GSMA 2017 | The Fourth Industrial Revolution Mobile 4.0

pic

זהו אחד הפוסטים החשובים בסדרת התכנים, אותם יבאתי ישירות מוועידת המובייל הגדולה בעולם ה- GSMA Mobile World Congress 2017 בברצלונה. הרשומה הנוכחית תעסוק במהפכה התעשייתית הרביעית- Mobile 4.0 והתנאים החדשים שהיא יוצרת כמו גם משפיעה על הדרך שבה העולם שלנו יתעצב בשנים הקרובות קדימה. זה יהיה פוסט חזוני, מאתגר- אשר ישאיר אתכם עם הרבה מקום למחשבה, וכולי תקווה שתקחו ממנו את המסרים הדרמטיים ותאמבדו אותם- לתוך הסיסטם החשיבתי העסקי והפרטי שלכם.

קודם כל ולפני הכל, אתחיל מהסבר על מהי המהפכה התעשיתית הרביעית, מדובר במציאות יציבה-(Ubiquitous) של קומניקציית Mobile וסופר מחשבים (Supercomputing) הכוללת אינטלגנציה מבוססת דטה, זו מהפכה שתוביל לכך שנוכל לתפעל דברים באמצעות : רובוטיקה, אוטומיזציה, מכונות אוטונומיות, נוירו-טכנולוגיה, גנומיקס ועוד.

55

זו תהיה למעשה התקדמות משמעותית של שינוי אשר כולה סובבת סביבנו, הכל יהיה אקספוננציאלי, ויתפתח במהירות גבוהה מאוד. לא מדובר על מהפכה שתקרה בעוד עידן, כל זאת ועוד יקרו כבר בעשור הנוכחי והתשתית שתומכת את החזון הזה הינה- 5G, כמו גם חדשנות מתפרצת ומשבשת- והמינוף של העובדה שכולנו הופכים להיות למשתמשים קונקטיביים ומאפשרים את החיבוריות הזו- השלב הבא אל עבר המהפכה הרביעית יהיה השלב בו יחברו דברים, עצמים ואנשים, שלב ה- Interconnectivity.

41

בפתיחה של הכנס Mats Granryd אשר מוביל את ארגון ה-GSM דיבר על השינוי שהעולם שלנו עובר וממנף את המציאות שבה אנחנו חיים אל עבר המהפכה התעשייתית הרביעית, זו מהפכת המוביל, היא מאפשרת לDigital Economy- להתפשט בכל אספקט של החיים שלנו ומשפיעה על תעשיות שלמות כמו : פרסום, רפואה ובידור אשר משתנות מהקצה אל הקצה.

לוגיסטיקה תשען על אוגמנטד ריאלטי, והערך מה-Digital Economy יגיע מחיבור בין דברים. אנחנו צופים למעשה במהפכה שנוגעת בהכל, קהילות שלמות שתהינה מחוברות לMobile ובכך ישתנו כל ההזדמנויות שלהן להתפתחות-בחינוך, עבודה, כלכלה ורפואה.

p2

ההערכות של ה-GSMA הן כי עד-2025 יהיו כמיליארד מכשירים מחוברים לתשתית ה-.5G, כבר היום מחוברים 4.8 מיליארד משתמשים בכל העולם ועד-2020 יהיו מחוברים כמעט 5.7 מיליארד אנשים. מדובר על כ-60 אחוז מהאוכלוסייה הגלובאלית.

החיבוריות הזו למעשה “מתדלקת” את כלכלת הפלטפורמות המתפתחת ברמה העולמית, למרות שקיימת עוד הרבה עבודה לבניית תשתית ה4G- שכיום מונה בהערכה 1.7 מיליארד מכשירים מחוברים באמצעותה ועד-2020 ההערכות מדברות על כך שיהיו 3.7 מיליארד מכשירים מחוברים- כבר עכשיו, התעשייה כולה עוסקת בדור הבא של התשתיות שתאפשרנה הרבה יותר, למעשה הן תהיינה הקטר לעולם המחובר- ולמהפכה התעשייתית הרביעית וזאת באמצעות תשתיות ה-5G.

44

AT&T דיברו הרבה על הדרך שבה חברות משתנות, המנכ”ל של קבוצת הבידור בחברה- John Stankey Entertainment Group גרס כי בעידן הנוכחי המוצר הוא תוכנה– זה מה שקובע את החוויה ואת הדרך שבה הלקוח משתמש ונגיש לתוכן, אם לא תהיו האאונרים של התוכנה של ה-Stack שלה, אתם לא בהכרח רלוונטים כי אין לכם מוצר.

