Mobile Is Eating the World 2014

moearr

אני מאוד אוהבת את התקופה הזו בשנה, תקופת התחזיות אני קוראת לה. החודשים נובמבר ודצמבר מאופיינים בכך שמאות גופים בכל העולם מוציאים לאור העולם את התחזיות שלהם- לגבי נושאים רלוונטיים לנו בעתיד, וכל מה שהוא צופן בחובו. כבכל שנה אני יוצאת למסע של חיפושים כדי לאתר את החומרים המשמעותיים ביותר שבאמצעותם נוכל, גם אני וגם אתם ללמוד מהמוחות הטובים בעולם, השוקדים על הבהרת הנושא- ועוזרים לנו להיות נגישים למה שיעצב את המחר. אני בוררת במשורה את הדברים החשובים על מנת שיהוו כלי עבודה איכותי ואפקטיבי לעסקיכם- ויעזרו לכם בהמשך לשרטט את המסע הדיגיטלי שלכם.

הפעם, אני רוצה להתעכב אתכם על מצגת מרהיבה, אותה סקרתי גם בשנה שעברה. המצגת משקפת את התפתחות עולם המובייל- ומראה לנו הלכה למעשה לאן הדברים הולכים. אעבור איתכם על הפרטים המסקרנים והמשמעותיים ביותר, וכמו תמיד אשאיר לעיונכם את הקובץ המקורי על מנת שתוכלו לבחון אותו בעצמכם. אני מצידי אוסיף על הכתוב עוד הערות, הארות ותובנות-מכל מה שעובר בראשי ביחס לנושא.

moe1

לראשונה בעידן הנוכחי, הטכנולוגיה נמכרת לכולם, למרות שב2000 חשבנו שאנחנו בבועה, שתיכף תתנפץ ואיתה יחלוף חלום האינטרנט- אנחנו נוכחים שהמצב בדיוק הפוך, והגידול הוא בולט לעין: יותר ויותר אנשים נכנסים לאינטרנט- אבל המספרים לגבי שנת 2014 מראים שהרבה יותר גולשים נכנסים לאינטרנט דרך המובייל יותר מכל מסך אחר- ופלח מסויים של משתמשים נכנס אל האינטרנט אקסלוסיבית דרך המובייל. התחזיות מצביעות על כך שאם כיום מחוברים לאינטרנט כ3 מיליארד אנשים- עד 2020 יהיו מחוברים עוד מיליארד אנשים- והגידול הזה יגיע בעיקר הודות לשימוש בסמארטפונים. היקף האוכלוסיה שאינה מחוברת מתכווץ- וזאת במימדים גלובאליים.

moe2

העולם ב2020- על פי ההערכות יוצא שבשנת 2020 נגיע לשמונים אחוז מהאוכלוסיה הבוגרת בעולם שתהיה מחוברת לרשת- ולכולם יהיה סמארטפון. היקף השימושיות במובייל עולה- דווקא בזכות היכולות שלו להפוך לכלי יעיל בחיינו השוטפים, למרות שההכנסה הממוצעת לאדם יורדת- וזו למעשה מעמסה על ההוצאות שלנו כצרכנים.

העובדה שכולם, אבל כולם נכנסים לאינטרנט דרך המובייל- משנה את היחס לאינטרנט בשלב הראשון והמשמעותי ביותר. הדרך בה אנחנו צורכים מידע משתנה, ויותר ויותר אנשים משקיעים מזמנם באפליקציות מובייל- מול שימושים בWeb. האקו סיסטם באופן טבעי הופך להיות למורכב יותר, והוא משתנה על פי המקום בו אנחנו בוחרים לתקשר- סביבה של אנדרואיד או של iOS.

moe3

הסמארטפונים יותר מתוחכמים מהדסקטופ– הם מלאים בסנסורים ומאפשרים ליצור עסקים חדשים, ומרחיבים את מה שידוע על נטיות הגולשים. הסנסורים במובייל מאפשרים פעולות יותר מתוחכמות שמחברות את מה שקורה באוף ליין עם האון ליין.  הם מייצרים הלכה למעשה כלי חדש לטובת השימושיות הנוחה של האנשים. התחכום שקיים במובייל הינו מפתח משמעותי שמאפשר להגדיל את המרחב התקשורתי. זהו כלי פרסונאלי, אנחנו לוקחים אותו לכל מקום, אנחנו משתמשים בו באופן תכוף מאוד, יש לו סנסורים, מצלמה, אפשרויות של תשלום. הוא מעורב בסושייל, והוא קל לשימוש הרבה יותר מכל מחשב אחר. זה מה שגורם למובייל להיות פי עשר יותר משמעותי מבחינת ההזדמנות והדברים שהוא יַקנה לנו בעתיד.

