייל כמסך מקובל יותר ויותר כמדיה משמעותית בחייהם השוטפים של הצרכנים, ומהבחינה הפרקטית הביקון יכול להוסיף שכבה של מידע חיוני שמתכתב עם כל הגורמים המשתתפים בחווית הצריכה: המיקום, המסר הרלוונטי ללקוח וכמו כן- גישה קונטקסטואלית ואישית. כל אלו יפיקו ערך אדיר עבור קמעונאים בכל הנוגע לשיפור חווית הלקוח ברצפת המכירה תוך שימוש חכם בתשתיות טכנולוגיות חדשות !

bi11

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.