Use Facebook 4 Business Part Two

פוסט שני בסדרת Facebook לעסקים (לינק לפוסט הראשון). אקדים ואציין שבפוסט הנוכחי כלול Webinar נהדר שמצאתי והוא מתאר את המתחם באופן כללי, בעוד שבפוסט הקודם נגעתי בעיקר בפרטים הנוגעים לדף חברה. כמו כן פירטתי בפוסט הראשון בשאלת הדרכים לייצר דף חברה באיכות גבוהה ומה הוא צריך לכלול לשם כך. מה שנחמד הוא שתוכן ההרצאה נבנה (במידה ניכרת) על בסיס האינטראקציה דהיינו נירקם והתפתח מתוך שאלות שהגיעו מהקהל,שאלות שתוכלו להזדהות איתן ובו בזמן גם להשכיל מהתשובות.

הדגש מושם על הרעיון כי מדיה חברתית לרבות Facebook קשורה בצורך להתערות ולראות מה קורה דקה לפני שאנחנו זזים. זהו כלי טוב לחיבור בין אנשים בצורה אותנטית ומקורית ולא יהיה זה מיותר לחזור ולציין כי החשיבות של החיבור ושל הדיאלוג היא הגבוהה ביותר. ההמלצה של מחברי הWebinar היא לפתוח דף חברה והכי חשוב, למנות מישהו מטעם החברה שינהל אותו בדרך של דיאלוג עם מעורבות אישית ! דף החברה שמנוהל על ידי איש המדיה החברתית במסגרת של הארגון ממונה על הוספת עניין לדף החברה ולפרופיל האישי באמצעות תמונות, סרטים , ולינקים אל תוכן מעניין. הרעיון המרכזי נסמך על העובדה שאנשים מעוניינים להיות בקשר עם אנשי החברה אשר מייצגים אותה, ולא לשם יצירת קשר עם מותג או כדי לייצר אינטראקציה עם מותג אלא עם האנשים שעומדים מאחוריו. רק אלה הם שיגרמו לנו בפועל להתעניין במוצר ובשירותים.

חשוב להדגיש, כגילוי נאות שהWebinar מעט מיושן, ועל אחת כמה וכמה במושגי Facebook, כשאנו אומרים ישן במושגי המתחם הכוונה לצורך העניין היא אפילו לאתמול, שכן כל הזמן המקום מתפתח ונוספות עוד אופציות חדשות לבקרים, ועדיין מבחינה עקרונית הוא מבהיר מספר נקודות ורעיונות בעלי ערך רב למי שמעוניין להכיר את הנושא, וגם בנקודת זמן זו ניתן ללמוד מהן רבות.

במבט מקיף הנקודות החשובות שמעלים בסשן הזה מתרכזות בהשוואה בין פעילות מדיה חברתית לבין מסיבת קוקטייל אליה אתה מגיע ובה אתה יכול להתמנגל ולהכיר אנשים חדשים. אמנם זו דוגמא מאוד נפוצה אבל היא גם מאוד מדויקת. החידוד שהמרצים מוספים לדימוי הזה הוא שבניגוד למסיבת קוקטייל בה אתה חייב ליצר דיאלוג ‘כאן ועכשיו’ הרי במתחם הזה תוכלו לבחור מהו הזמן המתאים ביותר לפעילות שלכם. יתרה מכך, בידכם גם לנתב את השיחה ולקבוע מי האנשים שאיתם תיצרו אינטראקציה  בהתאם ליעד הרצוי לכם. עוד נקודה מעניינת היא שבמסיבה הכל עובד 1:1 וכאן אתם יכולים לשכפל את השיחה ולהיות במגע בנקודת זמן אחת עם הרבה אנשים במקביל. ראויה לתשומת לב, למרות שהדברים נשמעים נדושים בעוד שהם בהחלט קולעים ההשוואה למפגש מהסוג המוכר, וכמו שבמסיבת קוקטייל לא תקפצו על שאר האורחים עם כרטיס הביקור שלכם ותספרו תיכף ומייד על המוצרים שלכם,כך  גם במתחם זה חשוב להיות בMode של חברות, להתמיד בדיאלוג ובאינטראקציה שתגרום לאנשים להתעניין בכם וכby-product הן למוצרים שלכם והן לטובת החברה שלכם.

