New on Facebook

 

 

בבת אחת פרצה לאוויר העולם – שורה של חידושים ושינויים שרוכזו בFacebook חלקם מצדיקים רשומה שלמה בפני עצמה וחלקם ראויים לאיזכור בפוסט מרכז. לכן, החלטתי לפרוס בפניכם מגוון חידושים, תחילה בריכוז ולאחר מכן בכוונתי להרחיב את הדיבור על המידגמים הרלוונטיים והיותר מורכבים. לדעתי זו זכות גדולה ליטול חלק בחוויית חדשנות מתמשכת, ולי אישית הדבר תורם רבות. האופי הדינאמי של המיתחם גורם לי להרגיש שתמיד יש מקום לפיתוח, לחשיבה יצירתית ולחדשנות מפרה. אין ספק שבFacebook יודעים לעשות זאת וכן להתמיד בכך על בסיס קבוע. מרשים !

קחו בחשבון שחלק מהשינויים כבר יושמו לפני כמה שבועות… לכשעצמי נהגתי באיפוק וחיכיתי עד שיתאסף מצבור נאה על מנת שאוכל להציגו בסקירה הנוכחית.

תגובות בבלוג | לפני כמה שבועות – ואכן נראה כאילו זה היה שם תמיד – חל שינוי משמעותי במודל התגובות בבלוגים ובאתרים ברשת שסיפחו לתוכם את הפלאג-אין המאפשר להגיב ישירות מהיוזר שלנו בFacebook. למעשה, השינוי אומר שאני יכולה לבחור איזו ישות תכתיב את סוג התגובה – לצורך העניין אני יכולה להגיב כזהר או כַּיֵשות המיוצגת בעמוד האוהדים שלי. יש לכך משמעות אדירה מבחינה שיווקית משום שהחידוש מאפשר לדפי אוהדים להרחיב את נוכחותם ברשת ולהגיב בחוכמה לתכנים שונים בהתאם לאופיים. בדרך זו ניתן לייצר שיווק של התוכן, הידע והמומחיות שמֵעַתָה ימותג כעסק לכל דבר.

Like כShare | עוד שינוי משמעותי שיש טוענים כי הוא טוב ויש טוענים להיפך, השינוי : בכל פעם שנעשה Like על תוכן שאהבנו ברחבי הרשת, פעולת הלחיצה שלנו תתבטא באופן אוטומאטי כ- Share של התוכן לעמוד שלנו בFacebook. זהו שינוי שבכוחו לייצר נפח שיווקי ניכר לאותם התכנים שלכם שנגעו בהם ועשו להם Like – שכן כל נגיעה כזו הופכת את הגולש למשווק ישיר של האינפורמציה שאיתה יצר מגע.

About בעמודי אוהדים | Facebook לוקחים, ולאחר מכן הם מחזירים (לעתים מזומנות), ובכך הם מרוויחים את תשואות הקהל פעמיים … בעבר, לפני השינויים הדרמתיים שעברו דפי האוהדים היתה הברירה לכתוב כמה מילים על הדף ולהוסיף לינקים לנוכחויות נוספות במרחב הדיגיטלי. לאחר עריכת השינויים האופציה הזו ירדה – לצערי הרב. אלא שלפתע, הפעם לשמחתי (אף על פי שעל ההסרה הקודמת לא התלוננתי בקול), האופציה הזו שבה וחזרה. שימו לב לכך שמהיום הדפים כוללים בוקסה קטנה של טקסט מתחת לאווטר של המתחם. משבצת זו מאפיינת את עולם התוכן שלו וניתן להכניס בה לינק או שניים למתחמים נוספים שלכם ברשת – פרט קטן אבל חשוב !

פיצ’ר חדש ומגניב של שאלות וסקרים | אחד השינויים הקסומים של התקופה האחרונה – והוא ספציפית קרה ממש בימים האחרונים: פי’צר חדש שסולל את הדרך לפיתוח בילד אין של סקרים ושאלות בFacebook גם בעמודים הפרטים וגם בעמודי האוהדים. על שינוי זה אכתוב פוסט ניפרד שסוקר באופן מעמיק יותר את מגוון האפשרויות שהחידוש מספק לידינו. כרגע אני עדיין בשלבי למידת הנושא, ובינתיים מי שמעוניין להכניס את השינוי בעמוד שלו או בעמוד האוהדים מוזמן להיכנס לכאן – לינק.

