Smartphone Users

החלטתי לרכז לכם נתונים שאני אוספת מתוך כתבות שונות בעולם – מתוך מטרה לברר מה אנשים עושים בסלולר. הסיבה, ככל שנדע יותר מה המשתמשים עושים במכשיר כך לדעתי נוכל לדייק יותר בתכנון המהלכים שלנו. עצם העובדה שאנחנו מבינים את אופן השימוש ואת הדברים שמעסיקים את הגולש איתו נירצה לבוא במגע, מאפשר לנו להכיר טוב יותר את האקו סיסטם בו אנחנו רוצים להיות פעילים ולגזור מכך לגבי הדרך בה נצעד.

על פי eMarketer המובייל היום תופס 12 אחוז מזמן השימוש במדיה אצל האמריקאים – אחוז שעלה פי שלושה מאז שנת 2009. אם כך זוהי מגמה שרק הולכת וגדלה ועלינו להתייחס אל המסך הזה כאל חלון הזדמנויות המתחדש מיום ליום. ככל שנכיר אותו טוב יותר נדע לייצר מהלכים מדויקים שיהיו תועלתיים לשני הצדדים. מה לקוחות עושים במובייל ? על מה הם שמים את הפוקוס ?

העניין המרכזי שלקוחות מוצאים במובייל הינו – שימוש באפליקציות מובייל. השימוש באפליקציות עולה באחוזים רבים על שימוש במובייל ווב, ומשתמשי סמארטפונים כיום “מבזבזים” 127 דקות במובייל ובאפליקציות. זהו נתון שראוי להסתכל עליו בצורה מושכלת. גולשים במובייל מחפשים באופן ויראלי אחר צרכים נקודתיים מבחינתם ויש סיכוי ממשי שיגיעו אל הצעות הערך שלכם באם התוכן שהצגתם יותאם במדוייק לצרכיהם. במידה שיהפכו לנאמני המותג, קרוב לוודאי שהם יורידו את האפליקציה שלכם. קחו בחשבון שגם אם נתוני הגלישה באפליקציות מרשימים אתכם – עדיין, לכל גולש יש מספר מוגדר של אפליקציות שאליהן הוא מחובר ודרכן הוא יצרוך כפי הנראה בתכיפות רבה. החיפוש החופשי עדיין מהווה את ההזדמנות הגדולה שלכם במובייל. ולכן, גוף מסחרי חכם צריך לחשוב על השקעה בשניהם. למעשה, הדבר דורש טיפול מקצועי בגלישה במובייל לשם יצירת תוצאות חיפוש מותאמות, לצד בניית אפליקציות אטרקטיביות שמספקות ערך בר תועלת לידיים של הלקוח וגורמות לו להוריד אותן ולהשתמש בהן באופן קבוע.

מובייל גיימינג הוא אחד הטרנדים הבולטים בין המגמות הנמצאות בעלייה. גורם המשחקים בסלולר – עם האפליקציות במובייל, מתגלה כתחום המובייל המושך ביותר ובעל נפח השימוש הגדול ביותר. למעשה, מחקרים מראים כי 43 אחוז מהפעולות של המשתמשים במובייל “הולך” למשחקים. וכן יש גם לקחת בחשבון שבתחום של אפליקציות מובייל – זהו האזור הרווחי ביותר ובו שחקנים מוכנים להשקיע מכספם כך שמדובר על פקטור משמעותי בשוק המובייל מבחינת כמות המכירות. חלק גדול מהמכירות של האפליקציות באפ סטור של אפל קשורות לתכנים של משחקים. אין ספק שעולם הגיימיפיקיישן הוא טרנד עולה שמחבר מאוד את הגולש לזירה. אם האופי של החברה שלכם והסיפור של המותג מתאים להשתלבות של תוכן משחקי, עולם הגיימיפיקיישן יכול להוות עבורכם כלי עבודה מוצלח לשם העמקת המעורבות מול הגולשים איתם תרצו לבוא במגע.

