Work Plan 2015 | Smart Connected Business

wrplqn

יש משהו בחודש ספטמבר שמביא אתו ריחות של שינוי– של סתיו, של תכניות לשנה הבאה, של סיום תקופה ותחילתה של תקופה חדשה. בכל שנה אני מתיישבת לתהות ביני לבין לעצמי- ממש באזור הזה של השנה, איך אוכל להועיל לכם בעיצוב המסע המתוכנן לקראת השנה הבאה? איך אגרום לכם לתכנן את צעדיכם תוך התחשבות בשינוי ובכיוון שאליו העולם שלנו מתפתח. השנה, החלטתי להתחקות אחר המודל שייצרתי בשנה שעברה- באמצעות פלייליסט של תכנים שכולם נסבים על אתגרים משמעותיים עבור עסקים לשנת הפעילות הקרובה. מדובר על מניפה של תכנים שאמורה לשמש אתכם כארגז כלי עבודה איכותי ומשומן היטב. הפוסט הראשון בפתיחת הסדרה יעסוק בנושא אותו אני מתכוונת להרחיב בהמשך השנה והוא : העסק המחובר והחכם. אנסה לתת לכם טעימה מתוך מכלול התובנות שלי בנושא, אמירות שיעזרו לכם באופן פרקטי להזיז את המחוג, להתבונן בנעשה ולהערך אחרת. בואו נתחיל…

Connected Business | מה זה בעצם אומר העסק המחובר ? אני מאמינה שהמושג יכול לקבל מגוון רחב של פרשנויות. אבל אני אציג לכם את שלי. חלק גדול מהאתגר שאנחנו נחשפים אליו כיום, נובע מהמרוץ המהיר שחברות צריכות לסגל לעצמן, הסיטואציה הזו דורשת מהחברות לשנות את סגנון הפעולה- את ה- Mode of Operation שלהן. ההיפותזה שלי נשענת על כך שבכדי שחברות תוכלנה באמת להרוויח מהשינוי, הן חייבות לטפל בתשתית של העסק ובדרך בה הוא פועל, כלומר-מתוך הסתכלות על משאב  כוח אדם, שיהיה רלוונטי לבניית יכולות מבַּית, בניית שיטות עבודה שיתופיות בתוך העסק ומתוך הבנת הצורך במערך ספקים מתאים. בכל ההתארגנות הזאת נדרשת שיטת אינטגרציה חכמה על מנת שתוכלו להגיע באמת לרמת התפעול היעיל- של מהלכים מהירים וחכמים על תשתית איתנה שתאפשר לכם לגדול ולהתפתח. 

היפותזה ראשונה- Consumers are Moving Faster Than Brand Can React. דבר ראשון- כדי שנוכל להבין את הסיבה שבגללה מוטל עלינו להשתנות (ומהר!) צריך להכיר בכך שהצרכן שלנו, הלקוח, השתנה מאוד. קצת נמאס לשמוע שוב ושוב את ההגדרה השטחית של “הצרכן החדש”. מבחינתי מדובר בצרכן שפיתח תכונות המעידות על אקטיביות: הוא אמיץ, גיבור- צרכן שקולט מהר מאוד את יתרונות התקופה הדיגיטלית ובהתאם לשינויים, מוכן לשנות בזריזות את דפוסי ההתנהגות שלו. נושא ההתנהגות חשוב ביותר, שכן בעבר יוחסו לו לצרכן נטיות לשמרנות, וכן איטיות בכל הנוגע לשינוי הרגלים ומסורות. ואילו בתקופה הנוכחית שמציפה את הצרכן במגוון של הזדמנויות חדשות השכם והעֲרֵב- הוא קודם כל מתנסה, רואה כי טוב ומוכן להתנסות שוב ושוב גם בדברים שנראו אולי בעבר כסיכון. המצב הזה הופך את הצרכן למתחרה רציני של המותגים. אם בעבר חשבנו שזירת התחרות שלנו נמצאת במשבצת של חברות דומות לנו, מתברר שהיום זירת ההתרחשות והאקו סיסטם המסחרי פזורים לו על פני המון גאוגרפיות דיגיטליות ופיזיות שמהוות סכנה אמיתית לחוסן המסחרי של החברה

