The state of AI in 2023

אני מניחה שלא ממש יכולתם לפספס את מה שקורה בחודשים האחרונים עם טרפת הבינה המלאכותית. בשבועות האחרונים, עידן ואני מתכתבים הרבה על הנושא- והוא העביר לי סקירה שערך שמסבירה מה קורה פה, חשבתי שיהיה נכון להפוך את התוכן המצויין שלו לפוסט בבלוג על מנת שיהיה נגיש גם לכם.

לכן, אני שמחה להציג לכם פוסט אורח מצויין וסופר מעשיר של עידן טמיר על- מהפכת הAI– הרכבת יצאה מהתחנה, ולא נראה שיש מי שיעצור אותה.

למי שרוצה לעקוב אחרי עידן, ועל כך אני ממליצה רצ”ב הפרופיל שלו בלינק הבא-Link.

מהפכת הבינה המלאכותית (AI) היא אחד מהשינויים הטכנולוגיים התפניתיים ביותר בהיסטוריה, ויש הרבה אנשים אשר משווים אותה ממש למהפכת האינטרנט שהתרחשה לא לפני יותר מידי שנים. המהפכה הזו, משנה את הדרך בה אנחנו מתקשרים עם טכנולוגיה ופותחת אפיקים חדשים לחדשנות וגילוי. בינה מלאכותית הייתה נושא פופולרי לדיון בשנים האחרונות, כאשר מומחים רבים חוזים שזה ישנה מהותית את הדרך בה אנו חיים ועובדים. מעוזרים וירטואליים ועד למכוניות בנהיגה עצמית, ל-AI  כבר יש השפעה עמוקה על החברה, וסביר להניח שהשפעתה רק תגדל בשנים הקרובות. בפוסט הזה אני רוצה לחשוף לכם את מהפכת הבינה המלאכותית וכיצד היא משנה את העולם שלנו.

לפני שנתבונן על המהפכה שמתרחשת ב2023, חשוב ליישר קו על הגדרת הAI וההיסטוריה שלו- בבסיסו, AI הוא פיתוח של מערכות מחשב שיכולות לבצע משימות שבדרך כלל דורשות אינטליגנציה אנושית, כגון זיהוי דיבור, קבלת החלטות ופתרון בעיות. הרעיון של AI התחיל בשנות ה-50, כאשר מדען המחשבים ג’ון מקארתי השתמש במונח לראשונה כדי לתאר את התפתחותן של מכונות שיכולות לחשוב כמו בני אדם. עם זאת, רק בהופעת המחשב האישי והאינטרנט החלה הבינה המלאכותית באמת להמריא. בשנים האחרונות, התקדמות בתחום למידת מכונה, עיבוד שפה טבעית ורובוטיקה אפשרה ליצור מערכות בינה מלאכותית שיכולות לבצע מגוון רחב של משימות עם דיוק ויעילות גוברת.

עד כמה משמעותית המהפכה שמתרחשת בעולמות הAI וכמה היא תשפיע על חיינו?

לפני כחודשיים, ביום חורפי בהיר כיאה למזג הישראלי, הושק ב״פתאומיות״ ה ChatGPT, שהציב רף חדש של 100 מיליון משתמשים תוך חודשיים, כאשר לפני כן הייתה זו טיקטוק, שהגיעה להישג זה תוך תשעה חודשים בלבד. הצמיחה המטאורית שנרשמה בשימוש במוצר, כמו גם ההודעה על התממשקות למנוע החיפוש של מיקרוסופט בינג, שהשקיעה בעברה בOpen AI כבר מעל מיליארד דולר, יצרה רעידת אדמה אצל ענקיות הטכנולוגיה, ובמיוחד אצל גוגל, אשר הודיעה כי תשקיע עוד השנה יותר מ300 מיליון דולר בחברת הבינה המלאכותית אנת’רופיק (Anthropic), שהוקמה ב־2021 על ידי עובדי Open AI לשעבר, והשיקה ב8.2 את BARD, שיהיה מחובר למנוע החיפוש של גוגל ובניגוד לצ’אט של Open AI, BARD יעודכן באירועים אקטואליים כבר מהשלב הראשון.

חשבתם שזה נגמר כאן? תקופת הדו״חות בארה״ב בעיצומה, ובתחזיות הלאה, נראה כי כמעט כל חברת טכנולוגיה שרוצה להשאר במשחק התייחסה למהפכה המתרחשת: מנכ”ל אפל, טים קוק, התבטא בשבוע שעבר ואמר כי כל מוצר ושירות של אפל יושפעו בסופו של דבר ממהפכת הAI ומעבר לכך, ציין כי “זה מדהים כמה ערך זה יכול להוסיף ללקוח ולמוצריו”. אמזון הודיעה כי היא מוסיפה בכל יום יותר 1000 רובוטים מכווני AI למפעלים שלה ומארק צוקרברג, בשיחות לאחר הדו״חות, דיבר מרבית הזמן על תחום הAI כאשר בחינה של בלומברג על שיחות האנליסטים למול 15 חברות הטכנולוגיה הגדולות, עלה המונח בינה מלאכותית 200 פעם.

מעבר לכך, אנו עדים לעלייה מטאורית של מוצרים מבוססי AI בכל התחומים, החל מיצירת תמונות, סרטונים ואף עמודי נחיתה מטקסט עם כלים כמו opus AI, galileo AI וכלה בכלים לשינוי מבטא בזמן אמת ושיפור שפה כמו POISED.

ההשפעה של AI על החברה היא מרחיקת לכת ומורכבת. מצד אחד, בינה מלאכותית מאפשרת שיפורים משמעותיים בתחומים כמו בריאות, פיננסים ותחבורה. לדוגמא, AI עוזרת לרופאים לאבחן מחלות בצורה מדויקת ומהירה יותר, והיא מאפשרת למוסדות פיננסיים לקבל החלטות השקעה מושכלות יותר. מצד שני, ככל שה-AI משתכלל, יש חששות לגבי הפוטנציאל שלה לעקור עובדים אנושיים, להחריף את אי השוויון בהכנסות, ואפילו להוות איום על הפרטיות והביטחון שלנו.

אי אפשר לחזות בוודאות את עתיד הבינה המלאכותית, אבל אין ספק שהוא ימשיך לעצב את עולמנו בדרכים עמוקות. כמה מומחים צופים שבינה מלאכותית תהפוך כל כך מתקדמת שהיא תעלה על האינטליגנציה האנושית, מה שיוביל לעידן חדש של התקדמות טכנולוגית וחדשנות. אחרים ספקנים יותר, ומצביעים על המגבלות של מערכות הבינה המלאכותית הנוכחיות ועל האתגרים האתיים והחברתיים שיש לטפל בהם לפני שנוכל לממש את הפוטנציאל של הבינה המלאכותית.


חדש. אחרי שנים ארוכות בהן אני נוסעת לפורמאטים שונים של לימודי חדשנות בעולם, ובמקביל מעבירה סדנאות ללקוחות שלי ולגופים שרוצים לעבור תהליכי חדשנות בחברה- החלטתי להשיק מוצר חדש! Bootcamp יעודי לחברות וארגונים שרוצים בטווח מאוד קצר ללמוד תהליכי חדשנות ולעשות זאת בעצמם ללא תלות באחרים. הפורמאט הוא גמיש ומותאם על פי מידה לכל ארגון וצורך.  בבסיס, ההצעה היא ללמידה מאתגרת ואינטנסיבית בה לומדים את תהליך החדשנות ה– Double Diamond.  למידע נוסף על המוצר-Link.

לפרטים נוספים ושיחה מולי:

Connect

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.