תגובה מיידית בEnter עם אפשרות מקבילה גם לתקן אותה במיידי | לפני כמה חודשים כשנכנסו הקהילות החדשות למיתחם, נחשפנו לאפשרות של תגובה מיידית במקש האנטר. למעשה, Facebook ביטלו את כפתור הComments ובמקומו נתנו לאצבעות שלנו לרפרף במהירות עם התגובות שלנו. אמנם ייתכן שזה מכניס דינמיות לפלואו של השיחה ושל הדיון והופך את הכל להרבה יותר אינטואיטיבי ובקצב יותר מהיר. אך עדיין, קורה לא אחת שאנחנו עושים שגיאות בהקלדה המהירה שלנו והאופציה של תיקון מיידי לאחר שעשינו אנטר לתגובה יכולה להציל אותנו מבושות קטנות. אז – חן, חן לFacebook על חשיבה יסודית שיורדת עד לפרטים הקטנטנים.

תיוג בתגובות | כתבתי על כך פוסט מקיף – לינק  ואילו בפוסט זה אני רוצה רק לתת לכם תזכורת קטנה לעובדה שלפני כשבועיים Facebook נוספה האפשרות להכניס תיוג בנלווה לתגובה על הדיון. זהו שינוי ניכר שיכול לקבל משמעות גדולה עוד יותר במידה שאתם רוצים לדרבן את הדיון, לקרוא לגורם חיצוני שמוגדר כרלוונטי שישתתף וייקח בו חלק ובדרך זו לחדש דיון ישן שעל יסודו התעורר עניין חדש לטעמכם.

Facebook Places | אין ספק שזוהי אחת המהפכות החשובות ועוד נשמע עליה רבות. חיכינו לא מעט ליום שהיא תהיה טריוויאלית וזמינה לכולם והנה זה קרה ! הָחֵל מהשבוע האחרון כל העולם כולו ובכלל זה גם מדינת ישראל פתוחים לשירות ויכולים להשתמש בו. אין ספק שזו אופציה מרתקת שתיחקר על ידי ובכוונתי לכתוב עליה פוסט ניפרד ואף סידרת פוסטים יעודים – אבל בינתיים ראוי להכיר בעובדה שתפישת העולם משתנה והשפעתה על המרחב הדיגיטאלי ניכרת יותר ויותר: עקרונית אנו פוגשים במציאות הוליסטית שחוצה גבולות מדיניים ברחבי העולם ב-360 מעלות ובה האון ליין והאוף ליין נפגשים, כך שלמעשה – Facebook פוגשת אותנו בכל מקום ובכל אתר.

מַעֲבָר לiFrame  משפת תכנות FBML | מה זה Iframe ? האיי-פריים (iFrame) הוא למעשה חלונית, דהיינו חלון קטן שמאפשר הצצה לאתר אחר, לכתובת אחרת… גודל החלונית נמדד במידות פיקסלים לגובה ולרוחב וכאן נכנסים סרגלי הגלילה לתמונה. אך מֵעֵבֶר לשאלה האם נרצה או לא נרצה שסרגלי הגלילה יופיעו – הבעיה העיקרית היא שלגודל הספציפי שFacebook מתאימים את החלוניות (רוחב של 520) רוב האתרים לא ייכנסו ויהיה צורך להיערך מבחינה עיצובית בהתאם. על נושא זה יתפרסם בקרוב פוסט מקיף של יונתן קליין המסביר על המעבר ומצביע על יתרונותיו כולל התייחסות לצדדים הפחות טובים שבחידוש.

לסיכום . נראה שאנו נמצאים ממש בטיול אין סופי שמאפשר לנו לחקור שוב ושוב את האפשרויות מקטנות ועד גדולות כולל אזורי הביניים. עבורי, כאדם חוקר המתעניין בנושא ושואף להוסיף וללמוד, זהו קורס הכשרה בבית ספר מקוון : מכאן ברכה לחיי הרשת, לחשיבה פיתוחית, לחדשנות ולחיבור מושכל לעסקים. אני צופה שבקצב הזה הפוסט הבא שיקיף את שדה השכלולים והשינויים על כל גווניו אינו רחוק…

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

9 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.