Paper | iPad Apps

 

פוסט אורח של עומר מילויצקי על אפליקציה ייחודית לiPad – תמיד הייתי מאלו שמציירים. בתקופת הגן תמיד אהבתי להשקיע בציורי אצבע שנתלו בגאווה על דלת המקרר הביתי, עם סיום התיכון השתתפתי באיור של ספר המחזור (18 כיתות בשכבה, כך שהייתה עבודה רבה), בתקופת הצבא הייתי גאה להיות אחראי על ציור חולצות סוף הטירונות- מסלול-קורס מפקדים. בשלב שבו הייתי צריך להחליט על כיוון קריירה, לא נתגלתה הפתעה רבה כשרציתי לבחון לימודיארכיטקטורה. כמו אנשים רבים המתכוננים לשלבי המיון בפקולטות לעיצוב/ ארכיטקטורה – נרשמתי לקורס הכנה למבחני המיון שכללו הכנת תיק עבודות. היום אני יודע שזו הייתה אחת מהתקופות הטובות בחיי, בעיקר בגלל העובדה שהמורה בלה, שניהלה את הקורס וליוותה אותי (כמו רבים אחרים) בשלבי הכנת התיק, “הוציאה” ממני תוצרים שלא ידעתי שאני מסוגל אליהם. עד היום חלק מהציורים שלי זוכים למקום של כבוד בבית הורי ושאר בני משפחתי. למרות שלבסוף בחרתי שלא להיות ארכיטקט, התשוקה העזה להמשיך לצייר ולהביע את עצמי בוערת בי עד היום, אך על אש קטנה מדי מסתבר. עד היום אני שומע את המשפט: “אתה עדיין מצייר? למה אתה לא עושה עם זה משהו ?” (אמרה פולנית עממית ופופולרית). אני מניח שכמוני, לרבים אחרים פשוט נוח להאשים את החיים העמוסים במשימות היום יומיות, ובתירוצים כגון: “בסופ”ש הזה – אני מפנה לעצמי זמן ושקט ומתיישב לצייר. קצת משהו לנשמה….” (מוכר למישהו?).

לשמחתי ולשמחת רבים אחרים ברחבי העולם – תקופת התירוצים הגיעה לקיצה! השימוש ההולך וגובר בסמארטפונים ובטאבלטים יצר תעשייה ענקית של חברות המתמקדות ביצירת אפליקציות שמשפרות את חיינו במובנים רבים, ובין היתר תורמות לנו להביע את עצמנו בקלות המשולבת בהנאה רבה. האפליקציה עליה אני כותב כאן היא “Paper”, אפליקצייה חינמית לציור ואיור ל- iPad של חברת FiftyThree הפועלת מניו-יורק וסיאטל, שבין מקימה נמנים יוצאי מיקרוסופט. רגע לפני תיאור האפליקציה, אני לא יכול שלא להתייחס בכמה משפטים לרכישת חברת Instargram ע”י פייסבוק בשבוע שעבר בסכום אסטרונומי של מילארד דולר (!). על עצם הרכישה ע”י פייסבוק, רגע לפני מועד ההנפקה שלה עצמה בבורסה דובר ועוד ידובר רבות. אבל דבר אחד בטוח: הפופולריות חסרת התקדים של אפליקציית Instargram לסמארטפונים מתבססת על תובנה פשוטה: כולנו רוצים להביע את עצמנו ולשתף אחרים ביצירות שלנו. כאפליקציית תמונות (בסופו של דבר), היא מאפשרת לכל אחד לצלם ולשתף משפחה, חברים ואפילו זרים מוחלטים מרחבי העולם בתיעוד החיים שלנו. אך הפופולריות שלה לא מסתכמת בכך, או בפילטרים שהיא כוללת, אלא בעובדה ש- Instagram לא שופטת אותנו. היא לא יודעת אם אני צלם מקצועי או חובב צילום בסיסי, היא לא אומרת לי “אתה לא יודע לצלם, עדיף שתביע את עצמך בדרכים אחרות”. היא עושה דבר אחד- מאוד טוב ובצורה פשוטה: לוקחת את התמונות שאני מצלם והופכת אותן ליפות יותר !

