Job Titles That Didn’t Exist 5 Years Ago

62369_10152025638284125_1182516483_n

אני אוהבת למצוא אינפוגרפיקות כאלה, שמוסיפות עוקץ לסיפור שלכאורה ברור מאליו- אך בפועל יש במידע שמוצג עוד פואנטה מיוחדת שמספרת על משהו הרבה יותר גדול מסך חלקיו. את האינפוגרפיקה הזו מצאתי בLinkedIn, והיא למעשה הפקה מבית היוצר של הפלטפורמה- אשר עשתה שימוש מקורי בדטה שמצטברת לה לאורך שנים. דרך כך גילתה מה הם המקצועות החדשים והחמים ביותר שלמעשה קמו לחיים רק בחמש השנים האחרונות ולפני כן כמעט ולא היו כאן- או שלא היו משמעותיים כל כך כמו שהם כיום. לינקדאין יכלה לעשות חיתוך כפול של המידע- הצלבה של איזכורי האנשים אשר מחפשים עבודה בתחומים אלו, ואף מעדכנים את הפרופיל שלהם בציינם שזוהי העבודה שלהם. ומצד שני רשימת מקומות עבודה אשר מחפשים בפועל טייטלים העונים למקצועות החדשים.

הכותרת של האינפוגרפיקה אומרת- עשרת המקצועות החמים שלא היו קיימים לפני חמש שנים, ואני מוסיפה, עשרת המקצועות שמסמלים את המעבר למציאות חיים שונה במהלך העשור האחרון. ברשותכם, לא נעקוב כאן אחר כל קשת המקצועות כי אין לי יומרה לתאר למה הופיעו בחיינו מדריכי כושר ים או מדריכי זומבה… אבל אני כן רוצה לעבור איתכם על חלק מהטייטלים שלדעתי מצביעים המון על השינוי. תוכלו לראות במקצועות החדשים מצפנים המכוונים למקומות בהם אתם אמורים להתמקד ולבחון האם זה פוגש גם את העסק שלכם ואיך. ישנם למעשה ארבעה אזורים שבהם בחרתי להתמקד מתוך האינפוגרפיקה הזו : מובייל, עיצוב, סושייל, דטה.

Mobile- ניתן לראות באינפוגרפיקה שהנתונים מספרים לנו כי השינוי הֵחֵל בערך בשנת 2007- פחות או יותר זמן השקת מערכות ההפעלה של אפל ושל גוגל האנדרואיד ב2008. קהילת מפתחים גדולה קמה סביב ההזדמנות הזו ולמעשה גיבשה את הטייטל החם הזה בסט עשרת התפקידים המובילים של ימינו. אבל כפי שרמזתי לכם קודם לכן, בעיני השינוי הזה מעיד על התרחשות הרבה יותר מהפכנית. אנחנו למעשה נחשפים לעובדה החותכת שבפחות מעשור השתנו חיינו מקצה לקצה : הרי אנחנו הולכים עם מחשב קטן ביד לכל מקום, מחשב שמשתדרג על בסיס קבוע ולמעשה הופך לכלי משמעותי שהוא שלוחה ליד שלנו. כל הדברים האלה ידועים, ואני רוצה להסב את שימת לבכם לכך שהשינוי קרה במעט מאוד זמן ! הדבר מעיד על הדרך בה אנחנו צריכים להסתכל על שינויים ולהבין שהם מתרחשים בקצב מואץ. אכן, יש חשיבות עצומה להכיר בכך שככל שהאקו סיסטם סביב טכנולוגיה כזו מתרחב, כך גדלה השפעתו על חיינו באופן משמעותי, בכל היבט שניבחן. כך גם מתייצבת לה תשתית שתכיל בתוכה עוד שינויים נוספים בקצב האצה מוגבר. מסקנה– אם זה לקח חמש שנים פלוס להגיע עד למצב האקטואלי הזה, קחו בחשבון שכיום, עם התשתית ועם ההרגלים שסיגלנו לעצמנו עם הטכנולוגיה שחמה לנו ביד- בעתיד יהיה המעבר הרבה יותר זריז.

עיצוב- חווית משתמש- מקצועות שמתמחים בעיצוב וחווית משתמש אינם חדשים, אבל האימפקט שלהם על חיינו נעשה משמעותי יותר ויותר. בכנס לה ווב האחרון בפריז בשנת 2013- הגדירו את תפקידו של המעצב כגורם העסקי שיווקי החשוב ביותר בעשור הקרוב, ולא בכדי : ברגיל, כשאנחנו מסתכלים על עיצוב אנחנו חושבים לפעמים בטעות על משטח חד ממדי – על צבע, על צורה- אבל כל אלו השתנו בעקבות כניסתם של מכשירים משוכללים, וכן של מסכים שונים לחיינו. כיום, החוויה והתלות שלה בעיצוב משמעותם הרבה יותר גדולה כי הם למעשה מגדירים את סט הפעולות שהלקוח שלכם חווה בכל מקום ובכל נגיעה. המעצבים של המחר- מעצבי חווית המשתמש יצטרכו להיות האדריכלים של השינוי ! למעשה תפקידם יהיה הרבה יותר מורכב מאי פעם, כי הם ייאלצו לבנות מערכת פסיכולוגית שלמה שמתייחסת לשימושים בידיו של הלקוח. יהיה עליהם לשקול מראש איך מעצבים חוויה שתשאיר אותו בפאנל ותגרום לו להרגיש שהוא בידיים טובות. 

