Social Media Industry Report

לפני כמה חודשים “נחת” לידי מחקר וסקר מאוד מעניין שנערך ברשת. המסמך כלל סקירה שעוסקת בשאלות על אפקטיביות ודרכים ליצירת מהלכים במדיה חברתית. למרות שהוא נערך והופץ בחודש מרץ 2009 עדיין אני חושבת שיש לו רלוונטיות גדולה. לכן החלטתי לערוך אותו כפוסט עם תובנות שלטעמי יכולות לעזור לנו בארגז הכלים. הסקר נערך על ידי whitepapersource ואם תכנסו אליו ותקראו אותו תיווכחו לדעת שרוב הממצאים אינם קשורים ישירות לתרבות התקשורת והצרכנות שלנו, אבל עדיין אני מאמינה שניתן להקיש ממנו גם לפעילות מומלצת בישראל.

המסמך סוקר את הדברים הלא בהכרח טריוויאליים ומכסה את השאלות שמעניינות את כולנו בתחום : מי צריך להיות פעיל ? מה צריך לעשות ? איפה כדאי להיות ? ומתי ? נסקרו בסקר זה כ900 נציגים של חברות שונות ובעלי תפקידים שונים משכירים, בעלי עסק, סמנכ”לי שיווק של חברות בינוניות או בעלים של עסקים קטנים. חשוב לציין שהפצת הסקר ותפעולו ברמה השיווקית נערכה על ידי כלי המדיה החברתית ובפרט על ידי שיווק ומציאת הקנדידטים בTwitter.

המחקר עסק בכמה נקודות מרכזיות : 1. מה הן השאלות המרכזיות ביותר שיש לאנשי שיווק סביב כלי המדיה החברתית ואילו תשובות הם מחפשים ?  2. מהו זמן הפעילות של אנשי השיווק במדיה ? נתון שיכול לעזור מאוד לקהל חדש שעושה את צעדיו הראשונים בתחום  3. מה הן התמורות המשמעותיות משימוש בכלים, מה יוצא לנו מזה ובנוסף בנקודה זו נבדקה הקורלציה בין זמן השימוש לתוצאות בשטח 4. שאלה נוספת שנחקרה, מה הם הכלים המומלצים לאור ריבוי האפשרויות כמו כן, מה הם הכלים שאנשי השיווק הכי מתעניינים בהם ורוצים ללמוד אותם 5. נעשתה גם בדיקה על אופי המשתמשים על פי משתנים שונים כגון : גיל, מין, ניסיון המשתמשים וסוג העסק, כל אלו משפיעים על קבלת ההחלטות של המה, איפה, איך וכמה.

המחקר נותן תשקיף איכותי שניתן ללמוד ממנו על : קבלת החלטות לתחילת הדרך שלכם וזאת במידה ואתם מתחילים רק עכשיו את צעדיכם. הרציונאל עוזר כי הוא נח על ידע וניסיון של קולגות מתחומכם. הוא גם מאפשר נקודת מבט השוואתית במידה ואתם כבר פעילים, כך תוכלו לראות איך אתם פועלים באופן יחסי מול פעילות של אחרים ותוכלו לקבל תמונת מצב על ההתנהגות הצרכנית של שוק השיווק בעולם המדיה החברתית. עבור מי שמכיר ושוחה בעולם זה המחקר יכול לעזור ולהעשיר מתוקף השאלות עליהם נשאלו אנשי השיווק המנוסים, כך ניתן לחתוך טוב יותר ההתנהגות באופן גנרי בתחום ולהקיש ממנה על הפעילות כולה.

ממצאים מרכזיים של המחקר : משך הפעילות : יוצא שרוב משתתפי הסקר התחילו את דרכם בחודשים האחרונים 88% ענו שהם משתמשים באופן קבוע בכלי המדיה החברתית ו72% ענו שהם פעילים חדשים יחסית. משאב זמן מושקע לצורך הפעילות : כ64% ענו שהם פעילים במדיה כחמש שעות בשבוע ואף יותר ו39% ענו שהם פעילים כעשר שעות ואף יותר. תמורה ישירה : הערך המוסף העיקרי אותו ציינו הנסקרים בשימוש בכלים אלו הוא חשיפה של העסק 81% ענו שהפעילות תרמה להם באופן ישיר לקידום המותג ואף יצרה קשרים עסקיים חדשים אשר “נולדו” ברשת. כלים מרכזיים עליהם העידו המשתמשים אותם הם מעדיפים או מתעניינים בהם : Twitter, בלוגים, Linkedin, Facebook כמו כן כלים אותם משווקים הכי היו רוצים להבין ולהכיר הם כלי Social Bookmarking ובראש ובראשונה מעל כולם Twitter.

