Facebook’s Strong Fourth Quarter 2016

16403280_10103472646530311_6725231622085354802_o

פייסבוק הגישה את הדוחו”ת הכספיים לרבעון האחרון של 2016וניתן לראות על פי הData כי מה שמחזק את החברה מחודש לחודש- הינו עסק המודעות המתעצם שיש לפלטפורמה ספציפית במובייל. החברה עלתה הרבה מעבר לציפיות ושברה את שיא השיאים, ה-Revenue של החברה עלו ב-51 אחוז (YoY) ל8.81 מיליארד דולר כשהרווח של החברה כמעט השליש את עצמו. כשפייסבוק התחילה למכור מודעות במובייל ב-2012, אפילו היא לא יכלה לעשות פרדיקציה שזו תהיה המציאות ומה שייצר לה את ההצלחה הגדולה לאורך זמן. 

הפרסום במובייל כיום מהווה יותר מ-90 אחוז מהרוווחים והצמיחה של Facebook.

Infographic: Facebook's Growth Is Fueled by Mobile Ads | Statista

כשלוקחים בחשבון שיש לפייסבוק כ-1.15 מיליארד משתמשים קבועים דרך המובייל בממוצע יומי, זה לא ממש מפתיע שעסקי הפרסום שלה ממוביל כל כך מצליחים. פייסבוק ממש ניפצה את התחזיות של האנליסטים לרבעון האחרון של- 2016. עם טוטאל של רווחים אשר עמד כפי שאמרתי קודם לכן על 8.8 מיליארד דולר, עליה של-51 אחוז שנה אחר שנה.

הרבעון האחרון של השנה היה החזק ביותר מכל הזמנים במונחים של צמיחה- במשתמשים בפלטפורמה כמו גם שימוש יומי של אנשים בפלטפורמה על בסיס יומיומי, כשחשוב להבין שאסיה פסיפיק הינה הדרייבר הגדול ביותר לצמיחה בכמות המשתמשים.

אינסטגרם הגיעה ל600 מיליון משתמשים חודשיים ו-400 מיליון משתמשים יומיומיים, ואפליקצית המסרים של פייסבוק– עברה את מיליארד המשתמשים היומיומים בפברואר, ל- WhatsApp יש 1.2 מיליארד משתמשים יומיים ובכל יום נתון נשלחוח-50 מיליארד הודעות ב-WhatsApp. ב-Messenger יותר מ400 מיליון אנשים משתמשים ב-Voice וביכולות ופונקציונאליות של וידיאו בכל חודש.

כפי שאתם בטח כבר מבינים העולם זה-Mobile ומובייל זה פייסבוק ! תשעים אחוז מהרווחים של פייסבוק מגיעים מפרסום במובייל, כמו כן- אפליקציות המסרים המידיים הן ההאב הרותח ! גם בווליום התעבורה וגם בסוג הפונקציות בהן אנשים משתמשים- קולי ווידיאו כמו גם תמונות- שימו לב לכך שאפליקציות המסרים יכולות להפוך ל-New OS של הטלפונים החכמים שלנו !

וידיאו מהווה טרנד עצום עבור פייסבוק במיוחד כשזה מגיע למובייל, וFacebook משקיעה המון בוידיאו על מנת שהפורמאט יהיה הראשון במעלה בכל משפחת האפליקציות שלה, זאת לטובת המטרה שלמשתמשים יהיה קל יותר ליצור ולשתף תכני וידיאו, ולייצר לפייסבוק פוזיציה של המקום הראשון בו רואים וידיאו- מיוצרים מקצועיים כמו גם מחברים ומשפחה.

פייסבוק רוצה ליצור- Video Ecosystem. בו ניתן לראות סרטי וידיאו חדשים בטאב יעודי, פייסבוק גם מממנת תוכן פרימיומי לטובת הפוזישנינג שלה בעולם הוידיאו, אבל בסופו של דבר היא כפי הנראה תצטרך לעבור למוד של שיתוף רווחים עם יוצרים שונים בפלטפורמה.

לעת עתה, פייסבוק מתמקדת בפורמאטים קצרים של וידיאו- ובבניית Inventory של תכני וידיאו אותם היא מתכוונת לממן באמצעות מודעות. המודל הזה יכול בסופו של דבר לעודד את היצירה של פורמאטי וידיאו ארוכים.

וכיצד פייסבוק מתכוונת לעשות מוניטיזציה להאב של הוידיאו במשפחת האפליקציות שלה ? הצמיחה של יצירת תוכן על ידי משתמשים בפייסבוק יוצרת הזדמנות לבסס מודל של פרסום מודעות בוידיאו, פייסבוק עושה ניסיונות על מנת לעשות מוניטיזציה על מודעות בוידיאו אשר מתפרצות בערך באמצע הסרטון.

פורמאטם נוספים שפייסבוק מפתחת ומעצימה הינם- Live Video. כמו גם-360, ואפקטים אשר ניתן להוסיף על הוידיאו עצמו.

פייסבוק גפ מפתחת אפליקציית וידיאו שתהיה רלוונטית ל-Apple TV– הApp תוכל להוות כלי ביתי של תוכן וידיאו עם תכנים שונים שיופיעו בתוכו- ויוכלו להיות משודרים בטלוויזיה בסטרימינג. העובדה הזו תוכל לעודד יוצרים של פורמאטים ארוכים ליצור תכנים לפייסבוק וזו גם דרך חדשה עבור Facebook לפרוץ למסך הטלוויזיה- מה שיכול לבנות ולסלול את הדרך של הפלטפורמה אל כסף חדש של מודעות מבוססות צפיה טלוויזיונית.

הגזרות הנוספות המשמעותיות בהן פייסבוק משקיעה הינן- אפליקציות המסרים המידיים– Messenger ו- WhatsApp. שתיהן מהוות כיוטיליטי שונים, ועל פי-Zuckerberg וואצאפ מהווה יוטיליטי שמחליף סמס, אשר מבוסס על מספר הסלולר שלנו בעוד מסנג’ר הינה יותר בגזרת החוויה וסושייל צ’אט- שבמרכזה יש את החברים שלנו בפייסבוק. ההבדלים הללו משפיעים על הUser Interfaces וסוג הדברים והתכנים שרלוונטים לכל אחת מהן-Link.

picture1

כרגע פייסבוק משקיעה יותר בפיתוח יכולות והרחבת הפלטפורמה של מסנג’ר- אבל ללא ספק השוני בפילוסופיות של שני המוצרים יביאו לחדשנות שונה בכל פלטפורמה אותה נראה עוד השנה. אלו פלטפורמות שיכולות להיות הלכה למעשה ה-OS החדש של מכשיר המובייל שלנו ובעיניים שלי-WhatsApp תפתח יכולות שהן בקשר בין מותגים ואנשים בגזרת הצרכים והשירותים האישיים בעוד שפייסבוק מסנג’ר תהיה מזוהה יותר עם תוכן שרלוונטי במימד הציבורי- שכן אפליקצית המסרים תהיה תמיד מזוהה עם הספונסרית הגדולה שלה, האפליקציה המרכזית של פייסבוק עצמה.

מילת סיכום, אמשיך לעדכן אתכם על דברים נוספים שקורים בפלטפורמה- ומשפיעים הלכה למעשה על כל מה שאנחנו עושים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.