Connected World

354545

כולנו נעשים חכמים יותר באמצעות הטכנולוגיה.העצמים שסביבנו, הבית, העיר, ואחר כך גם יבוא תורה של המדינה, כל זאת באמצעות הקונקטיביות והאינטרנט- ואם באמת הכול יהיה מקושר- תיווצר שכבת מידע, שכבת תקשורת שתגרום לכל אזרחי העולם, להנות ממציאות מחוברת יותר וכפועל יוצא- טובה יותר. כל ההקדמה הזו קשורה לקטגוריה חדשה שאני רוצה להשיק בבלוג שלי, וזהו הפוסט הראשון שעושה “חימום” לנושא. כפי שכתבתי בפרופיל שלי בFacebook לפני זמן מה, אני מתכוונת לעצב במסגרת הבלוג עולם תוכן בנושא חדש ש”מטריד” את מנוחתי וגורם לי לעבוד שעות נוספות, הוא-“העולם המחובר” Connected World. אקח אתכם לטיול שהוא מסע במפת הפלטפורמות והעסקים שתומכים את הכיוון הזה. דרך כך אנסה להפגיש אתכם עם מבחר גישות, נקודות מבט, אינטרסים, מחקרים וסקרים ממוקדים, וכולי תקווה שבסוף המסע (או אולי תוך כדי) אוכל לחבר אתכם לתפישה של “העולם המחובר” ולסיבות הטובות להתרגש מקונספט זה. הפעם, אתחיל ברשומה מעט פילוסופית שתקרב אתכם לרעיון ותעזור לכם ולי לבנות את הסיפור לשלביו.

Augmented Reality & Data- רצות בראשי כבר הרבה זמן מחשבות, בנוגע לאוגמנטד ריאליטי ! אבל אחרת ממה שאתם מכירים ולא באמצעות הדוגמאות הטבעיות שקופצות לראשינו באופן ספונטאני. אני רוצה לשים את האצבע על כך שאוגמנטד ריאליטי הוא בעצם- דטה לשמה, או במקרים מסויימים Big Data. כלומר, שכבת דטה שמתקיימת במציאות הפיזית ומתעשרת בהמון מידע, אשר עובר דרך כלים, שיטות וטכנולוגיות מתקדמות. שכבה זו מאפשרת לנו להיחשף אליה- ובעיקר לעשות איתה משהו אפקטיבי עבור חיינו הפרטיים והעסקיים ולהשביח את איכותם. מגמה זו מקבלת ביטוי פרקטי באמצעות כלים כמו : Waze, גוגל מאפס, Google Now ועוד. ביכולתנו לקבל מידע מתוך הדטה שמצטברת סביבנו, ולגלם אותה באופן אקטיבי בפעולות שניתן לעשות איתה בפועל. שימו לב לכך שלמעשה דרך הכלים הדיגיטליים הללו אנחנו מקבלים “מערכת הפעלה חדשה וניהול של אורח החיים שלנו”! ומערכת ההפעלה הזו חושפת אותנו לרבדים של מידע שמזניק לנגד עינינו היבטים חדשים, לגבי שאלות ותשובות שישפיעו בצורה משמעותית ואיכותית על העשייה שלנו.

הרובד הזה של המידע הנוסף לגבי עצמנו, הוא הגורם החשוב ביותר שמוערך בעיני כמגמה הראשית המסתמנת לקראת השנים הקרובות ובמיוחד ב2014. דבֵקוּת במגמה זו היא שתקבע את רמת ההצלחה- אני לא חושבת שזה עקרוני אם קוראים לזה “ביג דטה”, “טכנולוגיות מתקדמות” או כל שם מפוצץ אחר. מה שחשוב הוא שאנו זוכים באפשרות החדישה להיחשף לשכבה של דטה עם מידע שמסוגל לספק לנו יותר פרטים, ואף לכוון אותנו לעשייה יותר מדויקת מכל מה שעשינו עד כה. מהדברים הללו אני מחלצת עבורכם תובנה חשובה והיא- כדאי שתהיו מודעים למעמדה העולה של הדטה שכן היא הופכת לדבר המשמעותי ביותר לשגשוג החברה שלכם. מדובר בGame Changer- שיגרום לפיתוח של תרבות עסקית וניהולית חדשה, שיטה שתעזור לכם לקחת את העסק שלכם כמה רמות קדימה ולאמץ לארגונכם נכסים חשובים חדשים- המכוונים אתכם ללמוד את העסק באופן הדרגתי ומתפתח. חשוב ש”תעבדו” בזה ! כי זה מה שצופן לנו העתיד, ואולי בעצם זהו ההווה, שכבר נמצא בהישג יד !

האינטרנט עוצב בצורה כזו שמשפיעה משמעותית על חיינו. הכניסה לאינטרנט שוות ערך לעיקרון חופש הביטוי, היא מופת לדמוקרטיה בכל אספקט שנוגע לחיינו. האינטרנט מצליח לשבור את הריכוזיות של המידע, והופך את הנגישות לכלי משַטֵחַ הבדלי מעמדות ומוכן לשימוש עבור כל השכבות ובפוטנציאל עבור רוב אוכלוסיית העולם (על כך ארחיב בפוסטים הבאים). האנשים שאינם מחוברים לאינטרנט בעצם חשופים לפחות ופחות אמצעֵי מִחְייה- כי האינטרנט הוא כלי שמאפשר לשכבה עסקית לצמוח ולפתח יכולת עצמאית- בקרב אנשים שנחשפים לאפשרות לבצע שלל פעולות, ובכך לחבר את עצמם לתרבות מתקדמת ולהשביח בפועל את איכות חייהם.

היכולת לשתף באינפורמציה- מאפשרת לאנשים לדעת באמת מה קורה במדינות שלהם, והידיעה הזו היא אנאיבלר מעשי עבורם לצורך ההתפתחות העסקית ולהעצמת היכולות העצמאיות. הטכנולוגיה משנה אותנו במובנים רבים, האינטרנט משקף חופש במידע ובביטוי ובכך מאזן את הכוחות החברתיים והופך את חיינו להרבה יותר גמישים : מה שנבנה לאורך השנים כהיררכיה שמבדילה בצורה מאוד לא הוגנת בין חלשים לחזקים- עובר מהפך ומאפשר סוג חדש של יחסים, תקשורת וכמובן גם עסקים.

מילת סיכום וקצת על עתיד הקטגוריה הזו– כפי שיכולתם להבין, הסדרה הזו תעסוק בתמורות שהטכנולוגיות, הדיגיטציה, המובייל והסושייל מביאים אל חיינו כבני אדם. ומשלב זה ואילך אקשור את כל הנקודות הכלולות בדטה, ואבנה לעיניכם מארג אחיד שיצביע לכם על מיקומכם בתהליך האבולוציוני של המסע הזה ויאפשר לכם לקחת ממנו תובנות משמעותיות (ואף מרגשות…) שתעזורנה לכם להשתמש בכל אלו ככלים, כמצפנים. אני מצרפת לכאן סרטון על הנושא, אותו מצאתי ברשת. אין לי ספק שהוא גם יכניס אתכם לאווירה התואמת עם המוזיקה שאני מנגנת לכם ברקע ועם הריקוד הזה שאליו אני מזמינה אתכם להצטרף.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.