Planet Google

שקופית1

זו לא הפעם הראשונה שאני סוקרת לכם את עוצמתה של Google- בעבר, כתבתי עבורכם פוסט מקיף והצגתי לכם לטוב ולרע את עוצמתה של החברה הזו, ואת ההשפעות שיש לה על החיים שלנו, ההשפעות העכשוויות והעתידיות- כמו כן אזורים בהם גוגל מתכננת לכבוש צדדים נוספים של העולם ולהוות ציר מרכזי לשינוי. למי שרוצה לקרוא את הסקירה הקודמת שלי רצ”ב- Link.

הפעם, אני מייבאת לכם לכאן סקירה מעניינת מאוד של הביזניס אינסיידר אשר מספרים את הסיפור של-Google Planet במצגת מקיפה ומעוררת השראה. אעבור אתכם על השקפים המעניינים ואנכיח לכם את האמירות החשובות, כמו כן- אוסיף הערות והארות משלי. כמו תמיד אני מוסיפה לכם בתחתית הרשומה את המסמך המקורי על מנת שתוכלו לצלול אליו בעצמכם.

שקופית2

באופן בסיסי, הטענה של הביזניס אינסיידר הינה שגוגל “בולעת את העולם”. Google מהווה כיום את המדיה הגדולה ביותר בעולם- יותר מכל פאבלישר שקיים, ובכך למעשה היא מגמדת את המושג ביג מדיה- כי היא בעצמה הBig Media.

שקופית5

המספרים של הביזניס שתוכלו לראות אותם בגרף שמעל לפסקה זו– מראים כי גוגל מגלגלת במדיה שלה כיום כמעט חצי מכל ההשקעות בפרסום בטלוויזיה בכל העולם- אלו מספרים פנומינאלים שמחדדים ומנכיחים את העובדה שהפרסום הדיגיטלי מתחזק מאוד ומתחיל לנגוס בעוגת התקציב של מדיות אחרות.

גוגל משמעותית גם בתחום הדפדפנים– הדפדפן של Google הגוגל כרום “מוחץ” את פירפוקס ואת הדפדפן של מיקרוסופט שהיה בעבר הנפוץ ביותר בעולם-Explorer. מערכת ההפעלה של גוגל האנדרואיד שסבלה בעבר מרגשי נחיתות אל מול הiOS של אפל- חווה רנסאנס חדש והופכת להיות למערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם, וגם זו שמעורכת יותר ויותר על ידי קהילת המפתחים.

שקופית10

ההתעצמות של גוגל– מתחילה לנכר עיניים, וגורמת לאנשים לשים לב לכך ולחפש דרכים לבלום את גדילתה ואת התעצמותה.

שקופית13

למרות שהיא חולשת על המון תחומים, עדיין רוב ההכנסות שלה מגיעות מפרסום, ממודעות. נתח שוק הפרסום שלה מגיע מהSearch, מהרבה מאוד מודעות דיספלי- וחלק מהרווחים מגיע גם מוידיאו, Video זה תחום שמתעצם בעולם הפרסום, ובשימושיות של הגולשים וצפוי להוות נתח משמעותי יותר מהרווחים של גוגל בשנים הקרובות.

שקופית16

תחום החיפוש גדל כל הזמן– אבל בתקופה האחרונה ניתן לראות שישנה ירידה, החיפושים של הגולשים בדסקטופ “מתכווצים”, אבל גוגל ללא ספק שלוטת בתחום החיפוש במובייל, וזה הדומיין האמיתי בו מתפתחים הדברים.

גוגל גם מתפתחת מאוד בתחום הוידיאו, ההשקעה ביוטיוב מתחילה להחזיר את עצמה ! יוטיוב זו המדיה ששולטת בכל הקשור לוידיאו דיגיטלי- וכמובן, היא גם שולטת בכל הקשור למודעות וידיאו ככלי פרסום. זה הזמן שהפלטפורמה מתחילה להיות משמעותית ברווחיות שהיא מייצרת לחברת גוגל, עובדה שמוכיחה לנו שהשקעה במגמה לטווח ארוך וזיהוי חכם של טרנד בעוד מועד- יכול להוות כלי משמעותי והתפתחותי ברמה העסקית לאורך זמן.

