The Future of Grocery Shopping

 אני רוצה הפעם לחשוף אתכם לניתוח עומק על מגמות- שמשנות את הדרך שבה אנחנו צורכים מוצרי מזון ומוצרי צריכה בסיסיים, אתמקד בשישה טרנדים שבתוכם יש עולם ומלואו של: שחקנים, יזמויות, כלים חדשים ובעיני אלו הגורמים שמהווים את השינוי במסע הלקוח. לא מדובר במה נאכל אחרת, אלא איך נגיע אל המזון שלנו, או איך נצרוך אותו בצורה שונה (חשוב להגיד, חלק מהדברים כבר קורים). את המגמות שאבתי מCB Insights מדיה נהדרת אחריה מומלץ לעקוב, אבל הוספתי לדברים עוד הרבה תובנות ומחשבות משלי.

שירותים מבוססי טקסט. החיים שלנו נהיו יותר ויותר תלוים במכשיר הסלולר שלנו לבערך הכל, ככל שהזמן עובר אנחנו משתמשים ונשתמש יותר בשירותים מבוססים צא’ט בין אם מדובר בבוטים, ובין אם מדובר בשיחה עם אנשים אמיתיים. כבר היום קיימים שירותים של רכישות און ליין של מזון בצא’ט, והאמת היא שהכי מצחיק לגלות שמכולות ורשתות מזון קטנות ממהרות לעשות זאת בצורה הכי “פרטיזנית” שניתן כי הם מבינים באופן טבעי שזה מה שהלקוחות רוצים. אבל ישנם גם גופים מוסדיים גדולים בעולם שנכנסים לזה, מיזמים כמו- “text-a-chef” שמאפשרים לקבל המלצות על מתכונים או- ShopRite שמפעילים צ’אט שמאפשר לקבל הצעות ממומחי דיאטה.

מטבחים וירטואלים, וגם Robotic kiosks. אפילו לפני הקורונה, מטבחים וירטואלים (ידועים בשמם הנוסף “מטבחי ענן-Cloud Kitchens) היו בצמיחה. בשנת 2020 בגלל הפנדמיה זה תפס כיוון מהיר למעלה. אחת הדוגמאות הבולטות היא רשת הקמעונאות “קרוגר” שהתחברה לClusterTruck ואפשרה להם לייצר מטבחים וירטואלים שמכינים אוכל אותו ניתן לקחת מהחנויות. חברות השילוח והלאסט מייל כמו Ocado גם משקיעות ברובוטים שיכולים להרכיב את המנות בעצמםKarakuri. בישראל, יש גם יוזמות כאלה, כמו מטבח וירטואלי שפועל בחיפה ומספק מקום לשלוש מסעדות שונותLink, ויוזמות של חברות שונות שרוצות להשקיע במטבחים וירטואלים עבור עסקי המסעדנות במשלוח ובכך לרכז מאמצים שיווק, לוגיסטים, ותפעוליים-Link.

מיקרו פולפילמנט, מחסנים לוגיסטים קטנים (בעיקר במרכזי העיר בקרבת הלאסט מייל). עם העלייה והצמיחה של הקניון און ליין, להפוך את תהליך ה”פולפילמנט” לרווחי ויעיל הופך להיות מטרבה מרכזית ויעד עבור קמעונאים. אחת הדרכים היא לפתח מרכזים לוגיסטים קטנים במרכזים שמקרבים את הלטסא מייל ונשענים על אוטומציה. בארץ יש כמה מיזמים כאלה שכבר היום נכנסו לפעולה. אחת החברות המובילות בתחום היא פבריק (לשעבר קומונסנס רובוטיקס) שמספקת שירותים לקמעונאים כמו סופר פארם, ורמי לוי.

החנות בבורכוב 1 תל אביב

החנות של נסטלה

שירותי “ריפייל” שירותי מילוי. שימת הלב לכל מה שקשור בהורדת כמות הפלסטיק והיכולת למחזר עלתה בצורה משמעותית בשנת 2020. האיחוד האירופי יצא בהצהרות חדות על הרצון שלו להוריד את השימוש בפלסטיק בצורה דרסטית בתוך כמה שנים בודדות, ומשם- ענקיות של מזון ומוצרי צריכה כמו P&G ונסטלה התחילו לחשוב על פתרונות של אריזה הרבה יותר ידידותית לסביבה. למשל, בשנה שעברה פרוקטר אנד גמבל הציגה בקבוקי שמפו שבאים באריזה שעושים לה “ריפייל”, ונסטלה התחילה לבחון רעיון של מתקני דיספנסר למזון חיות שדרכם לקוחות יכולים פשוט למלא באותו כלי קיבול את הסחורה שנכרשת-Link. גם בישראל יש מיזמים מעניינים כמו החנות בתל אביב “מוצרים ערומים” בורוכוב 1 תל אביב- שמאפשרת לצרכנים לרכוש מוצרים שונים (כולל מוצרי ניקיון) עם מיכלים שהם מביאים על מנת לדלג על צריכת הפלסטיק המיותרת.

חווית לקוח פרסונאלית. תפיסת ה”שופר מרקטינג” עברה לדיגיטל, עם ענקיות של קמעונאות כמו “וולגרינס” ואחרות שמנהלות את המדיה בבעלות באמצעות כלים דיגיטליים עצמאיים. מערכות בקמעונאיות מאפשרות למותגים על הפלטפורמה לייצר תהליכי ומהלכי שיווק פרסונאלי כפתרונות שמדייקים את הפניה באופן שמבוסס הדטה. אותן חברות משתפות בדטה על מנת לתפור מסרים קריאטיבים הרבה יותר חכמים ומדויקיים כמו גם מטורגטים ובכך להגביר ROI.

החנות של מקררים אוטונומיים ברוטשילד

Cashierless self-checkout. תשלום ללא מגע תפס בכל העולם ובשנת 2020 גם פרץ בישראל, אין ספק שגם הקורונה זירזה זאת וכמובן גם התנאים הרגולטורים. יותר ויותר פתרונות צצים שהם מהווים תשלום אוטומאטי ללא מגע אדם וקופאית. כמובן יש את אמזון גו שמהווה את המקרה הקיצון, אבל גם חנות המקררים האוטונטמיים של הבעלים מקופיקס לשעבר זו דוגמא מדליקה- תקפצו לראות ברוטשילד. כמו גם פתרונות של קופות עצמאיות שמפעילות קמעונאיות כמו AM:PM אני אישית נחשפתי לכך בחנות של כולבו שלום. זו חשיבה שמייצרת חווית לקוח אחרת, שונה, עצמאית ועם המהות של Self First כעוגן.

קופות עצמאיות בAM:PM


הספר החדש שלי באוויר! הספר החדש שלי יצא לאור. חודשים של שינוי, לידה מחדש של המציאות…הסיפור המצרפי של החודשים בתוך הקורונה. השיעורים הגדולים והקטנים שלקחתי בדרך ועל רמת היכולת שלי להתמודד עם השינוי. יומן בן עשרות ימים מוגש לכם ללא מסכות – חשוף. כך נראה שינוי. למי שרוצה לרכוש רצ”ב לינק-Link.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.