Building a WordPress Blog

 

רשומה זו נוצרה בשיתוף פעולה עם יונתן קליין האיש והמעצב אשר הקים יחד איתי  את Active & Marketing . הרעיון המוביל ברשומה הוא להראות לכם כמה פשוט לפתוח בלוג משלכם, ובאלו צעדים אתם צריכים לנקוט ברמה הטכנית. אין זו רשומה שמדברת על התכנים עצמם. אם תרצו להתעשר מבניית בלוג בהיבט של התוכן – כתבתי על כך פוסט בעבר רצ”ב לינק … אני יודעת שהרשום להלן מעט טכני לחלק מכם אבל ניסיתי” לידד” את הטקסט ברמה פשוטה למדי כדי שתוכלו באמת לקחת ממנו ולעשות בכוחות עצמכם. גם יונתן וגם אני נשמח לענות לכם במודל התגובות. חשוב להדגיש לפני שנתחיל בצעדים הטכניים שתהליך של בניית מתחם בלוג או אתר הוא תהליך המורכב מהמון היבטים קטנים בדרך, כמעט כולם ניתנים לשינוי ולא צריך לחשוב מנקודת ‘אל חזור’. לכן הדבר הטוב ביותר הוא להחליט שמתחילים ומשם להתגלגל עד לשלב קבלת ההחלטות. יונתן ואני מקווים שהמתודלוגיה שנספק לכם כאן תייצר עבורכם סוג של ראציונאל מודרך שאיתו תוכלו להתחיל לעבוד.

הקמת הבלוג : שלב ראשון בדרך להקמת הבלוג הוא שלב ההתקנה :לצורך ביצוע ההתקנה של מערכת WordPress צריך לבחור שטח אחסון שתומך במערכת, ורצוי ששטח האחסון ימוקם על גבי שרת של לינוקס שמכיל לפחות את אפשרות הגיבוי הידני של הקבצים. 

מציאת שטח אחסון : ניתן למצוא חברות טובות המספקות שטחי אחסון במחירים שווים לכל נפש וחשוב להדגיש כי יש ברשותם שרתים ייעודיים גם בארץ. מדובר בעשרות בודדות של שקלים לחודש  וזה מאוד תלוי בנפח של האחסון המבוקש… למי שחדש בתחום מומלץ לאחסן בארץ אופציה מעט יקרה יחסית אך יתרונה בכך שהיא מאפשרת תמיכה טלפונית וזהו פרט חשוב. לעומת זאת קיימות בחו”ל אין ספור חברות אשר מספקות נפחי אחסון כמעט ללא הגבלה. לכן, אם יש לכם מעט ניסיון מול מערכות הCPANEL ובקיאות בנושאי חיבור הDNS מומלץ לבצע רכישות שם ולא כאן. מבחינת זמני תגובה ומהירות הופעת האתר אין כמעט הבדל…

 בחירת שם דומיין :  קיימים לא מעט שיקולים והחלטות,  אם מהכיוון של קופירייטינג ומיתוג או מהכיוון המקצועי, המשפיע על שיקולים של קידום. בדוגמה השנייה למשל טוב יהיה להכניס את שם המוצר שנרצה לקדם כבר בשם הדומיין ובכך לקבל עדיפות בקידום בגוגל. אם מחפשים פיתרון זול מומלץ לרכוש שם דומיין .com  פתרון כזה יכול להסתפק בדולרים ספורים לשנה. אפשרות נוספת היא לפנות לחברות כגון co.cc או cz.cc המציעות שמות דומיין בחינם. היום ניתן גם לרכוש שמות דומיין בעברית. ניתן לפנות למתחמית ולרכוש שם שמות דומיין בכמה עשרות שקלים לשנה סך הכל. שמות דומיין co.il רצוי לרכוש מlivedns .

הקדמה קצרה על מערכת WordPress :  מערכת הWordPress היא אחת מהמצוינות והנוחות ביותר לניהול. קיימות בשוק החופשי אלפי תבניות מעוצבות, ומשום כך פעולת קידום אתר באמצעות פלטפורמה זו הופכת למשימה פשוטה שתעבוד בצורה חלקה ויעילה. לעומת זאת יש למערכת זו לא מעט בעיות הבעיה הגדולה ביותר נובעת מכך שמדובר באתר בעל מערכת קוד פתוח. בכדי לשמור על בריאות האתר יש לשדרג אותו באופן תקופתי ובמקביל לכך גם את כל אותם התוספים הנלווים. למעשה זוהי משימה לא מסובכת כלל, מה גם שבגרסאות החדשות של הוורדפרס היא מסתכמת בשתי לחיצות פשוטות…  הבעיה השנייה גם היא נעוצה בקוד הפתוח כיוון שהיא כרוכה בכל אותם תוספים שמולבשים על גבי המערכת. יש לשים לב ולפקח על ההתקנות השונות להיזהר מפלאגיינים ממקורות לא מוסמכים ובאופן כללי לא “להשתולל” אלא להימנע מלהעמיס על השרת שלכם אין ספור התקנות, תבניות וקודים שאתם לא מכירים ( תוספים מסוימים עלולים להכיל פרצות אבטחה).

