How Much Time Does it take ?

 

שאלה גדולה אשר נשאלת שוב ושוב בעולם הSocial Media, היא כמה זמן ראוי להשקיע בעשייה ברשת התקשורת המקוונת ומה יוגדר כעשייה בתחום ? אישית אני מקבלת תכופות שאלות מסוג זה, כגון כמה את משקיעה בתחום ? והאם את יודעת להגדיר ימים ושעות ? כמו כן נשאלתי על מה צריך לחשוב ולמה לכוון בשעת התכנון של ההשקעה, ובעיקר כשמכינים תוכנית פעולה… אכן, טוב יהיה אם ננתח את המושג “זמן השקעה”, וזאת כדי שתהיה לנו התשובה האמיתית לשאלת כמות הזמן שהדבר דורש באמת. טבעי שאין לזה מתכון מדויק, כי הרי אנחנו שונים ביכולות שלנו ובהיכרות שרכשנו עם מיגוון המתחמים שהרשת מציגה. כמו כן, ראוי לציין שככל שתהיו מיומנים יותר כך הזמנים אותם תשקיעו יתקצרו באופן טבעי. חשוב לראות מראש את הפרמטרים של ההשקעה ולהחליט איפה נוח לנו יותר ולאור זאת לנסות לשרטט תבנית אשר מאפשרת לנו כבר בהתחלה לבנות  Time Line מספיק איכותי. כך הדבר לא יגזול מכם יותר מדי ובנוסף לכך תראו את הפירות כשהמאמץ “יחזיר את עצמו”.

אני פורסת בפניכם את הפרמטרים אותם צריך לקחת בחשבון בהשקעה. אעמוד על עיקרי הדברים אותם אני זוכרת כמרכזיים אם שכחתי משהו תרגישו חופשי להוסיף. צריך לדעת לייצר מינון ואיזון נכונים בין הצד הפרו אקטיבי יזמי שלנו הצד שעונה, משתלב בשיח ומייצר תכנים ובין הצד שלנו של ההקשבה שאמנם נראית כפאסיבית אבל ערכה חשוב ביותר קוקטיל של השניים יוצר את הדבר הנכון. שימו לב לתובנה משמעותית שאני קיבלתי אין טריק מופלא במדיה החברתית ואם תרצו הטריק הוא להיות שם ולייצר קשר עין עם קהל שמתעניין או יתעניין בנו. אם נתפקד מהמקום הזה נגיע למקום רחוק הן מנקודת המבט של ההנאה והן בעסקים כפי שיתברר למי שמתנסה בכך. ישנה נקודה נוספת שעליה ראוי להתעכב : ביום יום אנחנו לא שואלים את עצמנו במישור המעשי כמה אנחנו משקיעים בהקשבה ובשיחה ועל דרך ההקבלה גם כאשר השהצעדים יכנסו ויהוו חלק מהאג’נדה הרגילה היומיומית לא תשאלו את עצמכם את השאלה הזו גם בעשייה של המדיה החברתית.

הקשבה לפני הכול מדיה חברתית היא בהכרח הקשבה, קשה מאוד לעכל את העובדה הזו אבל אחת המשימות הראשונות בעשייה הזו היא להקשיב וללמוד. בתחילת הדרך מדובר במהלך שדורש הקשבה לאורך זמן, כך צריכה להיבנות האסטרטגיה שלכם וכך תוכלו להיווכח במה שקורה בפועל : תיווכחו שזוהי הדרך האמיתית לשמוע ולדעת מה יש לאנשים להגיד על תחומכם. מה יש ללקוחות שלכם להגיד עליכם ואיך תופשים את המקום שלכם בעולם. זו גם הזדמנות להקשיב ולראות מה קורה בצד של התחרות. אני מאמינה שאנחנו עושים הרבה מאוד פעמים הנחות לעצמנו מקשיבים מעט ומדברים יותר, חלק גדול מאוד מהמחויבות שלנו בכניסה אל עולם המדיה החברתית הוא החלק הזה הדורש מאיתנו “לגדל אוזן” נוספת, כזו שמוכנה לשמוע גם את מה שפחות נעים

למידה עוד פרמטר לא קל אבל הכרחי : לא כולם מודעים לעוצמה הזו שניתנת לנו דרך כלי המדיה החברתית ואינטרנט בכלל. עוצמה זו טמונה באפשרות להכיר ולרכוש מקורות השראה אין סופיים כי יש הרבה מה ללמוד מחוכמת ההמונים. קחו בחשבון שלמידה בדרך זאת גם מספרת לנו בשלב של טרום פעילות איך פועלים האחרים ובכך וחוסכת מאיתנו המון עוגמת  נפש בהמשך. זהו אומנם פרמטר שדורש השקעה רבה מאוד בתחילת הדרך אבל עם זאת אין לשכוח שגם בהמשך רצוי להקפיד על תשומת לב מירבית ולא מבוטלת.

