Meet Generation Z

665544

אחד הדברים החשובים ביותר בעולם שמשתנה, ובמהירות כה מהירה– הינו להכיר ולהבין לעומק את דפוסי ההתנהגות של האנשים, וביחוד צריך להבין שיש הבדל גדול מאוד בין שכבת גיל אחת לאחרת. מצגת שמדברת על הדור הצעיר או כפי שהוא קרוי בעגה המקצועית דור ה-Z– תהווה למעשה את עקרה של הרשומה הנוכחית. כמו תמיד אני מצרפת לכם את הקובץ המקורי בתחתית הרשומה, ומחלצת לכם מתוכו את הדברים החשובים עם תוספות ותובנות משלי. חשוב לי להוסיף לפני שאתחיל באמירה משמעותית, שככל שעולמנו נעשה יותר ויותר גלובאלי, ובו זמנית גם מחובר- מסתמן יישור קו התנהגותי בגילאים. המצגת אמנם מייצגת את הדור הצעיר במבט על האמריקאים- אך בעצם ישנן הרבה מאוד הקבלות בין הדור הצעיר שגדל בארה”ב ובין הדור הישראלי שגדל כאן. חשוב לקחת מהרעיונות ומהתובנות של המצגת ולבנות את הפתרונות המיועדים לדור הצעיר מתוך פרספקטיבה אוניברסאלית, עם ההבנה של שלבי ההתפתחות של דור זה- מדגם שימושי זה הוא בעיני כלי עבודה חכם ואיכותי.

88776655

בני דור הZ מגיעים בדילוג אחרי דור הY או בשמו השני– דור הMillennials. מדובר על כל מי שנולד ב1995 ואילך, עד היום. חברות מחקר גדולות ברחבי העולם כדוגמת פורסטר ונילסן, וכמו כן חברת המחקר הנוכחית שערכה את המסמך הזה- Sparks & Honey, גורסות כי קיימים הבדלים מהותיים בין הדורות והבדלים אלו משנים את הזווית ממנה הם מביטים על העולם, כמו גם את הדרך בה הם נוהגים לצרוך מדיה, מוצרים, ועוד. אחד השינויים למשל נובע מהעובדה שזהו דור שמגיל קטן מקבל דמי כיס קבועים גבוהים- ההערכות עומדות על כך שהם מקבלים בהערכה 16.9 דולר לשבוע- ואם מתרגמים את הסכום הזה במונחים אמריקאים מגיעים למספר בהחלט לא מבוטל- 44 מיליארד דולר בשנה. הם מייצגים דור שאוהב לצרוך, ובמיוחד-  דור שאוהב לרכוש באון ליין. זוהי המציאות שלתוכה נולדו והיא טבעית להם.

777665544

ההורים של דור הZ– מעודדים את ילדיהם להתחיל לעבוד בגיל מוקדם יחסית, וזה מעצב אותם באופן טבעי כצעירים שרוצים מאוד לעבוד, חשוב להדגיש כי מקווים כי התחביב שלהם יהפוך ברבות הימים (ועדיף שמהר) לעבודה במשרה מלאה. 55 אחוז מתוכם רוצים להתחיל את המסע המקצועי שלהם בגיל מוקדם למדיי- וארבעה מתוך חמישה מרגישים כי הם יותר חדורי מוטיבציה מאשר החברים שלהם, מה שמעיד על כך שהם דור תחרותי ששואף למקצוענות ומגיע אל היעדים שלו בעידוד הדחף התחרותי. הם מייצגים דור אחראי שנמצא בקונטרול- 57 אחוז מתוכם מעדיפים לחסוך את הכסף שהם מרוויחים מאשר לבזבז אותו מיד. הם דור מאוד ערכי שחושב שביכולתו לשנות את העולם, וכ-60 אחוז מתוכם שואפים להשפיע על העולם דרך המסע המקצועי בו יבחרו. 26 אחוז מתוכם מתנדבים לעמותות או למסגרות שתורמות לקהילה ופועלות למטרות חברתיות. הם מעוניינים להפגין את הגורם המבדל אותם, ועל ידי כך לייצר אימפקט בסביבת העולם בה הם חיים- זאת על ידי בחירה מודעת במסלול המקצועי המוצלח ביותר עבורם, ועבור הקריירה שלהם בצורה שתאפשר להם להשפיע ולשנות לטובת איכות החיים.

88776600774433

הדור הזה- לומד מניסיון פרקטי כי לאו דווקא הבחירות במסלולים המסורתיים הן אלו שמצליחות, 30 אחוז מתוכם דוחים את לימודי התואר שלהם, עדיין גרים בבית הורים ובודקים איך לפתור את מצב העניינים – בשלב זה של חייהם… מעט אחרת, הם חיים באופן טבעי בסביבה הרבה יותר מגוונת, ועקרון הגיוון מקובל עליהם הרבה יותר מאשר על הדור הקודם.

