Raise your Innovation Aspiration | Mckinsey

מקינזי פרסמו מסמך חשוב שמדבר אל עסקים ומעודד להסתכל ולנתח אחרת את המצב הנוכחי, האמירה הברורה של חברת המחקר הגלובאלית היא- שדווקא בעיתות של משבר צריך לעבוד קשה על חדשנות! ולמעשה לנסות ולפתח שרירים ויכולות שמתייחסים אל סיכונים חדשים עתידיים אבל לא פחות חשוב אל הזדמנויות. צירפתי את המסמך המלא בלינק הבא, אבל החלטתי לשלוף מתוכו דברים שמהותי לדעת ולהכיר, ובנוסף הוספתי על הדברים גם תובנות ומחשבות משלי-Link.

במצגת המגמות שלי לשנת 2023 קדימה, דיברתי על המצפן Double Down- ואמרתי שבעיני, דווקא בעיתות של אי וודאות, שיחה ותחושה דכאונית של משבר אינלפציה- חברות צריכות לחשב כיצד הן מתייחסות ב”אינדקס יתר” להווה מול חיזוק היכולת העתידית שלהן. במשברים קודמים, אפשר היה לראות בוודאות שכשחברות השקיעו יותר, הן הרוויחו ויצאו עם היד על העליונה!

בשנים האחרונות, הנחות היסוד שעומדות בבסיס בניית וקיום קווי עסקים ויוזמות צמיחה רבות השתנו או התקלקלו ​​לחלוטין. חברות עם מודלים עסקיים שמותאמים למערכת ספציפית של תנאים גלובליים הופכות לפגיעות יותר לשינוים התכופים וצריכות להשקיע יותר, לא פחות, בחדשנות כדי לפתוח נתיבים חדשים של כדאיות.

כבר ראינו את זה מתגלה במחסור שמשפיע על מוצרי צריכה, קמעונאות ותחום הרכב, וככל שמשבר האנרגיה מתרחב, שיבושים משפיעים על תעשיות נוספות. לעומת זאת, מודלים עסקיים שמתייחסים לאי הוודאות של ימינו באמצעות זירוז ייצור מחדש או התרחבות להצעות דיגיטליות, למשל, יכולים לעזור לחברות להיפטר מהשיבושים.

למעשה, הסיכונים הקשורים ב”עסקים כרגיל” לעומת חדשנות נועזת הופכים בתקופות של שינוי לכלי רובסטי ומהותי, העברת משאבים לעבר הימורי חדשנות גדולים- היא גידור חשוב מפני אי ודאות ראינו את הדפוס  הזה מתגלה במחזורים קודמים. מקינזי נותנים לדוגמא את המקרה של “בסט בי”, על רקע השפל של 2002, Best Buy זיהתה שהיא לא יכולה לנצח על רוחב המבחר והתמחור התחרותי בלבד, אז היא השקיעה בחדשנות המודל עסקי שלה, ויצרה והגדלה את שירות תמיכת הצרכנים שלהם Geek Squad- החדשנות שהיא הביאה לשולחן היא יצירת פרונט חזק של מומחים ושירות לקוחות מעולה.

משבר האנרגיה דוחף אפילו מגזרים מרוחקים לאמץ חדשנות. קחו למשל בירה: הפחמן הדו-חמצני המשמש לגז הוא תוצר לוואי של ייצור אמוניה, תהליך עתיר אנרגיה המופעל בעיקר בייצור דשן. מחירי האנרגיה הגבוהים באירופה עצרו את ייצור האמוניה, ויצרו מחסור בפחמן דו חמצני בשיא עונת הבירה של האזור. בעוד שכמה מבשלות בירה אירופאיות בחרו לסגור את הפעילות, אחרות אימצו במקום חדשנות בתהליך על ידי חקר חנקן או אמצעים אחרים ליצירת קצף בירה.

Choose a balanced portfolio of short- and long-term innovations

בזמנים של שיבוש או אי ודאות עמוקה, חברות צריכות לאזן בקפידה חידושים קצרי טווח שמטרתם הפחתת עלויות והימורים פוטנציאליים לפריצת דרך. ככל שהדרישות של הלקוחות משתנות, סביר להניח שהאינדקס יתר על שינויים קטנים במוצר (שנותנים מענה לצרכים שעשויים להיות זמניים) לא יגביר את הביצועים לטווח ארוך. עם זאת, “שיפוץ” בעיצובים ובתהליכים יכולים לייצר חיסכון המסייע לממן השקעות לטווח ארוך יותר בחידושים שעשויים ליצור מסלולים לצמיחה רווחית.

לדוגמא, כאשר חברת מוצרי צריכה ארוזים מצאה את עצמה נופלת מיעדי הצמיחה והמרווח שלה, והיה לה חסר הון להשקעה בהצעות חדשות, צוות צולב תפקודי בנה מפות דרכים להצעת מוצרים מיידית וגם לטווח ארוך יותר. בתוך ארבעה חודשים, החברה שינתה את ההשפעה הפיננסית והיתכנות הביצוע של ניצחונות מהירים להפחתת עלויות, כגון אופטימיזציה של חבילות ורציונליזציה של נוסחאות, כמו גם פרויקטים שאפתניים יותר, כולל מעבר לאריזה בת קיימא ומוצרים חדשים לחלוטין. הפחתת העלויות מהחידושים המצטברים הניבו כספים שהחברה יכלה להשקיע מחדש ברעיונות צמיחה ארוכי טווח, בעוד שתהליך חדשנות הפחית את לוחות הזמנים לפיתוח מוצרים ב-75%.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.