Facebook Land Part two

בהמשך לפוסט הראשון על מדינת פייסבוק לינק, אני ממשיכה כמובטח לדבר על מתחמים נוספים בפלטפורמה עשירה זו. הפעם אני רוצה לספר לכם על המתחמים הקבוצתיים : קבוצות, דפי מעריצים או דפי חברה ודפי אירועים. כבר ברור לנו כי Facebook יצרה עבורנו כלים חברתיים אך בד בבד היא גם מצאה פתרון יצירתי בדמותם של כלים חברתיים עסקיים. יתר על כן, היא יצרה בנוסף לכך אופציות שונות של חיבורים אל “העולם החיצון” חיבור לTwitter חיבור למתחמים כמו הבלוג, Linkedin ,SlideShare  ועוד .. באופן זה הפעילות שלנו במתחם הנדון מאפשרת לייצר תוצאת חיפוש איכותית סביב התכנים שלנו וסביב העשייה בפועל.

השפה בFacebook מובעת ונעה דרך מטבע הלשון של חברים חשוב שגם בעסקים וגם בשיווק במתחם זה יהיה הקונספט והתמה השלטת וחשוב להיות מונע משם. הקהל שנמצא כאן הגיע מסיבות שונות אבל הדבר היחיד המאחד ש”משרטט” את הקשר כחוט השני בין כולם הוא הסיבה החברתית. זהו המיתוג של הפלטפורמה ואלה הם החוקים הלא כתובים. Facebook התחילה כמתחם סטודנטאלי אבל לא עבר זמן רב ועסקים זיהו את הפוטנציאל והתחילו לחפש דרכים איכותיות לייצר במתחם זה פעילות ממותגת שיווקית ותכנית. רוב האנשים נוהגים לחשוב שLinkedin היא הזירה האולטימטיבית ליצירת קשרים עסקים (אני בהחלט מסכימה שהיא ראויה ביותר) ושFacebook יותר מתאימה ליצירת חברויות, קשר עם המשפחה או חברי העבר. יחד עם זאת אי אפשר להיות עיוורים לפוטנציאל הכמותי, דהיינו כמות האנשים ומשך השהייה שלהם במתחם. לכן הרבה מאוד עסקים מוצאים דרכים לייצר פעילות במתחם זה, המגיע לממדי ענק.

אחת הדרכים הטובות ביותר ליצירת מודעות ולשימוש נכון במתחם Facebook היא דפי המעריצים, או בשמם השני דפי חברה דפי עסקים. צריך קודם כל לשים את האצבע על השוני בין דפי מעריצים לקבוצות . יש בלבול מסוים בין המהות של כל אחד מהם משום שלשניהם יש פיצ’רים והתנהגויות חופפות. באופן טבעי כדאי ורצוי שתבחרו בפלטפורמה שתמצאו כטובה ביותר עבורכם. מן הראוי לחשוב על קבוצה כעל כניסה לקלאב סגור או סגור חלקית. קבוצה בהכרח תכלול תמיד מנהיג, מנהל של הקבוצה אשר ינווט אותה על פי עולם התוכן שלה מול החברים. בקבוצה יש אפשרות לשלוח דואר פנימי אל חברי הקבוצה ולכוון באופן יותר הדוק את כניסת החברים הרלוונטיים. ניתן לשלוט טוב יותר בתחום כניסת החברים על פי הקשר שלהם אל עולם התוכן או אל המבנה החברתי. קבוצה היא התארגנות נהדרת של אנשים סביב נושא מסוים או מטרה מוגדרת.

דפי המעריצים בנויים ומותאמים יותר למבנה הצרכים של עסקים או מותגים הם מאפשרים אינטראקציה יותר נוחה בין לקוחות לעסק. כמו כן בדפי מעריצים לא קיימת מגבלה של מספר חברים בעוד שהקבוצות לעומת זאת מוגבלות למשלוח דואר למספר חברים של 5000 איש. ברצוני להתעכב על מהותם של דפי המעריצים ויתרונותיהם עבור עסקים או מותגים, הכלי הזה הומצא עלי ידי Facebook כשנוצר זיהוי לצורך של עסקים המעוניינים לייצר אינטראקציה עסקית במתחם. מכיוון שלא ניתן לפתוח פרופיל עסקי כדף עסק נוצרה האופציה הזו שבכוחה לעזור לעסקים לייצר נוכחות. האינפורמציה העולה בדפי מעריצים מקבלת ביטוי בסטאטוס של חברי המתחם ויש חשיבות גדולה לעובדה שאינפורמציה שתעלה בדפי מעריצים מתקבלת כתוצאת חיפוש איכותית מאוד במנועי החיפוש השונים כגון גוגל או בינג. לכן צריך לחשוב היטב על בחירת התכנים המועלים ושיוכם למילות חיפוש רלוונטיות לעולם התוכן העסקי שלכם.