מעניין להתייחס לשיטת השיווק שלהם כשיטה שתרצו לאמץ ולייצר בעצמכם, Webinar יכול עקרונית להוות כלי שיווקי במתחם שלכם וכפתרון ליצירת אינטראקציה. הוא מאוד קל לתפעול ומאפשר לכם לשווק באופן איכותי את התוכן של החברה, וכן כל מותג ומוצר שלכם. אחד הרעיונות שמוצעים בהרצאה הוא לייצר מיזם מהסוג המשווק כאירוע ממתחם הפעילות שלכם ומוביל לאתר הבית ובכך אתם מייצרים טרפיק שנזקף לזכות הפעילות שלכם בFacebook, טרפיק איכותי שמתורגם הלכה למעשה ללידים ובסופו של יום למכירות (בקרוב אכתוב רשומה שלמה בנושא כלי הWebinar ודרכים חכמות להשתמש בו).

Insights מבט על הקורה במתחם בהרצאה מרחיבים על נושא הסטטיסטיקות בהן ניתן לצפות בפעילות בעמוד. כמו כן ישנה הרחבה על נושא יחסי המרה ומבט על שיטות שיווק ופרסום ישנות מול שיווק בFacebook, הם מדגישים את האופציה של מתחם זה להפוך לטבעת נוספת של קהל לקוחות אליו תוכלו לשלוח Mailing List ממש כמו מועדון לקוחות עליו אתם שוקדים ועובדים. הגישה השיווקית מדגישה את הצורך ליצירת תוכן מעניין שמייצר PR איכותי לחברה זו הזדמנות להגיע לקהל במקום שבו נוח לו וצריך לדעת לנצלה נכון. נפתחת לכם אפשרות לעבודה המשכית לאורך זמן שאינה תלויה בפיק של קמפיין אתם יכולים להיות כאן כל הזמן ועם הזמן נוצר האפקט המצטבר. כמו כן הם חידוד בנוגע להתייחסות לפעילות במדיה זו מול Traditional companies, הדגש הוא שאנשים רוצים לדבר עם אנשים ולבוא במגע עם אנשים אחרים ולכן כל שיטת השיווק משתנה ומקבלת ציביון איכותי של דיאלוג ומערכות לאורך זמן.

נושא תפעול הכרטיס מי מתפעל את הכרטיס או במילים אחרות נושא השליטה זו נקודה משמעותית אחרת אשר נוגעת בנושא מעט כאוב שעל מנת שלא יחמיר כדאי להיערך לו בעוד מועד. והיא תפעול הכרטיס על ידי מי וגיבוי החברה רצוי לוודא שהשליטה בידי החברה ושהכרטיס יהיה בפועל מנוהל על ידי שני אנשים לפחות זאת על מנת למנוע תקלות מפתיעות של כרטיס שהוסר ובכך דף החברה נשאר יתום ללא מפעיל או לסירוגין עובד שעזב והשאיר את השליטה בידיו רצ”ב פוסט שפורסם לאחרונה בנושא מעביר את הנקודה באופן מדויק וטוב חשוב לי להדגיש שאין בכוונתי להעביר לכם את החשק בקריאת הפוסט רק חשוב לחשוב על הנקודה הזו ולהיערך אליו בהתאם.

מספר עמודים לחברה אחת השאלות עליהן מדובר בהרצאה היא נושא כמות העמודים לחברה הדוגמה של Procter & Gamble המפעילה עמוד למוצר אינה צריכה להשפיע על קבלת ההחלטות שלכם. מוטב לאמץ גישת קונסולידציה כי הגורם המכריע ביותר הוא זמן ההשקעה והתפעול. אתם צריכים לזכור כי כל עמוד שתפתחו לאחר מכן תצטרכו לתפעל וכמו שלא תפתחו שלושה אתרים שונים לכל פעילות שלכם אלא תרכזו את הפעילות באתר מטרייה אחת גם כאן מומלץ לייצר עמוד אחד ששולח זרועות לסך הפעילות שלכם. כמובן שעצה זו צריכה להימדד על פי גודלה של החברה והאפשרות שלה בפועל להקצות אנשי מדיה חברתית לשם תפעול המתחם.

