Just Commerce

2233

מתגלגלת במוחי כבר די הרבה זמן תובנה מסוימת, שאותה החלטתי לשתף איתכם. הפוסט הזה יהיה קצת פילוסופי אבל בעיני הוא נישאר בכל זאת כתפישת עולם יְשִׂימה, שהופכת במישור המעשי לכלי עבודה. לחסרי הסבלנות שאינם מעוניינים בהגיגי (“ממרום” שמונים אלף רגל גובה) זה הזמן להיפרד… וניפָּגֵש בפוסט הבא. אין ספק שהעולם שלנו עובר תמורות אינטנסיביות, ואנו רואים בבירור שעל היסוד הזה גם עולם הסחר משנה את פניו. אבל בתוך השינוי הכללי מתחוללים תוך כדי תנועה עוד שינויים נוספים שמספקים חומר חדש למחשבה ועשויים להשפיע מקצה לקצה על אופן פעולתנו.

אחד השינויים המשמעותיים שעברנו בשנים האחרונות בא לידי ביטוי בחדירה של המובייל לעולמנו, ולא נראה לי שניתן להתווכח על העובדה שהוא פרץ את הדרך להרבה מאוד מגמות, גישות ורעיונות חדשניים  אחד החידושים המובהקים שהמובייל הביא לשטח הינו אי ההפרדה בין הדיגיטל לפיזיקל:  למעשה, המציאות שלנו הפכה לאחת – הוירטואלית והפיזית מתמזגות אחת בשנייה.

ככל שהמובייל מתחזק במגרש של הקומרס- הוא ממלא תפקיד מרכזי שהולך וגדל כך שהוא למעשה מייתר את הקידומת עם האות e שבמושג “איקומרס” ומשאיר במגרש המשחקים העסקי רק את ה”קומרס” לבדו. בעצם כול הדינמיקה של מפעל הסחר מוגדרת כקומרס: הכול קשור בכול ולמעשה אנחנו כמותגים מסחריים צריכים לבנות את עֲסָקֵינו בכל המסכים והטאץ’ פוינטס האפשריים כדי שהלקוח שלנו יוכל לפגוש אותנו כשהוא מוזמן לבצע פעולות בכל אחד מהמקומות לפי בחירתו. אם תרצו, המציאות של ימינו מכתיבה התנהלות עסקית שונה, בהינתן האפשרות שהנדל”ן הדיגיטלי שנייצר עבור החברה או המותג שלנו נמתח על עוד כמה נקודות מגע שלא היו נגישות בעבר. הודות לכך נוכל למעשה להגדיל את מרחב הפעולה העסקי שלנו בהיקף ניכר.

הדבר אמנם עלול להישמע כשינוי סמנטי בלבד, שמתבטא בהשמטת הקידומת e של אות בודדת אחת. אך בפועל- הֲסָרַת האות הזו היא שעושה את כל ההבדל. להבנה שהקומרס והאיקומרס הם אחד יש השלכות וכמה שינויים שמשתרשרים ממנה :

השינוי הראשון- הסרת הe מסמלת את אי התלות ביוזמות של אנשי הדיגיטל כשהאחריות העסקית מוטלת הפעם על אנשי הסחר של החברה שצריכים לבנות את הפעילות בעולם הסחר האלקטרוני כחלק מגישת הסחר הכוללת של הארגון.

השינוי השני-  אין זו ההתנהלות הרגילה של שיווק והתנסויות שנועדו רק למען התדמית. זהו מגרש עסקי לחלוטין, קרי-  בניית סביבת סחר לא תהיה רק חלק ממהלך “נסייני” שמטרתו לצבוע את החברה בצבעים סקסיים ודיגיטליים- אלא המשימה מוגדרת כהארד קור עסקי והיא חייבת לקבל את היחס המתאים !

השינוי השלישי  ההשקעה במגרש הקומרס בכל שלבי התהליך צריכה להיות תואמת לכל הנגזרות הנוגעות בה, ויש חשיבות רבה לבניית תהליכים נכונים. חשוב להבין שכדי לבנות פעילות של סחר אלקטרוני נידרשות הרבה מאוד פעולות, שמתחילות “ברגל ימין” בהתארגנויות לוגיסטיות מאחורי הקלעים. אם המשימה והמהלך לא נתפרים באופן זה- תהיו צפויים לאכזבה גדולה.

השינוי הרביעי-  על מנת להדגיש את הנקודה הקודמת אני מוסיפה- כי לנצח נצחים האיקומרס לא יוגבל למימד הוירטואלי שהרי הוא תמיד יפגוש את המימד הפיזי ולכן התכנון חייב להיות שלם מתחילתו ועד סופו בתפישת של “קצה לקצה”.

השינוי החמישי ולמעשה הכי משמעותירק אם תראו את שני האזורים המופרדים כיום של הקומרס כמקשה אחת תוכלו ליישם הלכה למעשה את תפישת העולם של אומניצ’אלנס במלוא המובן : לספק ללקוח חוויה סימלסית ומותאמת לצרכיו בכל נקודת זמן תוך שמירה על הקונטקסטואליות והרלוונטיות של ההצעות. זו הזדמנות אמיתית להפוך את הקומרס באון ליין לסביבה עסקית שמייצרת ערך ותועלת לביזנס באופן משמעותי. חשיבה מפרספקטיבה מסחרית שרואה את כל שלבי התהליך כמקשה אחת, תביא אתכם למקומות הרצויים ותעזור לכם למצות את מלוא הפוטנציאל הטמון בַּהזדמנות .

מילת סיכום. אני מקווה שקיבלתם מהפוסט הזה את המסר המתבקש, כלומר- שעם הסרת הקידומת e תוכלו להבחין ביתר קלות בהזדמנויות העסקית האמיתית. דרך ההסתכלות במשקפיים שונות שמבהירות לכם איך לתכנן מהלכי סחר אלקטרוני ולמזג אותם במפעל הסחר הכללי תוכלו לייצר סביבת עבודה הוליסטית שמחלקת את המשאבים באופן תבוני כך שהכול יתנגן הרמונית תחת אותו שרביט ניצוח.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.