Why Blog & How

 

דברים שנראים לי מאוד טריוויאליים לפעמים, מסתברים דווקא כבעלי ערך רב. לאחר שבלוג זה נוסד והתפתח נוכחתי שכתיבת בלוג מבחינתי היא אחת המהפכות הגדולות שעברתי בחיי. יום יום אני מוצאת את עצמי הוגה בכך שהמתחם הזה – הבלוג שלי הפך לי למוקד פונקציונאלי : לסוכן המכירות שלי, ל”איש השיווק” שלי, לבית ספר מקוון וכמרכז ידע לכל דבר גם עבורי ואני מניחה כי גם עבור אחרים. ברשומה הזו אדבר על עצם רעיון הבלוג, שאינו ברור מאליו, כמסתבר. בכוונתי להעביר לכם מחד את נקודת מבטי האישית ומצד שני להשליך את עקרונותיה על הרציונאל שיפיק תועלת מעשית עבורכם, עבור מותג , ארגון, חברה , ולברר איך ולמה כדאי להפעיל בָּמָה אינטראקטיבית מסוג זה.

קודם כל אגש לנושא דווקא מנקודת מבט של בלוג המתקיים בחברה/בארגון וזאת על מנת שהפוסט יהפוך עבורכם לכלי אסטרטגי בחשיבה סביב המותג שלכם. כשם  שאתם יודעים לייצר תוכן עבור מותג ועבור חברה, תיווכחו שזוהי דרך נהדרת לעורר באופן פרואקטיבי PR ובכך לבנות עבור הארגון מנוע נוסף לתקשורת ולמדיה. בניית בלוג ויצירת במה לשחרור הודעות, חדשנות , מידע על החברה והצגת מומחיות זו דרך מצוינת להפיץ תכנים ונתונים רלוונטיים על החברה שלכם באופן יזום. בבניית הבלוג עליכם לחשוב עליו בצורה מתוחכמת – אל תחליפו אותו עם נקודת הפצה עיתונאית כי כך למעשה אתם עשויים להחטיא את המטרה העיקרית אותה ניתן להשיג מהפעלת כלי זה. בלוג למעשה יכול להפוך לנקודת המפתח ולמרכז הידע של הארגון: ניתן להפיץ בו תכנים איכותיים ומהימנים אשר מלמדים על התנועות בתעשייה בה אתם מתמחים.

מה למעשה אתם יכולים להשיג מבניית מתחם כזה ואיך כדאי לכם לנהל אותו ? חשוב לי להדגיש כי ההתמקדות שלי בפוסט זה מכוונת לבניית מהלך בנושא התוכן ופחות לצד המנהלתי, התפעולי והתשתיתי. השורש המצמיח את המשמעות הגדולה ביותר ביצירת מתחם בלוג טמון בנושא התוכן ובאיכותו. כיוון שבהתמודדות הרצינית ביותר נידרש מכם לתכנן ולחַשֵב : הנה כמה רעיונות לתכנים המובהקים אשר יתרמו לבנייה חכמה של הקטגוריה שלכם. צעדים אלה יאפשרו לכם להשתמש בבלוג ככלי ידע – כמרכז תבוני וחכם אשר משדר את המומחיות שלכם ועוזר לכם להעביר את הסיפור המלא של המותג והארגון בו אתם עובדים :

תבנו את הקטגוריה שלכם חכם : בניית הקטגוריה שלכם, הפילר המשמעותי בעולמות התוכן שלכם הוא החלק המרכזי והמשמעותי בקביעת צבעוניותו של הבלוג והאטרקטיביות שלו. אשר לזמן שתקדישו לתכנון עולם התוכן שלכם – חישבו רחב. קחו את עולמות התוכן המאפיינים את המותג שלכם ופרקו אותם לגורמים , חשבו מתוך מקום מודרך אסטרטגית, הכולל כמה שאלות יסוד: מה יהיה הסיפור שלכם, מי יספר אותו (מיהו המוֹעֵן) ולמי נספר אותו (מיהו הנמען). אלמנטים אלו יקבעו האם הסיפור שלכם יהיה מעניין. אנשים אוהבים את חוויית הגילוי. לגלות אנשים אחרים ולגלות עולם. חברו את עולם התוכן שלכם אל דוגמאות מעניינות – פתחו את הקטגוריה מעמדה של מחקר ושיתוף הממצאים, דברו בגובה העיניים דרך קהילת מומחים אשר היא בתורה תקבע את עיצוב המהלך ואת המסה של נוכחותו.

מצאו את המומחים בארגון וגדלו אותם למעמד הדוברים החדשים של החברה : הביטוי מומחי התוכן נשמע כמבשר משימה קשה ובלתי אפשרית, אבל – אם תבדקו זאת מֵעֶמדה של קלילות וסקרנות, תגלו שטמון בארגון שלכם ידע נצור ואצור שיכול להספיק למדף שלם של ספרים! החוכמה היא : בגיוון, בחשיבה פתוחה וברצון שלכם להיות מופתעים מכמות הידע ומהיקף משתפי הפעולה שמוכנים לעמוד לרשותכם. זכרו ! מדובר פה במהלך שנוגע במפות של אינטרסים, היות שקהילת מומחים יכולה לבחור עובד אשר נמצא במעמד מוגדר בהיררכית הארגון ולמקם אותו מחדש : כדובר של החברה, כדובר של עולמות התוכן שלה ובכך להתקדם ולבסס את מקומו מחדש. מומחה אינו בהכרח מישהו בכיר, הוא יכול להיות אדם שחווה את הארגון לאורך זמן, מכיר את מהלכי החברה מאחורי הקלעים ויכול לתאר לנו סיפור אחר אשר לא ניתן להעברה בשום דרך אחרת.

