Le Web 2012 | Scott Harrison

הפוסט הזה יהיה הפעם מאוד לא דיגיטלי, אלא פוסט שמדבר על קהילה, על אנשים והוא אמור להזכיר לנו את הנכונוּת שלנו לעזור לַזולת. כללתי אותו בסדרת הסיקור שלי על כנס Le Web 2012 בפריז – והוא פורס בפניכם את ההרצאה רצופת האמירות של סקוט הריסון. סקוט הוא הבעלים והיזם של Charity Water – ארגון שמטרתו להביא מים לאזורים שונים בעולם, שבהם המים הנקיים הם לא דבר טריוויאלי והמחסור בהם עלול לדרדר את התושבים לחיים ברמה ירודה לְמָדַי ! בכוונתי לגזור לכם כמה אמירות חזקות של סקוט מתוך ההרצאה שלו. אבל, אני מפצירה בכם להקדיש עשרים וחמש דקות מזמנכם כדי לשמוע את הרצאתו המרתקת, ובה הוא שוזר את סיפור חייו שהביא אותו עד למקום הזה.

אני חושבת שהבנתי למה סקוט הוזמן להרצות בכנס, למרות שהכנס עוסק בעולם של טכנולוגיות, בהתפתחות הדיגיטל ובשאלה לאן האינטרנט יכול לקחת אותנו. סקוט מסב את תשומת הלב של כולנו שיש לזכור את העניין המהותי שעומד מאחורי כל אלו, והוא : שטכנולוגיות נועדו לשרת את האדם, ולפיכך בשום פנים אין לשכוח שדרך הטכנולוגיות “אנשים אמורים לשרת אנשים”. להרגשתי המסר הזה ואיתו עוד כמה מסרים חשובים ממינו עוברים חזק מאוד מההרצאה אל קהל השומעים וניתנים לנו במתנה מנקודת מבט בריאה ואיכותית,  לגבי הדרך בה אנחנו תופשים את העולם סביבֵנו.

קהילה | חלק גדול מהשיחה שהתפתחה סביב ההזדמנות שניפתחה לעסקים בדיגיטל נסבה על רעיון הקהילות, והקהילה צריך לזכור היא למעשה תא שמאופיין לפי חֶבֶר האנשים שמזוהים עם צרכים דומים וקשורים למעגל בעל עניין משותף. כדי שנוכל להבין את מהות הקהילה ואת הצורך הספציפי שלה מן הראוי להכיר קהילות מכל רחבי העולם ולזהות את הצרכים המובהקים שלהן – ובעיקר מה למעשה בונה את האקו סיסטם של חייהן. בדוגמא שמייצג סקוט הריסון אנחנו נחשפים לקהילה עם צורך אמיתי שבימינו יכול לקבל מענה מִייָדִי, שבכוחו לשנות מציאות ולשפר חיים. החוכמה בעולם הדיגיטלי היא לדעת לחבר בין צרכים שונים של קהילות, ולנצל את האפשרות הטכנית שלנו להגיע לכל מקום לשם עשייה שתורמת (ובו בזמן נתרמת) במגעים בין קהילה לקהילה. חשוב שנזכור כי קהילות מורכבות מאנשים יחידים – והטכנולוגיה מסוגלת לחבר ביניהם אבל במהותה היא ממוקדת באדם.

תרומה קטנה יכולה להיות עזרה גדולה | הרבה מאוד פעמים ניצבת מולנו בעיה גדולה שנראה כי לעולם לא נמצא את המשאבים לפתור אותה. בנקודה זו אני לוקחת מההרצאה של סקוט אמירה חזקה ביותר – צורת ההסתכלות צריכה להגיע מזווית שונה – מוטב שנראה מה בידינו לעשות ולא מה אנחנו לא יכולים – עזרה קטנה ועוד אחת ועוד אחת … מצטרפות בסופו של דבר לעזרה גדולה. והרי על כך בנוי הרעיון של האינטרנט בתפישת הזנב הארוך – חלקיקים קטנים יכולים להתגבש לכדי שלם אחד וגדול.

בין הלוקאלי והגלובאלי | בעבר, לא היינו מודעים בממש למתרחש ב”כפר הגלובאלי” – ואף לא הייתה לנו אפשרות להכיר את שיגרת החיים באזורים גאוגרפיים רחוקים, להכיר בצרכים, להכיר בתרבות המקומית. בעוד שכיום, האמצעים החדישים מאפשרים לנו נגישות שמזמינה להכיר ולדעת. המנעד בין הגלובאלי והלוקאלי התקצר וכל נושא החיבור נעשה קל ומהיר. חשוב שניקח את הדבר המשמעותי הזה ונשתמש בו לטובתנו וכמובן – על פי המסר של סקוט : גם לטובת אחרים. קחו בחשבון שזו הזדמנות מדהימה שפותחת בפנינו כר פורה להכרות, למידה ונתינה שבסופו של דבר איך שלא מסתכלים על כך, גם מחזירה את עצמה !

קונטקסטואלי | כפי שכתבתי כבר בפוסטים קודמים, כיום – “הקונטקסט הוא המלך”, ולכן הפתרונות שאנחנו מייצרים ייצמדו בהכרח להקשר ולרקע המקומי. סקוט ממחיש זאת היטב בכך שהוא מדגים את מגוון הפתרונות שניתן ליישם על מנת לפתור את בעית המים במקומות שניזקקים לכך – הפתרונות לעולם אינם רעיונות מיובאים כי אם פתרונות מקומיים וקונטקסטואליים שתואמים לגאוגרפייה ולתנאי הסביבה. קחו את האמירה הזו ותלבישו אותה על העשייה שלכם ותקבלו מתכון מופלא לעבודה חכמה ונכונה !

מילת סיכום. אין לי ספק שלאחר שתראו את ההרצאה של סקוט תבינו לעומקן את האמירות ששילבתי בפוסט זה, כמו כן סביר שעם קריאת האמירות הללו תסכימו שלמרות שהן לכאורה בלתי דיגיטליות בעליל, בכל זאת הן יכולות להועיל לכם בהחלט במהלכים האקטואליים שלכם ובתשתיות הדיגיטליות שאתם בונים. – כאן מדובר בַּחוקים הבסיסיים של המציאות הגלובאלית, החופפת למהות החברתית, וברגע שאנחנו מבינים את חשיבותם לחיינו יֵיקַל עלינו לקדם רעיונות גדולים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.