The Rise of Social TV

נושא מדובר שראוי להתעכב עליו כדי להבין את משמעותו ואת גודל ההשפעה שלו הינו- החיבור בין הטלוויזיה לסושייל, או בעגה המקצועית :Social TV. איך הרשתות החברתיות משפיעות בפועל על הפרסום בטלוויזיה ומה זה יעשה לחיינו בשנים הבאות. הפוסט הבא מסתמך על כתבה מדהימה שקראתי בביסנס אינסיידר על הנושא והיא שוטחת בפניכם את הנקודות המרכזיות. אני אחלץ לכם את הפרטים החשובים וכמו כן אשלב תובנות שלקחתי מפסטיבל הקריאטיב בקאן 2013 . מעל במה זו נשא דבריו Deb Roy, ראש אגף הפיתוח של המדיה בטוויטר Twitter Chief Media Scientist – וסיפר על ההשפעה הגוברת של Twitter על הפרסום בטלוויזיה. מקווה שהפוסט יפתח לכם את הראש וימחיש לכם ולו במעט את משמעות השינוי אותו אנחנו עוברים. למי שרוצה לקרוא את הכתבה המקורית מהביזנס אינסיידר רצ”ב  : Link.

bii_socialtv_simultaneous

 

מחקרים מראים כי צפיה בטלוויזיה המשלבת שימוש בסושייל מדיה במקביל מבשרים מגמה עולה – מסתבר שאנשים אוהבים להשתמש בסושייל מדיה בזמן שהם צופים בטלוויזיה. הרבה מהם גם נוהגים לדון על המתרחש בתוכניות בזמן שהם מסתכלים, והשיחות הללו עוד ממשיכות ומתפתחות הרבה אחרי שהתוכניות שודרו בפועל. תעשיית הטלוויזיה והמשווקים שמתמקדים בשיווק דרך הטלוויזיה כבר מבינים שביכולתם להרוויח מההתנהגות החדשה הזו של הלקוחות. הרעיון הוא לא להתחרות בסושייל מדיה, אלא להשתמש ביתרונותיה במגמה להגיע לקהל רחב יותר עם שילוב תוכניות טלוויזיה, אירועים וקמפיינים פרסומיים ולהשיג מעורבות גדולה יותר מקהל הצופים. הרעיון של Social TV כבר לא נמצא בשלב ה“רעיוני” אלא מתגבש לכלל מציאות שניתן לעבוד איתה. 

בפסטיבל הקריאטיב בקאן 2013 – דיבר Deb Roy על הקשר בין המסכים לבין השימוש בטוויטר ככלי סושייל, בזמן צפיות בטלוויזיה. הוא הראה בעזרת מצגת מרהיבה את הנחשול העצום של השיחה שמתקיים בזמן הצפייה בתוכניות המסך הגדול, ואת היכולת של טוויטר לזהות את השיחה בזמן אמת, לשייך אותה על פי הקונטקסט האקטואלי אל התוכנית המדוברת, תוך התייחסות לאזור השידור ולסוג האנשים שמקיימים את השיחה. מנקודת המבט של טוויטר ההזדמנות הזו מתפקדת מבחינתם ככלי שיווק ריאלי עליו הם יכולים לעשות מוניטיזציה ולייצר הצעות ערך משמעותיות עבור מפרסמים. דמיינו למשל שאנחנו רואים סדרת “סבון”- תוך כדי זמן הצפיה מתקיימת שיחה עירנית בטוויטר : כאן ניתן לזהות את האנשים המצייצים, לאפיין את טווח הגילאים שלהם ואת מינם על פי נתוני טוויטר ובהקשר לתוכן הסדרה- ולטרגט את אותם אנשים במסר פרסומי שנישלח ישירות לפיד שלהם. המסר קשור בהכרח לתכונותיהם המאפיינות ועונה על הצרכים שלהם. 

Social TV  כבר ממש כאן – אין ספק על פי מחקרים שמוכיחים זאת כי התנהגות זו כבר התבססה בקרב קהלים שונים בכל העולם, אצל מספר רב של גולשים בסושייל מדיה שרואים טלוויזיה ובו זמנית מדברים על כך ברשתות החברתיות. הפעילות הזו גדלה בד בבד עם התפתחות המובייל ועם החדירה המשמעותית שלו לשטח  בהגיעו אל יותר ויותר ידיים של משתמשים. הסמארטפון והטאבלטים חיזקו את המגמה הזו עם גישה הרבה יותר נוחה עבור אנשים שרוצים להגיב תוך כדי הצפייה בטלוויזיה. הקהל שאוחז במובייל משוטט ברשתות החברתיות בטאבלט ובסמארטפון שלו, בעודו צופה בתוכניות הטלוויזיה, כשבארה”ב למשל מדובר על סדרי גודל של 40 אחוז מהאוכלוסיה- מספר שמעיד על כך שזו כבר לא בגדר מגמה בלבד אלא התנהגות שרירה וקיימת. למעשה התופעה רוֹוַחַת יותר מעריכת קניות תוך כדי צפייה בטלוויזיה, ויש לקחת זאת בחשבון בארגון סט הכלים השיווקים שלנו  ! 

ישנן הרבה רשתות חברתיות שפועלות ברוח המגמה השילובית הזאת והן אפילו המובילות בתחום. אבל בעולם הרחב מתברר כי הרשת המובילה מביניהן הינה טוויטר. בשעה שמגמה זו נשענת על רשתות חברתיות כמו : Facebook, גוגל פלוס וכאמור- גם טוויטר, מתוך השלוש Twitter לקחה את כתר המובילות, מהסיבה הפשוטה כי הדטה של טוויטר היא פתוחה ולמעשה פומבית, כך שהשימוש בטוויטר מקל על המשווקים לטרגט את השיחה בהתאם לאיפיוני האוהדים ועל סמך השיחה המתקיימת סביב תוכניות טלוויזיה. טוויטר גם הגדילה לעשות ויצרה מוצרי פרסום שמבוססים על התובנה הזו- TV ad targeting- ולמעשה מתגלמים באינטגרציה ברורה בין כל המרכיבים: הציוצים, הרגלי הגולשים, ההאש טגים והפרסומות בטלוויזיה. הצעות ערך מסוג זה ימשיכו להגיע לשולחן העבודה של אנשי השיווק, הן מטעם רשתות כמו טוויטר והן מאחרות. גם Facebook לאחרונה הכניסה אלמנט של האש טאג שמעיד על כך שהרשת החברתית מודעת לעוצמת השיתופיות ביחס לעולמות תוכן שונים, ובעיקר בהתייחסות לשיחה בזמן אמת.

עם הזמן ההרגלים הטיפוסיים של הגולשים יתפרשו לסוגיהם השונים על רשתות אחדות- ומכך ייווצרו ככל הניראה מוצרי פרסום חדשים שיתבטאו בהצעות ערך שונות מצד המשווקים אשר יתייחסו באופן מובהק לקשר הישיר בין המסך הטלוויזיוני לבין השיחה המתקיימת במישור החברתי, כלומר בסושייל. הנושא מרתק ואני אמשיך לחקור ואעדכן אתכם במתרחש על במה זו !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

One comment

  • יניב says:

    מעניין, אם כי צריך לקחת בחשבון שיותר ויותר צופים מעדיפים לראות את התוכניות האהובות עליהם ב-Tivo, VOD, Netflix, Hulu ו-שששש… טורנטים שהורידו ברשת… כך שיש פה מקום לפספוסים לא קטנים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.