Near Field Communication | Mobile Revolution

 

ישנם מושגים בעולם המובייל שדורשים לימוד והרחבה מכיוון שמהותם כפי הנראה תשפיע באופן כזה שיעשה את כל ההבדל. אחד מהם מהם הוא לבטח ה NFC.

עולם המובייל נמצא בתקופת השיא שלו, מסלולרים עבוֹר לטאבלטים ועד לרכבים ועוד. אנחנו צופים במו עינינו במהפכה שמתחוללת ללא הפוגה. וזה עדיין לא הסוף שכן העולם הדיגיטלי רק הולך ומתפתח והטכנולוגיות המתוחכמות מאפשרות יותר ויותר שכלולים כגון : ביצוע פעולות על ידי תנועת העיניים ובאמצעות תנועות הגוף. כל אלו כמובן יכולים לשפר משמעותית את החוויה במובייל. בכל אלו ישנה מגמה אחת משמעותית והיא הNFC – הרבה מאוד אנשים צופים כי הNFC יביא איתו את אחד השינויים והמהלכים המשמעותיים ביותר בחווית המובייל. ברשומה הנוכחית אנסה להעביר לכם את החוויה הנדונה, ואשלב דוגמאות אחדות כדי לגעת בנקודות שיפתחו לכם את אופקי החשיבה ויעזרו לכם לעמוד על ערכה הרב של ההזדמנות ולהבין את הפוטנציאל הטמון בדישה טכנולוגית זו. אשבץ בתוך הרשומה סרטוני וידאו שמדברים על NFC ומציגים בפניכם שימושים שונים על מנת שהרעיון יומחש  ביתר קלות הודות לוויזואליזציה.

תארו לעצמכם שאתם יכולים לעשות אופטימיזציה של השליטה על פְּנים הָרֶכֶב שלכם על ידי נגיעה עם הסמארטפון שבידכם בדאשבורד של הרכב, שליטה בGPS או בבלוטוס, בנוסף על היכולת לשלוט בניווט ברכב. כמו כן, במהלך יום רגיל תוכלו על ידי נגיעה אחת במובייל לרכוש את הקפה של הבוקר, להיכנס למקום מאובטח שיאפשר לכם כניסה ותשלום לחניה, לפתוח את דלתות המשרד שלכם. וכל אלו על ידי נגיעה במובייל שלכם וניהול הפקודות דרכו בו בזמן שאתם נכנסים – להפעיל את מערכת המחשוב שלכם. ממש כשאתם מוכנים לחזור בערב, תוכלו להכניס קוד סודי שיפעיל את מערכת הביטחון והאזעקה של הבית, יכבה את בטריית הויפי הביתית שלכם על מנת לחסוך באנרגיה ויכוון לכם את השעון לשעה הרצויה להשכמתכם בבוקר שלמחרת. זהו למעשה תיאור סיפורי שמדגיש לכם את הקלות שבה נשיג שליטה על המציאות היומיומית. כל המערכות הללו, שמסתכמות בנגיעה פשוטה במובייל שתפעיל את כל המכשור, נמצאות בשלב הפיילוט וחלקן כבר זמינות ונמצאות בשוק. בטווח השנים הבאות, NFC רק יגדל מהשלב של הבטחה גדולה לשלב המציאות הטכנולוגית שתשנה לנו את אורחוֹת החיים ואת התנהלותנו השוטפת.

בדוגמא – יישום של NFC שמראה הדגמה של הפיכת המובייל שלנו למכשיר שמאפשר לנו לרכוש בנקודות (טרמינלים) שיודעים לדבר עם הטכנולוגיה ולהגיב לה ועל ידי כך לחייב ישירות את כרטיס האשראי שלכם ממרחק קצר על ידי נגיעה בלבד.

NFC היא טכנולוגיה שמאפשרת למכשירים האלקטרוניים לתקשר זה עם זה בצורה מאובטחת ובמרחקים קצרים.  התקשורת הזו יכולה להתבצע בפקודות שונות, לשמש להעברת אינפורמציה, אישור של פרוטוקולים ממכשיר למכשיר ואפילו פעולות בנקאיות. במציאות של היום NFC עם השכלולים הטכנולוגיים מניבים שלל קישורים יעילים בהרבה מאוד אזורים בחיינו. הרשת מתפשטת ממכשירי מובייל ועד לתגיות קטנות שמתפרסות על מקומות רבים במציאות הפיזית ומייצרות טריגר לביצוע מספר פעולות נפרדות על ידי חיבור לאינטרנט. עבור הלקוחות NFC מציע סוג חדש שמצטיין ברמת יעילות חדישה – של נוחות וקלות לגבי קשת רחבה של פעולות שאנחנו עושים ביום יום.