השתלבות בשיח ובדיונים אחרי ששמענו, הקשבנו, ראינו, הגיע הזמן להכנס לשיחה. חשוב לזכור את העובדה שההתחלה לעולם לא תראה כמו ההמשך, תמיד קשה לנו להתחיל לדבר אבל ככל שנפתח מיומנויות יקל עלינו לקלוט איך תופשים אותנו ובמקביל נבנה ונייצר נוכחות, כך נצמצם באופן טבעי גם את זמן ההשקעה.

שיתוף אחרים בתכנים מעניינים בהם אנו פוגשים עוד פרמטר ערכי ביותר הוא נושא השיתוף, אנחנו כאן בשביל להעביר ערך מוסף ועל כן חשוב שנחדד את כוונתנו לשתף את מעגל המתעניינים בצדדים האיכותיים של העשייה (כפי שזו נראית בעינינו)  שווה לנו מאוד להשקיע כאשר אנו מעבירים את התכנים הטובים בהם נתקלנו. זה עשוי להראות לנו כעומס אבל בסופו של יום הDNA שלנו נקבע על פי התכנים אותם אנחנו מבליטים. באמצעות המדיה החברתית יש בידנו לשקף את תחומי העניין שלנו ולהראות בקיאות וידע בתחומים שונים . עשייה מסוג זה מייצגת את עולמות התוכן שלנו.

פניות יזומות לאחר כשביססנו את מקומנו מעט והתחלנו לקחת חלק פעיל בשיחה אנחנו יכולים להתחיל להשקיע ביתר שאת באינטראקציה ובדיאלוג ישיר מול אנשים שניפגוש במתחמים הרלוונטים לכר הפעילות שלנו. זו הדרך להגיע לקהל היעד שלנו ולהרחיב את מעגלי החברות ומעגלי העסקים שלנו. ניקח בחשבון שגם אנחנו צריכים ליזום פניות ולא רק לחכות שיפנו אלינו, אקט פרו אקטיבי מסוג זה מסמל את אופיינו היזמי ומצביע על הדרך שלנו להבין כוחה של הזירה בכל הנוגע לחלון ההזדמנויות שעומד מולנו. סביר להניח שבהתחלה פניות יזומות תהינה יותר קשות אך זו ההזדמנות שלכם להשתמש בתאורייה הנכונה כל כך של סטנלי מלגרם, דהיינו שהמרחק בנינו לאחר מופרד בשש דרגות של קשר. תוכלו לפנות אל אנשים אותם אתם מזהים מטבעות קרובות או משניות ולבקש מהם לעזור לכם בקישור… בפנייה כזו אתם עתידים להקל על עצמכם את משימת יצירת הקשרים החדשה.

רעיונות חדשים הנקודה הזו בעיני היא פעולה שיכולה להחזיר את עצמה ולחסוך זמן ואנרגיה : ככל שתהיו יותר מבוססים ויותר “אמידים” בעולם המדיה החברתית תוכלו לבחון רעיונות חדשים שלכם או לבקש מהקהל הסובב אתכם לקחת חלק פעיל בצורך שלכם לימצוא רעיונות חדשים. אישית אני משתמשת הרבה מאוד פעמים במתחמים לאיתור מידע, בפניה ישירה או בבקשה להצעת רעיונות שיהוו עזרה וקיצורי דרך בתחומים אותם אני לא מכירה מספיק. שערו בנפשכם עד כמה זה יכול להיות חזק וחסכוני אם העולם הסובב אתכם יהפוך עבורכם לקבוצת מיקוד אשר תעזור לכם להגיע להחלטה הנכונה בדרך בלתי אמצעית ובלתי תלויה.

כתיבת פוסטים היא אחד מאותם הפרמטרים אשר גוזלים משאב ברמה מאוד גבוהה, פוסט מושקע וארוך מצריך אנרגיה הן בכתיבה והן בעריכה נבונה ואסטטית. ההשקעה תיקבע על פי שני פרמטרים מרכזיים : האחד הוא כמות הפוסטים המועלים בטווח זמן מוגדר ובתכנון נכון של מגדל תוכן שיאפשר לכם לשמור על קו עקבי, והשני הוא שיר נושא ותמה מובילה לאורך הדרך. חשוב לקחת בחשבון שככל שתתכננו טוב יותר וככל שתתקדמו בכמות הכתיבה, כך יקוצר בהמשך הזמן הנידרש להשקעה זאת.

