Facebook The Inside Story Book | Steven Levy

פעמיים הקשבתי לכל הספר הזה,של סטיבן לוי, העורך הראשי של הטכנולוגיות במגזין החשוב Wired-ובכל פעם חשבתי לעצמי שאני מקשיבה לסיפור של בניית פייסבוק, ולסטורי האישי של מארק צוקרברג- אבל במקביל אני מרגישה גם שאני מקשיבה להתפתחות האינטרנט עצמו. כבר המלצתי בעבר על פיסת התוכן המדהימה הזו, אבל הפעם חשוב לי לעשות משהו יותר עמוק- מבט שצולל פנימה לתוך הסיפור הזה על מנת שגם אתם תרצו להקשיב לפחות פעם אחת מקצה לקצה.

מדובר בסטוריטלינג חושפני, מעמיק ורחב מבחינת הזמן- סטיבן לוי נכנס לתוך העולם של פייסבוק- “Facebook: The Inside Story” הוא עושה זאת עם מבט שמפורר את הדברים בצורה כזו שתוכלו להבין את החברה, והמהות של העומד בראשה מארק צוקרברג- איך הוא התפתח, מה היו השאיפות שלו עוד מגיל צעיר וכיצד הוא לקח את אותן שאיפות והפך את פייסבוק לאחת החברות הגדולות והמוטלות בספק שקיימות. מארק, כנער וכבחור צעיר היה מושפע ממשחקי וידיאו, ואוגוסטוס הקיסר- דמויות רומיות ששולטות בעולם היו המודל לחיקוי שלו, והדרך שבה בנה את הרצון שלו להתפתח ולהיות סוג של מושל אדיר בעתיד.

תוך כדי הזמן שסטיבן לוי כתב את הספר הזה, לאורך השנים הוא גיבש תיאורה שאומרת שמארק צוקרברג מי שהקים את החברה היה ועדיין איש מאוד אמביציוני. הוא רצה לחבר את העולם, להיות סוג של “שליט” על טריטוריה גדולה ומשמעותית- אבל, הוא גם לקח בדרך החלטות לא נכונות שיצרו את הכאוס שקיים כיום סביב החברה. ניתן להחשף בדברים שלוי כתב לדרך שבה התפתחה החברה, לשותפים שהיו בדרך ולאלו שעזבו- לגישות שגרמו לכך שבפועל פייסבוק יצרה פרצת אבטחת פרטיות גדולה שמשפיעה הלכה למעשה על הדיעות, והמעשים בפועל של מיליוני אנשים. במקביל ניתן להחשף, לדרך שבה האינטרנט התעצב והפך לאקו סיססם של סושייל, שירותי ענן, גישה ודמוקרטיזציה של המידע עבור כולם.

הספר מגולל שאלות בקשר לנושא הפרטיות, ומחפש להבין כיצד הגענו לנקודה בה אנחנו נמצאים כיום, שפייסבוק כחברה נאלצת להתמודד עם ביקורת ציבורית ומדינית מכיוונים שונים על התנהלותה.

לא סתם קוראים לספר- “The Inside Story”, סטיבן לוי כעורך וסופר קיבל גישה לפגישות ישירות עם מארק צוקרברג, וזאת לאורך השנים- הוא גם קיבל את האפשרות להפגש עם אנשים שונים בתוך החברה ועל הבסיס של כל אלו רשם את הסטוריטלינג ואת העלילה. הסיפור של פייסבוק, שהצליחה לכבוש את שימת הלב והזמן של כמעט אחד מתוך שלושה אנשים ביקום, עם כוח עצום על האנושות הוא סיפור מאוד אמביציוני- ופייסבוק כחברה לא מספקת את כל הנתונים עליה, והדרך שבה התפתחה-בעיני בדרך שלוי מגיש את הדברים אפשר ללמוד המון.

כמו שהתחלתי את הרשומה, אסיים- אני מרגישה שהקשבתי, לסיפור של מארק צוקרברג, לסיפור של פייסבוק כחברה, אבל גם- לסיפור של האינטרנט והתפתחותו תוך כדי תנועה. מומלץ בחום.

בנימה אישית על פייסבוק. לאורך השנים יש לי הרבה מה להודות על כך שיש את פייסבוק, וואצאפ ואינסטגרם- אני אישית בניתי בין היתר את המוניטין שלי, הקהילה והמותג המקצועי באמצעות פלטפורמות אלו. אבל מצד שני, אותן פלטפורמות גם נבנות דרך ובאמצעות משתמשים כמוני- שלוקחים צעד אחד קדימה ומזינים את ה”מים” שיוצרים את העניין. הרבה טוענים ובצדק שהמודל העסקי של הפלטפורמות הללו, בטח ובטח של פייסבוק הוא- אנחנו. לאורך השנים כשאני מסתכלת על ההתפתחות של פייסבוק כחברה, אני רואה כיצד היא הופכת להיות לגוף שאוהבים לשנוא- אנשים אומרים שהם אוהבים את הפלטפורמה, אבל שונאים את החברה ואת מה שהיא מייצגת.

בצער, אני יכולה להגיד שהפרדיקציה שלי היא שפייסבוק לא תשאר איתנו שנים רבות. הצער הוא בגלל הדברים הטובים שהתשתית הזו של הסושייל יכולה והביאה לחיינו. מצד שני, התרבות הפנימית של פייסבוק “אוכלת” את עצמה מבפנים, בכירים עוזבים, “פאונדרים” שהיו בתוך התהליך של בניית הפלטפורמה, ובעלים של פלטפורמות שנרכשו על ידי מארק צוקרברג. האמון, שהוא תשתית הכל בחיים, נשבר- ולדעתי בטווח של השלוש שנים הקרובות אנחנו נצפה בשינוי דרמטי בעסק חובק העולם הזה שקוראים לו-פייסבוק.


חדש!!! הספר שלי: “המתכון לשינוי” בגרסה דיגיטלית! אם אתם רוצים ללמוד יותר על שינוי, להבין במה זה אומר לנהל תהליכים טרנספורמטיבים בחברה, או מצד שני להבין כיצד תוכלו לטפל בצורה חכמה בטרנספורמציה האישית שלכם. אני ממליצה לכם מאוד לקרוא את הספר שלי שיצא השנה. “המתכון לשינוי”, מדריך אסטרטגי לאתגר של עולם שעובר שינוי על בסיס קבוע.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.