Mobile & Advertising

אנחנו נכנסים לתוך עידן שבו יהיו בעולם יותר טאבלטים וסמארטפונים מאשר מחשבי PC. לגבינו, הנמצאים בתעשיית הפרסום והשיווק זה הזמן להסתכל על ההזדמנות בצורה חדשה ולהבין לעומק את גודל האתגר ואת המשמעויות הגלומות בו. זהו עידן הסמארטפונים. אבל אם מסתכלים על עוגת התקציב ועל ההוצאה הכרוכה במסך זה, לא ניכר שאנשי שיווק הבינו שאנחנו שם – ומדובר בתובנה עולמית, לא מקומית. צרכנים משקיעים 10 אחוז מִזְמָנַם בפרסום במובייל בעוד שהתעשייה משקיעה במסך זה אחוז אחד בלבד מִסַך ההשקעות בפרסום. לעומת תחום המדיה המודפסת שתופס למעשה רק 7 אחוז משימת ליבו של הציבור (בעוד ההשקעה בו מסתכמת בכ25 אחוז בטוטאל בארה”ב) – זה למעשה מגדיר ששוק העיתונות המודפסת מקבל 25 אחוז יותר תקציבים מאשר המובייל.

השיקוף הסטטיסטי וההשוואה בין שני המדיומים הללו מראים בצורה חדה ובולטת כמה מרחב עוד יש לתחום המובייל להוסיף ולגדול ומה למעשה מצפה לנו בעתיד הלא כל כך רחוק. זאת בתנאי  -שנפעל בחוכמה על פי הנחות יסוד שמסתמכות על הקהל והמקום בו הם נמצאים ולא על פי הרגלי קנייה ישנים דרך המדיה, שנשענים על פרדיגמות מקוּבָּעוֹת. בעוד אנליסטים בתעשייה נחרצים בדעתם האופטימית לגבי הגידול והחדירה לשוק של המובייל והמדיום – ושעה שתעשיות שלמות כמו Facebook בונות את היכולות שלהן במובייל באמצעות רכישות כמו : אינסטגרם, קארמה, המסקנה היא חד משמעית : ברור ומובן באופן מובהק שתעשיית הפרסום מתעלמת מהשינוי שחל בהתנהגות הצרכנים ומגלה עיוורון לגבי המקום שאליו עינו של הלקוח נמשכת. ההשקעה בהוצאה הפרסומית בתחום המובייל לא מקבילה כלל לגדילה המתמשכת ואינה משתווה בהתקדמות שלה להתקדמות התעשייה. מבט מקרוב מראה לנו שאנחנו למעשה נמצאים בתחילתה של תקופת הזהב של המובייל ושההוצאה הכספית על התחום תניב פרות בהמשך. צריך לבחון לשם כך את המאפיינים של המובייל על מנת שיובן מעל לכל ספק למה למעשה העתיד הקרוב כבר שם ! זה מגוון, איכותי, חדשני, אקספרימנטאלי וקשור בחבל הטבור לשינוי תרבותי והשפעותיו על החברה שלנו.

הגיוון בטקטיקות בתחום המובייל מדהימות – למפרסמים יש עכשיו “פלטת אפשרויות” מדהימה של כלים במובייל שמהם יוכלו לבחור איך ליצוֹר קשר מתמיד ולדלוור את המסר. כך הם יכולים לכוון בצורה קולעת לטעמו של הקהל הרלוונטי להם ולהגיע לצורות פרסום מפותחות ויחידות פרסום מעניינות במיוחד – “מודעות שמונעות מחיפוש במובייל”, אפליקציות למובייל, אתרים מותאמים למובייל ואתרים שתוכננו למובייל, SMS כלי חזק ביותר ועוד… כל אחת מהטקטיקות הללו מצליחה להשיג תוצאות מרשימות ומעוררת את הלקוחות להגיב למותגים ולעזור להם לייצר מעגלי היכרות נוספים. התקשרות מסוג זה מאפשרת להם להיכלל בסך השיקולים של הלקוחות, גורמת ללקוחות לרכוש וּמְתַקֶפֶת נאמנות.