מה ניתן לעשות עם דפי מעריצים ? כמו שציינתי קודם עסקים אינם יכולים להחזיק עמוד פרופיל אישי הממותג כעסק. הדרך שבה הדפים מאפשרים להם לעשות זאת בצורה חוקית, היא לעצב את הדף בLook & Feel של העסק עם פרטי העסק. צריך לחשוב על הדף כעל מיני אתר, וכאן כדאי לציין שיש חשיבות גדולה לעובדה שהנגישות אליו מאוד קלה ובאותה קלות ניתן גם לעדכן בו תכנים (דבר שלא תמיד אפשרי באתר הבית ובבלוג בו אנחנו תלויים לפעמים בספקים חיצוניים). מתוך הסתכלות על המתחם כעל מיני אתר הבית ניתן להשקיע בו מחשבה נוספת ולהעלות בו תכנים מתוך עולם התוכן של החברה או המותג. פוסטים הכוללים : וידאו, שירשור תכני הבלוג ויצירת הופעות תוכן מסונכרנות כמו כן שרשור לTwitter ועוד … הערך המשמעותי ביותר נעוץ בעובדה שהתוכן המועלה מאפשר לנו לייצר אינטראקציה עם קהל הלקוחות שלנו. ממש כמו בדפים אישיים ניתן לצרף חברים (מעריצים) ניתן להעלות תמונות בגלריות ייעודיות וניתן להזמין את הלקוחות לכתוב על קיר הדף. כל הודעה שתרצו להעביר לחברי העמוד תופיע בפניהם בסטרימינג שלהם ברגע שתעדכנו את הסטאטוס.

דרך דפי הקבוצות כמו גם דרך דפי המעריצים ניתן לארגן אירועים, ואת הודעת האירועים ניתן לשלוח אל חברי הקבוצה ודף המעריצים. האירוע יופיע גם במקביל בעמוד הבית ויהיה חשוף לחברים של חברים מרגע שאישרו השתתפות. חשוב לציין שבמידה ותרצו לקדם את האירועים או דפי המעריצים ניתן תמיד לקנות קידום בכסף בFacebook המערך הפרסומי של המתחם נוח וזול וניתן לחתוך בו ברמה הסגמנטאלית, אזורית, גיל, מין את פלחי קהל היעד אליו אתם מכוונים.

בשיווק דרך דפי מעריצים ניתן לבצע מספר פעולות : חשוב לציין במקום בולט לעיני העוקבים שאנחנו מעוניינים לקבל פידבקים על התכנים המועלים ובה בעת גם לאתגר את חברי העמוד להעלות תכנים משלהם. במקרה זה מן הראוי לקחת בחשבון מראש שעלולות להגיע תגובות נוגדות ופידבקים שאינם בהכרח חיובים, ולגבי מקרים כאלה צריך לקחת את הדבר בחשבון ולייצר אסטרטגית תגובה איכותית בצורת דיאלוג שמשיג עבורכם את התוצאה הרצויה. עוד חשוב לקחת בחשבון שכאשר המעריצים יוצרים איתנו אינטראקציה בדף המעריצים, גם החברים שלהם חשופים למידע בפועל זו דרך איכותית להגדלת הנוכחות וזה מה שהופך את Facebook לכלי עסקי שיווקי ויראלי ומשמעותי. כמו כן ברור כי זו דרך מצוינת להגדלת דף המעריצים שלנו.

