Social Currency

 

כתבתי פוסט על סטארבקס ועל אמנות העבודה שלהם בדיגיטל, יכולת שהמותג טיפח על סמך הניסיון שצבר לאורך שניםעמדתי במפורט על התפישה האסטרטגית של החברה ואיך היא פועלת במישור הדיגיטלי, הפוסט הנוכחי מהווה את התגלגלותם של הדברים הכל כך מיוחדים שמצאתי בשיטת העשייה של חברת הקפה הדיגיטלית ביותר בעולם. בעיקבות הקייס הזה הסקתי שאחד הדברים המשמעותיים ביותר שחברה צריכה לנהל הוא את ההזדמנות הטמונה ב-Social Currency של הגולשים שבאים איתה במגע בדיגיטל. בעיני, יש חשיבות רבה להתקיימות החיבור השוטף בין הגולשים, הצרכנים – לבין העסק. היווצרות הקהילה במרחב הדיגיטלי יכול להיות שקול לחשיבות מעמדן של הטרנסאקציות הכספיות של החברה. העסק מרוויח הלכה למעשה מהתגבשותה וגדילתה של קהילה פורחת שמנהלת שיח משותף על המותג לאורך זמן. לכן, החלטתי לכתוב את הרשומה הזו הכוללת בתוכה תובנות ומחשבות מִשֶלי על הנושא.

ישנם כלים לאבחון ההתנהגות האופיינית של הגולשים, שכדאי מאוד להכיר אותם ולהשתמש בהם – כלים אלו מסוגלים לעזור לנו בקידום המהלכים שלנו בדיגיטל בצורה מוצלחת יותר – על ידי גישה שמערבת את קהילת הגולשים. צורת החשיבה הזו מכניסה את חברי הקהילה לפעילויות שלכם ולסיפור שלכם כחלק אינטגראלי עוצמתי. ממש כדוגמת סטארבקס והכרטיס הדיגיטלי החברתי שלה – תוכלו גם אתם בחשיבה נכונה להפיק מכל שקל – שלושה. התפישה שלכם צריכה להתבסס על העובדה ששיטת התקשורת משתנה, ואם בעבר שילמתם על קמפיין בכסף מלא למדיה, הרי כיום הגולשים יכולים לקחת חלק בשיחה ולייצר יחד אתכם אפקט גדול יותר לכל המסרים שלכם. עליכם להכיר את כל הכפתורים המשפיעים על הגולשים על מנת לפעול כהלכה ביצירת מהלכים שמובילים מראש לתוצאות טובות. דברים טובים יכולים לקרות בתנאי שתבינו מה מניע את הגולשים לשתף ולקחת חלק. רק אז תוכלו לתכלל זאת בארגז כלי העבודה שלכם ובתוכניות שבניתם במבט קדימה. צירפתי לכם טבלה שמתארת את ההתנהגויות של הגולשים ואת הסיבות שלהם לקחת חלק בשיחת המותג.

במציאות הנוכחית שלנו, כשמיום ליום חיינו השוטפים מקבלים פָּנים יותר ויותר דיגיטליים בין אם זה חל על מה שאנחנו קוראים, או מתבטא בתוכניות שבהן אנו צופים, וכן על תמונות שבעבר שמנו במסגרת, בעוד שעכשיו אנחנו מעלים אותן לסרבר ומשאירים אותן במקום מסויים  באקו סיסטם הדיגיטלי – אם בענן, או ב140 תווים שבהם אנחנו משתפים את העולם. כל אלו מסתכמים למעשה בהכרה שהזהות שלנו נעשית יותר ויותר דיגיטלית.  בזמן כזה בהכרח מושגים כמו Social currency מרמזים לכל מי שעוסק בתחום השיווק הדיגיטלי שכל אדם למעשה יכול לייצר ישות דיגיטלית ולהשיג דרכה נוכחות וכוח תקשורתי – דרך מעורבות ברשתות החברתיות ובאתרים בקהילות דיגיטליות.