בסרט המצורף – מוצגות מספר דוגמאות לשימוש בNFC . הדוגמאות הוצגו בועידת המובייל בברצלונה השנה – GSMA ומראות לנו למעשה את הרציונל של הטכנולוגיה ואת הישימות שלה על מגוון צרכים יומיומיים.

אבל חשוב להדגיש כי NFC עושה הרבה יותר מאשר לחבר אנשים כצרכנים שמצוידים במותרות הטכנולוגיה. היכולות שלו מנוסות עכשיו על קשת רחבה של תעשיות, כגון בתעשיית אבטחת המידע, מסחר, קמעונאות, רכב ותחבורה כמו כן לוגיסטיקה. כדוגמא – NFC נבחן כרגע כאמצעי מועדף לארגונים לנהל את מערך האבטחה שלהם, עם ציפ מיוחד של NFC מאומבד בסמארטפונים של העובדים ומסוגל לתמרן את תנועתם של העובדים בגישה למקומות שונים במתחם של החברה. מדובר על סוגי פיתוחים הנשענים על אבטחה בwireless כדי לאפשר לחברה להתייעל משמעותית ולחסוך במשאבים לעומת החלופה שהתבטאה בתחזוקה של מערכות אבטחה פיזיות. בתחום הקמעונאות, גוגל הכריזה שהיא תחליף את הגוגל צ’ק אאוט עם יכולות הNFC הגוגל וואלט והרבה מאוד קמעונאים בוחנים את ההזדמנות הזו מקרוב. בנוסף לעובדה שניתן להציע פתרון מהיר, מאובטח, שמסתכם בתהליך נוח של טרנסקציות, הטכנולוגיה המשוכללת מאפשרת לקמעונאים לפתֵחַ מערכות חדישות  של שיווק אינטנסיבי. בסופו של דבר הטכנולוגיה מאפשרת לקמעונאים לצפות מראש מה הצרכנים שלכם מחפשים כשהם נכנסים לשטח החנות ולתת להם “בפוש” תמיכה ספונטאנית בכל הצרכים שלהם באמצעות הצעות ערך נקודתיות על פי האפיון שלהם כצרכנים. 

בדוגמא – בביתן של נוקיה בGSMA מראים את יכולות הNFC במכשירים החדשים של נוקיה – כאשר הם מיושמים בעולם של צרכנות – הצעות ערך, הטבות, קופונים.

העובדה שהNFC קצת התמהמה בשנים האחרונות נבעה מחוסר חיבוריות במידה מספקת – אבל אנליסטים אומרים כי כל זה הולך להשתנות. בחברת המחקר של דלויט מעריכים כי כמות המכשירים שיהיו מחוברים לNFC יגיע ל200 מיליון בסוף שנת 2012 ושב2013 יהיו 300 מיליון מכשירי סמארטפונים מחוברים לטכנולוגיה, כמו גם טאבלטים, אי רידרים שישמשו את הלקוחות ישירות. גרטנר מעריכים כי ב2015 צפוי כי 50 אחוז מהסמארטפונים יהיו מכשירי NFC. 

בסרטון המצורף – בלאקברי מתארת מה למעשה יכול לעשות לנו הNFC במהלך היום, איפה נפגוש את הטכנולוגיה ואיפה היא תעזור לנו להשביח את איכות החיים שלנו.

מילת סיכום – אמנם הפוסט הסתיים, אבל מבחינתי רק התחלתי לחקור את התחום הזה ודגדגתי למעשה את קצה הקרחון מתוך שלל האפשרויות. אני מבטיחה להמשיך ולעדכן אתכם במבחר העדכני של יכולות, הזדמנויות, פיתוחים ורעיונות שישמשו כקו מנחה לתכנון העסקי שלכם. הדברים עשויים לפתח תובנות רלוונטיות באשר להתפתחות הטכנולוגיה שעומדת לפגוש אתכם בטווח הקרוב גם במגרש העסקי שלכם. 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.