The Future By IBM

 

כתבה משמעותית בעיתון לה פיגארו הצרפתי תפסה את עיני. הכתבה – שוטחת בפנינו את חמשת החידושים שישנו את חיינו בחמש השנים הקרובות על פי  חזונה הטכנולוגי של יבמ העולמית. אני מביאה לכם לכאן את עיקרי הכתבה על מנת שתכירו את המגמות השולטות בתעשיית השכלולים – לאן אנחנו צועדים בעולם הטכנולוגי ואיך הוא “ישנה לנו את החיים” הלכה למעשה.  כמו כן, למי מביניכם שיודע לקרוא צרפתית אני מצרפת את הלינק המקורי רצ”ב – Link.

הכתבה בגדול סובבת סביב האמירה שהמחשב העתידי יקדים את המאוויים שלנו – הוא יהפוך למכשיר שיכול להשתמש באנרגיה האישית שלנו ליצירת ראקציות, פעולות, התאמות. כל שנה יבמ מפרסמת את התחזיות שלה לגבי טכנולוגיות שישנו את חיינו בחמש שנים הקרובות, והיא נוהגת כך מאז 2006. בכתבה זו יש מיקוד בחמשת התחזיות שיש להן סיכוי רב להתממש (לעומת השאר שנראות כמדע בדיוני) – זהו למעשה המבחר אשר לה פיגרו מציג כאפשריות הישימות ביותר.

תחזית ראשונה | הביומטריה תחליף את הקודים שאנחנו מכניסים למכשירי הכספומט אם לשם זיהוי כרטיסי האשראי ואם לשימוש אחר.  אין יותר צורך לזכור קודים מורכבים ומספרים, והרי גם הוכח שאינם אמינים (“עין ערך” הפריצה הסעודית). על פי יבמ, הצֶפִי להבא הוא כי כשנרצה להוציא כסף מחשבון הבנק או להיכנס למחשב שלנו מהרשת, לקנות כרטיס טיסה בכרטיס אשראי דרך האינטרנט וכולי – כל זה ייעשה על ידי זיהוי הפנים שלנו.  הזיהוי יכול להיעשות על ידי זיהוי עיניים, או קול מובנה, בתוך מכשירי האלקטרוניקה שלנו תהיה תוכנה שתזהה אותנו ותדע להבטיח שהרכישה נעשית על ידינו ולא על ידי אחר. הגרסה הרביעית של האנדרואיד כבר כוללת את הטכנולוגיה הזו – ראיתי זאת במו עיני בהדגמה של אריק שמידט בכנס Le Web 2011.

תחזית שנייה | האדם יוכל לייצר אנרגיה בעצמו ובכך כמעט ניתן לומר להפוך לתחנת חשמל כמקור אנרגיה בפני עצמו.  אנחנו מייצרים אנרגיה בהליכה, ריצה, נסיעה על אופניים – כפי שגם החום של המחשב שלנו מייצר, תנועת המים שהצנרת שלנו מפעילה  בזמן שאנחנו מתקלחים, חזון זה מתממש כבר כיום. יש עכשיו פיתוחים שיכולים להפוך לחשמל את כל האנרגיה המיוצרת סביבתית על ידי בטריות שאוגרות את כל המידע הזמין הזה והופכות אותו לשמיש לאחר מכן.

תחזית שלישית | המחשב יקדים את המאוויים שלנו ולמעשה ידע עלינו פרטים שמקלים עליו להתאים את ההצעות הקולעות עבורנו. אם עכשיו אנו מקבלים ערמות של דואר זבל, המון מידע לא מדויק – הרי נזכה שהתקופה הזו תיעלם. בכלים המשוכללים של הטכנולוגיה העתידית אפשר יהיה לדעת בדיוק מה אנחנו רוצים על פי ההיסטוריה של שיטות החיפוש שלנו והרגלי הצריכה שלנו. אכן – בכל התחומים, מוזיקה, איכות חיים, טיולים – האלגוריתם ישתנה ויהפוך להרבה יותר אישי ומותאם לצרכינו, Facebook וTwitter למעשה כבר התחילו לעשות זאת ולייצר עבורנו זיכוך של מידע שעוזר לנו להשיג את התוכן בו אנחנו מתעניינים על פי תחומי העניין שלנו ועל פי ההתנהלות שלנו ברשת.

תחזית רביעית | התקשורת בין האדם למכונה תעשה דרך המחשבה כיום הטכניקה הזאת מנוצלת במקרים של נכות. למשל כשהנכה מזיז עפעף או איבר בריא כלשהו והמחשב פועל על פי התזוזות של הגוף, יודעים לעשות זאת כיום במקרים ספציפיים , אבל הפיתוחים הולכים כיום לשימושו של הכלל, בסיטואציה הצפויה שכל אחד מאיתנו יוכל למעשה להזיז את אביזרי הטכנולוגיה מרחוק על ידי תנועות מסוימות של הגוף שלנו וללא צורך במגע פיזי.

תחזית חמישית | הארנק הסלולרי – בחמשת השנים הקרובות כִּשְמונים אחוז מאוכלוסיית העולם יהיו בגדר “טרמינל נייד”.  כבר היום בצרפת וביפן נעשה שימוש ביום יום – ללכת לקניות, להשתמש במטרו ביפן להיכנס לחשבון הבנק כל תנועה שדורשת טרנסאקציות כספיות נעשית בפועל באמצעות המובייל – לא על ידי כסף מנייר ולא על ידי כרטיס אשראי . פיתוחים כמו Siri שקיימים באיפון החדש יאפשרו לנו לדבר אל המכשיר ולשאול אותו שאלות והוא ידע להגיב ולספק לנו אינפורמציה בחזרה.

WOW אין ספק שהטכנולוגיה הופכת למשמעותית ביותר ולמעשה תשנה לחלוטין את שיגרת חיינו. ראוי לציין שהביטוי המנחה “בחמשת השנים הקרובות” אינו אומר שהדבר יקרה רק בעוד חמש שנים, ישנם פיתוחים שכבר קיימים בשימוש  או נמצאים בפוטנציה ואורבים ממש לפיתחנו,  ואכן עשויים להיות רלוונטיים כבר בשנה הנוכחית !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.