The World’s Most Valuable Brands 2015

BW1

אני אוהבת מאוד מדדיםאשר מנכיחים את השינוי דרך מעמדם של המותגים המובילים בעולם, Forbes מוציאים פעם בשנה את מדד המותגים העולמי- מדובר בסקירה שמצביעה הלכה למעשה על השינוי אותו העולם עובר וניתן לתרגם את הדטה לתובנות.

המדד יהווה את מהותה של רשומה זו ועל מנת שנוכל להוציא ממנו את האינסייטים החשובים אעבור אתכם על הדברים ואנתח מהData את המידע שאני מחלצת, לכל מי שרוצה להחשף אל המדד תוכלו לצלול אליו בלינק הבא –Link.

כבר במבט הראשון ניתן לראות כי אפל ומקירוסופט מובילות כמותגים עם שווי הערך הגדול ביותר בעולם לשנת 2015- אלו חברות טכנולוגיה שמחליפות מותגים איקונים אשר החזיקו על בסיס קבוע את המקומות הראשונים : מותגים כמו סטארבקס, Nike, קוקה קולה, McDonald’s ועוד- דטה המחדדת לנו הלכה למעשה שהעולם משתנה וטכנולוגיה עוברת לפרונט, כמו כן כוח ההשפעה שלה הופך לגדול הרבה יותר בחיים של האנשים.

66655

אז כיצד נחלקים המותגים המובילים ביותר בעולם על פי שווי מותג בשנת 2015 ? המותג המוביל הינו Apple בשווי של 145,3 מיליארד דולר וזו עליה של 17 אחוז משנת 2014. אפל זוכה למקום המוביל ברשימה של Forbes זו השנה החמישית ברציפות והוא שווה פי שניים מכל מותג אחר בפלנטה, החברה מכרה 74.8 מיליון סמארטפונים בכל העולם ברבעון האחרון של 2014 כשהמכירות שלה בעולם של סמארטפונים עלו ב49 אחוז !

משמעותי להתעכב על דטה מעניינת נוספת– סמסונג משקיעה כמעט 4 מיליארד דולר במאמצי פרסום על מנת שתוכל לרכוש לקוחות חדשים, בעוד שאפל משקיעה רק שליש מהתקציב הזה כ-1.2 מיליארד דולר בשנה שעברה, החברה מסתמכת ובצדק על בסיס הלקוחות הנאמן שלה אשר יוצר לה יחסי ציבור מצויינים ולמעשה- גם רוכש את מוצריה וגם מייחצן אותה הלכה למעשה.

אפל יצרה רבולוציה בארבע תעשיות ב15 שנים האחרונות באמצעות ההשקות שלה של ה– iPhone, iPad, iPod ו- iTunes- התעשיות הנוספות בהן צפוי להיות שינוי משמעותי באמצעות אפל הינן : המחשוב הלביש וזאת על ידי השעון החכם שלה,  איתו היא מגיעה למקום השני בנפח המכירות בעולם בזמן מאוד קצר, הטלוויזיה החכמה אליה התקפלו חדשנויות משמעותיות לאחרונה-Link, עולם התשלומים הדיגיטליים Apple Pay וכמובן עולם המחשוב באמצעות ההשקה האחרונה של החברה ה-iPad Pro.

BW2

מיקרוסופט מגיעה למקום השני כמותג עם שווי הערך הגדול ביותר בעולם– השווי שלה עומד על 69.3 מיליארד דולר זו עליה של 10 אחוז משנה שעברה- חשוב לשים לב שווי השוק של מיקרוסופט עומד על חצי משווי השוק של אפל ! נכון שהיא מגיעה שניה לאחריה אבל זאת עם פער מאוד מאוד גדול.

אחרי שנים שמיקרוסופט מקבלת חבטות מהעיתונות ומשתמשים– החברה מחזירה לעצמה את הקוליות שלה וזאת ללא ספק באמצעות המנכ”ל שלה Satya Nadella אשר מכניס הלכה למעשה רוח חדשה לחברה. מיקרוסופט עושה הרבה על מנת לקבוע את נוכחותה בעולם של חדשנויות בשדה הסקסי של וירטואל ריאלטי זאת באמצעות- HoloLens קסדה המאפשרת לייצר הולגרמה בHigh-definition, או כמו שאמר סאטיה נאדלה- “אנחנו רוצים לעבור ממציאות בה אנשים צריכים את ווינדוס לאנשים שבוחרים בווינדוס ואוהבים את Windows- זו המטרה המרכזית של החברה, כך אמר נאדלה באירוע ההשקה של החברה בינואר השנה.

בחמישיה הפותחת ניתן למצוא את Google– עם שווי שוק של 65.6 מיליארד דולר, קוקה קולה עם שווי שוק של 56 מיליארד דולר ו-IBM עם שווי שוק של 40.8 מיליארד דולר.

עוד שחקנית טכנולוגית גדולה ומעניינת הינה– Facebook אשר גדלה בצורה משמעותית שנה אחר שנה- היא קופצת ב-54 אחוז משנה שעברה ונכנסת לעשריה הפותחת זאת הפעם הראשונה בשווי שוק של 36.5 מיליארד דולר. פייסבוק גדלה ומצמיחה יוזר בייס ענק כמו כן מפתחת שרירים חדשים בעולם של וידיאו ופרסום ובכך הופכת למתחרה מובהקת ולא פשוטה עבור שחקנית כמו גוגל. באפריל השנה החברה דיווחה על כך שבכל יום נתון ישנם 4 מיליארד צפיות של וידיאו בפלטפורמה- מדובר בצמיחה מטורפת בשבעה חודשים בלבד ממיליארד צפיות !

ישנן שחקניות נוספות שכדאי להסתכל עליהן כמו– Amazon עם עליה של 32 אחוז, דיסני עליה של 26 אחוז- כמו כן שחקניות שיורדות במדרוג כמו אדידס ירידה של-14 אחוז וDanone ירידה של 13 אחוז– אלו מהוות את הדרופ הגדול ביותר.

מילת סיכום, ללא ספק ניתן לראות כי טכנולוגיה עוברת לפרונט, המותגים עם שווי השוק הגבוה ביותר הופכים להיות בצורה דרמטית שחקני הדיגיטל ופלטפורמות הטכנולוגיה אשר יוצרות הלכה למעשה ערך עצום בחיים של האנשים- זה מצריך בדיקה ובירור כמו כן כיול מחדש של העסק ונקודת המבט של יצירת מודלים עסקיים- שכן החברות הללו משנות מהקצה אל הקצה את התפיסה של נגיעה בלקוח ומהו ערך הלכה למעשה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.