It’s Good Business to Invest in Facebook

זה פוסט מעט מטאפורי ואף מציג כמה הנחות יסוד במובן הפילוסופי, אבל לא אוכל להימנע מלכתוב אותו למרות שברור מראש שלא יתקבל על הכול או ייתפס כבעל ערך מובהק. הפוסט אמור לשרת אתכם כמקור השראה בקו החשיבה שמדריך אותי במעשיי. שבוע שעבר Facebook הגישו את ההנפקה שלהם לבורסה, אשר תתבצע בהמשך השנה (על פי הTime הצֶפי מתייחס לתקופת מאי, יוני ) וזאת לאחר שמונה שנים להיווסדם ! נראה שבמכוון הדבר קרה ממש ימים ספורים לפני יום ההולדת הרשמי שלהם. צעד זה גרם לי לחשוב על אופיין של השקעות ברשת החברתית ועל העבודה המרובה שאני נחשפת לה בארגונים. כהקבלה להנפקה של החברה הנזכרת. הרי גם צוותי העובדים שלה השקיעו זמן כה רב מתוך אמונה כה עמוקה בהשגת היעד מבלי לדעת מראש מתי זה יניב תוצאות. ההתייחסות הרצינית לתכנון ארוך טווח עודדה אותי להעריך באותה צורה את ההשקעה שאנחנו מתכננים ברשת החברתית לאורך זמן, השקעה שלא תמיד ניתנת לכימות מיידי וצפיית תוצאות מדידות שיתורגמו למספרים ביחס ישיר להכנסות.

להאמין, להרוויח אבל שונה | קשה לנו לתת אמון ברעיונות ובדברים חדשים. מייד אנחנו נעשים סקפטיים ומשווים את כל התופעה לצורות ולמצבים שאנחנו מכירים. אבל דמיינו לדוגמה את ההשערה שגם אילו היו מספרים לכם לפני עשר שנים שגוגל תגיע למקום שהגיעה וכך לחילופין, שאפל תתפשט לממדיה כיום – סביר להניח שלא הייתם מאמינים למה שהפך בדיעבד לעובדה בשטח. עצם השוני מפחיד אותנו ומאיים עלינו, ואנו מרבים להסס ולהשתהות ככל האפשר בתחושת סקפטיציזם. אבל אין ספק שהרושם שFacebook השרישה בשמונה שנות קיומה על אנשים כה רבים מעידה על אמונם שאין מדובר בטרנד חולף אלא במגמה יסודית. היתרונות במתן אמון בגוף כמו Facebook מתגלים בתנאי שאנחנו מוכנים לקבל את העובדה, שנהגתה לא אחת מפי פילוסופים מרכזיים – שעצם המציאות כפי שאנחנו מכירים אותה מוּעדת תדיר לתנועת הִשתנוּת ועשויה אפוא להפתיע בכל רגע. אכן ראייה זאת של המציאות כבר הוכיחה את תקפותה והאירועים המתרחשים לעינינו די הצליחו לשכנע אותנו שכך הדבר… מעכשיו, מעניין לבדוק איך נתייחס  למה שיקרה עם הופעת תמורות חדשות בעתיד.

להשקיע לאורך זמן | טבעי לראות את הזמן הממושך ש”לקח” לFacebook לצאת להנפקה כנובע ממבט מעט “ילדותי” במובן של הפחד להתבגר ולהפוך מסטארטאפ לחברה חובקת עולם ומוכרת כ“אמיתית”. יש צד שני שמציע זווית נוספת מבחינתי להסתכל על התמונה והוא הצד הסבלני שמבין שלדברים צריכה להיות בשלות וכי יש סיבה טובה להישאר קטנים בתודעה הכללית לאורך זמן. הלחץ שאנו מפעילים על עצמנו במרוץ להיחשב לעסק גדול בקצב מהיר מדי, ניחרץ מדי עלול לרוב להסתכם באיבוד החן והתום האופייניים לילדים. השקעה לאורך זמן בכמה וכמה ערוצים מעמיקה לאין ערוך את הרגשת המחוברות למהלך שבנינו. באותה מידה בבואנו לבסס את המיקום שלנו ברשת החברתית עלינו לקחת בחשבון שהזמן מֵיטיב עם הפרויקט, שכן הבהילות להשיג גדילה מידית גורמת לנו לעבוד לא נכון. נדרשת מאיתנו מידה רבה של אורך רוח כדי להיות מסוגלים להשקיע מתוך הפרספקטיבה של ריצה למרחקים ארוכים שמאזנת כוחות בחלוקה מחושבת של המאמץ.

Time.Volume.Direction | הכל בסופו של דבר מסתמך על תחושות מוקדמות, ניחושים ומעקבים מתמידים. על כל פנים ניתן גם ניתן לשים על כף המאזניים את העובדה שלגבי הזמן, דרגת הווליום ושיטות העבודה – מסתמנת בבירור המגמה לראות את המתרחש פה כחוויה שונה מזו שהכתיבה את צעדינו עד כה. אם משווים לחברות אחרות במגרש הזה מתגלה כי הגישה החדשנית תופשת ווליום חזק יותר ויותר, כמגמה משמעותית יותר שככל הנראה לא תשתנה במהרה בעוד שהזמן שאנו מבזבזים על תקופת ההיסוס רק מקצר את הזמן הדרוש לפעולה עצמה.

מילת סיכום. צירפתי לכם כתבה טובה מABC News שמקיפה את התהליך של Facebook משלב ההקמה ועד היום ומציגה תמונה מעניינת על סידרי ההנפקה הצפויה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

One comment

  • תום says:

    זמן ההמתנה להנפקה יכול גם לנבוע מרצון לשמור על דיסקרטיות ויחד עמה על האמת כסוד נטול חברת דיווח. לחברה כזו החלטה על חשיפה אבסולוטית לציבור קשה לעתים מהצורך לגייס הון.
    כמו שמניית אפל התייקרה מאוד כך ערך ההנפקה של פייסבוק מגלם מחיר מניה גבוה מאוד. מחד- לא ברור האם יש לאן לעלות, כי האם באמת שוויין של החברות כה עצום, מצד שני בהיעדר מתחרים למעט המטת שואה עצמית לא ברור אם יש כוחות שוק כלשהם המסוגלים להוריד את ערך המניה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.