Amazon 2014 | By L2

אינדקס L2 הוא אחד מערוצי התוכן, מאלה שאליהם אני אוהבת ביותר להיות קשורה ולקרוא את התכנים שהם מעלים. נקודת המבט של החברה מעלה תמיד תובנות משמעותיות שמשמנות הלכה למעשה את ארגז כלי העבודה הפרטי שלי. הפעם, אני רוצה לחשוף אתכם למחקר שהפיצה החברה בנוגע למעמדה והשפעתה של אמזון על עולם הסחר באון ליין ובכלל. בראש הרשומה צירפתי לכם סרטון תמציתי של הדוח שאליו אני ממליצה לכם להיכנס ולצפות, אינפוגרפיקה מרשימה בווידאו שמספרת את הסיפור של אמזון בצורה חכמה, ובתחתיתה של הרשומה אני מוסיפה לכם את המחקר המקורי על מנת שתוכלו לצלול אליו בעצמכם. אני מצידי אעבור אתכם על הדברים המעניינים שאני שולפת מהכלי הזה ואוסיף עליהם תובנות משלי.

הנה כמה נקודות פתיחה שמן הראוי שתדעו : אמזון משקיעה שלושת רבעי מהוצאות התפעול שלה על טכנולוגיה ועל מימוש תוכניות חדשנות. היא מכתיבה למותגים את המחירים ו”מכופפת את ידם” על מנת שיתיישרו עם רמת המחירים התחרותיים מתוך השקפת עולם ששָׂמָה את הלקוח במרכז, ועל ידי כך מתאפשר לה- ליצור אקו סיסטם של מחירים תחרותיים שמושכים לקוחות לחזור שוב ושוב. חשוב להבין שבאומדן מספרי- אמזון היום עומדת על 26 אחוז משוק האיקומרס בארה”ב ועל 6 אחוז בלבד מהשוק של האיקומרס הגלובאלי. ההצלחה של אמזון בנויה על שלושה יסודות  : מחירים נמוכים, בחירה מתוך מלאי מגוון ורחב היקף, ומִמּוּשׁ הרכישה, דרך בִּצּוּעִים מהירים מאוד. חשוב להוסיף כי ההצלחה של אמזון גם מתבססת על יכולתה לייצר חווית צריכה שונה, תפורה באופן מובהק על חווית הלקוח עם דגש מיוחד על השימוש בדטה ככלי שקולע במדויק לטעמו של הצרכן. 

am1

כיום, כמעט כל יצרן אמריקאי גדול אימץ את הפלטפורמה, ולמרות שהיא נחשבת כחברה שמשבשת את עולם הקמעונאות- היצרנים משתפים איתה פעולה. אמזון למעשה הובילה למיתוג מחודש בפלח השוק של מותגי היוקרה, באופן כזה שמאפשר למותג היוקרה להופיע בקדמת הבמה וכך למעשה מגלים אותו ישירות בתוך הפלטפורמה. Burberry הוא למשל מותג יוקרה שקלט בחוכמה שעליו להשתמש בפלטפורמה גם אם המעבר יהיה על חשבון מחיר המוצרים המוזל, על מנת שהוא יוכל לשנות את אופי המלחמה שלו בשוק האפור- שנהג למכור מוצרי חיקוי של החברה באמזון. חשוב לומר כי אמזון משפיעה על השוק וגורמת לו להשתנות, עד כדי כך שגם השחקנים שלא משתפים איתה פעולה באופן רשמי, מושפעים ממנה מאוד. מותגי קמעונאות גדולים בשישה ורטיקליים : אופנה, יופי, שיער, מוצרי בית, וPersonal Care- מייצרים לעצמם תוכניות נאמנות ומרבים להשקיע בתוכניות נאמנות, כמו גם באפליקציות מובייל באון ליין ובממשק לאוף ליין ועוד.

תוכלו לראות בגרף הבא את הפילוג בין שחקנוות שמשתפות פעולה עם אמזון ולכאלו שהולכות ובונות אקו סיסטם משל עצמן :

brand-distribution

לגבי חלק גדול מכלל חברות הCPGאמזון אינה מהווה איום, אלא המצב הוא הפוך, כיוון שהיא יכולה לעזור להם בבניית תדמיתן באקו סיסטם הדיגיטלי. הן רואות בכך הזדמנות להופיע כחדשניות, צעירות מבחינת התדמית, ודרך כך גם להרוויח עוד פוטנציאל של לקוחות נאמנים יותר. חשוב גם לציין שלגבי הרבה מאוד יצרניות זוהי ערובה להשפעה נרחבת באמצעות הכלים הדיגיטליים שמשתקפת בתוצאת החיפוש. פלטפורמה ברמת אמזון עוזרת להם להשביח את סיכויי הגילוי של המוצרים של החברה ואת הצעת הערך שלה כמותג. ההערכות עומדות על אומדן של 40 מיליון מבתי האב בארה”ב שירכשו מוצרי מזון באון ליין בשנה הבאה, ובמקביל-25 אחוז מבתי האב שיתנסו בכך בפעם הראשונה כפי הנראה יעשו זאת שוב. יתרה מכך, הצורה בה ייראו סלי הקניה בפעם הראשונה, כפי הנראה תרגיל את האנשים שיקנו מזון באון ליין להתמיד בבחירותיהם, כך שהסל ייראה דומה מאוד גם בפעמים הבאות. העובדה הזו מרמזת על היערכות חדשה של השחקנים שרוצים ליטול חלק ניכבד מסל הקניה הדיגיטלית בעולם של FMCG חייבים להיות נוכחים בקביעות בפלטפורמות דיגיטליות על מנת שיתפסו מקום איכותי ובר קיימא בסל הקניה של הצרכן.

תוכלו לראות בגרף הבאאת התפלגות השחקנים שפעילים ומפיצים באמזון מתחומי הHome & Personal Care :

amz haircare

מותגי CPG- יצרני מוצרי צריכהלהוטים להבין את אמזון, כי לה שמורה זכות הראשוניות והיא הסמל לקידמה בכל מה שקשור למכירת מוצרי צריכה מהירים לרבות מזון בפלטפורמה. היא בנתה מודל שמאפשר שינוע של מוצרי CPG- למרות הבעייתיות שכרוכה בכך. אמזון בנתה שיטה, שלפיה הלקוחות יכולים לבחור במוצרי צריכה בסכום כסף מוגדר שמאפשר לשאת בתשלום של המשלוח. חשוב לומר כי כבר היום, כפי שיכולתם לראות בגרף שמעל הפסקה הזו, כל השחקניות מתחום הHome Care- ו95 אחוז מהשחקניות של Personal Care מפיצות את המוצרים שלהן דרך אמזון. אין ספק שאמזון היא פלטפורמה טובה לקמעונאית דיגיטלית ולכן צריך ללמוד מניסיונה כל פעם מחדש : מצורת החשיבה, האסטרטגיה, האומץ ועד לעשייה. צירפתי לכאן כפי שהבטחתי את המחקר המקורי על מנת שתוכלו לצלול אליו בעצמכם, ואני מעודדת אתכם לעשות זאת.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.