Real Time information | Case Studies

החלטתי לכתוב פוסט בנושא – ‘אינפורמציה בזמן אמת’ – המיקוד בפוסט זה הוא סביב סקירת אפשרויות ודוגמאות מהעולם של אתרים אשר משתמשים באינפורמציה של זמן אמת על מנת שיוכלו ליצר תועלת. צירפתי לכם חמישה טיעונים ודוגמאות מוצלחות שמראות איך התוכן ברשת מהווה כלי ליצירת – שכל, ידע ויכולת קבלת החלטות הקשורה בתוכן גולשים. לכל דוגמא אצמיד את הראציונאל וסקירה של הדוגמא הממחישה אותו.

מידע אישי ואינסייטים פרסונאליים עשויים לשמש כאמצעי – אשר מקל על קבלת מידע קבוצתי | הצמיחה המשמעותית של טכנולוגית המובייל וחדירתה לכל רחבי העולם, מאפשרת את המידע  של הפרט בצורה חסרת תקדים. הטלפונים הסלולרים והטאבלטים יכולים להתחבר ולהקל על איסוף מידע אישי שרלוונטי לעסקיו. כל אלו מאפשרים לנו הצצה לאינסייטים על ההרגלים וההתנהגויות של הפרט באופן עמוק יותר מאי פעם. מתוך הסט של פלטפורמות שונות יכולים בעלי העניין לאסוף ואף לאמוד מספרית את האינפורמציה על מעשינו, על הבריאות שלנו, על מצבי הרוח וכמו כן הם יכולים גם לשתף את פיסות המידע הללו עם קהילה רחבה של אנשים דרך הקישורים לרשתות החברתיות. כך מתאפשר ניתוח הנתונים ברמה המקומית ואפילו ברמה רחבה יותר של אזורים גיאוגרפיים – ממדינה  ועד יבשת שלמה. מהן ההשלכות ? תושבים יכולים להבין את מצב הWell Being דרך האיסוף של המידע ודרך השפעת הגומלין בין המסד הקולקטיבי לבין המערך האישי. קהילות יכולות למנף את ערכו של המידע ולנתח אותו לשם קבלת שכבה מעמיקה יותר של תובנות על ההתנהגות הקולקטיבית של קבוצה ועל ההרגלים של הזולת. אנשים יכולים לייצר אינסנטיב על מוניטורינג נקודתי ועצמאי מרגע שיבינו את הבנצ’מארק שלהם מול האחרים ומכאן יקבלו תמונה מדויקת יותר לגבי האקו סיסטם בו הם חיים.

Case Study – אתר פיננסים אישי Bundle.com עושה אגריגציה של מידע על צרכנות בארה”ב. סיטי בנק ובנקים נוספים מאפשרים לגולשים להיות נגישים למידע אקטוארי, הוצאות בזמן אמת ותובנות, באמצעות המידע הזה יכולים הגולשים לחקור מה הוא הממוצע של הטרנסקציות ובאילו מתחמים הן נעשות, וכמו כן לחַלקן למדורים כגון – קניות, אוכל ושתייה. המידע הזה מאפשר לגולשים להכיר מה עושים האחרים, איך הם צורכים, מה ההבדל בין עיר לעיר וכולי. זהו מידע קולקטיבי שנאסף מעולמו של היחיד והופך למסד נתונים נגיש שעוזר לקהילה וחוזר ומתגלגל אל היחיד כחומר שהתעשר בממדים נוספים.

הבאאז באון ליין כסַמָן המצביע על הסטאטוס באוף ליין | השימוש ברשתות החברתיות הפך לכלי שימושי ביותר בכל רחבי העולם. אנשים מתחברים זה לזה דרך חשיפה לעדכונים שהם צוברים מהאחד למשנהו. אפשר לקבוע בוודאות שדרך השינוי המשמעותי הזה שמעודד יצירת קהילות ברשת, אכן מתרחשים שינויים ניכרים בזמן אמת דרך החיפושים ברשת והפעילות השוטפת ברשתות החברתיות. התוכן המאוד קונבנציונאלי הזה יכול להיות לעזר בשעה שעולה הצורך לקבוע מה יהיה הצעד הבא ולחזות מה צופן העתיד. היציבות של המדיה החברתית המקיפה את הפלטפורמות השונות הובילה לדמוקרטיזציה אמיתית של המדיום. שמאפשרת לכלי להיות מעין ברומטר חברתי. מידע חדש המוצג למשל בתמונות יכול להיכלל בסך הנתונים שיש בידינו כמידע נצבר על האנשים. 

Case Study – החיפושים שלנו ברשת הופכים לאמצעי לחזוי הפלואו הגלובאלי – קיים קשר הדוק – שמתפתח למערכת יחסים – בין התכיפות והכמות שבהן אנשים נוהגים לחפש נושאים שונים ברשת לבין התוצאות המתרחשות בפועל. למשל חיפושים תכופים אחר מידע על שפעת ועל סימפטומים של המחלה יכולים לשקף לנו בבחינת תחזית שמשהו עומד לקרות בתחום בריאות הציבור. האתר של גוגל – Google Flu עוזר לקבוע לקבוע בזמן אמת את מצב השפעת בכל מיני אזורים ברחבי העולם.