 ההתקנה : התקנת המערכת מתבצעת לאחר רכישת שטח האחסון. בנושא שטח האחסון ראוי להשתמש בתוכנה מובנית (כגון פנטסטיקו) או העברת קבצי המערכת מאתר WordPress, חשוב לציין שבמעמד זה ניתן גם לבחור את שפת המערכת ובכך להקל על תהליך ההתקנה וההרשמה.

בחירה בתבנית  שלב בחירת התבנית קיימים לשיקולכם כמה גורמים : ראשית יש להתייחס לאלמנט של עיצוב, דהיינו איזו תבנית תשרת אתכם ברמת העיצוב ובאופן שאתם מגדירים את מיתוג העסק שלכם ברשת. שנית, להקדיש מחשבה לנושא התקנת התבנית שכן זו כוללת מספר פרמטרים שמוטב לקבוע מראש כך ששיקול הדעת הוא בעל משמעות להמשך. הכוונה להכרעות כגון : האם התבנית עברה גיור לעברית, האם ניתן לייצר בתבנית התאמת גרפיקה אישית. חשוב לזכור ולקחת בחשבון מצד המערכת גם את הנתון של הקצאת משתמשים וכותבים ומראש לתכנן ‘חכם’ את חלוקת ההרשאות.

בחירה בשם האתר  חשוב בשלב הזה לבחור שם מדויק לאתר שלכם, כזה שישרת אתכם הן בתוצאת החיפוש והן כדי שייצג נכון מבחינה מיתוגית את העסק שלכם, ובעניין זה כדאי מאוד לצרף את הקידומת www לשם הבלוג בהגדרות כך אתם מאפשרים לקהל שלכם לאתר אתכם ביתר קלות ברשת.

בניית מערכת קישורים  חשוב לבנות מערכת קישורים ישירים כך ששם הפוסט, והעמוד הנדרש יופיעו בקישור עצמו של העמוד. בנית התשתית מייצרת את ההיגיון המנחה של המתחם שלכם ואת ארגונו התואם לרמת התוכן.

פריסת קטגוריות ותגיות  ראוי לתכנן את הקטגוריות המובילות של המתחם ואת חיבור הפוסטים והעמודים במקביל. החיבור לעמודים יהווה אמנם אקט חד פעמי אך מצד שני החיבור לפוסטים יהווה בד בבד גם אקט חוזר ונשנה באופן אוטומטי בכל פעם שתעלו תוכן חדש.

הגדרת הווידג’טים והתאמתם לאתר  על כך נרחיב בפוסט יעודי ובכל זאת נצביע על כמה נקודות חשובות כבר ברשומה זו : כמה פרטים קטנים על ווידג’טים… הווידג’טים מהווים דרך מצוינת להעשיר את התכנים של האתר או הבלוג שלכם.  

מהם הווידג’טים  ? אלה הם לרוב קופסאות תוכן קטנות, והרי כולנו מכירים היטב את אותו איזור ימני או שמאלי הנפוץ כל כך בבלוגים, שם ניתן לראות את ארכיון הפוסטים, עמודי האתר, במסגרת אותו ענן תגים מפורסם וכו’… שאלת המיקום מתרחבת בדרך כלל היום מעבר לצד ימני או שמאלי גם לפחות אל החלק התחתון. הוידג’טים הם דרך מצוינת להגדיל את האינטראקטיביות של האתר.

אינטראקטיביות :  ניתן לשלוט במיקומי הוידג’טים בקלות ע”י גרירה ושינוי הפרטים וזאת בקלות יתרה… הרבה תוספים נכתבו במיוחד לצורך זה, כך למשל ניתן גם להכניס קטעי טקסט עצמאיים, קטעי תמונות ולינקים באופן חופשי. מסקנה משמעותית שכדאי לכם לאמץ היא שהוידג’טים מהווים דרך מצוינת לשדרג את המתחם שלכם, עבור אלו שלא מנוסים בתהליך – חשוב להזכיר שכדאי שתגבו את מסד הנתונים ואת הקבצים של מערכת האתר שלכם לפני שאתם ניגשים למשחקים שונים ומשונים וכמו בכל דבר שקשור בתוספים וודאו שלא נוצרות לכם שגיאות באתר כתוצאה מהפעלה של ווידג’טים או פלאגאינים ממקורות לא מוסמכים.