פרסמו מידע העוסק בחדשות הארגון באופן שונה : קחו בחשבון שאם תרצו לשלב בבלוג של החברה תכנים על חדשות החברה כגון הודעות לעיתונות, מוטב לעשות זאת רק בצורה אַ-פורמאלית ובגישה יותר מעודנת – הטון חייב להיות שיחתי ואישי על מנת שיתאים עצמו למדיום. חשבו חכם על הפלואו התקשורתי אותו אתם יוצרים והקפידו על תזמון כל הפעילות התקשורתית שלכם: מתי יש לקיימה ואיפה צריך להיקבע מיקומו של הבלוג : לפעמים החדשה שלכם תהפוך למרעישה יותר ומעניינת יותר דווקא אם היא תתחיל בטון אישי של מספר הסיפור מטעם הארגון הפועל בזירת הבלוג ומכאן תמשיך הלאה במערכת התקשורתית לערוצים המקובלים של המדיה.

פרסמו מידע על חברות אחרות המשיקות לתחומכם : חשבו שונה, למשל הימנעו מלדבר על המותג שלכם באופן בלעדי, אלא תכניסו תכנים המשיקים לעולמות התוכן שלכם – תאתרו סרטונים מYouTube או מחקרים התומכים במסרים שלכם וכך תוכלו לחדד את האמירה ולהרטיב אותה בתוספי עניין ובערך המותאם לצרכן התוכן שלכם.

אפשרו חיבוריות למתחמי הSocial Media למען הזולת, כלומר שגם אחרים יוכלו לשתף : תנו לגולשים את ההזדמנות לשתף את התכנים שלכם בדרך הנוחה ביותר. קחו בחשבון שהתרבות הצרכנית שלנו משתנה באופן תדיר ומעת לעת נכנסים חידושים בכל הנוגע לפלאגינים השונים של השיתוף. היו ערניים ותנו לבסיס האוהדים העוקב אחריכם את הכלים הנוחים להעביר את המסרים שלכם הלאה. כיום, הממוצע העולה וצובר תאוצה מכתיב את צעדינו. לגולש נוח יותר לשתף את התוכן שלכם בעמודי הFacebook שלו ולייצר שיחה בסביבת העבודה שלו. עניין זה הוא משמעותי כי למעשה הוא משווק אתכם ושולח את התוכן שלכם החוצה אל מקומות אליהם אתם לא בהכרח נגישים.

עיצוב ומשמעותו : חשבו על כך שהתוכן והגשתו קובעים את זמינותו ומגבירים את הנופך השיווקי שלכם. אנשים “אוכלים עם העיניים” וחשוב שתזכרו זאת – יש משמעות רבה ביותר לדרך בה אתם מתקשרים את התוכן. על כן עיצוב חכם , נקי ומזמין יכול לעשות עבור התוכן שלכם את חלק הארי של העבודה.

דאגו למערך חכם של קידום SEO | הפצה על ידי קהילת משפיענים : קחו בחשבון שמשימת הבלוג לא מתחילה ונגמרת בבניית התשתית, מציאת המומחים, בניית הקטגוריה ותפעולה לאורך זמן. כמות התכנים ברשת, הממדים שאליהם הגיע מספר הבלוגים העצום יוצרים מצב תחרותי ומשום כך דורש מכם ערנות בכל הקשור לקידומו של המתחם. עליכם להיות אקטיביים בכל שלב של פעילותכם בנושא : מקידום ממומן במנועי החיפוש, אופטימיזציה של תוצאות החיפוש של הבלוג שלכם על ידי מילות מפתח – ועד חיבור לאנשי קידום מקצועיים וריכוז קהילת משפיענים אשר תשרשר את התכנים שלכם ותיקח אותם קדימה למקומות רלוונטיים ולקהילות אשר מתעניינות בעולם התוכן שלכם.

תנו לאורחים לתמוך בעולם התוכן שלכם על בסיס הקטגוריה שלכם ולהפוך אותה לאמינה ומעניינת : אירוח כקונספט מחזק את המתחם שלכם, מפגין את כנותכם באשר לבניית הקטגוריה וליצירת עניין סביב עולמות התוכן שלכם. עניין האורחים גם מתקשר לסוגיה הקודמת כי הם הופכים למעשה לקהילת המשפיענים שלכם וגורמים לתוכן שלכם לנוע בסיבר ספייס. אירוח של מומחים ממרחב העולמות שלכם או של תוכן רלוונטי לפרויקטים נקודתיים יכול להצמיח ענפים רעננים לסיפור שלכם ולפתח אותו מזוויות מעניינות נוספות אשר תשבחנה את המסר אותו אתם רוצים לבנות ולעצב לאורך זמן.

לסיכום. זהו עולם בעל אופקים אין סופיים ושעליו אני יכולה לכתוב אין ספור רשומות. קחו בחשבון שבניית בלוג משולה לחלוטין לבניית מרכז ידע, לגיבוש קהילה ששולחת חץ כפול: גם פנימית (הפרסונות שכותבות מטעם הארגון ) וגם חיצונית – קהילת צרכני התוכן שלכם. הדבר אומר בהכרח – להיות קשובים, עירנים וגמישים, שכן בניית מהלך כזה אינה משורטטת בקווי התחלה , אמצע וסוף אלא זהו טיול ארוך שיביא אתכם להבנה מעמיקה של התחום שלכם. כמהלך דינאמי הוא ילמד אתכם מעשית איך להיות שיתופיים, כיצד להרוויח מההקשבה ומה מעניין את קהילת הקוראים שלכם. בהצלחה…

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.