חשיבות המפגש והשיח הרבה מאוד אנשים חושבים שיש משמעות לגודל ולכמות המעריצים לעמוד. זה לא בהכרח מדויק שכן המטרה העיקרית היא לגרום למעריצים שכבר יש לנו לייצר אינטראקציה וכמובן גם מגע עם עולם התוכן שלנו. אם לא נייצר דיאלוג ושיח אין חשיבות ממשית לגודל העמוד מכיוון שבאופן טבעי הוא יהפוך לרדום והמעריצים יעזבו אותו בסופו של דבר ילכו למתחמים מעניינים יותר. יש לשריין מראש זמן איכות להכרת הדמויות אשר נרשמו לעמוד ובמקביל להקדיש זמן לקריאת התגובות ולהתייחסות ראויה ואיכותית. לשם כך טוב לייצר פיתוח חשיבה של אינטראקציה יזומה ופרו אקטיבית כלפיהם. הרבה אנשים חושבים שאם הם יפתחו עמוד, הוא פשוט יגדל מעצמו ! זה לא קורה וברור שזה לא קורה באיכות וחבל כי זהו בזבוז זמן משמעותי של חלון הזדמנויות עסקי מצויין.

דרך הכלים המעולים של Facebook ניתן לייצר דרכים טובות לאינטראקציה עם החברים כגון בהעלאת סרטים, תמונות, לינקים הן בפניה הפומבית והן במייל האישי. בכל פעם שנוצרת אינטראקציה חדשה היא עולה בסטאטוס של החברים ודרך כך ניתן להשאיר את עובדת קיומנו על מפת המודעות הצרכנית. יש לדאוג לכך שלא לייצר ספאם וחשוב מאוד להקפיד על תכנים בעלי ערך מוסף, תכנים משמעותיים בעלי ערך רלוונטי לקהל איתו אתם באים במגעי גומלין. חשוב להדגיש שדף המעריצים מספק לנו מבט על ההתנהגות הצרכנית של המעריצים ברמת סטטיסטיקות לתכנים (חשוף למנהל הדף בלבד). כמו כן ניתן להעשיר את הדף באפליקציות חיצוניות, ניתן לנהל דרכו את בלוג החברה ולייצר קישור לעולם המדיה החברתית על מגוון מתחמיה השונים כגון :Twitter, Linkedin , SlideShare ,YouTube בלוג הבית ועוד …

צירפתי לכם סרטון שמסביר איך ניתן להוסיף אפליקציות לדפי מעריצים, חשוב לקחת בחשבון שYouTube זה מתחם המוצף בסרטוני הדרכה, וכל צעד שלכם בשיכלול העשייה שלכם יכול להיות מלווה בלימוד מקוון נקודתי וחכם :

הפוסט הבא בסדרה ידבר ספציפית על דוגמאות מהארץ ומהעולם על פעילות עסקית בFacebook עם הסבר על מהות הפעילות ועל הסיבות להתחקות אחריה וללמוד ממנה. מראש אני מציינת שזה לא יעלה מידית בפוסט הבא, משום שבכוונתי להעלות עוד שני נושאים שאני מעוניינת לשתף איתכם לפני כן 1. מקורות מידע ברשת והדרכים לחפש ולהגיע למידע מעניין 2. היחס בין שכירים לעצמאים בכלי המדיה החברתית. מקווה שנהניתם, תרגישו חופשי להגיב ולשאול שאלות, חדדו נושאים או העלו מידע משלים…

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

26 comments

 • biran eyal says:

  RT @zoharu

  https://zoharurian.com/11/fa… Facebook Land Part two – פוסט חדש בבלוג שלי תהנו 🙂

 • רק קמתי מ”שבעה” על אמי ולא הספקתי להודות לך על החלק הראשון.
  והפרק השני מתנה עבורי, שרשום איכשהו בפייסבוק, אך לא עושה עם זה כלום. הכתבות שלך מנערות אותי או ללמוד את זה או למצוא מזכירה שתטפל עבורי בהפצת הכתבים שלי באינטרנט…
  שוב תודה לך ומצפה להמשך.

 • אם פייסבוק היתה מדינה, היא היתה המדינה הרביעית בגודלה בעולם וזהר אוריין היתה שר החוץ והתקשורת שלה
  🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי רפי, קודם כל צר לי מאוד על אמך . לגבי המזכירה שתעשה עבורך את העבודה …? לא יודעת . לדעתי זה לא ג’וב פקידותי . זה ג’וב עם אופי רצון ואנרגיה הכוללת יצר סקרנות , יכולת כתיבה , יכולת בניית מערכות יחסים ודיאלוג ויכולת תגובה .
  תחשוב שוב על הקונסטלציה חבל לפספס חלון הזדמנויות כל כך איכותי .