שקופית23

וכמובן המגרש האנדרואידי מתפתח וגדל– מפרויקט קטן ומדעי שנוהל בגוגל, אנדרואיד הופכת להיות למערכת ההפעלה הדומיננטית בכל העולם- והיא זו שמועדפת על ידי צרכנים וקהילת המפתחים. גם בעיית הפרגמנטציה של אנדרואיד פוחתת, והיא מתחילה לעקוף את iOS בטרפיק שהיא יוצרת. משתמשי אנדוראיד צורכים יותר מדיה ממה שמשתמשי iOS צורכים, ואותם יוזרים הופכים להיות גם כן יוזרים מעניינים בכל הקשור לסחר אלקטרוני במובייל- ומדביקים את הפער שהיה קיים לאורך השנים מול משתמשי אפל, תוכלו לראות את גרף ההשוואה מתחת לפסקה זו :

שקופית27

האפליקציות של גוגל כיום הינן האפליקציות שמשתמשים בהן הכי הרבה צרכנים- לאורך זמן כל הזמן.  תוכלו לראות סקירה של האפליקציות ואחוזי השימוש מתחת לפסקה זו :

שקופית28

Google Play מתחילה להדביק את הפער- ואת הקצב בכל הקשור לרווחים מהApp Store אל מול משתמשי אפל, וגם בגזרת המפתחים כפי שכתבתי קןדם לכן, Google Play מתחילה להיות זירה רלוונטית ואטרקטיבית שמייצרת קשר עמוק עם קהילת המתפתחים וגורמת להם לפתח את הפתרונות שלהם על גביה. בשנת 2014 גוגל פליי היוותה כשבעה אחוז מכל ההכנסות של גוגל, זה אולי לא נשמע כמו אחוז גבוה אבל ממש כמו הגידול בYouTube- זה אחוז שמקף מגמה שמשנה את חוקי המגרש בעולם הפלטפורמות ומייצרת לגוגל ציר חדש של רווחים הולך וגובר.

שקופית38

ובשל העובדה שגוגל כחברה כל כך מצליחה– באזורים אותם מניתי, היא מתחילה “לזרוק” כסף על העתיד- להשקיע במקומות לא ידועים ולהתנסות, כל הזמן להתנסות. היא מתנסה בעולם של רכבים אוטונומיים שמופעלים באמצעות האינטרנט בלבד, כמו כן במחשוב לביש אחת הדוגמאות המובילות לכך הינה Google Glass– במקרה של המשקפיים של גוגל לא מדובר בהכרח בסיפור הצלחה אבל ללא ספק זו התנסות שמחזקת שריר ביכולות של גוגל,  או אולי אפילו ניתן להגיד מייצרת שריר חדש.

גוגל עובדת בספקטרום של העולם המחובר- Connected World גם על פרויקטים מתחום הרפואה בחיבור לדיגיטל, עם פרויקט העדשות המחוברות שלה שמאפשרות לאנשים כבדי ראייה לחזק את היכולת שלהם ולמעשה דרך הדיגיטל להשביח את איכות החיים ואיכות הבריאות שלהם.

שקופית39

גוגל גם עובדת חזק מאוד במגרש של החיבוריות בביתConnected Home,  כמו שתוכלו לראות בגרף מעל לפסקה זו, היא בהחלט בונה את עצמה בצירים שידועים כצירי החדשנות שמתפתחים לתוך חיינו. ובודקת גם מרחבים חדשים שלא היו בשימוש בעבר, כמו המרחב האווירי- על ידי פרויקטים שונים סביב שימוש ברובוטים ובDrones.

וכמובן ישנו הפרויקט העתידני והשאפתני של גוגל, שמטרתו לקרב את האינטרנט למקומות שאינם מחוברים בעולם באמצעות בלונים פורחים- Project Loon כל זאת לטובת יצירת תשתית עולמית של חיבוריות- והבניית יכולות חדשות לתושבים שנמצאים בגאוגרפיות שלרגע זה מנותקות מהאינטרנט ולא נגישות לשירותי : חינוך, בריאות ופיננסים.

כפי שהבטחתי לכם, צירפתי לכם את המצגת המלאה בתחתית הרשומה, על מנת שתוכלו לקחת ממנה בעצמכם, מקווה שהסקירה הזו פתחה לכם את הראש והראתה לכם כיצד חברה כמו גוגל יכולה להיות משמעותית, וגם קצת מפחידה באקו סיסטם של חיינו. מבטיחה להמשיך לסקור עבורכם את העולם המתפתח ובתוכו גם את התפקיד שגוגל ממלאה על מנת שתוכלו להבין טוב יותר את השינוי ולהשתמש במידע לטובת העסקים והחיים הפרטיים שלכם.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.