כיום, הפעולות הללו מספרות מי אנחנו –  ומגדירות את המהות שלנו ואת תמצית המסר שלנו – כל אלו מהווים אפקט שמשדר אותנטיות שנרשמת במציאות הדיגיטלית. ערכים שנחשבו בעבר למעוררי אמון וקשר מסוגלים כיום להימדד ולהיות תחת פיקוח הודות למעקב עם כלים טכנולוגים חכמים. זה אומר שלגבי המשתמשים של האינטרנט אנחנו הרבה יותר “חשובים” מאי פעם. Social currency מטִפֵּחַ בין עסקים וגולשים – אמון שאין לו תקדים על ידי כך שעסקים שחושבים בצורה זו – מעודדים אנשים להיות באינטראקציה עם הסיפור של המותג. כל אלו מתַקפים את כל מה שאנחנו אומרים ואת האופן שבו אנו אומרים זאת בפורמאט של מדיה שלכבודה אנחנו צריכים לחשוב היטב על הדרך ועל ההתנהלות הנאותה, כֵּיווָן שהיא תשפיע באופן טבעי גם על הגולשים האחרים. באתרי סחר אלקטרוני כמו eBay ואמזון הגולשים מבינים מלכתחילה שעליהם להתנהג בצורה מסויימת ושהדרך בה יתנהלו תשפיע על יכולתם לשמר את הנוכחות שלהם ולהתמיד בה. אם למשל אתם נמצאים בeBay ואינכם מספיק כנים בנוגע למוצר שאתם מוכרים, הרי תקבלו באופן טבעי רק תוצאות צנועות עד מביכות, והיכולת שלכם למכור מוצר כלשהו במחיר טוב תצנח בכמה מונים. כל זה עלול לקרות בגלל שלמעשה איבדתם את הSocial Currency שלכם – או במילים אחרות, החלשתם את המוניטין שלכם כמשווקים אמינים שניתן לסמוך עליהם.

כמנהלי עסקים – מובילי המהפכה הדיגיטלית בארגון שלכם או אנשי שיווק, עליכם לתפוש עמדת מנהיגות ולהמשיך לעודד את מגמת הSocial currency – להתייחס אל סעיף זה כאל כלי משמעותי וחזק הראוי לשימוש. רצוי לגרום גולשים להשתמש בכוחם החברתי בצורה שתומכת בסיפור של המותג, כך שהאסטרגיה הדיגיטלית שלכם  תתחזק בשיתוף פעולה עם הגולשים. המדדים לשימוש ב Social currency חייבים להתבסס על נתונים משמעותיים – אתם צריכים לבחון את הMarketplace ולהגדיר יעדים ברורים של שימוש ברייטינג  של הגולשים. התנהגות גולשים ש”מתכתבת” עם הסיפור של המותג צריכה להיות מתוגמלת בצורה חכמה, שגם תעורר אימפקט ותעודד את הגולש להשתמש בSocial Currency שלו.

לסיכומו של דבר, מעבר לכל מה שנאמר, אתם חיביים לעבוד בשקיפות מלאה להצעה שהמותג מציג מול הגולשים ומול הסושייל קרנסי שלהם. המגמה הזו נעשית חשובה ביותר ככל שאנחנו מניעים את העסקים שלנו לחיזוק מערכות יחסים בקהילות דיגיטליות ולעבודה האינטנסיבית יותר בלאון ליין. ככל שנתקדם, כך היכולת שלנו למדוד את המוניטין של אדם, ולקבל משוב חיובי לפעילות שלו ולאיכות היחסים החברתיים שהוא מקיים במספר מקומות ניפרדים – תשמש כמפתח עיקרי בהצלחה העסקית של החברה. כך יהיה בידינו  לבנות מודלים חדשים בהם גם ההתנהגות הפרסונאלית וגם מציעי ההצעות מטעם העסק לוקחים חלק באינטראקציה דינאמית ומתגמלים אחד את השני במבצע שמשול למועדון נאמנות, המתבטא גם בהשפעה על מעגלים נוספים ומבטיח המשך בניית דיאלוג לאורך זמן !

צירפתי לכם סרטון יוטיובי קצר בו מסבירה סנדי קרטר מטעם IBM העולמית –  על הנושא ומחדדת את מושגינו על ההיגיון העסקי שבהטמעת דרך החשיבה הזו במהלכים שלכם . מקווה שתהנו כמוני !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.