Data- דבר ששמעתי מיבמ לפני כמה חודשים נחקק בראשי, והוא : שבשנתיים וחצי האחרונות יצרנו יותר דטה מכל מה שצברנו בעשרים השנים האחרונות. אין ספק שכשאנו מתבוננים בכניסתם של התפקידים החדשים לחיינו השוטפים בצורה כה משמעותית, אנחנו רואים למעשה את תוצאות השינוי הזה בדיוק. ומבחינתי כדאי לחדד שוב את הנקודה האחרונה ולהבין את העוצמה שמגיעה כאקסטרא משלב הפעולה הטקטית עד לתוצאה הניכרת בשטח. מקצועות חדשים שמגיחים אל חיינו מגלים בפועל הזדמנויות חדשות שלא היו כאן לפני כן. הדטה כמובן הייתה מאז ומתמיד אבל הכמויות גדלו בצורה ניכרת, כך שהעוצמה שהיא מביאה איתה בימינו אנו- שונה מקצה לקצה לעומת העבר. וחשוב לשים לב לנתון נוסף : כל הדברים נקשרים זה בזה, שכן הדטה מגיעה באופן טבעי מהעובדה שנעשינו ל”חיות הרבה יותר דיגיטליות”, ואנו משתפים באופן קבוע (בין אם נהיה מודעים לכך ובין אם לא) דרך כלי המובייל בהם אנחנו פעילים, דרך הרשתות החברתיות ודרך החיפושים שלנו במנועי החיפוש. לטענתי, דטה תגדיר את אופיו של העולם העסקי בעשור הקרוב, והתפקידים שאנחנו פוגשים כיום הם תולדה של תהליך מובן מאליו. הם מייצגים רק את הפעימה הראשונה של השינוי, הפעימה הבאה תספַח לתוך המערכת אלמנטים חדשים לגמרי עם הגדרות ברורות לגבי היקף ההישגים של הארגונים. מנקודת מבטי עולם הסחר של המחר יוגדר מחדש והיעדים של החברות יכוונו לא רק להיקף המכירות אלא ינועו סביב איסוף הדטה, כי באמת העקרונית של החיים העסקיים- הדטה משקפת את טעמם של הלקוחות שלכם, והמדיה של המחר היא פרי יצירתו העצמית של הלקוח  ! 

Social- אין ספק שהסושייל מביא שינוי משמעותי לחיינו העסקיים. כבר ב2009 גרסתי שבכל ארגון תהיינה מחלקות של סושייל שמסמנות למעשה ציר חדש של יחסים אל מול הלקוחות, ומזַמנות דיאלוג ישיר עִמם. הן נותנות שירות לקוחות שנובע מפרספקטיבה חדשה שמאפיינת באופן שונה לחלוטין את השיטה שדרכה חברה ומותג עתידיפ להתפתח. אבל גם בנקודה הזו אני חייבת להוסיף פרט חשוב אל המובן מאליו : “הסושייל אינו מתפקד רק כפלטפורמה, אלא הוא ביטוי מהותי לדרך חיים שהשתנתה”- אמר את זה פרד וילסון בלה ווב 2013 בפריז הרבה יותר טוב ממני :  למעשה הסושייל שינה את הסולם ההיררכי באמצעות הטכנולוגיה והוא מאפשר סוג חדש של יחסים, צורה חדשה של תקשורת ובאופן טבעי סוג חדש של עסקים. זה החל באופן מתון בדרך בה אנו נוהגים לתקשר וזו גם הסיבה הישירה לתפקידים הפרקטיים שנוצרים סביב השינוי. אבל בטווח הארוך יקומו תפקידים הרבה יותר קריטיים שיתמזגו בצורה מהותית בארגונים שסובבים את רעיון הסושייל. כבר היום אנחנו רואים שכלכלת השיירינג- הSharing Economy מביאה בעקבותיה הוויה עסקית שבה הסושייל הינו מרכיב מהותי. כמובן שהטכנולוגיה מאפשרת לנו להעביר מידע מאחד לשני, ואם כך, למה שהיא לא תאפשר להעביר במקביל גם דטה עסקית- כסף, חוזה, התחייבות. P2P מגדיר מחדש את עולם העסקים כשהמרכיב המרכזי בו הינו היכולת של אנשים לעשות עסקים עם אחרים ללא מתווכים, או יותר נכון עם מתווך אחד- הטכנולוגיה. לכן, תפקיד הסושייל בארגונים חשוב הרבה יותר ממה שניכר כיום, כי בעולם המחר הוא יהווה שכבה מהותית לגבי הדרך בה מותגים עושים עסקים עם אנשים. ואגב כך- לפעמים אף מהווים פלטפורמה טובה לחיבור בין אנשים לאנשים, כתוספת שירות וכהשבחה של רעיון השיתוף שמבליט את הכוונה ש”העסק הוא בידיים של הלקוחות”..

מילת סיכום. מקווה שלקחתם מהסיור הזה על פני הכותרות והמקצועות את הסיפור הנוסף שחשבתי לנכון להעביר לידכם, שתמציתו- אין ספק שהמקצוע החדש של היום מספר את המציאות של המחר.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.