נבדקו בסקר דברים שונים ומיוחדים ולכן רצוי וכדאי “לצלול” בתוכו, למשל : באילו כלים משתמשים ומעדיפים אנשי שיווק אשר פעילים לאורך זמן ?  ואילו כלים “הולידו” תוצאות עבור משתמשים פעילים לאורך שנים.

השאלות והתשובות כללו מגוון נושאים : מה היא מתודת העבודה הנכונה ואיך להשתמש בה נכון כהבטחה להצלחה. איך לייצר בולטות מול אנשי מדיה חברתית אשר פעילים בתחום משיק לשלנו. איך עולם המדיה החברתית יכול לעזור לי לבנות את המותג שלי ולייצר לי כוח בנראות דרך הקריאטיביות בעשייה. האם ניתן לשלב את המוצרים והשירותים שלי כחלק מהפעילות, או ששימוש מסוג זה יוצר חזות בוטה שאינה מתמשקת לתהליך העבודה הנכון במדיום, והאם זה נכון שכלי המדיה החברתית מתאימים יותר לפעילות מיתוגית מפעילות מכירתית שיווקית.

השאלה השנייה בגודלה הייתה איך אני מודד את האפקטיביות איך אני יכול לדעת שהמהלכים המושקעים שלי ברשת עובדים, מה הם הכלים למדידה אשר יחזקו אותנו שהמהלך אכן שווה את ההשקעה הזמן והמאמץ. האם ניתן לסמן נקודות ציון בהן ניתן לייצר את הבדיקה ואיך מתרגמים ROI מדיד מול האימפקט של העשייה, כמו כן מדידה של ערך העלאת המודעות למותג.

שאלה נוספת שעלתה איך מתחילים ? מה היא נקודת הפתיחה ? איך אדע באילו כלים כדאי לי להשתמש ? האם יש מתכונת ברורה שמדריכה ואומרת לנו מאיפה אני מתחיל לאן אני ממשיך ומה הלאה ? יש כל כך הרבה אפשרויות ומיקומים שונים בהם ניתן להפעיל פעילות האם ישנו מדריך והמלצות המתייחסות למיקומים הטובים והנכונים בהם כדאי להתחיל לפעול והאם יש דוגמאות לעסקים אחרים שכבר פעילים במדיה החברתית ויכולים להעיד על תוצאות איכותיות ?

המחקר מלא בגרפים אשר מסכמים את השאלות והתובנות ונותנים ביטוי במסקנות … צירפתי לכם שלושה :

התמורה העסקית של פעילות במדיה חברתית : התמורה מספר אחת שצוינה בסקר היא תהודה של העסק וביטוי משמעותי של נוכחות לעסק ולמותג. התמורה השנייה בגודלה שצוינה היא הגדלת מעגל הקשרים ומתוך כך יצירת שיתופי פעולה עסקיים פורים אשר ייצרו שותפויות עסקיות חדשות. יותר מחצי מהנשאלים ענו שאחד הבנפיטים הגדולים הוא השבחת תוצאת החיפוש ושדרוג מיקום האתרים במנועים כתוצאה ישירה מפעילות זו.

 

 

כלים : רוב אנשי השיווק אשר לקחו חלק בסקר ענו ללא עוררין שTwitter הוא הכלי המוביל ואחריו : בלוגים, Linkedin וFacebook . ארבעתם “לקחו בהליכה” את שאר הכלים החברתיים. נתון מעניין נוסף הוא שבעלים של עסקים קטנים נוטים יותר להשתמש בLinkedin מול שכירים אשר עובדים בחברות.

 

הנסקרים נשאלו על משך הפעילות שלהם במדיה החברתית ההשקעה השבועית שלהם בכל מתחמי הפעילות. כתוצאה משאלה זו חודד שיש קשר ישיר בין הזמן המושקע ברמה השבועית לזמן הכללי שהם פעילים במדיה. 64% מהנסקרים הצהירו שהם פעילים במדיה החברתית כחמש שעות בשבוע. 30% מהנסקרים העידו שהם פעילים כעשר שעות ואף יותר, 9.6% מהנסקרים אמרו שהם פעילים כעשרים שעות. ישנה קורלציה ברורה בין זמן הפעילות במדיה לבין זמן ההשקעה השבועי, הקבוצה שהעידה על פעילות באופן ממושך לאורך שנים העידה על כמות השעות הגדולה ביותר לפעילות במשך השבוע.

