Global Smartphone Penetration 2014 & Israel Outlook

go9

בתקופה האחרונה אני נחשפת לדטאות חשובות, על מספרים בתחום המובייל כולל התייחסות לישראל- מספרים המשקפים נתונים סטטיסטיים בגאוגרפיית ישראל, על היקף חדירת המובייל, תכיפות השימושים ועוד. הפוסט הזה למעשה יאחד עבורכם בין מקורות מידע על מנת שתכירו בעוצמת המדיה הדיגיטלית בישראל ובפרט בכוחו המתעצם של המובייל. הפוסט יעסוק בחדירת הסמארטפונים לרוב אזורי העולם ולישראל- וכמו כן יציג נקודת מבט על מה שהישראלים עושים במדיה הדיגיטלית ואיך. המידע מבוסס על כלי חכם שגוגל הפיצה, המתפקד כ”ברומטר” שמשקף את הרגלי האנשים ואת ההתנהגות שלהם בעולם הדיגיטלי. למי שרוצה לראות את הברומטר באופן עצמאי ניתן להיכנס אליו בלינק הבא-Link.

אינפוגרפיקה שמצאתי ברשת- מציגה את הנתונים לגבי היקף חדירת הסמארטפונים למדינות שונות, והיא גם מראה את אחוז החדירה של הסמארטפונים לישראל. האינפוגרפיקה מעדכנת אותנו על אחוז החדירה בכל מדינה, והרי זוהי שאלה שחוזרת על עצמה כל הזמן. האינפוגרפיקה מושתתת על הלינק שצירפתי לכם קודם לכן, שהופק על ידי גוגל  “Consumer Barometer “, והיא מכסה 47 מדינות. הדטה לא מעודכנת בשלמות, שכן היא נאספה מאז ינואר 2014 ועד מרץ 2014 אך בכל זאת היא נותנת מושג על הנעשה במדינות שונות ומתייחסת להבדלי אחוז החדירה בכל מדינה.

כאן תוכלו לראות גם את אחוז החדירה המשוערך בישראל- 62 אחוז, וכמו כן להשוות בין מדינות שונות מהמערב ומהמזרח ולעמוד על ההבדלים ביניהן. אך כפי שאמרתי החלק הנוסף והמעניין של הלינק מתייחס אל שימושים שונים במדיה, ובעיקר באינטרנטומאפשר לנו לברר איך אנשים מחפשים ובמה הם צופים בפועל- בוידיאו, בתמונות וכולי. הלינק הוא אקטיבי ומאפשר לכם לערוך חתך של המדינה הרלוונטית ולהכין ממנה את הגרפים הרצויים לכם. אני ערכתי חתך נתונים על ישראל וארחיב לגבי כל גרף על מנת שיקל עליכם להתמצא ולהבהיר לעצמכם מה אתם יכולים לקחת בפועל מהמידע.

2

כאן תוכלו לראות את המידע הרלוונטי על כל המדינות על פי אחוזי החדירה-

Global smartphone penetration 2014

The Multiscreen World – החלק הזה מתייחס אל כל מי שמעוניין להכיר את ההרגלים של משתמשי האינטרנט. מדובר בהערכה של המשתנים בין מדינה למדינה ושל אופן השימוש השונה בין מכשירים לשם ביצוע פעולות מגוונות מכל הסוגים. ניתן להיווכח שבשנת 2014 הממוצע של כמות המכשירים המחוברים לאדם בין המשתמשים בישראל עומד על 2.7- כמעט שלושה מכשירים לנפש. שימו לב שבכל התחזיות מביאים בחשבון שהגולשים יחזיקו בחמישה מכשירים: סלולר, מחשב, טאבלט, מחשוב לביש וטלוויזיה חכמה. ההערכה שלי היא שבישראל עולם המחשוב הלביש והטלוויזיות החכמות עדיין לא הבשיל במלואו. היקף החדירה של הסמארטפונים בישראל עומד על 62 אחוז- כפי שראינו גם בגרף הקודם, ואילו חדירת הטאבלטים עומדת רק על 28 אחוז. זאת מול מספרים עולמיים שלפיהם המדינה המחוברת ביותר הינה סינגפור- 85 אחוז.

go6

תדירות השינוש באינטרנט- שימו לב למספרים המרשימים בהחלט, שמוכיחים כיצד בישראל הגורם של הגיל אינו משחק שום תפקיד. רוב משתמשי האינטרנט מגיעים לרשת באופן תכוף ויומיומי: בקרב בני 55 ומעלה- 82 אחוז. ואשר לבני 16-24 ניתן להצביע על-94 אחוז מתוכם. משתמשי אינטרנט ישראליים מבצעים הרבה פעולות במובייל, משתמשים בו לסוגים שונים של פעולות- משימוש לשם יוטיליטי כמו שעון מעורר, מפות ועוד- ועד להעלאת תמונות, חדשות, משחקים ושמיעת מוסיקה. מספרים אלו מעידים על כך שהגולש הישראלי מבין את הערך הטמון במכשיר הסלולרי ומגוון את מספר הפעולות שניתן לעשות באמצעותו. נתון זה בהחלט מוביל למסקנה שניתן לבסס שירותי ערך מוסף מענייניים במסך זה- ושמצד הצרכנים יהיה ניתן לצפות לשיתוף פעולה ניכר.