האיכות של עבודה במדיום זה נמצאת במקום הגבוה ביותר – בנסיעות שלי לכנסים בחו”ל אני חווה את השינוי שחל בתעשייה – בOverview אני יכולה לומר לכם שהתעשייה צועדת קדימה וברור שהמוחות הגדולים והאנשים שמחפשים לייצר חדשנות עשו שיפט ועוברים לפאזה חדשה – לחשוב במובייל. מותגים כדוגמת Nike מראים איך האיכות עובדת ואיך חשיבה שמאגדת אפליקציה, טכנולוגיה שמוטמעת בצמיד ליד, בתוספת מהותי כחיבור לסושייל ועיצוב, מפיקים את החוסן הנכון בתחום העסקי ומחזקים את הנאמנות על פני קהילה גדולה.

חדשנות ככלי מאיץ – כאקסלרנט לאחרונה, כל מצג חדשנות במוצרי מובייל או בשירותיו מצליח לעקוף את הקודם כי הגבולות של המדיום הזה במובייל מוסיפים להימתח ולאפשר שינוי מתמשך. בשנה האחרונה נראו פריצות דרך במובייל כגון : Path, Clear, Uber , ואף צורת העיצוב של סביבת המובייל מתחילה להיות ממונפת על ידי חשיבה על LBS, ג’סטרס, וUI מתקדם שמוריד את דרגת המורכבות של השימוש ומאפשר לבעלי העסקים לספק שירותים מחייבים וטובים יותר. בעתיד הקרוב, אנחנו נתחיל לראות מעצבים שיתורו אחר דרכים להוסיף שכבה של חיפוש נוח, על ידי קול ופרסונליזציה על מנת שהחוויה של הצרכנים והגולשים במובייל תשתפר ותמשוך קהל.

וזה עדיין רק המחזור הראשון – למרות ההתקדמות של המובייל הרי בנקודת זמן זו אנחנו עדיין רק בתחילת הדרך, שהיא שביל הזהב של המובייל. עדיין קיים פער עצום בין הסיגול המואץ של המובייל מצד הקהל, ובין התקציבים המופנים לשם. מותגים יצטרכו להשקיע פי שניים בתקציבי המובייל שלהם כדי להתחיל לצמצם את הפער ולהדביק את הקצב מול הצרכנים המאמצים את הערוץ. סטטיסטיקות מראות כי ברמה הגולובלית סלולרים פשוטים עדיין בשימוש גבוה יותר מבחינה מספרית מהשימוש במארטפונים מה שאומר שהמעגל של שדרוג המכשירים עדיין נמצא רק בתחילת הדרך ולבטח ישפיע מאוד כשהיחסים המספריים יתהפכו והמשקל יִיטֶה לטובת המובייל החכם – סמארטפונים וטאבלטים.

לסיכום :  תדמיינו את העולם שלנו בעוד שנתיים שלוש – בו הסמארטפונים נמצאים בידיים של כל לקוח והטאבלטים עוברים את הסחר של הPC במספרים  במכירות. יהיה זה  עולם שהאינטרנט הגלובאלי יכפיל את עצמו, עולם מוּנְחֶה על ידי משתמשי מובייל, דהיינו כאשר המובייל יחדל לשמש כמסך שתומך מדיום – אלא הוא עצמו יהפוך לַמדיום בהֵא הידיעה – המדיום ! כיום, אנחנו כבר רואים את הכמות הבלתי תתואר של האפקליציות – את מיליוני הדולרים שמושקעים בתעשיית המשחקים, במדיה – בנקודה זו ברור כי להמשיך ולהתקיים כחברה, כמותג שאין להם ביד אסטרטגית מובייל – מפת דרכים או מיקום בו החברה והמותג רואים את עצמם בעתיד –  זו טעות ביסוד . צריך לייצר את “המתכון” האידיאלי, את השרטוט המובהק של הדרך שלקראתה רוצים ללכת. ימי תור הזהב של המובייל כבר כאן וכפי הנראה עוד יהיו כאן למשך שנים רבות.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.