תובנות שאני לוקחת מקריאת המחקר :

ישנה חשיבות רבה ומשמעות גדולה למשך הזמן אותו אנחנו משקיעים הן בציר הזמן והן בשעות המושקעות בכל שבוע.

הגדלת ההשקעה באופן ישיר תשפיע על הגדלה משמעותית של אחוז ההצלחה.

ההצלחה של המדיה החברתית מקבלת ביטוי בעיקר במיתוג ומיצוב העסק לקהלים מסומנים לאורך זמן, כמו כן ביצירת קשרים עסקיים חדשים וזאת לאחר השקעה והתמדה קונסיסטנטית, בנוסף הפעילות מקבלת ביטוי ישיר בתוצאות מנועי החיפוש .

חשוב מאוד להיות פעיל בכמה מתחמים, אשר יחד מייצרים את המהלך הסינרגטי של הנראות שלנו ברשת

צירפתי לכם את הלינק המקורי לסקר, הוא כולל הרבה עמודים של גרפים שאת חלקם הוצאתי לפוסט עצמו, שווה את הסבלנות והקריאה לעומק  לינק.

מזכירה לכם שאני עדיין חייבת לכם את המשך סדרת הפוסטים על Facebook כמו שהכנתי אתכם הפוסט הזה קצת קטע את הסדר… אבל מהפוסט הבא אני עומדת בהבטחתי. אשמח לקבל ממכם תגובות , או שאלות או הערות והארות העיקר שתשתפו …

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

29 comments

 • zohar urian says:

  https://zoharurian.com/11/social-media-industry-report/ Social Media Industry Report פוסט חדש בבלוג שלי תהנו 🙂

 • Hanan Harel says:

  RT @zoharu: https://zoharurian.com/11/social-media-industry-report/ Social Media Industry Report פוסט חדש בבלוג שלי תהנו 🙂

 • biran eyal says:

  RT @zoharu https://zoharurian.com/11/so… Social Media Industry Report פוסט חדש בבלוג שלי תהנו 🙂

 • תודה
  עוד פרק בספר הלימוד שלך, אם גם מצוטט, יש בו באופן ברור הרבה משלך.
  אני נכנס לפייבוק רק לראות את השטויות שהנכדים שלי מגלים על עצמם. מדהים לראות עד כמה הצעירים האלה מוכנים “להתערטל” לפני כל העולם.
  אני ארשה לעצמי לשלוח לגדולים, שלומדים באוניברסיטה ועומדים להכנס לחיי המעשה בקרוב, את הכתובת של האתר שלך. אולי כך יראו שהאינטרנט הוא גם משחק ילדים אבל גם הרבה יותר ממשחק.
  כל טוב ושוב תודה
  דני שיפר

 • זהר,
  פוסט משובח ומעשיר כרגיל אצלך.
  איזה כיף שיש ממי להשכיל יותר.

  שמח שהכרנו לפחות וירטואלית עד עתה.

  נשתמע,
  פיני

 • Hanan Harel says:

  RT @zoharu

  Social Media Industry Report פוסט חדש בבלוג שלי תהנו 🙂 https://zoharurian.com/11/so… התנך של המדיה החברתית ע"פ ז.אוריין)0

 • miss jaffaNo Gravatar says:

  למה אני לא ראשונה ברשימת המגיבים? זה לא תקין, מהירות התגובה שלי בצרות ואיל הפעם הקדים אותי. 3 לי, 1 לך, איל. אחזור עוד כמה שעות להגיב פה בצורה קצת יותר אינטליגנטית.

