10 Great Use of 3D Printing

66

החלטתי לארוז לכם בפוסט אחד– פלייליסט של סיפורים נהדרים שקשורים כולם למדפסות תלת מימדיות. בחלק מהדוגמאות שתראו כאן- מומחש כיצד מדפסת תלת מימדית יכולה להעצים מותג מסחרי ולעזור לו בהידוק הקשר עם לקוחותיו, וחלק מהסיפורים קשורים לדברים בהם המדפסת התלת מימדית עשוייה לשנות גורלות ואף את פני התעשייה. אעבור אתכם על כל קייס בנפרד- ואתאר בכמה משפטים בודדים את הדברים המשמעותיים. אשאיר לכם לראות את המהלכים עצמם באמצעות הוידיאו של כל מהלך ומהלך שאמבדתי עבורכם לפי סידרם ברשומה. בואו נתחיל…

מהלך מדליק של המותג המסחרי- Nescafé– שהחליטו לנסות פיתוח חדש ולשחק עם צנצנת הקפה הידועה, ולשכלל אותה בשימוש נוסף. הרעיון: להסב את הפקק של הצנצנת לשעון מעורר- כשלוחצים על השעון, מקבלים את הריח של הקפה. מכיווָן שנסטלה לא היו מעוניינים בשלב זה להתחיל בקו יצור המוני, וכדי לבדוק את האפקטיביות של הרעיון על קהילה מצומצמת של משפיענים- הם הדפיסו את הפקק במדפסת תלת מימד, ובכך למעשה הוזילו משמעותית את עלות הניסיון הזה ולא פחות חשוב את ה-TTM, היציאה לשוק.

עוד חברת קפה שמתנסה ברעיון של מדפסות תלת ממדיות– ומאפשרת לצרכנים להיכנס לאתר יעודי, לעצב לעצמם את צנצנת הקפה ולהדפיס אותה במדפסת תלת מימדית. בעיני- אחד הפיצוחים החכמים ביותר שמראים איך ניתן לתגבר את מעורבות הצרכנים, להשתמש בכוח של הפרסונליזציה ולחבר למותג קהל אוהדים חדש.

המקרה הזה נחשב בעיני לGame Changer– משנה חוקי משחק. חברה בשם Local Motors פיתחה למעשה את המכונית הראשונה בעולם שמודפסת כולה במדפסת תלת מימד. חשוב להגיד שלקח להם שנה לתכנן את המכונית, עוד 44 שעות להדפיס אותה ויומיים נוספים להרכיבה. המכונית מורכבת מארבעים חלקים לעומת רכבים רגילים המוּכָּרים לנו שמורכבים מ20,000 חלקים לפחות. מהלך זה גם הוא מהסוג שמשנה חוקי משחק בתעשיית הרכב: חשבו על כך שאולי בכלל לא יהיה שווה לכם ללכת למוסך, ובמקום להזדקק למוסכניק תוכלו להדפיס לעצמכם את החלק החסר.

אחד הרעיונות היפים ביותר של מותג מסחרי– שמתנסה ברעיון של מדפסות תלת מימדיות. קוקה קולה שמתמידה בנסיונותיה לפתח את נושא המחזור, רצתה גם להגביר את מעורבותה בתחומי החדשנות תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות לטובת העצמת החוויה בצד הלקוחות. החברה יצרה מדפסת תלת מימדית לשימוש ביתי, שמאפשרת לצרכנים למחזר את בקבוקי השתייה שהתרוקנו, להחזיר אותם למצב של חומר הגלם, הפלסטיק- ולהדפיס מהם אקססוריז שימושיים לצרכים שונים, כמו כדור משחק או כיסוי לאייפון או כל אביזר אחר. את כל המהלך היא עשתה בחבירה לזמר- Will.i.am, ותוכלו לראות אותו מציג את תוצאות הרעיון בסרטון הבא  :

לכל הבנות שאוהבות לטפח את הציפורניים– הנה לכן חידוש שמאפשר לכן לעצב במדפסת תלת מימד ציפורניים מלאכותיות שעשויות בדיוק לטעמכן האישי.

עוד רעיון מגניב של חברה מסחרית, פורשה- שמזמינה את לקוחותיה להתרשם מהדגם של רכב חדש, ואף להדפיס אותו כמיניאטורה במדפסת תלת מימדית, הקד”ם של שנות ה2000 !

הנה לכם דוגמה טובה להשפעת הטכנולוגיה על העולם הרפואי- מדפסת תלת מימדית שאפשרה להציל חיי תינוק בן שישה שבועות. הרופאים הדפיסו רכיב מלאכותי שמתלבש על עורקי הנשימה של התינוק ומותאם במיוחד למידתו- וזאת בשביל לאפשר לו את המעבר לנשימה סדירה. לולֵא השימוש בטכנולוגיה שניתמכת בחשיבה המתקדמת הזו- כפי הנראה לא היה לתינוק סיכוי לישרוד.

Yahoo ביפן– המציאו מכונת “חיפוש” שמאפשרת לילדים עיוורים להדפיס עצמים שונים : בדמות ג’ירפה, סוס ועוד ולמשש אותם. בכך למעשה המדפסת התלת מימדית הופכת לכלי חיפוש פיזי- שמאפשר למוגבלי ראייה “לראות” דברים דרך המישוש בידיהם.

זה הסיפור של דניאל, שאיבד את ידו באחת המלחמות. קהילת מייקרים, החליטו לעשות הכל כדי להחזיר לדניאל את היד החסרה- וזאת באמצעות מדפסת תלת מימד: הם עבדו על הפרויקט, טסו אל דניאל וחיברו לו את היד, מחווה הומאנית שגם החזירה לו את הרצון להשתקם ולחיות כרגיל.

שימוש מעט גימיקי, אבל עדיין מדליק ביותר מטעם חברת הלמנס- יצרנית המיונז , שיזמה מכונת הדפסת בתלת מימד על המבורגרים של סלפי בידי הצרכנים. ההדפסה של הסלפי נעשית כמובן- עם מיונז.

מילת סיכום, מקווה שנהניתם מהסיור הדיגיטלי שערכתי עבורכם בעולם האפשרויות הרחב והמגוון שמביא לפתחנו הרעיון של המדפסות התלת מימדיות. מבטיחה להתמיד ולעדכן אתכם בדברים נוספים, מגניבים, מחוללי שינוי וכאלו שבעצם מייצרים משהו חדש לגמרי- גם בהמשך הדרך.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.