בניית הNetworking שלכם בנקודה זו צריך להפעיל מחשבה מעמיקה ומחושבת כמה זמן עלינו להשקיע, מול אילו טבעות של קהל פוטנציאלי כדאי לנו לעבוד על מנת שיקרום עור וגידים. חלק משיקול הדעת נסב לנושא : דרכים לשיווק העמוד באופציות שונות הכוללות הרחבה על שיווק במערכת הפרסום של המתחם, יצירת פעילות בקבוצות ובעמודים אחרים על מנת שיכירו אתכם וירצו לעקוב אחר הפעילות שלכם. כמו כן חשוב להגיד כי הנקודה המשמעותית היא כי עצם העובדה כי תהיו פעילים בעמוד תגרום לכך שתופיעו בFeed של חברי הקבוצה ובכך תגרמו להם לחזור ולבדוק את העמוד על בסיס קבוע.

מערכת הפרסום בFacebook נדבך חשוב בהרצאה כולל התייחסות למערכת הפרסום, מה כדאי לעשות ואיך כדאי לרכוש חבילת פרסום. המרצים גם מדגישים את העובדה שאופציה זו עוזרת לכם לחתוך את קהל היעד שלכם על פי גיל, אזור גאוגרפי ותחומי עניין ובכך לוודא שאמנם הם פעילים בFacebook (הסבירות הגדולה שכן אבל עדיין נחמד לקבל חיזוקים). ההשוואה המתבקשת היא למערכת הפרסום של לGoogle AdWords חשוב להדגיש את נושא יחס ההמרה הנמוך יחסית אבל, למרות יחס ההמרה נמוך חשוב לחדד כי לידים ממתחם זה באם תעבדו נכון ייצרו ברמת התוצאתית תוצאות מרשימות יותר.

כרטיס אישי למה זה חשוב ? ההבניה של כרטיס חברה מסתמכת על הכרטיס האישי, חשוב לבנות את הפרופיל האישי כפרופיל מלא עם תמונות, אפליקציות, עמודים נוספים וכמובן לייצר סביבו קהילת חברים כי הכרטיס של החברה נשען על הכרטיס האישי ודרכו אתם מנהלים בפועל רק כך לצורך העניין תוכלו להזמין חברים לדף החברה. חשוב להדגיש כי הגדרות הפרטיות במתחם מאפשרות לכם לשלוט על סוג המידע אותו אתם חופשים לכל אחד מהחברים שלכם בכרטיס האישי. תוכלו לשמור על תכנים מסוימים לקהל אחד מול קהל אחר וזאת אם חשוב לכם לשמור על חיץ בין החיים הפרטיים לסקופ העסקי אבל חשוב לזכור דבר אחד דף פרופיל אישי אינו יכול לשמש כדף חברה מבחינת החוקים במתחם זו עברה (במושגי בעלי ומפעילי האתר)  שעשוייה לעלות לכם בהסרת הכרטיס וזאת לאחר שהשקעתם עבודה רבה. שימו לב לכך כי הדבר היחיד שלא ניתן לשינוי בזמן פתיחת המתחם הוא שם המתחם אותו בחרתם והקטגוריה אליה הוא משתייך, חשוב מאוד להשקיע שיקול דעת איכותי טרום קבלת החלטה בנושא זה.

מקווה שהסדרה הכוללת של ארבעת הפוסטים בנושא Facebook “פתחה לכם את הראש” ועזרה לכם לקבל החלטות נכונות על הדרך בה תפעלו במתחם זה, כמו כן כמו תמיד באם ישנם חוסרים או אי בהירויות בנוגע לנקודות אתם תמיד מוזמנים להעלות אותם במודל התגובות ואשלים לכם את החסר.

 

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

22 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.