תחזוק מתחמי פעילות עוד סוגיה היא נושא תחזוקת המתחמים אותם אנחנו בונים ברשת, כולל בניית קהילה סביבנו שתיווצר מאיתור אנשים רלוונטיים לנו מהעבר, איתור קבוצות עניין שתאספנה בהווה וחשיבה על פנייה יזומה לקהלים חדשים אותם אנחנו לא עדיין מכירים. תחזוקה כוללת גם עיצוב ואסתטיקה, וכן המשקת המתחמים לטכנולוגיה המתפתחת באופן קבוע ועוד …

חיבורים, שיתופי פעולה, מחוות, יחסי גומלין ופרגון אנחנו פועלים בסביבה חברתית ולאור זאת חשוב שנחצין את הצד החברתי שלנו, חלק גדול מהעשייה שלי מושתת על השקעה במחווה לאחרים, בחיבור בין אנשים על פי סבירות הצרכים ובפרגון. בשורה התחתונה אם אמנם נשקיע בכנות ובאיכות בפרמטר זה הוא יחזיר את עצמו עשרות מונים ואף ללא כל פרופורציה בהשוואה להשקעה ההתחלתית. חשוב לזכור ולהמשיך להשקיע בפרמטר בלי להפסיק ! צריך כמובן למנן נכון את זמן ההשקעה ולשקול היטב את ממדי המשימה בהתאמה ליכולות שלכם.

שיווק החדשות הטובות הן שאם אכן השקעתם בצורה איכותית  בכל אחד מהפרמטרים הקודמים אותם ציינתי דווקא עבודת השיווק שלכם לא תהיה גדולה מדי. כל אחד מהנושאים השונים עליהם דיברתי מהווה במהות את עצם פעולות השיווק שלכם ותומך ביצירת הDNA שלכם ברשת. החדשות הטובות עוד יותר הן שאם באמת תעבדו במילוי המשימה נכון וברצינות, סביר להניח שאנשים אחרים יעשו עבורכם את עבודת השיווק וכתוצאה מכך טבעת ההיכרות שתייצרו ברשת תהיה רבת היקף פי כמה מזו שאתם בניתם פיזית.

אם צריך לשים את המדיה החברתית על המשקל הייתי מתחילה בכך שתפרסו לכם את המטלות והמשימות שנראות לכן כאפשרויות, לאחר מכן חשבו ותרגמו את הזמן שייקח לכם לבצע את כל אותן משימות בטווח הזמן השבועי. בהתחלה זה יהיה אקט סינתטי אבל בהמשך תיווחכו שזה פשוט יבוא לכם בטבעיות וממש כמו שאתם פותחים בבוקר את המייל כך גם תתייחסו אל הפעילות במדיה החברתית כטבע שני או אפילו ראשון.

יש שפע בלתי נידלה של דברים שראוי ורצוי לעשות אך יחד עם זאת מוטב לזכור את הכלל החשוב : יחסים לא מגדלים ביום והמדיה החברתית יושבת על נדבך היחסים, על כן תנו לזמן את הכבוד הראוי לו ונהגו בזהירות בהקשבה ובסבלנות. הפלוס הגדול ביותר בעיני הוא שמתוך ההתנהגות שלנו בעולם הווירטואלי המציאות מקישה המון פעמים על ההתנהגות בעולם הפיזי ! הרווחתם פעמיים לא שווה ?

צירפתי לכם סרט פשוט מדהים על הקשבה סרט חובה תסתכלו עליו הוא אומר הכול בארבע דקות :

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

22 comments

 • Oren Gutman says:

  RT @zoharu https://zoharurian.com/12/how-much-time-does-it-take/ פוסט חדש בבלוג שלי כמה זמן להשקיע במדיה חברתית ומה נחשב כהשקעה מקווה שתהנו

 • Hadas Adler says:

  היא מולטי – מתי היא מספיקה הכל? RT: @zoharu
  http://bit.ly/8406Uj פוסט חדש בבלוג שלי כמה זמן להשקיע במדיה חברתית ומה נחשב כהשקעה

 • biran eyal says:

  RT @zoharu
  https://zoharurian.com/12/how-much-time-does-it-take/ פוסט חדש בבלוג שלי כמה זמן להשקיע במדיה חברתית ומה נחשב כהשקעה מקווה שתהנו

 • biran eyalNo Gravatar says:

  מה שבטוח לקריאת הפוסטים שלך שווה לפנות כל דקה !

