What Our 7 Billion World Population Does

אני מרחיבה ומעמיקה בהסתכלות על השינוי שהעולם עובר,  ומכניסה לבלוג שלי קטגוריה חדשה שתעסוק בתרבותניתוח הדורות- והבנה של השינוי במעבר הבין דורי, הסתכלות מורחבת על האבולוציה שעובר מקום העבודה, וההשפעות הגלובאליות. בפוסט הזה אני רוצה לעבור אתכם על אינפוגרפיקה מרהיבה שמציגה לנו את מצב העולם שלנו כיום, מה אנשים עושים ? במה הם משקיעים את הזמן שלהם- וכיצד הם מנהלים את חייהם. זה מבט ממעוף הציפור על שבעה מיליארד אנשים פלוס בכדור הארץ. מבט אשר מאפשר לנו לקבל סטטיסטיקה עולמית מעניינת- ולא פחות חשוב להסיק ממנה מסקנות שיכולות לעזור לנו בעיצוב העתיד.

החשיבות בעיני בפוסט הזה הינה לבחון את הדברים שקיימים במציאות הנוכחית, את הרלוונטות סביב הדברים שאנשים עושים כיום מול השינויים שהעתיד טומן בחובו. קחו בחשבון שכל הסיגנלים מאותתים על כך שהעתיד הלא כל כך רחוק- יהיה שונה ! רובוטים שיהוו חלק מרכזי יותר במקומות העבודה שלנו, וישיליכו על כך שתפקידים שונים בשוק העבודה כבר לא יהיו רלוונטים, שינוי בין דורי שמכתיב אנשים עם דרך אחרת להסתכלות על החיים- דרך אכפתיות ודגשים על ערכים שונים- ישנה את עובדת ההזדקנות של העולם, כמו כן השפעות גלובאליות בכל הקשור לאנרגיות חדשות שזורמות אל עולמנו ומשנות את משקלי הכובד ואת יחסי הגומלין.

דוגמא מעניינת תוכלו למצוא ביפן- בנק שהחליט לאייש רובוטים שיבצעו חלק מהמטלות- Link, טויוטה ומרצדס מפתחות מכוניות שנוסעות על מימן ומשנות את מאזן הכוחות מול העולם הערבי-Link, ודור חדש- Gen Z מכתיב רוח חדשה של חיים לדרך בה הוא מסתכל על הדברים.

ישנו מספר אנשים מוגדר בעולם אשר נאמד בכשבעה מיליארד, ואין תאגיד בעולם או מדינה שיכולים לקבל יותר מכך- כי זה למעשה ממצה את האֻכְלוּסִיָּה של כדור הארץ כולו. אז מה למעשה עושים כל האנשים הללו בעולם בכל יום נתון ? כמו שתוכלו לראות באינפוגרפיקה : יותר מ400 מיליון אנשים הם יזמים עצמאיים- מספר מדהים, 430 מיליון מועסקים כשכירים, 577 מילין עברו את גיל 64- ו1.9 מיליארד קטנים מדי בכדי שיוכלו לעבוד (גילאים 0-15). ישנם 1.7 מיליארד אנשים שעובדים כנותני שירותים, ועוד מיליארד ארבע מאות אשר עובדים בתחום החקלאות.

what do 7 billion people do - world population infographic

ממש כפי שישנו מספר מוגבל וסופי לכמות האנשים שקיימת בעולם, ישנו גם מספר מוגבל לשעות הפעילות ביום- 24, אין עדיין סטארטאפ שגילה כיצד ניתן למתוח ולהגדיל את השעות ביום. גם החיים שלנו מגיעים עם גבול- הממוצע לתוחלת החיים עומד על 78 שנים, זאת אם עושים ממוצע סטטיסטי של כל האנשים שחיים כיום בעולם. ההבנה של הדברים שהאנשים עושים עם הזמן שלהם יכולה לעזור להיות יותר פרודוקטיבים, וכמו כן אם הינכם יזמים בנשמה אתם יכולים להשתמש במידע הזה לטובת יצירת פתרונות ושירותים אשר יתאימו לצרכים של כל האנשים שחיים בעולם, רעיונות לדברים שעונים על התנהגויות ורצונות אמיתיים.

how much time we have - world population infographic

מתוך התוכן באינפוגרפיקה,  כפי שמוצגת לכם מעל לפסקה זו- ניתן לראות את הדברים המשמעותיים הבאים אותם עושים אנשים במהלך חייהם :

אנשים ישנים בערך שליש מחייהם : אחת הפעילויות שבני אדם משקיעים בה הכי הרבה זמן הינה- שינה. אם אנחנו חיים 78 שנים כפי שנאמר כממוצע עולמי, אנחנו למעשה ישנים מתוכם 28.3 שנים. למה זה חשוב ? כי אם אנחנו יזמים שרוצים למצוא דרך שמשביחה את הדרך שבה אנשים ישנים יש לנו קהל יעד טוב לשם כך- יש צרכנים שיכולים להשתמש במוצר או השירות שלנו בכל יום נתון, שמשביח כשליש מאיכות החיים, אם נשביח את איכות השינה, נוכל לעזור להם בצורה משמעותית.