7766554433

כאמור, הם מייצגים דור שונה לגמרי והנה כמה מהתכונות שמבדילות אותם באופן מהותי- הם דואגים לכלכלה מהיבטים שונים: משנה להם נושא המחירים, משנה להם להבין את הכלכלה, משמעותי עבורם להבין איך הדברים מתהווים. זה הופך אותם לדור שהיזמות ממש מוטמעת בDNA שלהם. 72 אחוז מכלל תלמידי בית הספר רוצים להתחיל את העסק שלהם מיד עם סיום הלימודים,  61 אחוז מתוכם רוצים להיות יזמים עצמאיים, הם מבינים את יתרונות היזמות בדרך משלהם- שמגדירה אותם כמי שיתפקדו בתוך מסגרת של עבודה בלי בוסים. הם חולמים שהם עצמם ינהלו עסק משלהם, שיהיה בעל משמעות ערכית. הם מחפשים בצימאון רב אחר לימוד משלים והרחבת הידע. הם עסוקים בחיפוש מידע באון ליין,  צופים בשיעורים ובקורסים און ליין, ועובדים על פרויקטים באון ליין. הרשת מהווה עבורם אוניברסיטה לכל דבר והם משתמשים בה ככלי זירוז לטובת הקידום האישי שלהם. הם מבינים לחלוטין את הסיסמה- “ידע שווה כוח”, ומבינים שהידע יתבטא ברווחים כספיים ואפשרות להתקדם בחיים.

776633098876655

דור הZ משתמשים בסושייל מדיה ככלי מחקרימבחינתם- פלטפורמות כדוגמת יוטיוב ושאר הרשתות החברתיות הן כלי שעוזר להם לקדם משימות שהם מקבלים כבר בשלב בית הספר, ויתרה מכך- עוזרות להם לקדם את כישוריהם ביכולת למידה מהירה. והם יודעים להפיק משעה אחת הרבה יותר ממה שהדורות הקודמים להם היו מסוגלים. בין היתר,  הם “מג’נגלים” בין חמישה מסכים שונים בכל שעות היום : טלוויזיה, סלולר, לפטופים, דסקטופ, טאבלטים וכמובן – קונסולות של משחקים- וכל זאת בלוליינות מעוררת התפעלות. כאן ראוי לציין כי המעבר המהיר בין מיידעים שונים במסכים אחדים הופך אותם לקצרי סבלנות, הם מאבדים עניין מהר מאוד ונוהגים לזגזג ממקום למקום.  זהו דור שחושב בארבעה ממדים באופן טבעי, והעולם מבחינתם הוא תמונה של 360 מעלות- הכל מצוי בוידיאו והכל מאוד מהיר.

דור זה מאוד רגיש למידע שהוא סופג ולמה שיודעים עליו כפרט. אפקט סנודן הוא אפקט שמשפיע מאוד על הגלאים הללו, והנטייה שלהם תהיה לנהל את סטרימינג המידע שהם צורכים במקומות סגורים, המאפשרים להם להסתיר את המידע ואף להשמידו-  סנאפשאט למשל. הפרטיות שלהם חשובה להם מאוד והם אינם אוהבים את העובדה שעוקבים אחריהם. המספרים במחקר הזה משקפים את התמונה העדכנית ש25 אחוז מדור זה שנע בגילאי 13-17 עזבו את פייסבוק בשנת 2014, ואני חייבת לציין שמאז ומעולם, גם כשלא היו אופציות מקבילות, הגילאים הללו העדיפו להשתמש בפייסבוק דרך המוד הפחות חשוף של הפלטפורמה- אפשרויות הIM למשל- ולכן ההגירה שלהם אל סנאפשט, וואצאפ וכיוצא באלה- היא טבעית לחלוטין.

77665544332299

זה דור שמוצא דרכים חדישות לקיום תקשורת,  שפת התקשור נעשית בצורה אחרת- על ידי סימבולים, אייקונים שונים שמעבירים את מצב הרוח שלהם ועוזרים להם להתבטא, כמו כן הם מתקשרים במהירות גבוהה מאוד. והם אוהבים במיוחד לתקשר דרך תמונה. הם משקיעים הרבה יותר זמן מכל דור אחר בפעילות במסכים השונים- כשהממוצע עומד על 3 שעות בדסקטופ. והקונקטיביות שלהם, כמו כן הנטוורקינג שלהם בהחלט לא נשענים על המקום בו הם מתגוררים, מבחינתם העולם נגיש דרך הדיגיטל- והם מתקשרים גלובאלית עם אנשים מכל אזורי העולם. לכן, כפי שאמרתי בתחילת הרשומה, צריך לקחת בחשבון שלמרות שמדובר במחקר שעוסק באפיוני הילדים בארה”ב- המאפיינים של הדור הזה מתפרסים על מעגלים רחבים ברמה גלובאלית. בתמצית, לפנינו דור שמייצר תוכן, מפיק, וכל הזמן נמצא בלייב סטרימינג.

מילת סיכום. חשוב לי להדגיש כי הוצאתי מהמצגת את הנקודות שעניינו אותי, ואין לי ספק שאם תצללו בתוכה תגלו אינפורמציה נוספת שתעזור לכם בעסקכם האישי. כפי שאמרתי לפני כן- הצמדתי עבורכם את המקור לתחתית הרשומה, בתקווה שתפיקו תועלת מהדברים ששטחתי כאן כך שיקל עליכם להבין טוב יותר את דור המחר.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.