The web | People

 
 
 
הרשת סובבת סביב אנשים ולא על הציר המופשט של עמודים, מותגים או ארגונים ואנשים מטבעם מושפעים מהתנהגותם של אחרים. בייחוד מצד אלו שנמצאים במעגלים קרובים, ובמקביל במעגלי הסושייל והנטוורקינג שלהם. זהו העיקרון המהותי של פה לאוזן, דהיינו – ההשפעה של היחיד על המעגל של הקרובים אליו משליכה מן הסתם גם על מסלולי המכירה ומייצרת את האמינות הגבוהה ביותר בכל הקשור להמלצה שיווקית ומכירתית.
 
כל זה טוב ויפה, וכולנו מכירים את הסיסמאות הללו אבל השאלה הגדולה ביותר היא – באילו דרכים אנחנו מאמצים את הגישה הזו ואיך משליכים אותה על הפעילות שלנו בדיגיטל, במדיה החברתית ובפרט בפעילות שלנו בFacebook שבה אתמקד בפוסט הנוכחי.
בעבר סקרתי בבלוג זה ספר מיוחד שעוסק בדיוק בנקודה זו (ואני ממליצה לכם בחום לקרוא את הריווי וגם את הספר עצמו) :  Personality Not Included- Book Review  . הפעם אנסה לעבד את הרעיונות המרכזיים של הספר למישור הפרקטיקה ואמנה כמה טיפים אשר יכולים לשרת אתכם באופן מיידי.
 
אני אוספת כאן עבורכם עשר המלצות מטעמי לגבי הדרך הטובה להחצין את הצד האנושי של המותג, החברה הארגון, ברצף הפעילות שלכם על מנת שתשרישו הלכה למעשה את הכוח החזק ביותר במדיה – כוחה של החברתיות! והרי כידוע, חברתיות נוצרת רק על ידי מגע ובונדינג בין אנשים לזולתם. חשוב לי לציין שהטיפים לא בהכרח מאורגנים בסדר מוגדר שעל פיו ראוי לפעול – כי אין למעשה בנמצא סדר קבוע, אלא הכל צריך להתקיים במקביל. לכן כל טיפ עומד בפני עצמו וכולם יחד מהווים את השלם שהוא תנאי לעבודה מוצלחת.
 
טיפ ראשון : מומחים | אחד הדברים המשמעותיים ביותר שגורמים לחיבור אנושי הוא האפשרות שלכם כארגון וכחברה להחצין את המומחיות שלכם לְעֵבֶר הגולשים באמצעות האנשים העוסקים במלאכה בשיטה מקצועית. קחו בחשבון שבכל שילוב של מומחים אשר מדברים מטעם החברה והופכים למעשה לדוברי המדיה החברתית שלכם – המימד האנושי הוא הכרחי ומשפיע על רמת החיבְרות שלכם כמו גם על עומק הבנתכם את המדיה.  נציגים אלה “מרטיבים את המסרים” וגורמים לבונדינג ולקרבה הרבה יותר גדולה מאשר בהפצה פרטית, בכל המגעים אשר תפעילו מטעמכם.
 
טיפ שני : מנהלי מתחם | עוד אבן דרך משמעותית שיכולה לשנות מקצה לקצה את הזיהוי הייחודי של הפעילות שלכם ואת החיבור שלה לשטח ולטון הנכון היא נוכחות מוגברת של מנהלי המתחם – נוכחות פרסונאלית המובלטת באופן יזום במערכי הפעילות שלכם. למשל : ניתן לייצר טאב של מנהלי המתחם אשר משקף את המובילים  בתחום, להכניס בטאב מעט מילים אישיות על כל מנהל וליצר למעשה מעין אינטֶראֶקשן “בגובה העיניים”בין בסיס הגולשים במתחם ובין הנפשות הפועלות המייצגות את הקול של הארגון.
 
טיפ שלישי : תגובות אישיות | בשיגרת היום-יום התגובות שלנו על הקיר – אם לסטאטוסים שאנחנו יוזמים, ואם לסטאטוסים שהאוהדים על הקיר יוזמים בעצמם מנוהלות על ידי האווטר של המתחם. חשוב לשלב בתוך כל אלו גם מספר תגובות במינון מסויים בשם אנשים שעובדים בארגון. כיום, ניתן להכניס תגובות בעמוד חברה או בדמות האווטר של המתחם או בדמות המייצגת אתכם גם אם אתם אדמין של הפעילות. חשוב להכניס נוכחות דרך תגובתיות אישית – כמובן באופן מובחן וקשוב לרחשי השטח.
  
טיפ רביעי : סטאטוסים על ידי אנשים ולא ישירות מתוך לוגו החברה | בהמשך לטיפ הקודם כדאי לשקול מדי פעם להחדיר לעמוד נוכחות של סטאטוסים יזומים על ידי האדמינים של הארגון, לאו דווקא כמייצגי החברה אלא בדמות האנשים עצמם. סטאטוסים כאלו צריכים לספק את התוכן הידידותי ו“הרטוב” יותר, כגון שיר ליום ראשון בבוקר (יום השבתון). חתימה של סופשבוע בברכת שבת שלום ועוד…אם תפיקו מעורבות מסוג זה לא תפגעו מבחינת החשיפה כי זהו כלי שFacebook מאפשר לכם לבחור בו – בין אם האווטר יהיה של החברה או שלכם. ומצד שני תרוויחו עוד גילוי של נוכחות אנושית במתחם שתגרום לאוהדים להתחבר יותר ויותר.
 
