The Bot Economy

facebook-chatbot-alt

מאמר מעניין אותו אני מיבאת לכם מBloomberg– יהווה את תוכנה של רשומה זו, הכתבה- עוסקת בנושא חם והוא כלכלת הבוטים, מה יהיה העתיד של הBots ? הקשר בין בוטים לבין אפליקציות- והאם יש שחקן שמנצח בין שני המגרשים הללו. אשטח את המידע המקורי, כמו כן אוסיף אינסייטים ותובנות, למי שרוצה לקרוא את המקור ועל כך אני ממליצה רצ”ב –Link.

נשאלת שאלה, האם ה-Bot Economy צומח הרבה יותר מה-App Economy ? וכשמתבוננים במספרים התשובה היא כן. אין ספק שההיפ של הBots מצמיח במהירות הרבה מאוד רובטים קטנים שעונים למגוון פעולות ותכנים.

באמצעות Citigroup Inc, ניתן לקבל תמונת מצב אשר משקפת עד כמה הBot Economy צומח ומתפתח ואיך זה קורה הרבה יותר מהר ממה שחווינו בצמיחה של כלכלת האפליקציות בימים הראשונים שלה. כמובן, צריך לסייג את האמירות הללו בכך שהתנאים כיום שונים לגמרי- גם ברמת היכולות של המפתחים, גם ברמת הפלטפורמות וכמובן לא פחות חשוב- הידיעה שיש כל כך הרבה משתמשים שיכולים להיות חשופים לפיתוחים מסוג זה במרחק של- נגיעה.

על פי אנליסטים מובילים– שוק הMobile App יצר באופן קונסיסטנטי רווחים העומדים על גובה של-40 מיליארד דולר בשנה, זאת מבלי אפילו לקחת בחשבון Revenue שמגיעים ממקומות כמו מרקטינג ופרסום. בהסתכלות על התמונה ועל המצב כיום ניכר כי ישנה הזדמנות חדשה שמגיעה עם ה-Bots והיא תופיע ביותר ויותר פלטפורמות.

ההזדמנות הזו מונעת על ידי שחקנים כמו פייסבוק שרוצים לדחוף את המסחריות של פלטפורמת ה-Messenger ומצד שני שחקניות כמו אפל שלאחרונה הכריזה שהיא תשיק App-Bot Store חנות שתהיה יעודית עבור ה-iMessenger כל הסימנים הללו מסמנים את הרגע והשיפט שבו שרוי הלנדסקייפ של המובייל והמעבר מעולם של App Economy לעולם של- Bot Economy. ישנו פוטנציאל עצום לבוט להפוך ולהיות לטכנולוגיה שמשתמשים בה ברמה היומיומית וזאת בניגוד למשל לאפליקציות בסלולר שרובן לא בהכרח נמצאות בשימוש רב.

הצמיחה בעולם של הBots דרמטית מאוד וכשמשווים אותה לצמיחה של עולם האפליקציות בApp Store אל מול הצמיחה בפיתוח בוטס לFacebook Messenger מגלים סיפור מעניין מאוד- בשלושת עד ששת החודשים הראשונים לצמיחתם של הBots ניתן לראות התגברות מדהימה ומהירה של בוטס שמציגה את ה-Growth Rate המשמעותי והגדול שיש לרעיון אל מול עולם האפליקציות.

שוב, בנקודה זו צריך וחשוב לציין שהתנאים גם הם השתנו לגמרי שכן כשעולם האפליקציות נברא בתחילתו לא לכולם היו סלולרים חכמים, ההרגלים של האנשים היו שונים וסביבת המפתחים לא היתה כה עשירה ומיומנת כמו היום.

החידוד השני במספרים עוסק במפתחים שעובדים בשדה זה בחודש השישי, זה מבט שמראה כי לעולם של הBots יש כבר כמעט פי שלוש מפתחים אקטיבים משהיו לעולם של האפליקציות ב-14 החודשים הראשונים. זה מעיד באותה נשימה על המצב הכללי בו עולם הטכנולוגיה מצוי בשנים אלו ועל כך שישנו אקו סיסטם שלם שנוצר לאורך השנים ואבולוצית התגובה שלו הינה מדהימה בעוצמתה, מהירותה וגודלה.

פתאום, הנתונים עליהם מדברים הביזניס אינסיידר “מקבלים חיים ומשמעות” והם- שבעשר השנים שעברו הטכנולוגיה התפתחה יותר מבעשרת אלפים השנים האחרונות- ושבחמש השנים הקרובות אנחנו נראה את אותו קצב התפתחות כמו שראינו בעשר השנים שלפני.

ישנן שלוש חברות שמכניסות את הרעיון יותר ויותר אל העולם שלנו והן– פייסבוק, אפל וגוגל (Alphabet Inc). שלושתן נהנות מאוד מהצמיחה והגדילה של האפליקציות ועכשיו הן עושות שיפט אל פרונט חדש ומציאות מתפתחת. כמובן שזו שמרוויחה הכי הרבה מהשינוי הזה הינה פייסבוק שרוצה לדחוף לכך שהבוט יהיו חלק משמעותי וצומח מהפלטפורמה שלה, ויש לה כמובן פוזישנינג מצויין שיכול להרוויח הלכה למעשה מהפוטנציאל ב- ‘The Bot Economy.'”

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.