אתר או בלוג  מה ההבדל ? תכופות שואלים מה ההבדל בין בלוג לבין אתר. ברמת העקרון בלוג הוא מתחם המתעדכן בתוכן על בסיס קבוע, והתבניות של WordPress יכולות לשרת אתכם מהבחינה הפיזית גם לבניית אתר לכל דבר! כיום קיימים מאות אלפי אתרים הבנויים על מתחמי קוד פתוח כגון : WordPress, ג’ומלה ודרופל. המערכת הנפוצה ביותר היא מערכת WordPress. באופן בו העולם התקשורתי משתנה לא רחוק היום בו כל האתרים ימוקמו על גבי פלטפורמות הניתנות לעדכון ולשינוי על בסיס קבוע, פלטפורמות המאפשרות לנו להתעדכן עם החידושים הקיימים בעולם המדיה הדיגיטאלית ולייצר חיבורים חכמים אל מתחמים חדשים. 

חשיבה שיווקית תבניתית כעזרים מיושמים בתבנית באופן שיעזרו לכם בהמשךנוסיף כמה מילים על עזרים שיווקים אותם ניתן להוסיף לאתר, חשוב לציין כי כאן השמיים הם הגבול  שכן קיימים מאות פתרונות ברשת, כולם אגב פתרונות חינמיים. לדוגמא : כפתור הFOLLOW לחיצה עליו תוסיף את הגולש לרשימת העוקבים. כפתור יעיל יותר  הוא כפתור הRETWEETהפעולה  (ציוץ מחדש) יכולה להגדיל באופן משמעותי את החשיפה לפוסט או לעמוד מסוים באתר. עד כאן הכל טוב ויפה, אך שימוש נכון בפלאג אין של טופסי (מדובר על המערכת של WordPress ) גורם לכך שכוחו של הציוץ והציוצים הנלווים נוספים לאתר כתגובה ממשית. כיצד זה עובד ? מכיוון ששירות הTwitter מוגבל לשימוש ב140 תווים והלינקים לכתבות הם בד”כ ארוכים כדאי מאוד שיישב שירות שמקצר את הלינקים וכך גם המצייץ מחדש יכול להוסיף את התגובה שלו לדו שיח חוץ מלבד לפרסם את הציוץ לעוקבים שלו.

קצת על תוכן  בכל זאת כוחו של בלוג ובמיוחד על מערכת של WordPress הוא בתוכן ובדגש על התוכן המתחלף. כל בניה, איכותית ככל שתהיה, לא תהיה חזקה כמו תוכן עדכני ומתחלף המעניק ללקוחות שלכם ולקהל בו אתם מעוניינים ערך מוסף. תוכן עדכני וקונסיסטנטי יאפשר לכם גם לייצר קידום איכותי ואורגני ולייצר תוצאת חיפוש טובה יותר במנועי החיפוש השונים. אומרים שהתוכן הוא המלך והוא יחזור למלוך במידה שתתכננו נכון את הפעילות השיווקית שלכם.  אם תאפשרו ללקוחות שלכם לקבל דרך קבע את הערך המוסף, את הפתרונות ואת הטיפים המועילים, אין ספק שתרצו את האפקט המתבקש.

מצאנו לכם וידיאו מצויין  מעט ישן אבל עדיין מעביר מסרים עדכניים – הסוקר את נושא החשיבה של Seo באתר שלכם והמבהיר איך נכון לנהל את התוכן שלכם על מנת שתיצרו אופטימיזציה מלאה מול מנוע החיפוש של גוגל.

לסיכום : קשה לסכם טיפים לעבודה במתחם WordPress ברשומה אחת  ולכן תובא כאן בשבוע הבא רשומת המשך אשר תעסוק בנושא התוספים, כמו גם הוידגיטים הקיימים ברשת בחינם, אלו שיכולים להקפיץ את המתחם שלכם ולשוות לו לוק מקצועי ואיכותי … בקרוב.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

23 comments

 • zohar urian says:

  http://bit.ly/bY0QhU | פוסט חדש בבלוג שלי בניית בלוג בוורדפרס , שיתוף פעולה עם יונתן קליין המהמם ! ראשון בסדרה .

 • osi gilboa says:

  RT @zoharu: http://bit.ly/bY0QhU | פוסט חדש בבלוג שלי בניית בלוג בוורדפרס , שיתוף פעולה עם יונתן קליין המהמם ! ראשון בסדרה .

 • פוסט מעולה 🙂
  איך נקרא התוסף של הטוויטר? לא איתרתי משהו כזה לבד.

 • urianzoharNo Gravatar says:

  הי אוסי בשבוע הבא אנחנו מפרסמים פוסט שלם על תוספים שם נוסיף גם לינקים לכל ההמלצות . לא הבנתי לאיזה תוזף את מתכוונת . אבל אני חושבת שאת מתכוונת לאיקון של הריטוויט ? אם כן אבקש מיונתן כבר עכשיו להוסיף לך את הלינק לוידגיט הזה . תודה בכל מקרה על הפרגון – הרוב מגיע ליונתן המקסים .