זה בדיוק מה ש- Paper מציעה וזהו הערך שעמד לנגד עיני יזמי החברה: הם שאפו ליצור כלי שיעזור לאנשים להביע את עצמם ואת היצירתיות שלהם בצורה נוחה ומהנה. במשפט אחד: Paper היא אפליקציית iPad המאפשרת ליצור אין סוף מחברות ציור, ובכל אחת לצייר, לאייר ולרשום בחופשיות, ממש כמו על דף נייר. ממשק המשתמש מאוד נוח ואינטואיטיבי, כשלמשתמש מוצגות מחברות שניתן לעבור ביניהן ולפתוח מחברת מסוימת ובתוכה לדפדף בין העמודים, למחוק ולהוסיף דפים חדשים ולמעשה ליצור אין סוף עמודים של ציורים. האפליקציה מציגה סוג של קלמר וירטואלי המאפשר למשתמש להחליף צבעים וכן את כלי הציור (עט ציפורן – בחינם, עפרון, טושים, מכחולים וכמובן מחק), כשמבחינת המודל העסקי, Paper היא שילוב חכם של אפליקציה חינמית שמלבד כלי הציור הבסיסי והחינמי, מציעה אפשרויות לרכישת כלי ציור נוספים- בתשלום תוך אפליקטיבי (In App Purchase). חשוב לציין שדובר במודל אפקטיבי במיוחד באפליקציות מהסוג הזה, שכן החינמיות של האפליקציה הבסיסית מזמינה משתמשים רבים להוריד אותה ולהתנסות בה (וכך מסירה חסם פסיכולוגי של הצורך בתשלום מראש עבור הורדת האפליקציה), ולאחר מכן להתרשם ממנה, מהפשטות והנוחות שלה, וכמובן בכדאיות שברכישת כלי ציור נוספים בתשלום מתוך האפליקציה עצמה ללא צורך לצאת ממנה ולבצע את הרכישה, מה שמוריד חסמים רבים גם כן. בראיון אישי כשנשאל יזם החברה מה דעתו לגבי השימוש בעט ציור (סטיילוס) ביחד עם האפליקציה על פני ציור ישיר עם האצבע, תשובתו הייתה שבעזרת סטיילוס המשתמש יכול להגיע לדיוק רב יותר, למרות שדווקא השימוש באצבע הופך את החוויה למהנה יותר, עבורי לפחות – הבחירה היא בסופו של דבר- שלכם. בהמשך הדרך, אגב, צפויה החברה להשיק אפליקציות Paper גם לפלטפורמות אחרות כגון Android ואפילו “חלונות”, ובאופן אישי אין לי ספק שאנו צפויים לראות בנוסף מגוון כלי ציור נוספים שיהיו זמינים בתשלום כחלק מהמודל העסקי של החברה.

חווית המשתמש של Paper היא הסיבה להצלחתה האדירה אל מול אפליקציות מתחרות (מעל ל- 1.5 מליון הורדות של האפליקציה בשבועיים הראשונים להשקתה), החוטאות למטרה לדעתי מסיבות שנות. בדומה ל- Instagram, היא לא עמוסה בפיצ’רים וכלים, היא פשוטה ואינטואיטיבית ובעיקר הופכת כמעט כל ציור להידמות לעבודה של רב אמן בסטודיו שלו. המשתמש יכול כמובן לשתף את היצירות שלו עם חברים (פייסבוק, טוויטר, Tumblr), פעולה חשובה עבור המשתמשים שכן בדומה לשיתוף תמונות ב- Instagram, ציוצים בטוויטר, צ’ק אינס בפורסקוור ושיתוף חוויות בפייסבוק, מאוד קל להתגאות בעבודות האמנות שלנו וכל אחד מאיתנו רוצה באופן טבעי לשתף ולהציג בפני אנשים אחרים (זוכרים את התמונות על המקרר הביתי?).

לסיכום, Paper היא אפליקציית חובה לכל בעל iPad שכן היא מהווה דרך נוספת להביע את עצמנו קריאייטיבית ואישית, בצורה מהנה חופשית. במקום להתיישב בשולחן עם בלוק נייר, צבעים, עפרונות, מחקים ושאר הציוד, תוכלו מעכשיו ליצור ולשתף את המשפחה והחברים שלכם ביצירות אמנות אישיות שיצרתם מהספה בבית, בזמן הנסיעה ברכבת או על שפת הים. אז למה אתם מחכים? בלי תירוצים! מצ”ב לינק להורדת Paper, שתפו את היצירות שלכם.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.