דיווח פעיל בזמן אמת ככלי עזר לשיפור איכות החיים הקולקטיבית | מערכות אשר עוקבות אחר שינויים הופכות לכלי מינוף ולכוח משמעותי עבור אנשי הקהילה. חוכמת המון  מועיל שמאפשר לאנשים לדווח על מקרים סביבם מבטיח לקהילות קולקטיביות את שיפור איכות החיים שלהן הודות לאפשרות לקבל דיווח מידי ולמנוע תאונות. לרוב קורה שהודות לשימוש במובייל, מערכות המוניטורינג לא רק מספקות מידע בזמן אמת, (לוקאלי ומבוסס מיקום), אלא גם מאפשרות שהתוכן ינותב ויועבר אל הקהילות הרלוונטיות מהשטח אל המעגלים ההיקפיים – from the ground up . 

Case Study – שימוש בSMS לצרכי דיווח ומיפוי מצב הבחירות. במהלך הבחירות אשר נערכו במרץ 2011 בארה”ב התברר כי מערכת של בחירות דמוקרטית שמתפקדת כמו רשת חברתית בשם Mwen Konte עשתה מוניטורינג סביב שימוש בSMS. בערך 1500 משתתפים עשו מוניטורינג של הבחירות בשטח וקיבלו תמריץ לשלוח סמס ברגע שהם שומעים על הונאה ושיבוש הליכי הבחירות בשטח. התוצאות הוצגו במפה דיגיטלית אשר אפשרה ליצר קונטקסט ואינסייט על שימוש לרעה בשיטת הבחירות באותו האזור שעליו דיווחו. 

קהילות במובייל – הקמה של קהילות וירטואליות ותחזוקתן באמצעות טכנולוגיות פשוטות | הקלות והיציבות של מכשירי המובייל מאפשרים להם לשמש כפלטפורמה אידיאלית עבור קהילות מאורגנות אשר יכולות לערוך תיאומים בין המאמצים המוקדשים לדיווח על אירועים מסוגים שונים. בזמני אירועים דרמטיים, או גם בזמנים רגילים ליצירת קשר בין קהילות קיימות. המכשירים יכולים למעשה לתפקד ככלי שעוזר לקולבורציה וקישור ישיר. על ידי אפליקציות חדשות ושירותים, הרשתות הנרקמות בין האנשים מתבססות ומתחזקות על בסיס לחיצה פשוטה על כפתור אחד. פעולות רגילות ומטלות שבשגרה נעשות ביתר מהירות דרך השימוש הפרטי במכשירי מובייל ובטכנולוגיות שהם פיתחו. המהירות שבה מתרחשים הדברים לא רק שמזרזת את מהירות התגובה אלא גם משנה באופן יסודי את אופיין וטבען של המשימות ומשפיעה על טיב היחסים בין האנשים אשר מעורבים במשימה. הקשרים הללו משנים את ההתנהלות הטבעית של האינטראקציה בין בני האדם הודות להרחבת סל האפשרויות. מינוף של הכוח הנובע מגורם המיידיות, שיתוף הפעולה בין קהילות מתבטא בשינויים ממשיים שמתחוללים בזמן אמת. 

Case Study – כלי שמעודד שיתוף פעולה ומאפשר תקשורת נוחה – GeoChat הינו שירות אשר מקל על קואורדינציה בין מאמצי הארגונים השונים. זהו כלי שמאפשר לכולם לשתף ולהיות חשופים למידע המספק נתונים רלוונטיים על “מי עושה מתי ומה” במכשירים סלולרים שונים. בפלטפורמות שונות , על ידי שימוש ברשת או על ידי שימוש בסמס , מייל או דפדפן. באמצעות המערכת הזו מובטח זיהוי מהיר של בעיה ובעקבותיו טיפול מיידי בזמן משבר.

כלים לוקאלים אשר מייצרים ומשתפים חוויות חזותיות | מפות הן למעשה כלים אוניברסאליים ומעלתן  מתבטאת ביציבות שתכליתה לספק כמויות משמעותיות של מידע. גידול משמעותי של זירות קוד פתוח וכלים המיועדים לכך, מאפשרים לקהילות לוקאליות להציג מפה ולספק נתוני שטח בזמן אמת, כולל הוראות של ניווט ביחס לשינויים שחלו בסביבה. תכנים מסוג זה מקבלים משמעות מיוחדת עבור הפרט בתקופות משבר כשהם מנסים להשיג אינסייט לגבי ההשפעות על הקהילה שלהם. במפות נמצא חומר שכולל שפה אוניברסאלית, והן מפורשות בקלות על ידי אנשים שמדברים שפות שונות ונעים במעגלי חיים נפרדים. כלים פתוחים ונגישים מאפשרים למפות להישאר רלוונטיות. מפות קולבורטיביות מעודדות אזרחים להיות מעורבים עם הקהילה המקומית שלהם בכך שהם מספקים מידע מעודכן שאינו ברור מאליו. 

לסיכום ומילת המשך, אני מבטיחה להמשיך לחקור את הנושא ולהביא לכאן דוגמאות ורעיונות  מפרספקטיבה זו, מקווה שלקחתם עד כה מעט השראה ופתחתם את הראש להזדמנות.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.