אנשים משקיעים כשש שעות מחייהם בביצוע משימות– ומי אוהב לעשות משימות ? סטארטאפ שידע לבנות פתרונות שעוזרים לנו למיזעור זמן מטלות ומשימות הבית למשל- לשטוף את הריצפה במקומנו, לשטוף כלים וכולי יוכל למעשה לתת לנו בחזרה שש שנים מחיינו.

אנשים משקיעים תשע שנים מחייהם לטובת בידור ופנאי אז אם אנשים משחקים כמעט כמו הזמן שהם משקיעים בעבודה, צריך לחשוב על כך בצורה חכמה ולהפוך את העבודה לסביבה שמזכירה יותר את הצד הכייפי בחיים שלנו ולהכניס לסביבת העבודה אלמנטים של פאן. זה מתחיל מהחינוך שלנו- אדם שאוהב את העבודה שלו לרוב מוצא אותה ממלאת סיפוק ממש כמו לשחק. אבל לא כולם אוהבים את העבודה שלהם, אפילו רחוק מכך- ולכן צריך למצוא את הדרכים לעצב זאת בצורה כזו שנעזור לאנשים למצוא עבודה שהם אוהבים ולא פחות חשוב לעצב סביבות עבודה שאנשים מחשיבים ככייפיות, מקומות עבודה שאנשים יהנו ללכת אליהם.

ואם בעבודה עסקינן, חשוב להבין שכמעט לחצי מהעולם אין עבודה- הקבוצה הגדולה ביותר של אנשים שאין להם עבודה הינה : ילדים- כי הם פשוט קטנים מדי בשביל שיוכלו ללכת לעבוד, חשוב לקחת בחשבון שזו קבוצה ענקית של דור חדש שלמעשה ישנה את העולם ברגע שהוא יכנס לתוך שוק העבודה מדובר בכמעט שני מיליארד אנשים חדשים שיכנסו למחזור הדם של העולם העסקי- סביר להניח שכשהם יכנסו לשוק העבודה תהינה עבודות שלא היו בעבר, ויהיו להם יכולות שמעצבות בצורה שונה לחלוטין את הדרך בה העולם שלנו נבנה.

מספר שממש הדהים אותי– והוא, שכל אדם חמישי בעולם שלנו הוא עדיין חקלאי, לפני מאה שנים חקלאות היתה העבודה הדיפולטית של החיים, וכיום מכל חמישה אנשים ישנו חקלאי ביננו, זה אכן עושה היגיון כי עדיין צריך מישהו שידאג לאוכל שלנו- אבל משמעותי לקחת בחשבון שיותר ויותר רובוטים יכנסו לחיינו הם גם יכנסו לעולם הזה, ולמעשה יחליפו פעולות אותן עושה האדם- חשוב להבין שזה נתון דרמטי שכן מה יעשו כל כך הרבה אנשים בעולם ?

כמעט חצי מיליארד אנשים בעולם הם יזמים– למעשה, להחזיק מקום עבודה קבוע כשכירים הינו הדיפולט לדרך בה אנחנו עושים כסף על מנת שנוכל לחיות, אבל אנחנו חייבים לשאול את עצמנו מה יהיה בעתיד ? וקבוצה בולטת שמוכיחה לנו שאפשר אחרת הינה קבוצה של ארבע מאות מיליון יזמים ! הם למעשה אנשים שלא מחפשים עבודה, הם יוצרים עבודה ויוזמים אותה עבור עצמם. יש שאומרים שכפי הנראה זו תהיה הדרך בה אנחנו נחייה בעתיד, הכוונה אינה שכל העולם יורכב מיזמים פרטיים אבל אין ספק שהפְּרוֹפּוֹרְצְיָה תשתנה ואנשים שיוצרים את העבודה שלהם עבור עצמם יהוו אחוז גדול יותר בעולם- ובכך, ישפיעו בצורה משמעותית על הדרך בה נראה שוק העבודה אבל לא פחות חשוב על הדרך בה מעוצבים פתרונות וקמות חברות חדשות.

מילת סיכום. אז מה בעצם אנשים יכולים לעשות היום עם כל המידע הזה ? הסנאפשוטים הללו על העולם כפי שהוא מתנהג היום, יכולים לעזור לנו ללמוד ולהבין במה אנחנו צריכים להשקיע ובמה לא, כיצד אנחנו יכולים לבנות יוזמה שעונה לצרכים של אנשים שמאומבדת לחייהם, זה יכול לעזור לנו להבין כיצד יעוצבו המקצועות של המחר ומה הם האתגרים, כמו כן- להציב בפנינו את הסיכונים המשמעותיים שבחלקם יכולים להראות כמו הזדמנות מדהימה אבל מצד שני יכולים ליצור בעיה גדולה למשל, רובוטים שיחליפו אנשים שעוסקים כיום בעבודה רפטטיבית ומחר בבוקר יוחלפו על ידי מכונות שייתרו את הצורך באדם.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.