 • Judith UrianNo Gravatar says:

  תודה רבה זהר. הפוסט מחכים ובעל ערך מכונן (וגם כתוב בחן).

 • כמו שכתוב מעלי – כל דקה לקריאת הפוסטים שלךף!
  תודה !
  וגם הסרטון מקסים מקסים…
  שבוע נפלא!

 • yossi malki says:

  מה עושים ברשתות חברתיות וכמה זמן צריך להשקיע בזה – פוסט מצויין מאת @zoharu הסרטון סוף משעשע עם מסרים חזקים לחיים בכלל http://bit.ly/8406Uj

 • זהר,
  כהרגלך הנפקת גם הפעם
  פוסט מושקע ותמציתי.

  תמיד יש מה ללמוד ממך
  ומנסיונך.

  שיהיה אחלה שבוע.  

 • RT @Yossima מה עושים ברשתות חברתיות וכמה זמן צריך להשקיע בזה – פוסט מצויין מאת @zoharu http://bit.ly/8406Uj

 • AnatEshel says:

  How Much Time Does it take ? | Active & Marketing http://bit.ly/8406Uj

 • הי זוהר. אני מתייחס לפוסט הזה כאילו ששלחת אלי מכתב אישי.
  תודה.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  אין ספק שאני מרוויחה חזרה מכתיבת הפוסטים שלי לאור העובדה שבאופן רציף אני רואה “לקוחות חוזרים ” ונאמנים.

  אז תודה רבה לאייל,
  אלון,
  יוסי,
  תגית,
  רפי,
  ענת,
  פיני,
  יהודית
  הדס
  ואורן . הפוסט הבא שלי יעסוק בגוגל אנליטיקס ולאחריו אתחיל סדרת פוסטים העוסקת מעולם קצת שונה מעולם המדיה החברתית אבל עדיין קשור מאוד – על חייו של מנהל השיווק , טיפים לניהול החלטות וניהול המהלכים כולם.

  אני יודעת שזו סטייה מהתכנים עליהם הצהרתי מלכתחילה אבל חל שינוי קטן ונולדו דחיפויות חדשות , זה עולם המדיה החברתית וקסמיו מתודלוגיה של שינוי תוך כדי תנועה ..

  שבוע מקסים לכולם
  זהר

 • תודה זהר, למדתי עוד משהו מחכמתך וניסיונך
  שבוע טוב

 • urianzoharNo Gravatar says:

  נורית שמחה שהחומרים הכתובים פותחים לך את הראש , אשמח לשמוע בהמך איך ואם יישמת אותם על המיזם החדש שאת עובדת עליו . זהר

 • saar siklaiNo Gravatar says:

  פוסט מצוין תודה.

  אכן תמיד מתעוררת השאלה כמה זמן להשקיע בפעילות במדיה חברתית. אנחנו תמיד אומרים שחייבים להתחייב לזה, שצריך לבוא עם תוכנית פעולה מסודרת וכו’. אני כמובן מסכים.

  יחד עם זאת, יתכן שבגלל האופי המיוחד של המדיה החברתית, העובדה שבפועל מדובר בשיחה עם אנשים ופעמים רבות זו לא שיחה עניינית במובן של שיחה עסקית ישירה- מכירתית, יתכן שלא כדאי להגדיר כללים נוקשים לגבי כמה ומתי, שכן זה עלול לפגום ביצירתיות, במוטיבציה ועוד. כאשר אנחנו מדברים על יחסים לטווח ארוך זו בעיה.. איני משוכנע שאני צודק זה הרהור…

 • הי זוהר , לפי דעתי השקעה במדיה חברתית צריכה להיות תחומה בזמן, אחרת ניתן להמשיך ולהתמכר לה בלי סוף 🙂

 • אכן, יש לנהל את תשומת הלב והזמן המושקע במדיה החברתית והפעילויות השונות, פוסט מושקע כרגיל שמבאר את הפעילויות החשובות.

  את אלופת המדיה החברתית שלי !

 • מצוין כרגיל, העברתי לכול חבריי העצמאיים.

 • חבר שלי מרה ב”קפה” התלונן מסטים רה שיש לו מעל 300 חברים ועל פוסטים שנראים לו חשובים רק כתריסר מגיבים.
  אז ברוח זו ולאור מה שכתבת כדאי לכל פוסט של חברים להגיב – ולו רק “קראתי ונהניתי” או אפילו “קראתי ולא רלונטי בשבילי”
  אז במקרה זה אני אומר “קראתי וסופר רלונטי לכל אחד שמשתמש במדיה החברתית”.
  תודה תודה
  דני

Leave a Reply

Your email address will not be published.