טיפ חמישי : להגיב במקומות אחרים | מרגע שמנהלי המתחם הפגינו נוכחות וגרמו לאוהדים להכיר אותם – חשוב שייצאו מהמעגל הפנימי ויגיבו גם במקומות אחרים. הֱיוּ מעורבים והתמזגו בתנועת הגולשים – כי זו מהותה של הרשת: יחסי גומלין, פרגון המאופיין בדו כיווניות – אלו הנתונים שקובעים את תדמיתכם המודרנית דהיינו באם אתם מבינים את חוקי המשחק, נכונים לשחק אותם ולוקחים בו חלק פעיל.
  
טיפ שישי : לחתום בשם המנהל של המתחם | גם את התגובות והסטאטוסים אשר נכתבים על ידי האווטר של המתחם צריך להנגיש לדמות האנושית של הארגון. אחת השיטות הקולעות ביותר היא – חתימה בשם כותב הסטאטוס או מחבר התגובה. לכאורה זה נשמע כצעד פשוט, אבל לרוב אנחנו או לא מודעים לחשיבות העניין או נוטים לשכוח פרט זה. במידה ותזכרו באופן קבוע להחצין את צוות המנהלים והכותבים של המתחם, לחתום את הפעילות שלכם בשם האישי ולהגיב לאוהדים עם אזכור מפורש של כותב התגובה – היבול לא יאחר לבוא: אוסף הפעילויות הקטנות הללו יוסיף צבע לעיצוב הצד האנושי של הסיפור ויסתכם בחיבור אמין עם קהל הגולשים.
 
טיפ שביעי : שירות לקוחות מאחורי הקלעים על ידי מנהל המתחם | יש לפעילות שלכם ממד זמן במושגים של אבולוציה, וזו נבנית עקב בצד אגודל – עם הזמן כאשר האוהדים שלכם יכירו את מנהלי המתחם במידה הנידרשת – נכון להפעיל שירות לקוחות חכם אשר נותן אינפוט לשאלות של הגולשים בפרונט של הקהילה ועונה לתכלית זו על צרכים, שאלות ובעיות שעלו מקרב מעגל אנשים רחב. אבל, הקשר הממשי ביניכם לבין קבוצה של מובילים במתחם יווצר אם תזכרו גם להפנות את המבט אל מאחורי הקלעים ותגרמו לבסיס האוהדים להרגיש שהם חשובים לכם ומטופלים מתוך התייחסות ישירה.
 
צירפתי לכם בצילום מסך הבא דוגמא מעולה לתקשורת אישית במתחם נדיר וחכם בFacebook.
טיפ שמיני : Random Acts of Kindness | על הנושא הזה אני עומדת לכתוב פוסט שלם, על כך שישנן אסטרטגיות, דרכי חשיבה שמסתדרות היטב עם עולם המדיה החברתית ואף הולכות איתו יד ביד. אך בינתיים חשוב לי לכלול את ההמלצה הזו כבר כאן, בסט אפ של ההמלצות שברשימה. קחו בחשבון שמעשים טובים וראנדומליים כלפי גולשים פעילים בקהילה, משעה שהם מובאים כאקט ישיר מצד מנהל המתחם יסתכמו בכך שתגייסו לצידכם את עורכי הדין, המשווקים, הפרטנרים הכי טובים שאי פעם ייחלתם להם. דאגו למקם את הפעילויות היזומות הללו בלוח הזמנים שלכם על מנת שלא תיפולנה בין הכיסאות. מדי חודש בחרו מספר גולשים ודאגו לצ’פר אותם באופן אישי על הפעילות שלהם – אם במילה טובה היזומה מטעמכם, אם במשלוח מתנה – או כל מחווה שזיהיתם כמעשה החביב עליהם.
 
טיפ תשיעי : Online & Offline | אין ספק שאחת הדרכים החזקות והאפקטיביות ביותר להעביר לזולת את ההרגשה שהאון ליין הוא אכן פיזי, כנה וממשי – היא ליצור מסורת של עריכת מפגשים של אוף ליין המאפשרים לקהל הגולשים לבוא במגע ישיר עם האנשים שהכירו ברשת. חיבור מסוג זה מהדק את הקשר באופן המוצלח ביותר וחשוב להדגיש הוא מחזיר את הנפשות הפועלות לתוך הסיפור הדיגיטלי באמצעות – תמונות, וידיאו, והפגנה סְפֶּקטַקוּלארית של המפגש אשר גורמת גם לאחרים להסתקרן ולרצות לקחת חלק  באירוע דומה. אם תרצו – זו קפיצה המדרגה האמיתית אשר בונה ומתַחזקת לכם הלכה למעשה קהילה כלבבכם.
 
טיפ עשירי : פנייה אל הגולשים באזכור שמם | האישיות אינה באה לידי ביטוי אך ורק בדרך בה אתם מייחצנים את האנשים הפעילים של הארגון שלכם. זכרו להתייחס גם אל הצד השני באותה מטבע ובאותה צורה. חשוב שלא להצטמצם בגבולות החברה אלא לפנות אל הגולשים בטון דיבור אישי, להזכיר אותם בשמם ובכך לתקף למעשה את קיומם ומעמדם מבחינתכם. קורטוב של חשיפת האישיות יבטיח לכם דיאלוג איכותי במתחם אשר לאורך זמן יגרום לגולשים להרגיש שהם אכן בבית.
 
לסיכום | אני מסיימת את הפוסט הזה עם תוסף של טעם טוב – מצגת שלמעשה היוותה עבורי פתח למחשבות סביב הנושא הנדון וגירתה אותי להתחיל לכתוב עליו. קחו נשימה ארוכה ותעברו על המצגת. היא לא קצרה אך חשובה ויכולה לנער ולרענן את מוחכם ובסופו של דבר לארגן לכם את המחשבה בכל הקשור לתחומכם : מכירות, שיווק, הממשק הדיגיטלי וכמובן – אנשים !

 

 

 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.