Facebook’s Mobile Experiences

אחת המשימות המשמעותיות שעמדו בפתח השנה החדשה בפני Facebook היתה  המעבר של הגולשים  של Facebook  דרך המובייל ולא בדסקטופ, מעבר זה הכתיב לבעלי הפלטפורמה מציאות חדשה שבעקבותיה נאלצו למצוא דרכים ופתרונות לפרסום במסך הקטן –  וכך להצדיק ולבסס את קיומה של הרשת החברתית בשיטות חדשות שמייצרות מוניטיזציה. אין ספק שנעשה כאן מהלך משמעותי ובכירים בחברה מדברים על כך שנעשתה תפנית משמעותית ברבעון הראשון של השנה – על כך גם דווח בתוצאות העסקיות של החברה , כי הרי היא חברה בורסאית שמחויבת לדווח את תוצאותיה במספרים. מעתה תפישת העולם של החברה כול כולה מתמקדת באתגר של פתרונוץ במובייל ובמשימה של מציאת כלים להפיכת הפלטפורמה מכל היבט שהוא ל”מובייל פירסט”- כתפישה אסטרטגית.

הרבעון האחרון כלל כמובן את ההשקה המדוברת של Facebook Homeוהעבודה העיקרית בתחום הפרסום התרכזה בפיתוח יכולות חדשות בתחום המדיה שמאפשרות למפרסמים לטרגט באופן מדויק יותר את קהלי היעד שלהם במסך זה. יחד עם זאת Facebook ממשיכה לחפש אחר דרכים שיעשירו את החוויה של הפרסום מול משתמשי המובייל. הרשת החברתית הצהירה ברבעון הראשון של השנה שהיא הצליחה להגדיל את ההכנסות שלה ממודעות במובייל בשלושים אחוז – זאת לעומת 23 אחוזים ברבעון הקודם, ו14 אחוז בלבד ברבעון החופף של שנת 2012. ההכנסות הכוללות של Facebook מפרסום עומדות על 1.25 מיליארד דולר, שהם 43 אחוז יותר מהרבעון החופף בשנה הקודמת.

אני מאמינה שזו ממש תחילתה של הדרך עבור החברה- בכל הנוגע למציאת פתרונות למוניטיזציה מהמובייל- בדיוק לפני שנה לFacebook לא היו כל הכנסות שהן מהמובייל– וכיום הסיטואציה השתנתה לבלי הכר והתזרים עומד על שלושים אחוז הכנסות ממשפך זה. אין ספק שבזכות חשיבה שונה מהמקובל, המובייל מסוגל להפוך להזדמנות ענקית עבור החברה. צריך לקחת בחשבון  כי המשתמשים של Facebook מאוד מעורבים במובייל, נכנסים אל הפלטפורמה מספר רב של פעמים ביום ושוהים זמן רב בערוץ זה. אלמנט הדיוק באיתור קהלי יעד תואמים לגבי המודעות במובייל בFacebook יוצר מפה חדשה למסלולי עולם הפרסום שכן הוא מאפשר למפרסמים להחליט במדוייק למי הם פונים. למשל- מודעה שמצליחה להיות מטורגטת גם לקהל באזור מסויים, גם לגילאים, ואפילו למשתמשים של מכשיר זה או אחר-  מחזיקי איפד ארבע שיקבלו את הפרסום בפיד כי הם טורגטו. ככל שכלי הפרסום של Facebook במובייל יקלעו יותר לקהלים המדויקים וככל שיביאו תועלת אמיתית לגולשים הודות לערכם הרלוונטי כך הם יהפכו ליותר אטרקטיביים בעיני המפרסמים כי כך מן הסתם יובילו ליותר תוצאות.

ההשקה של Facebook Home הינה אבן דרך משמעותית עבור החברה – כיוון שהיא מייצרת חווית מובייל חדשה לגמרי עבור היוזרים.  ככל שהזמן עובר כך יותר משתמשים ייחשפו לשירות והזיקה הישירה למובייל תהפוך את Facebook לחלק אינהרנטי מחייהם לגבי זמן השימוש במובייל. פייסבוק הום מופיע נכון להיום במכשירי אנדרואיד מסויימים שמאפשרים ליוזרים לקיים אינטראקציה עם החברים שלהם ישירות ממסך המובייל גם כשהוא נעול. הדבר מקל על היוזרים שמעתה פטורים מלהיכנס לאפליקצית הפייסבוק שלהם על מנת שיוכלו לראות נוטיפיקציות מהמעגלים הקשורים אליהם. אין ספק שפייסבוק מתכננת לייצר מוניטיזציה גם על “מערכת ההפעלה” שלה- הפייסבוק הום, לאחר שתחזק את עצמה ותשיג עמדת יציבות מול גולשים בשלבים יותר מאוחרים. אבל גם בלי זאת- המשימה תיצלח באופן טבעי. קחו בחשבון שההתמכרות לפייסבוק דרך לאונצ’ר כזה שמשתלט לנו על מכשיר המובייל מכה שורש בצורה משמעותית ומן הסתם מוסיפה  אטקרטיביות מול מפרסמים – שנאלצים להודות שהגולשים נשארים זמן רב יותר בפלטפורמה וחשופים בפיד למסרים הפרסומיים.

עוד מהלך משמעותי שהחברה יצרה ברבעון האחרון היה כלי הLookalike Audiencesזהו כלי שעוזר לאנשי שיווק לחזק את היכולות שלהם בטירגוט של קהלי היעד בFacebook, כלי זה כמובן זמין גם במובייל. הדבר הופך את ההצעה של Facebook עבור המפרסמים להרבה יותר אטרקטיבית כי זה מאפשר להם לזהות ביתר דיוק את קהלי היעד שלהם ולחפש דומים להם על ידי הטירגוט של הפלטפורמה.

בכל רבעון שעובר מתגלה כי יותר ויותר משתמשים נכנסים אל Facebook דרך המובייל. במהלך חודש מרץ 2013 נרשמו 751 מיליון משתמשים שנכנסים דרך המובייל אל הפלטפורמה-  זוהי קפיצה של 54 אחוז מתמונת השנה הקודמת. בבעלות פייסבוק נכללת גם אינסטגרם שהגיעה אל 100 מיליון יוזרים אקטיביים מידי חודש ברבעון הראשון של 2013 – נפח הפעילות של היוזרים בפלטפורמות של פייסבוק הופך את הזירה לזירת מובייל לכל דבר. ככל שהזמן יעבור פיסבוק תשתכלל ותציע יותר ויותר פתרונות שתואמים את הרגלי הגלישה לפי צרכי המפרסמים ודרך כך מדייקים את הצעת הערך על מנת שהאטרקטיביות שלה תלך ותיגְבָּר.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.