 • miss jaffa says:

  SS&M (sexi social media) Report – http://b2l.me/ar9u2 (via @zoharu)

 • Social Media Industry Report – http://b2l.me/ar9u2 (via @zoharu)

 • Ecaliptoos says:

  RT @weshler: Social Media Industry Report – http://b2l.me/ar9u2 (via @zoharu)

 • RT @weshler: Social Media Industry Report – http://b2l.me/ar9u2 (via @zoharu): RT @weshler: Social.. http://bit.ly/5xEuNK
  #socialmedia

 • Ecaliptoos says:

  Social Media Industry Report | Active & Marketing http://bit.ly/4WkFQJ

 • דו”ח מעניין, הפצתי אותו גם אני לא מזמן, אבל כרגיל, התוספת שלך תמיד הופכת כל אזכור וכל סטטיסטיקה יבשה לחומר קריאה משובח, הפצתי את הלינק לעמוד זה למעגלים שלי – מאמין שרשימת קוראייך תגדל השבוע 🙂

  ממתין לפוסט הבא שלך, את ממכרת…

 • יעליNo Gravatar says:

  תודה על פוסט מענין ומחכים 🙂

 • לא ברור אבל ממה שכתבת האם זמן השקעה הוא פעילות אקטיבית בלבד, ואז איזו פעילות אקטיבית נעשת למשל בעת שימוש בלינדקאין? האם לעלות קישור לפוסט שכתבתי באתר שלי, נחשב לזמן השקעה אקטיבי?
  נקודה אחרת זה זמן השקעה פסיבי: האם הקריאה שלך הפוסט שלך ושל אחרים להעשרת ידע, הינה זמן השקעה שנכלל ב X שעות המצויין, או לא.

  לדעתי יש עוד הרבה זמן עד שכולם ירגישו שהשימוש במדיה החברתית לסוגיה, הוא אפקטיבי לקידום עיסוקם.
  ודווקא טוויטר נשאר לדעתי תעלומה מבחינה מסוימת, כי בהרבה מקרים, כאשר אני קוראת טוויטים באתר בעברית, הערבוב בין אותיות אנגליות עבור ה URL והתוכן שהוא בעברית, נוצר סלט, שהוא כמעט בלתי קריא.

  תודה על הפוסט והבאת תוצאות המחקר.

 • אהרוןNo Gravatar says:

  תודה עבור הפוסט המחכים.

  לגבי הטוויטר, אני לא בטוח במידת ההשפעה שלו. מספר המשתמשים בו מישראל נמצא בירידה ועומד כיום על כ-8,000 איש. לעומתו, פייסבוק מכיל 2 מליון משתמשים ישראלים.

 • זהר, פוסט מעניין, האם הנתונים שציינת השתנו ממרץ ועד היום?

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי דני , קודם כל סליחה על האיחור בתשובה … לא בסדר מצידי במיוחד לאור העובדה שאני מטיפה לכולם על תגובה בזמן אמת …

  אני אישית חושבת שאתה צריך טיפה לשנות גישה , אני לא חושבת שהנכדים שלך כותבים שטויות . הם כותבים את שעולה על דעתם בנקודת זמן זו בחיים , אלו הדברים המעניינים אותם והרלוונטים אליהם , זה היופי שקיים במתחמי המדיה החברתית יש מקום וזמן אוויר לכולם .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  פני שלום , כייף גדול שאימצת לך את הבלוג שלי , מקווה להצליח במשימה ולהמשיך ולהעשיר אותך בדרך ארוכה . היכרות וירטואלית לפעמים יכולה להיות מאוד חזקה ואיכותית . תחשוב על זה לפעמים אנחנו יודעים על אנשים דרך ההכרות ברשת יותר ממה שאנחנו יודעים על אנשים בעולם הפיזי גם אם אנחנו מכירים אותם שנים. הפוסט הבא שלי על פייסבוק מספר שני בסדרה יעלה היום מקווה שתקפוץ שוב לביקור .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  מיס גאפה את לא בסדר … אני מבקשת שבפוסט הבא תדאגי להיות כמו תמיד העוגן של התגובה הראשונה 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי שרון . שמחה מאוד שקפצת לבקר אותי שוב , אני מקווה שאני בקטגורית הסמים הממכרים הטובים . בכל מקרה אני מתעשרת מכך שאנשים מגיעים לכאן זה מחזיר במיידי את כל ההשקעה אז תודה רבה גם לך .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי מריון , אנסה לענות על כל השאלות וסליחה בכנות על האיחור בתגובה .
  1. כל פעילות פרו אקטיבית שלנו נחשבת ליזומה וככל שנגדיל עשייה ונהיה יותר נייצר באופן טבעי יותר נראות . בלינקדאין אפשר לעשות מספר דברים – אף כתבתי על כך פוסט ארוך הוא נמצא כאן כפורמאט של מצגת . אפשר לצרף לינק לפוסט האחרון . אפשר להגיב בעמוד הבית לאחרים , אפשר לענות על שאלות או להשתתף בפעילות של הקהילות האקטיביות .

