Square & Gift Cards | Mobile Payment Solutions

Square הוא פתרון תשלומים – אחריו אני עוקבת כבר זמן רב. החברה של Jack Dorsey המייסד ואחד מהבעלים של – Twitter. מצליחה להרעיש את שוק התשלומים בצעדים היפים בהם היא נוקטת ובאופן שהיא בונה את עצמה. אין זה דבר של מה בכך לבנות את עצמך כסטארטאפ בתעשייה של הפיננסים, שקיימת כבר מאות בשנים עם מודלים עסקיים ברורים ועם “קאלט “מובהק. פה למעשה נכנסת רוח הסטארטאפ ומשנה את חוקי המשחק, וכמו כן, משרה אווירה חדשה של יזמות עם תנועה מהירה שגורמת לכולם לחשוב פעמיים על הצעדים ההססניים שלהם לעומת הצלחתה המסחררת של החברה הזו. הפעם, אני רוצה לחשוף אתכם לחידוש נוסף שהיא הכניסה לאפליקציית הוואלט שלה והוא : האלמנט החברתי המתבטא בהעברת Gift Cards – אלמנט שאמור לחזק את מיקומה בכל הקשור לסחר אלקטרוני במובייל !

Square למעשה הוסיפה למבנה הארנק שלה את האפשרות לשלוח Gift Cards דרך המובייל. בכך למעשה היא מקווה לתמוך את התפתחות והתרחבות עולם המובייל קומרס שלה. זהו אקט שבונה ומרחיב את סביבת אמ קומרס של המותג. האלמנט המשמעותי בפתרון הוא שהוא נח על כוח חזק מאוד של שיתופיות וחיבוריות בין אנשים – ולמעשה מכניס לתוך האפליקציה מרכיב חברתי מובהק שמבטיח סביבה תוססת, סטיקית, עם משתמשים פעילים.

החברה התחילה את צעדיה בגיבוש פתרון תשלומים לקמעונאים קטנים – שיכולים דרך הפתרון המוצע לקבל כרטיסי אשראי ותשלומים דרך מכשיר שנכנס ומתחבר בפשטות לסלולר שלהם. הם עשו זאת בצורה מהירה מאוד והגיעו לתשתית מכובדת של אנשי מסחר ועל תשתית זו החברה ממשיכה לבנות את עצמה כפתרון רחב לכל דבר ודבר. הם הוסיפו אפליקציה במובייל שמתנהגת כמו ארנק ומאפשרת לקשר את התשתית שבנו אל מעגל הצרכנים, וכמו כן – יצאו  עם פרויקט נוסף במהלך משותף עם סטארבקס – פתרון אשר למעשה מרחיב להם את הפריסה על פלחי אוכלוסיה חדשים. צעד זה מחזק את תדמיתם כשחקן משמעותי גם בקרב הסוחרים הקמעונאים הגדולים. כמו כן, שיתוף הפעולה עם סטארבקס יצר כותרות עולמיות ושם את Square  בלב השיחה העולמית מצד כל הנוגעים בדבר.

הפתרון של Square הוא צעד נועז, שמייצר “הפרעה” בשוק התשלומים. מבחינה מעשית הוספת פיצ’ר הגיפטס בPrepaid חשוב לסקאוור משני מניעים עיקריים : הראשון הגדלת החזון של מתכונות דיגיטליות על ידי כרטיס וירטואלי שמרחיב את ההשפעה של סקאוור הוריזונטאלי. השני בניית מסגרות חדשות כהרחבת הגבולות הקיימים. Square מתכננת להתפשט לגבולות חדשים על ידי טיפוח השימוש בגיפטקארד ומכיוון שאף גוף פיננסי לפניה לא הלך למקום זה – הרעיון פותח לגביה – אוקינוס כחול אליו היא יכולה “לשפוך” את תדמיתה ולהעצים אותה, ולהתרחב דרכו ללא מעצור. על ידי בידול כזה מובטח לה לתפוס את מקומה הראוי על בימת הסחר הדיגיטלי !

החידוש מתבטא בכך שחברים יכולים להוריד כרטיס גיפט קארד מהאפליקציה של Square אפליקציה חינמית באפסטור או בGoogle Play, ועל ידי שימוש באפליקציה, המשתמשים יכולים לחפש אחר עסקים בקרבת מקום בכל רחבי ארה”ב. לאחר בחירת העסק הם יכולים לשלם על הגיפט קארד דרך האפליקציה. בנוסף, המשתמשים יכולים גם לשלוח ברכה פרסונאלית ולבחור מעטפה תואמת למשלוח של המתנה. החידוש הנוסף הוא בכך שמשתמשי סקאוור יכולים לשמור את הגיפט קארד באפליקציה של סקאוור אך במקביל יוכלו גם להשתמש בה דרך אינטגרציה לארנק של אפל – Passbook, אפליקציה שמעוצבת כך שיוזרים יכולים להעניק מתנות לזולתם מתוך החנות באמצעות השימוש בגיפט קארד, בצורת קופונים ותוכן נוסף.

חווית המשתמש במפתח עיקרי באפליקציה – ההצלחה של היישום הזה תלויה ביכולת של סקאוור לסגור הסכמי סחר עם גופים נוספים כמו סטארבקס, אשר אימצה את שיטת התשלומים של סקאוור כחלק אינטגראלי מתרבות הPay של המותג. קשה למצוא שותפות כה מוצלחת כמו השותפות הזו עם סטארבקס היא אינה טריוויאלית, כי סטארבקס מוערכים כשחקן רציני בעולם הקמעונאות שממש מחפש את המקורות הללו שעשויים להפוך אותו למספר אחד בעולם הדיגיטלי שמקושר למציאות הפיזית. בשביל שהמהלך יצליח צריך שמטִבעו יגרום למשתמשים לחזור שוב ושוב ושיהיה לו ווליום הן בצד המשתמשים והן בצד הסוחרים החדשים שמעוניינים לקחת חלק. החוויה המקורית המוצעת באפליקציה תשפיע באופן משמעותי על החיבוריות של האנשים לרעיון השיתופי. עבור עסקים המהלך של סקאוור מאפשר גישה חדשה אל לקוחות “על הדרך” והשימושיות הכייפית והקלה באפליקציה תגביר באופן משמעותי את האטרקטיביות שלה.

לסיכום – הוספתי לכם את הסרטון של המהלך, כדאי לכם ליצפות כי הוא ממחיש את הכתוב. בעיני, העולם העסקי המשתנה תובע מאיתנו להיות קשובים לשינוי ולחשוב ברצינות איך ומתי נוכל להשתלב – ויפה שעה אחת קודם !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.