Business Moats || Zero Time Innovation

החלטתי לבנות בתקופה הקרובה, סדרת תכנים שסובבת סביב הרעיון של חפיר-  כיצד אנחנו יכולים לבנות Moat שיעזור לנו להיות מוגנים מכל חוסר היציבות שסובב אותנו. לפני כשבוע יזמתי אירוע שעסק בנושא של “חדשנות זמן אפס” בזום, ודרכו למעשה עשיתי פילטר לדברים שכולנו צריכים לחשוב עליהם כרגע בטווח קצר וארוך. היה לי חשוב להעמיק את הסשן- Link  ולספק פירוק גרנולרי נוסף של הדברים. זו תהיה סדרה שתלווה אותנו בתקופה הכל כך מוזרה, עצובה, מורכבת ושונה שכולנו עוברים יחד. 

בטח כולכם מרגישים את התחושה הזו, שחסרות לנו תעצומות נפש לעלות מעל כל מה שקורה סביבנו, ולהבין כיצד להתנהל. והעובדה היא, שבשביל שנוכל להתקדם שבוע קדימה אנחנו צריכים לנסות לפרק את השאלה מה הוא החפיר שלנו, מה היא אותה מערכת חיסון פנימית וחיצונית שמאפשרת לנו לשרוד ולקום מכל מה שקורה יותר חזקים. בהגדרה, חברות שבונות את הmoats שלהן הופכות את המותגים להרבה יותר חסינים, והן מסוגלות להגיע לסקייל כלכלי ואהבה כמו גם אהדה עם סטאטוס מיוחד שאין לאחרים. זה אומר שהלקוחות שלהן הם נאמנים, והן יכולות להגדיר מחירי פרימיום ולהיות מוגנות מכל משבר וכל מורכבות שפוגשת אותן.

במציאות של היום, החברות שמסוגלות לעשות זאת בונות יתרונות שונים מבעבר, הן כאלה שיודעות לעשות “נטוורק אפקט”, מבוססות דטה, ויכולות לייצר מעורבות גדולה עם המוצרים והשירותים שלהן מול בסיס הלקוחות. גוגל למשל, התחילה את החפיר שלה בכך שפיתחה מוצרים מבוססי אלגוריתמיקה שעוזרת לעשות אינדוקס של האינטרנט. החברה חיזקה את ה”חפיר” בכך שהיא לקחה את היתרון שלה ושמה אותו לעבודה בתחומים שונים כמו: תחבורה, קניות ויותר מהכל מוצרי ושירותי הפרסום שלה שמבוססים בדיוק על אותו בסיס ראשוני שמחזק אותה והוא הדטה, ואותו נטוורק אפקט שמאפשר לה כל הזמן להתחזק, לחזק את המוצר שלה באמצעות המשתמשים ולגדול.

מתוך הניתוח הזה של מהו אותו חפיר, ואיך חברות כמו גוגל משתמשות בגישה הזו בשביל להיות חסינה ולגדול- אתם צריכים להבין את בסיס הmoat שלכם בתקופה הקרובה והרחוקה.

מה הם היסודות שעליהם בנויה החברה שלכם, קטנה כגדולה. מה בעצם נמצא בבסיס התשתית שלכם שהוא הרכיב הסודי שלא ניתן להחלפה באמצעות אחרים ובזכותו יבחרו בכם ולא ירצו לוותר על הנחיצות שלכם בתקופה הנוכחית וקדימה?

בעיני חלק גדול מהחפיר של היום הוא יכולת הגמישות, וההבנה שאנחנו חייבים להכיר בכך שאנו חיים בתוך שינוי שמגדיר אותנו מחדש. תעצומות הנפש, והיכולת להשתנות במהירות מתוך שימוש חכם בנכסים הקיימים יאפשר לנו לנסח בצורה חכמה את החפיר שלנו!

כל אחד מאיתנו, צריך לשבת על שולחן השרטוטים, לנתח את אותם כוחות מיוחדים שיש לחברה שלו, לבחון מי הם הלקוחות הנאמנים ומהי קבוצת הצרכנים שצריכה בצורה ברורה את הערך שאתם מייצרים.

כל אחד מאיתנו, צריך לקחת את אותן יכולות מובנות ובגמישות רבה להסתכל כיצד אפשר לשנות את מודל ההפעלה על מנת להפוך את הנכס הבסיסי שלנו כתואם לתקופה הנוכחית וככזה שמייצר ערך ומהווה נחיצות בפני אחרים.

כל אחד מאיתנו צריך לבחון האם הגבולות שהעמדנו לעצמנו בעבר עדיין רלוונטים, או שנדרש לטובת “גלגל התנופה” שלנו, לצמיחה שלנו לשבור את הגבולות הקודמים ולבחון את הדרך שבה אנחנו מתפתחים ומתקדמים במרחב בצורה שונה!

אני למשל, החלטתי לשנות את כל קו התוכן שלי ככזה שמותאם למציאות העכשוווית בשני צירים: ציר החפיר, עליו אעמיק ואקח אתכם לתוכו בשבועות הקרובים, והציר השני הוא ציר האסקפיזם שדרכו אייצר עבורכם תכנים שעוזרים לרגע לצאת מהמציאות הקשה שבה אנחנו נמצאים.

במקביל, בחנתי את הגבולות שלי והחלטתי להעמיק את הקשר שלי בפרויקטים מחוץ לישראל, בחנתי את מרחב הפעילות שלי והחלטתי “לשתות מיץ אומץ” ולצאת אל העולם.

ויחד עם שני הפקטורים הקודמים, יצרתי מוצר מיוחד לתקופה עבור ארגונים גדולים ובינוניים שמאפשר להם להתמודד עם “חדשנות זמן אפס”- ולעשות איתי פרויקט נקודתי שמנתח ומתכנן נכון את התקופה בשני מרחבים- קצר הטווח וארוך הטווח- מה נעשה במציאות של מחר בבוקר כשנצא מהתקופה הזו.

אלווה אתכם בשבועות הקרובים בגישה הנוכחית, ואני מזמינה אתכם להיות איתי בקשר ולשתף בכל הקשור להתמודדות שלכם סביב המצב. החפיר הוא זה שמגדיר את החוסן, החוזק ואת כּוֹשֵׁר ההִתאוֹשְׁשׁוּת שלכם ברמה הנקודתית וקדימה!


חדשנות זמן אפס! ליווי ויעוץ לתקופה הנוכחית שיעזור להבין איך להתמודד עם המצב בטווח הקצר, ובטווח הארוך שאליו חייבים להיות מוכנים ולתכנן כבר היום!

אתם יותר ממוזמנים לדבר איתי, ולבחון אפשרות לשימוש בסט השירותים שלי! מסדנאות חדשנות, הרצאות על חדשנות בחיבור לכלים ושיטות חדשות, יעוץ וליווי לפרויקטים שנדרשים לפרק אותם ולבנות באמצעותם את המשך הדרך שלכם. 

למי שרוצה לשמוע פרטים נוספים, לדבר על האפשרויות להתנעת מהלך חשיבה וחדשנות- אתם מוזמנים לפנות אלי!

Connect

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.