 • בועזNo Gravatar says:

  מהר מאד את הופכת לכותבת המקצועית והמוערכת ביותר על ידי.
  שאפו.
  בועז

 • תודה. נשמע מצוין. בקרוב אשתמש בך…

 • יוניתNo Gravatar says:

  זהר ויונתן,
  תבורכו!!!בדיוק בזמן המתאים עבורי.
  מודה לכם מקרב לב על פוסט מפורט ויעיל במיוחד.
  שמחת החג מושלמת כעת מבחינתי.
  פורים שמח,
  יונית

 • biran eyal says:

  http://bit.ly/9vN9nE זהר אוריין ויונתן קליין בונים לכם בלוג ! מדריך שימושי כחלק מסדרה בדרך……@zoharu

 • RT @zoharu: http://bit.ly/bY0QhU | !פוסט חדש בבלוג שלי בניית בלוג בוורדפרס , שיתוף פעולה עם יונתן קליין המם ! ראשון בסדרה .איזה מזל שיש אותך

 • שלום
  1. מה בין גרסה עם אחסון לגרסה חינמית של וורד פרס?
  2. לא הבנתי מה שכתבת על “בניית מערכת קישורים חשוב לבנות מערכת קישורים ישירים כך ששם הפוסט, והעמוד הנדרש יופיעו בקישור עצמו של העמוד. בנית התשתית מייצרת את ההיגיון המנחה של המתחם שלכם ואת ארגונו התואם לרמת התוכן.”

  בתודה מראש
  מריון בורגהיימר

 • Yair Kivaiko says:

  RT @biraneyal: http://bit.ly/9vN9nE זהר אוריין ויונתן קליין בונים לכם בלוג ! מדריך שימושי כחלק מסדרה בדרך……@zoharu

 • Alon says:

  RT @kobaiko RT @biraneyal: http://bit.ly/9vN9nE זהר אוריין ויונתן קליין בונים לכם בלוג ! מדריך שימושי כחלק מסדרה בדרך……@zoharu

 • מידע מרוכז, רלוונטי וכהרגלך – מאורגן בצורה נפלאה.
  מחכה לפוסט המשך על התוספים.
  יש הרבה דברים שאם הייתי מתכננת את הבלוג שלי מהתחלה הייתי משנה…

 • Building a WordPress Blog http://bit.ly/bY0QhU פוסט מצויין של זהר אוריין ויונתן קליין על בניית בלוגים. מחכה להמשך

 • “Marion Burgheimer says: שלום
  1. מה בין גרסה עם אחסון לגרסה חינמית של וורד פרס?
  2. לא הבנתי מה שכתבת על “בניית מערכת קישורים חשוב לבנות מערכת קישורים ישירים כך ששם הפוסט, והעמוד הנדרש יופיעו בקישור עצמו של העמוד. בנית התשתית מייצרת את ההיגיון המנחה של המתחם שלכם ואת ארגונו התואם לרמת התוכן.”

  1. ההבדלים בין הגרסה החינמית לזו שמתקינים באופן ידני הם אדירים… ראשית כל גוגל מייחס חשיבות ואפילו תיעדוף לסוג הידני ושנית – רמת השליטה על כל האספקטים של האתר – מעיצוב ועד תכנים גבוהה הרבה יותר.

  2. – הכוונה היא לדון בנושא החשיבות של הקישורים הישירים (permalinks) קישורים אלו שמניחים את שם הפוסט / העמוד כבר בכתובת- עוזרים לקידום האורגני וגם לקורא עצמו שמגיע לעמוד שהכותרת שלו מובנית בשדה הכתובת של הדפדפן.

 • john klein says:

  Building a Wordress Blog – http://bit.ly/cl65r8 רוב תודות על שיתוף הפעולה, וכמובן על המחמאות – פוסט מצוין

 • “אוסי גלבוע- המאוורר says:

  פוסט מעולה
  איך נקרא התוסף של הטוויטר? לא איתרתי משהו כזה לבד.”

  הי אוסי-
  אם אנחנו מדברים על התוסף המעולה שמאפשר לשלב תגובות מטוויטר כתוגבה בבלוג אז זה זה:
  http://labs.topsy.com/widgets/wordpress/

 • יעליNo Gravatar says:

  תודה רבה 🙂

 • Yaeli_Space says:

  Blog about Building a WordPress Blog (Heb) http://bit.ly/cl65r8

 • Building a WordPress Blog http://bit.ly/cl65r8 via @zoharu
  פוסט מקצועי בשיתוף זהר אוריין ויונתן קליין

 • זהר ויונתן היקרים. תודה רבה לכם.
  מקווה ליישם כל זאת…

Leave a Reply

Your email address will not be published.