היפותזה שנייה- כשמדברים על עסק מחובר, לא מדוברבטכנולוגיה, אלא בתפיסת עולם ! חשוב להבין, כי כשאומרים עסק מחובר זה נשמע כאילו יש לו סנסורים שמחברים את כל המשרדים ומקיימים אוטומטית את התקשורת בין האנשים. אמנם התקשורת, הסלולר, הערוצים השונים שעומדים לרשותנו להיות בקשר עם אנשים בכל מקום, בכל זמן ובכל אזור בעולם- על ידי מכשירים ושירותים דיגיטליים, פתחה כר חדש להנעת החיבוריות. אבל- החיבוריות היא ביסודה תודעתית והיא חייבת להיות חלק מהסטייט אוף מיינד- וכדי שעסק רציני יהיה מסוגל לזוז מהר ובגמישות במטרה להדביק את קצבו של הצרכן, הוא חייב להיות מחובר יותר למספר גורמים נוספים: לטרנדים, למגמות עתידיות שישתקפו על הפלטפורמה שלהן (כשייבנו התשתיות שפניהן לעתיד) וכמו כן, להתנעת תהליכים בתוך הארגון שיאפשרו זרימה טבעית של קבלת החלטות וTTM מהיר. כל המאפיינים האלו יַקשו על ארגונים גדולים, כי הם נוגעים בכפתורים כואבים שבהם צריך לעבוד ולהזיע, שכן בלעדיהם היכולת להחדיר את השינוי המתבקש במערך הפנימי של החברה תקטן בצורה פטאלית. מובן שבמידה שמהירות התגובה לא תדביק את קצב השוק המודרני- זה עלול להוות איום ממשי על גורלו של המותג.

אז איך נערכים למעבר לארגון מחובר ? מה נדרש לטובת הנושא  ? הסדרה שלי בכל הקשור לתוכניות עבודה לקראת 2015 תעמיק את פעילותכם בדיוק בַּנקודה הזו, והפוסט הזה ישמש כיריית פתיחה שתמזג את שלושת הדברים העיקריים עליהם ארחיב בהמשך בפוסטים ייחודיים. שלושת הפרמטרים החשובים ביותר לטובת ארגון מחובר הם- משאבים, שיטות, מהלכים :

משאבים | אני מקווה שאין זו הפתעה גמורה עבורכם שבלי שמשקיעים בשינוי הוא לא יתממש מאליו. משאבים הוא מונח שכולל בתוכו מבחינתי- כספים וכוח אדם. בעיני אחד הדברים המשמעותיים ביותר להבנת מבנהו של העסק המחובר הינו יצירת תמהיל שישלב בין העובדים הקיימים והחדשים וכמו כן : חיזוק על ידי עובדים חיצוניים זמניים, שמתממשקים עם המשימה של החברה-באופן שמאפשר ניהול אחר, עדכני ומתאים לתקופה. אין זה אומר כמובן שצריך להחליף את כל הצוותים שעובדים בחברה וצעד כזה גם אינו ריאלי, אבל שינוי יעיל בתמהיל של מערך העובדים חייב להיעשות, על מנת שתוכלו להתכתב עם רוח התקופה. השינוי כולל- גיוס אנשים רלוונטיים שמסוגלים להיענות מבחינה מקצועית לאתגרים החדשים- ומצד שני שינוי כִּיווּן המחוג ורענון דרכי הפעולה בקרב העובדים הקיימים.

העובדים הם התשתית היוצרת עבור החברה, והם חייבים להסתגל לשינוי כדי להיות מחוברים כמתבקש- מסוגלים להתעדכן במהירות בפרטי המגמות החדשות שרלוונטיות לעסק, מסוגלים לשתף אחרים ולגרום לסביבה שלהם לרצות לקחת חלק, מסוגלים לעבוד מול המנוהלים אך גם מול הבלתי מנוהלים על מנת לקצר תהליכים, ובעיקר לחשוב באופן יצירתי על שימוש חכם בזיקה לספקים השונים, ולשאר בעלי התפקידים שנמצאים סביבם. עסק שמתכוון להגיב כַּיָאוּת לשינוי גם אמור לשים בקופת ההוצאות תקציבים כספיים הולמים שיאפשרו בניית תשתיות תומכות לכוונה הזו, ובמלים אחרות- הקצאת ההון הדרוש כדי לתמוך ביצירת תשתיות חדשות עבור החברה. בלעדֵי היכולת הזו, כלומר- להחזיק עובדים מסוג חדש, לשנות לעובדים הקיימים את מחט המצפן, להשקיע במשאבים כספיים לטובת תשתיות חדשות- שום שינוי אמיתי לא יקרה. 