43

היעדים של החברה צריכים להתמקד בפאשן ובמעורבות שיש לה עם לקוחותיה. זה עולם שבו אנחנו כמותגים חיים בחייו של הלקוח ולא הפוך, וחמשת החברות עם שווי השוק הגבוה ביותר הינן פלטפורמות דיגיטליות- והן קובעות סטנדרטים אחרים לגמרי למשמעות של האמירה : לשים את הלקוח במרכז, יחסים נרכשים במציאות הנוכחית- יום ביום, או דקה בדקה, זאת על פי הדרישות של הלקוח ועל פי הערכה מחודשת שלו שוב ושוב על המותגים והשירותים שסובבים אותו. חברות צריכות לבצע טרנספורמציה למקום אחר לגמרי ממה שהיו בעבר, ולשנות את ה-Legacy שלהן.

אנחנו נמצאים בעידן בו יש שיבוש ענק– והוא בכלל לא נח על השינוי של התשתיות, מדובר בהרבה יותר מכך, כי עבור הלקוחות התשתית לא ממש משמעותית- והוא (הלקוח) הכי חשוב כיום, והכול כמו גם הקול שלו הופך להיות לקריטי ביותר, וחברות צריכות כיום להבין זאת לייצר, ולפתח חוויות סביבו- והדרך היחידה בה זה יכול לקרות היא אם ההצעה של החברות תהיה עטופה בתוכנה, כי היא זו שנוגעת בפועל באנשים.

52

זה העולם של הלקוח, ואנחנו רק חיים בו. יש עולם מחובר בסושייל שכולם חולקים אותו אשר מאפשר לייצר קול לכל אחד ואחד ולכן, על מנת לענות לציפיות של האנשים צריך לחשוב שוב על הערך שחברות מספקות- כל עסק צריך לחשב מסלול מחדש ולהבין מהי התועלת ומהו היוטיליטי שמביאים לחיים של האנשים. במציאות הזו חברות חייבות לייצר מערכות יחסים ישירות מול הצרכנים- אחרת כשהכל יהיה קונקטיבי חברות לא תהינה חלק מהדבר המשמעותי- והוא הצינור והמים שעוברים בו.

אנחנו חייבים להתחיל להתרגל להרגיש נוח במציאות שאינה נוחה- ולדעת לשנות את המינד סייט שלנו מההבנה של הכוח ולמי יש את העוצמה- כיום, הלקוח הוא זה שמחזיק אותה ביד ולא כפי שהיה בעבר, וזה- רק יתגבר.

45

Sunil Bharti Mittal היו”ר של הGSMA הרחיב על כך שאנחנו בנקודות שינוי, מכירות הסלולר יורדות, אבל החיבוריות לסנסורים עולה- הגענו לטיפינג פוינט ביכולת הצמיחה הכלכלית מהמובייל. Mobile מאיץ את ה-Digital Society- והנקודה בה אנחנו נמצאים מכתיבה את המשך ההזדמנות הקונקטיבית- בה יהיה פחות מכשירים, ויותר סנסורים שיחברו דברים- חפצים ואנשים. בשנים הקרובות יותר מהעולם יהפוך להיות מחובר גם בשווקים מתפתחים ומתעוררים ואלו הפקטורים שישנו את השוק העולמי.

46

NEC חברת טכנולוגיה יפנית גדולה אשר פועלת בעולם המחובר- ומייצרת פרויקטים מתוך תפיסה של Social Value דיברו על כך רבות, המנכ”ל של החברה- Takashi Niino הרחיב על הדברים שניתן לעשות מתוך חשיבה זו. על מנת להגיע ליעדים של יצירת ערך חברתי מתוך הטכנולוגיה נדרשים שלושה דברים מרכזיים- ויזואליזציה, אנליזה ו-Prescription, המִרְשָׁם בפועל לפעולה.

47

נינו סיפק דוגמאות לפרויקטים שפותחו באמצעןות החברה- ומאפשרים לנו להבין את סוג הפעולות והתוצאות שלהן בפועל : הפרויקט המדהים שהוא דיבר עליו קרה בארגנטינה, בה אחוז הפשיעה היה גדול מאוד. NEC קיבלה על עצמה לחבר מצלמות מבוססות הסטרמה לאינטרנט בעיר ספציפית זאת לטובת ויזואליזציה של המצב כפי שהוא היום, המצלמות יכלו לאבחן את מקורות הפשיעה ולמעשה לאחר תקופה- אפשרו לעשות אנליזה על הבעיה ואקטיביזציה של פעולות שעוזרות להפחית אותה. המספרים די מדהימים בטווח של 2008-2013 אחוז הפשיעה ירד בשמונים אחוז ולעומת זאת אחוז התיירות עלה ב-300 אחוז.