go5

The Smart Shopper –החלק הזה בברומטר ההתנהגותי של גוגל מתייחס אל הדרך בה לקוחות נוהגים לרכוש, והוא מתאר את המסע ואת ההתנהגות של הצרכנים, וכמו כן הוא מבהיר מה תפקידו של האינטרנט במסע זה לגבי קבלת ההחלטות על רכישות בפועל. ניתן לראות בחלוקה מצד שמאל של הגרף את הדברים שישראלים רוכשים באינטרנט- מספר מדהים שעומד על 60 אחוז מהישראלים שמעידים שרכשו טיסות ברשת. 58 אחוז מהישראלים עונים כי רכשו סרט ברשת ו52 אחוז עונים כי שילמו להזמנת מקום במלון דרך הרשת. חשוב להבין כי המספרים הללו מעידים על כך שישראלים מתחילים להביע אמון רב ברעיון ומוכנים לשלוף את כרטיס האשראי שלהם באתרי און ליין. עובדה זו משפיעה באופן ישיר על שימושים אחרים ועל השגשוג של תחום האון ליין קומרס שמתקבל בישראל. יש לרשת תפקיד משמעותי נוסף שאותו ניתן לראות בגרף הימני: 44 אחוז מהישראלים, טוענים כי הם מחפשים מידע על המוצר טרום רכישה- מה שמעיד על השפעת האינטרנט על הקניה, בין אם בפועל, ברכישה ישירה, ובין אם בעקיפין, כלומר- רכישה שנעשתה כתוצאה מחיפוש מידע.

go4

וכיצד הגולשים השראלים משתמשים בסמארטפונים שלהם בתהליך הרכישה ? 22 אחוז מהישראלים משתמשים בסלולר שלהם ממש בשעה שהם רוכשים באוף ליין (ואגב – מספר זה אינו הגבוה ביותר בהסתכלות בינלאומית, שכן בארצות אחרות המספר הזה גבוה יותר כמו למשל סין שבה כמות הרכישות עומדת על 33 אחוז). בעיקר חשוב להבין שהמספר הזה נמצא במגמת עליה, ובנקודה זאת צריך שגם תהיינה סיבות טובות לכך שצרכן ירצה לחפש מידע בזמן הרכישה עצמה. קיימת הלימה בין התוכן שנמצא ברשת במצב שהוא עתיר מידע לבין החיפוש עצמו. אבל ישראלים אכן מאוד בולטים במגמה של חיפוש מידע על קניות ספציפיות טרום הקניה עצמה. למשל 61 אחוז העידו כי הם מחפשים מידע על טלוויזיות טרום קניה, 55 אחוז ענו כי הם מחפשים מידע טרום רכישה של מוצרים גדולים לבית ועוד כיוצא באלה. תוכלו לראות את תמונת המידע המלא בגרף מתחת לפסקה זו מצד ימין.

go3

The Smart Viewer –החלק הזה בכלי מציג אינסייטים לגבי הדרך בה אנשים צורכים תוכן במדיה הדיגיטלית: הדבר מתבטא במיקוד על תוכן וידיאו, ובמכשירים שונים. קחו בחשבון שלחלק זה יש משמעות גדולה שכן “הרמז העבה” שגוגל מטילה לרגלינו מצביע על כך שמסך המוביל (טאבלט וסלולר) מתפקדים מיום ליום כטלוויזיה החדשה שלנו, ולמעשה הרייטינג עובר למסכים אחרים מאלה שהורגלנו להעריך כמסכים המרכזיים בידיים של האנשים. תוכלו לראות בגרף שצירפתי לכם ש54 אחוז מהנשאלים עונים כי הם מסתכלים על תוכן וידיאו באון ליין לטובת בידור והנאה, ולתשובה הזו יש חשיבות גדולה שכן היא “מתנחלת” על ההרגלים שלנו: במידה שאנו מבצעים פעולות מהנות דרך המכשיר, טבעי שניתרגל לכך באופן קונסיסטנטי ומכאן והלאה קל וחומר שנתרגל לעשות גם דברים אחרים באותו מכשיר בדיוק.

go2

הרגלי צריכת התוכן אצל הישראלים – גם הם מצביעים על כך ש61 אחוז מאיתנו שמים פוקוס מלא על אותו הסרטון שצפינו בו. עומק המסר שעובר במלואו דרך הגשת תכנים בוידיאו באון ליין מעיד על מעורבות גבוהה ויכולת השפעה משמעותית. 76 אחוז מהנשאלים ענו כי הם צופים בתוכן וידיאו באתרי שיתוף תכני וידיאו (יוטיוב) ובאפליקציות של שיתוף וידיאו- נתון שאליו גוגל מנסה להוביל אותנו , דהיינו המסר הבא: שמסך הטלוויזיה משנה את מעמדו, וצריכת תוכן הוידיאו שלנו משתנה ועוברת אל פלטפורמות אחרות באמצעות מסכים חדשים.

go1

מילת סיכום – מקווה שלקחתם מהסיור המודרך שערכתי לכם בכלי המופלא הזה מטעם גוגל. לדעתי זהו כלי שיעזור לכם הלכה למעשה לדייק בהחלטותיכם  בתכלית הדיוק, וכך לתת תוקף למגמות שמשפיעות עליכם. מבטיחה להמשיך ולחקור עבורכם את הנושא ביסודיות על מנת שתוכלו לפתח את העסק שלכם בכיוונים הנכונים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.