Humanizing Artificial Intelligence

הרשומה הנוכחית, תעסוק בדרך הנכונה (בעיני) להסתכל על הקידמה, טכנולוגיה, על האימוץ של טכנולוגיות מתקדמות כמו GAI. זה אמור להיות עבורכם כמורה נבוכים- לאלו שממש נבוכים וגם לאלו ששרויים בקונספציה הלא נכונה (והרי אנחנו כבר מבינים מה המשמעות של קונספציות מוטעות, לא?).

הייתי לאחרונה בכנס בחו״ל (כן, גם זה קורה בכל הטירוף הזה). ואני רוצה להביא לכם לכאן תובנות של כמה סשנים שראיתי במקביל כשהן (התובנות) מעורבבות בדברים שחשבתי עליהם, ועדיין אני חושבת בכל הקשור לאימוץ של חדשנות מבוססת טכנולוגיות. אלו תובנות מעצבות שתעזורנה לכם לקחת את תחום קבלת ההחלטות על הדרך שבה אתם עושים דברים ולייצר מהלכים, תהליכים, אסטרטגיות ופרויקטים בצורה הרבה יותר נכונה!

Decision Leadership: the human decision makers behind the machine.

כשאתם מסתכלים על מערכות של בינה מלאכותית, שנדמה שהן עושות את החשיבה עבורנו, למעשה- זה לא מדויק, האמת היא שמדובר במנהיגים (מעט מהם) שעושים את החשיבה עבור המערכת שעושה את החשיבה עבורנו. מתחילים להבין את הסיכון?

כשאנחנו חושבים על קבלת החלטות, שבתוכה מגולם הרבה ממה שאנחנו עושים בפועל, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו ואת הסביבה- what would it take to change your mind? אם אתם נהיים ממש טובים בשאלה הזו, היכולת שלכם לקבל החלטות ובכלל לעשות דברים בצורה נכונה- תעלה בצורה משמעותית! מתוך השאלה הזו, אתם צריכים להמשיך ולהעמיק ולחשוב לאן אתם רוצים להגיע, מה בפועל אתם רוצים להשיג? אלו סוג הדברים שישרטטו עבורכם את הדרך הנכונה לפעול בה. מהמקום שאנחנו שואלים את עצמנו, מה הדרך הנכונה לפעול, אנחנו גם צריכים לחשוב? האם אפשר לשנות את הדעה שלנו? כי אם אי אפשר לשנות את הדיעה שלנו בעולם שמלא בכל כך הרבה שינויים אז סביר להניח שאנחנו תקועים.

אם מדברים על השימוש בדטה למשל, קצת התבלבלנו בשנים האחרונות ואנחנו כולנו מסנוורים מהרעיון של הדטה כשלמעשה- data is a means to a forgotten end.

דטה, אמורה לשרת משהו ספציפי והיא לא מעניינת בפני עצמה! יש אנשים שחושבים שבלי דטה, אנחנו רק אנשים עם דעה, אבל למעשה האמת היא שגם כשיש לכם דטה, אתם עדיין רק אנשים עם דעה כי בסוף מי שמקבל ומעצב את ההחלטות עליהן דיברנו בהתחלה זה האדם, ולא הדטה!

גם כשאנחנו אוספים מלא מידע, זה לא אומר שאנחנו משתמשים בו נכון או שמים לב לדברים החשובים, ועל מנת לעשות חשיבה על הדברים החשובים נדרשת מכם התפקסות ומיקוד במה שאתם רוצים להשיג כמו גם הפתיחות לכל השינויים שקורים סביבנו.

הרבה פעמים שואלים אותי אם בינה מלאכותית היא יותר טובה מהאדם. אנשים! כל הפואנטה של כלי היא שהוא יותר טוב ממה שאנחנו יכולים לעשות לבד, בשביל זה הוא קיים בשביל לעשות אוגמנטציה ליכולות שלנו ולעזור לנו להיות הרבה יותר טובים. תחשבו על זה, גם עט ונייר זה כלי שהוא טוב יותר מהאדם, והוא עוזר לנו, האנשים לכתוב, לזכור דברים ולשרטט את המחשבות שלנו.

צריך לזכור את המשפט הבא: it’s through our decisions that we impact the world around us ובגלל זה כשאתם חושבים על טכנולוגיה, דטה, דיגיטציה של תהליכים, שימוש בGAI תמיד, תמיד, תמיד- נקודת המוצא חייבת להיות איך זה גורם לי לקבל החלטות, והאם בגלל השימוש בכלים אני מספיק פתוח בשביל לעשות שינויים שמתאימים את עצמם למה שקורה סביבי.

בסופו של יום, העולם נחלק לשני חלקים- הכאוס שנמצא סביבנו וכל מה שאנחנו לא יכולים לשלוט עליו, ומצד שני, המקום שיש לנו קונטרול עליו וזה המקום שמוגדר על ידי מה שאנחנו מחליטים. על ידי קבלת ההחלטות שלנו. מה שקובע את איכות החיים שלנו, הוא איכות ההחלטות שלנו בכל הכאוס, וחשוב לקחת בחשבון שהמכונה? הטכנולוגיה? היא כלי- אנחנו מקבלי ההחלטות בסופו של דבר!

ונחזור לטכנולוגיה, אתם יודעים מה הדבר המסוכן ביותר בAI? הדבר המסוכן ביותר זה אנחנו! כל מקבל החלטה שלא לוקח בחשבון דברים שהמכונה יכולה לעשות לטובת או לא לטובת האדם, לטובת האנושות. אם אנחנו לא לוקחים את זה בחשבון אנחנו יכולים לקחת החלטות שיש להן השלכות מאוד מאוד לא טובות.

כשאתם חושבים על מנורת קסמים, אתם תמיד צריכים לזכור שזה לא הג׳יני שהוא מסוכן, אלא מי שמבקש את הבקשה מהג׳יני- מה זה אומר? שהשימוש הנכון, האחריות על התוצרים והתוצאה של השימוש בכלים היא עליכם!

שורה תחתונה, תזכרו, הכלים הללו הם הרבה פעמים יותר טובים מכם, אבל אתם מקבלי ההחלטות על מה עושים עם המידע ויש חשיבות להדהד את המשפט הבא: turning information into optimal actions in any setting and at any scale- בסוף, כל הרעיון הוא שהכלים הללו אמורים לעזור לכם להפוך מידע, לפעולות, לקבלת החלטות לערך שיוצר איכות חיים טובה יותר.


שירות שנועד לכל מי שרוצה ללמוד טוב יותר על היתרונות של בינה מלאכותית גנרטיבית בתהליכי חדשנות! למי שרוצה פגישה 1:1 און ליין שבה אני מסבירה על המתודלוגיה ומאפשרת גם לכם להבין את הקסם שיש בשימוש בכלים החדשים תוכלו להרשם ישירות מכאן- Link.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.