48

נוקיה כחברת תשתיות הרחיבו הרבה על ההזדמנות שתשתיות 5G- תאפשרנה בשנים הקרובות, Rajeev Suri מי שעומד בראש החברה סיפר כי המהפכה התעשייתית הרביעית מגיעה אחרי- מהפכות הרכבות, החשמל, ומהפכת האינטרנט ודטה. חשוב להבין ולעכל כי כל אחת מהמהפכות הרבה יותר מהירה מהשניה, והשינוי הנוכחי מגיע אחרי עידן אחד בלבד. השיפט הגדול במהפכה הנוכחית הינו ערבוב של כל הדברים יחד, קומבונציה שיוצרת אאוטקום אחר לגמרי, עולם טוב יותר- תעשיות יותר יעילות, כדור ארץ יותר ססטינבילי, והזדמנויות חדשות. אבל, הם לא יגיעו כי אנחנו רק רוצים, צריך לעבוד בזה ולייצר חדשנות.

טכנולוגיה לבד לא מספיקה, צריך להבין שצריך לייצר חדשנות שעובדת עבור אנשים, ובשביל שזה יקרה בפועל צריך מיליארד דברים שיהיו מחוברים ובכך תיווצר מכונה חדשה לגמרי שמייצרת דברים אחרים שלא קיימים כיום בכלל- נדרשת יותר קונקטיביות, ומשמעותי שכולם יהיו מחוברים לאינטרנט- כיום יש תשעה מיליון מכשירים מחוברים, אבל צריך מאה מיליון בשביל שהמהפכה באמת תקרה.

51

זו מהפכה שתאפשר לעשות אוטומיזציה של דברים ובכך הדטה תייצר משהו משמעותי, צריך שיהיה יותר פרפורמנס לדברים שקורים סביבנו, כי כל החיבוריות הזו תאפשר למציאות בה יש מכוניות אוטונומיות, מדפסות תלת מימדיות, אוטומיזציה של מערכות שרשראות אספקה ועוד. זו מהפכה שלמעשה נוגעת בשלושה דברים מרכזיים- ההשפעה של 5G תהיה היפר לוקאליות, ותשפיע על היכולות של הסביבה הלוקאלית כמו חקלאים, השני- היפר מובייל, כל מה שמונע דטה בזמן אמת מבוסס מיקום ויכול להשפיע על מכוניות, תעבורה ועוד. והיפר סקייל, חיבוריות גבוהה מאוד, ותמיכה בביליון קונקשנים אשר יכולה למעשה לעזור לבצע פעולות מהותיות- בלי כל אלו לא תהיה ממש מהפכה.

קחו למשל את המדפסת התלת מימדית, כיצד היא יכולה לשנות לגמרי את ההשפעות הלוקאליות, נגיד שהרכב שלכם מתקלקל, אתם צריכים להביא את החלק ממקום רחוק- הרכב שלכם מושבת במשך כמה ימים, בעולם של קונקטיביות אפשר לזהות את החלק, לבחון האם אפשר להדפיס אותו ישירות מהענן ולמעשה לקצר את הטווחים במקום- ובכך ליעל את כל המערכות ולעשות אופטמיזציה מלאה לאיכות החיים שלכם גם העסקיים וגם הפרטיים.

49

Soft Bank הרחיבו על חזון הסינגולרטי, היום בו המחשב יהיה חכם הרבה יותר מהאדם, Masayoshi Son דיבר על כך שהחברה שלו משקיעה בנושא הרבה מאוד כספים, שכן בתוך שלושים שנים זו תהיה המציאות שלנו וצריך לדעת להכין אותה כבר עכשיו, מדובר בעידן בו לצ’יפ בנעל שלנו יהיה יותר שכל ממה שלנו יש והעובדה הזו תייצר מציאות שונה לגמרי.

50

היום בו המוח המחשובי יעלה על המוח האנושי ביכולות שלו- יהווה את המציאות תוך מספר עשורים. תחשבו על זה- אם לאדם הממוצע יש IQ שעומד על 100 ולגאונים כמו אינשטיין יש IQ שעומד על 200 -למחשב יהיה IQ שעומד על אלפים וזה, מעבר לדימיון שלנו ביחס למה המשמעות של חוכמה. ה-Super Intelligent הזה יהיה מוטמע בתוך רובוטים אשר ישנו את החיים שלנו בצורה דרמטית, חשוב להדגיש כי סופטבנק אינו בנק אלא תאגיד יפני רחב, הפועל בעיקר בתחומי טלקומוניקציה ואינטרנט.

מילת סיכום. המהפכה הרביעית התעשייתית היא מיקס בין דברים שונים, ומשמעותי להיות עירניים להם- טכנולוגיה במגוון חדשנויות, אנשים וצרכים, זו למעשה נקודת מבט שונה על הדרך בה דברים נעשים וההבנה שהיפר קונקטיביות עליה אדבר בפוסט אחר בהרחבה קובעת סט של חוקים חדשים לגבי הדרך בה אנשים מתנהלים ועסקים מתפקדים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.