 • urianzoharNo Gravatar says:

  יעקוב אני מוכנה להיות שרת החוץ רק אם אתה מוכן להיות שר הפנים . ולדאוג שלכולם תהיה עבודה ….:)

 • יעליNo Gravatar says:

  תודה על פוסט מעניין 🙂

 • urianzoharNo Gravatar says:

  בכייף יעלי תמיד שמחה שאת קופצת לביקור.

 • איזה כיף,זהר,לבוא שוב לבקרך
  בפתחו של בוע חדש ולהתעשר מנסיונך.

  אני מאד שמח שנפגשנו ברשת,והפוסטים
  שלך כאן וגם במקומות אחרים מעולים בעיניי!

  שיהיה אחלה שבוע,
  פיני

 • shay stollerNo Gravatar says:

  היי
  כמו תמיד. מה שיש לך להגיד מעניין, מחודד וממכר.
  מחכה בחוסר סבלנות לפוסט הבא
  שי

 • yossimaNo Gravatar says:

  הי זוהר,

  כרגיל, מרביצה תורה בכולנו, גם במתחילים וגם בותיקים.
  אני כמו תמיד נהנה לקרוא את הפוסטים המושקעים שלך

  אציין את אחת הבעיות המרכזיות שגם את ציינת :
  התגובות השליליות ו/או עדכוני הספאם למיניהם

  כשמדובר בגולש פרטי בפייסבוק – אם צירפת בטעות לחברים גורם עויין/ לא ידידותי – זה עלול להוות מטרד וסיכון מסויים לחשיפת פרטים רגישים . אולם כשמדובר בלקוח עסקי – כאן כבר ההתנהלות וההשלכות כבר יותר רציניים ועלולים לגרום לנזק תדמיתי וכלכלי עד כדי סגירתו ולא פשוט להתמודד עם מקרים כאלו

  יוסי

 • yossi malki says:

  פייסבוק לעסקים – Part II (By @zoharu ) https://zoharurian.com/11/facebook-land-part-two/

 • יעקב רוזן says:

  November 29th, 2009at 7:15 am(#)

  אם פייסבוק היתה מדינה, היא היתה המדינה הרביעית בגודלה בעולם וזהר אוריין היתה שר החוץ והתקשורת שלה

  נכון מאוד!!!

 • Facebook Land Part two http://j.mp/8DLIoy – great (hebrew) post by @zoharu

 • כהרגלך פוסט מצויין, למדתי המון, בעיקר על ההבדלים בין קבוצות לדפי מעריצים.

  ברשותך, כבעל דף מעריצים, (שכולם מוזמנים להצטרף אליו, ולהנות מהצילומים), הנה עוד כמה טיפים שאני יכול לתת:

  ראשית, הממשק החדש של הפייסבוק שבו רואים את כל העידכונים, (אם בוחרים בכך), משרת את בעלי הדפים, כך שחברים של חברים רואים, ונכנסים, ולעיתים קרובות נרשמים כמעריצים.

  שנית, רצוי להזמין את החברים, אבל לא להגזים עם זה, עדיף להזמין את החברים שלנו, (החדשים וכאלה שלא נרשמו בפעם הקודמת), פעם בכמה חודשים, בעקבות או לקראת אירוע משמעותי כמו הקמת אתר או אירוע אחר שקשור לדף, אחרת אנחנו ניחשב כספאמרים, וזה כמובן לא ישרת אותנו.

  שלישית, אם מישהו מהחברים שלנו נרשם לקבוצה, אני ממליץ להכנס לפרופיל שלו ולהגיב על ה”פעילות” של הפיכתו למעריץ, ב”לייק” וב”תודה רבה”. מנסיון השורה הזאת עושה טוב למעריץ החדש,

  שיהיה בהצלחה
  הדף שלי למי שמבקש:
  http://www.facebook.com/pages/Oren-Gutman-Photographer/8177834603?ref=nf

  נ.ב. איפה משיגים חולצה כזאת כמו בתמונה?

 • זוהר, תודה רבה על האינפורמציה יש לי שני עמודים של קבוצות:

  -לצאת ממחנק האשראי.

  -העמותה לעזרה מידית לניצולי שואה

  🙂

 • זוהר, פוסט מצויין! הסברתי בצורה מאד ברורה למה כדאי לעסקים לפתוח דף. יש לאירגון טעם לפתוח קבוצה ודף בו זמנית?

Leave a Reply

Your email address will not be published.