שיטות | השיטות להשגת השינוי בחברה הן רבות ומגוונות, ואדאג להרחיב עליהן את הדיבור בפוסטים המשכיים אך אנסה להגדיר כאן בכמה נקודות את הפרטים המשמעותיים : נתחיל מהקביעה שכשרוצים שמהלכים חדשניים יעצבו את המבנה העתידי של החברה צריך לשנות את שיטת הארגון המסורבלת ולנקוט בצמצום צוותי העבודה. אמר זאת יפה דיוויד מרקוס התפקידו הקודם כנשיא פי פאל העולמית- מרגע שהצוות שמופקד על מהלך בחברה עולה על חמישה אנשים הוא נדון מראש להיכשל. אחד הכללים החשובים ביותר בעבודה שמתאימה את עצמה לזמן החדש הינו- שהעסק צריך לסגל לעצמו שיטת עבודה בצוותים קטנים, וראוי להדגיש שהיכולת הזו מגיעה עם התחייבויות ברורות וסיכום הבנות ברור מצד העסק.

הדבר מתבטא בשני אופנים : קבלת החלטות שמקפלת בתוכה סיכונים, מוּכנוּת להתחיל בקטן ולגדול בהדרגה. עסק מחובר אמור להבין שאין ביכולתו לחכות עד שהפרויקט יהיה מושלם. עליו “לבנות ולהיבנות” תוך כדי תנועה, תוך נקיטת גישה שמתחככת עם  מחזיקי עניין שונים ותוך כדי ההתנסות מעצבת את ההמשך. השיטות של עסק מחובר חייבות לכלול בסל השיקולים צוותי עבודה זריזים, קבלת החלטות מהירה ו… תיכף נגיע למה שהופך את כל זה למציאות והוא- סעיף המהלכים

מהלכים | התנסות, התנסות, התנסות. זוהי מילת המפתח שעתידה לקדם עסקים מחוברים וחכמים, אין דרך אחרת. אם פעם היה הכל בדוק, ברור והעניין סגור – Done  Deal, הרי היום המציאות משתנה במהירות רבה ורק התנסות תוך כדי תנועה תבטיח שהעסק שלכם מחובר אל מה שקורה בשטח. אבל בד בבד- יש לוודא שהעסק שלכם אכן יודע ליצור מגע עם מה שקורה. הנגיעה, ההתנסות, היכולת שלכם לבדוק את הדבר בזמן אמת- מאפשרת לכם To Walk The Talk  The Situation– לבדוק את המצב באמת, בהליכה, במיוחד אם מה שניסיתם גם עובד בפועל. המהלכים של עסק מחובר וחכם צריכים להתפתח בתפישת MVP- מושג שמגיע מעולמן של חברות הזנק, חברות סטרטאפ, ומשמען- minimum viable product. בתרגום : מדובר בהשקעה של עשרים אחוז במוצר, ושמונים אחוז בשיווק, תוך כדי ההתנסות וההתחככות בקהילת המשתמשים לטובת בדיקת הרלוונטיות של צעד זה או אחר.

שימו לב שכל החברות החדשניות ביותר בעולם כיום : אפל, גוגל, פייסבוק, אמזון ועוד, משקיעות הון ניכר במשאבים הראויים למהלכי ההתנסות, לטיפוח יכולות תוך כדי תנועה. כל החברות הללו למעשה פועלות לפי העיקרון של MVP  כלומר- לא יוצאות מהנחות יסוד של הצלחה בטוחה וברור שאינן מחכות שיעבור הזמן, שכן הSWOT השתנה, סיכוני המרוץ התחרותי גדולים וכמו כן- ההזדמנויות שצצות מימין ומשמאל מתעשרות במגוון המצאות. במצב עניינים זה, גורם הזמן הופך להיות לחוסן הערכי ביותר אותו החברה צריכה לאמץ בארגז כלי העבודה שלה. 

מילת סיכום. אני מקווה שהפוסט הזה, כיריית פתיחה לפלייליסט של תוכניות עבודה עשה בראשכם סדר הגיוני, ועזר לכם להתמקד בדברים המשמעותיים עליהם ראוי לתת את הדעת. ברשומות הבאות אעמיק יחד אתכם בנושאים נוספים הקשורים לרעיון העסק המחובר והם כוללים שאלות כגון : מי הם העובדים החדשים ? מהי שיטת הניהול החדשה ? איך מנהלים את ההיערכות לשיתוף ידע בין צוותי החברה ? ומה זה אומר חדשנות משבשת במערכת העסקית. כל אלו ועוד אמורים לחזק אצלכם עמוד שדרה איתן שיאפשר לכם לעצב בחוכמה את המסע שלכם לקראת השנה הבאה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.