סושייל – שימוש ברשתות החברתיות מדורג בקטגוריה השנייה שמעניינת משתמשים פעילים. הם למעשה משקיעים 26 אחוז מזמנם באפליקציות של הרשתות החברתיות. לשם השוואה – ועל מנת שתוכלו להרגיש את המגמה העולמית -בספטמבר 2009 אחוז המשתמשים ברשתות חברתיות במובייל עמד על 14 אחוז ובנובמבר 2012 הוא עמד על 39 אחוז. זוהי תקופה דינאמית,שמאלצת עסקים להסתכל ברצינות יתרה על המגמה המסתמנת ולראות בה עוגן תכנוני. במלים אחרות – אין לראות בכך תופעה שולית שמטפלים בה בדרך אגב, אלא כאקט מרכזי המתייחס לערך מהותי במובהק. ארגונים שמבינים זאת משתמשים בפרסום נייטיב של הזירות כמו Twitter וFacebook על מנת שיוכלו להנכיח את עסקיהם בפיד של הגולש תוך כדי גלישה שיגרתית באפליקציות של אותן פלטפורמות  !

תחזיות מזג האוויר, שימוש בוידיאו, מייל וחיפוש – אלו השימושים המשמעותיים שמעסיקים את הגולשים בסלולר שלהם. בספטמבר 2012 קומסקור דיווחה באחד המחקרים שלה כי 46 אחוז ממשתמשי המובייל בארה”ב ענו כי הם משתמשים במייל שלהם דרך הסלולר, 40 אחוז משתמשים בו לחיפוש תחזיות מזג האוויר, 36 אחוז משתמשים בסלולר לחיפוש במנועי חיפוש ו31 אחוז משתמשים במפות. שימוש בתוכן וידיאו גם הוא מהווה אחד מהשימושים הנחשקים ביותר במובייל – שני שליש ממחזיקי סמארטפון אומרים כי הם מסתכלים על תוכן וידיאו באופן קבוע. אני גוזרת מהאמירות הללו כמה דברים עקרוניים : השימוש במובייל הינו : קונטקסטואלי, לוקאלי, מייצר עבור המשתמש כלי להכרת הלוקיישן שלו ולקבלת החלטות מהירות, כלי התמצאות וחיפוש ספונטאני שמסייע בידיו של הלקוח. תוכן וידאו מתגלה כגורם היציב ביותר בתכיפות השימוש ועונה על הצורך בהחלת תכנים בדרך קלילה ונגישה. קחו את המסקנות הללו בחשבון בשעה שאתם מתכננים את הפעילויות והמהלכים שלכם. יש ליישם אותן כמערכת שתחפוף להרגלים של הגולשים ועל ידי כך הזירה שאתם יוצרים תהיה רלוונטית לקהל היעד שלה, והאקו סיסטם שאתם מתכננים לנוכחות שלכם במובייל יהיה מדוייק בהרבה.

צריכת תוכן באופן כללי – השימוש במובייל עונה לצרכים רבים נוספים של הגולשים ובעיקרו עומד על שימוש נוח ונגישות לתוכן. גולשים מחפשים אחר : תוכן חדשות, מעוניינים לשמוע מוזיקה ועוד. על פי קומסקור 29 אחוז ממחזיקי מובייל משתמשים בו לקריאת חדשות. הגולשים משנים את ההרגלים שלהם בכל הקשור למוזיקה ומשתמשים יותר ויותר בכלי המובייל כאנייבלר מוצלח להאזנה למוזיקה ובמיוחד ” על הדרך”. זוהי עוד מגמה שעליכם לקחת בחשבון בשיטת התכנון שלכם – אופן הצגת התוכן שאתם יוצרים חייב להיות מותאם למובייל ולצאת מפרספקטיבת השימוש של הגולשים במדיה. קצר, מהיר, על הדרך וקל להַכלה.

מקווה שהפוסט הזה יבהיר לכם את שדה ההתמקדות הרצוייה לעסקים. יש חשיבות רבה לעריכת ניתוח מדוקדק של “מפת הנטיות” של המשתמשים על מנת שנדע איפה אנחנו עומדים ומה הם היעדים שבהם רצוי לנו להתמקד. שימו לב לכך שכל הדברים המצויינים מבשרים מגמה מתפתחת ועולה ולכן, כל מה שתשקיעו היום בצורה קולעת למגמה יעזור לכם להרוויח את ההשקעה כפליים מתוך הפרספקטיבה של הזמן ובראייה קדימה. בהצלחה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.