  2. לדעתי גם קריאת חומרים ומבט על העשייה כולה דרך עין שלומדת זו עשייה בפני עצמה שהמון פעמים יוצרת קיצורי דרך משמעותים ומאפשרת לנו להשביח את המהלכים שלנו .

  3. לדעתי מי שפועל במדיה החברתית מהקודים הנכונים ומבין את המכניזם יכול כבר היום לקדם את עסקיו . המדיה החברתית זה לא טריק זו פשוט דרך להגיע לאנשים אחרים שביום יום אנחנו לא נגישים אליהם ככל שנהיה איכותים , תקשורתיים בעלי יכולת איכותית לדיאלוג וככל שנוסיף ערך מוסף בתכנים שלנו כך נגדיל את הסיכויים לייצר בולטות שתוליד לנו עסקים .

  4. לגבי טוויטר אני דווקא משוגעת על הבלאגן , זה מה שהופך את המתחם הזה לכל כך מעניין וכל כך גדוש מגדל בבל אינטרנטי הלכה למעשה . הכוח בטוויטר הוא האפשרות לייצר בדיוק תכנים סביב מעגל של עוקבים אותם את קובעת , אם מישהו מבלבל אותך או לא תורם לך את פשוט יכולה להפסיק לעקוב אחריו . חד משמעי ובאופן גורף מול כל מדיה החברתית האחרים טוויטר זו הבמה לייצר יחסים שמהם נוצרים עסקים . נראה לי שאכתוב על כך פוסט גדול ושלם המקיף את התשובות לאיך .

  מקווה שעניתי לך על כל השאלות ותודה רבה על ההתעניינות ועל ההרחבה .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אהרון אתה צודק . הדו”ח מתייחס כפי שציינתי בתחילת הפוסט לתרבות הצרכנית האמריקאית בעיקר , למרות כל זאת ולמרות שטוויטר יחסית חלש בארץ אני חושבת כמה דברים :
  1. הוא יגדל ככל שיהיה ברור לחברות יותר מה ניתן לעשות איתו.
  2. גם אלו שכיום פועלים בטוויטר יכולים להרוויח מהפעילות זה כלי נהדר ליצירת קשרים שווה להשקיע .
  3. החוזק של הכלי מתבטא בכך שאנחנו דווקא חשופים להרבה מעבר לזירה הלוקאלית אותי אישית זה מעשיר ומחנך לעשייה טובה יותר.
  4. אין סיבה לא להיות פעיל גם וגם , פייסבוק עונה לצורך אחד וטוויטר לאחר הכוח במדיה החברתית הוא להיות פעיל בכמה מתחמים

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי שמוליק , השאלה שלך הביאה אותי לרצות לחפש את התשובה . עדיין לא מצאתי אני מחפשת ולפחות מחיפושי כרגע לא מצאתי דו”ח מקיף כל כך אבל אני מבטיחה לחזור עם תוצאות במידה שתהיינה .

  חשוב להגיד שגם אם הממצאים נותנים מבט אחורי באיחור אופנתי של כמה חודשי עבודה עדיין ניתן להקיש מהם על תכונות ועל התנהגות בעולם המדיה החברתית . כלי חשוב ביותר להבנת המדיה ולהבנת ההתנהלות של הקהל ממנו ניתן להקיש על הפעילות שלנו .

 • קודם כל תודה תודה תודה
  אשמח אם תרחיבי על הפעילות בTWITTER
  אם זו הרשת המובילה כדאי שנכיר אותה
  ונתחיל לעבוד כמו שצריך

 • ADNo Gravatar says:

  סקירה מצוינת.
  חשוב לציין את ההבדלים בין הרשתות החברתיות השונות
  כמו גם ההבדלים בין רשתות הבלוגים.

  לא כל רשת בלוגים פתוחה להפצת פוסטים שיווקיים..

  השאלה האמיתית היא איך יוצאים את הבאז הויראלי בצורה הטובה ביותר? מה מומלץ לעשות בפייסבוק או בטוויטר?

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי , לגבי השאלה האחרונה יש בבלוג פוסטים שונים המדברים על המתחמים אותם ציינת . אשמח לארח אותך גם במקומות אלו 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.