moe4

פייסבוק גדלה והופכת לזירה עשירה- מודעות בפייסבוק דרך המובייל שינו לגמרי את המודל העסקי שלה- והזרימו לה אפיק רווחי חדש, שהסתכם ב- 6.5 מיליארד דולר ב24 חודשים בלבד. יש אומרים שההתעוררות של פייסבוק ושינוי סגנון הביצוע שלה- הצילו אותה ואפשרו לה לגדול ולפרוח מבחינה עסקית וכלכלית. פייסבוק גם גדלה באזורים נוספים כמו IM- בכל שנה נשלחות במובייל 7.5 טריליון הודעות סמס, ואילו בואצאפ נשלחות 7.2 טריליון הודעות בכל שנה (חשוב להעיר שמספר המהנדסים שעובדים בחברה כולל בסה”כ 30 איש ! ).

הנתונים הללו מסדרת הדוגמאות שהובאו כאן, משקפים שינוי פונדמנטלי בכל הקשור לעלויות: אם בעבר נזקקנו להרבה מאוד עובדים למעט משתמשים הרי כיום המאזן השתנה, ומציאות הYO מראה כי די באדם אחד, שדרכו אפשר להגיע למיליון יוזרים בלי עלויות כלשהן !

3344

המובייל למעשה ממציא מחדש את תעשיית הTech– המסארטפונים מזיזים הצידה את הPC: מיליארדי גולשים מחליפים את המכשירים שלהם בכל שנתיים, לעומת תכיפות הצריכה והעידכון של הדסקטופ-שעומדת על ממוצע החלפה- פעם בחמש שנים.

אם בשנת 1999 אנשים צלמו 80 מיליארד תמונות, השנה צולמו 800 מליארד תמונות אשר שותפו ברשתות החברתיות. אפל מתעצמת בתחום תעשיית הPC- והופכת להיות שחקנית מרכזית ומשמעותית ביותר בכוח מחשוב.

moe5

התיפקוד של המובייל למעשה עובר שינוי, ויוצר שרשרת ערך חדשה איתה ניתן למנף דברים חדשים לגמרי.ההתפתחות של המובייל מאפשרת ליצור קטגוריות חדשות- כמו מחשוב לביש, האינטרנט של הדברים, Smart TV- רכבים מחוברים, דרואן ועוד, וכמובן שהשימוש הנירחב במובייל דוחף אותנו יותר ויותר אל עידן הדטה.

אבל עוד יותר מעניין מכך– המובייל משנה תעשיות אחרות, הטכנולוגיה כובשת את תשומת הלב שלנו, וחברות טכנולוגיה ענקיות משפיעות בצורה משמעותית על חיינו. ילדים מתרגלים לחיות כך- וכשמבקשים מהם לבחור מתוך סידרה של שאלות למה הם הכי יתגעגעו- טלוויזיה, קונסולות של משחקים, PC, או מובייל- התשובה היא כמובן- מובייל. הקומוניקציה המרכזית שלנו עוברת למובייל- ולפעמים כולה מתבצעת רק במובייל.

moe6

טלוויזיות הופכות להיות לשחקניות משנה– מחשוב על צורותיו השונות הופך למסך הטלוויזיה שלנו. ולדברי אריק שמידט, יו”ר גוגל- מהדרך שאנחנו מנהלים את חיינו מתברר כי ברוב תוכניות הטלוויזיה נצפה למעשה דרך “טלוויזיות חדשות” בערוצים אינטרנטיים. תוכלו לראות את החלוקה לערוצים בגרף שמעל הפסקה.

moe7

moe8

ישנם שלושה שלבים בהתפשטות השימוש בטכנולוגיה ובפיתוח שלה :

– חברות שמייצרות טכנולוגיה,

– חברות שרושמות צ’ק בשביל לקנות טכנולוגיה,

– חברות שנוצרו מלכתחילה דרך הטכנולוגיה.

עם כל גל של שידרוג טכנולוגי נוצרים למעשה עסקים חדשים. ולתוך העסקים החדשים שנוצרים נכנסו עסקים “מיושנים” עם צוותים שנולדו לתוך הטכנולוגיה- כמו Uber, Airbnb ועוד. המובייל בעיקר, משנה את דפוסי ההתנהגות של הגולשים, את הפעולות שאנו מבצעים באמצעותו, משנה את מפת המדיה- ובנוסף גם יוצר עסקים חדשים לגמרי שניבראים על בסיסו.

כפי שהבטחתי לכם צירפתי את המצגת המקורית בקובץ שנמצא מתחת לטקסט ואני מעודדת אתכם לגלוש אליו בעצמכם.

מצאתי לכם את המצגת גם בפורמאט של הרצאה, ותוכלו להחשף לתוכן בוידיאו שצירפתי לכאן כדי לשמוע את הפרשנות למקור מפיו של דובר מטעם החברה .

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.