What is NFC ?

כתבתי פוסט בעבר שמדבר על NFC – וממחיש לכם דרך דוגמאות מה המושג אומר ומה למעשה טומנת בתוכה הטכנולוגיה הזו. הזמן עובר, ואני מרגישה שצריך להעלות את הרף ולייצר הסברה נוספת שכן אני נמנת מבין אלו שמאמינים שהטכנולוגיה הזו שנמצאת איתנו כבר לא מעט שנים תשנה למעשה את העתיד שלנו בשנים הקרובות. הפוסט הזה אמור לקחת אתכם לטיול ממוקד מטרה, והוא – שתלמדו את הנושא יותר לעומק ותקבלו תשובות לשאלות העיקריות שנסבות סביבו. אז מה זה למעשה NFC ומה אנחנו צריכים לדעת ? אסביר לכם את הכל בפוסט זה, כמו כן אתם מוזמנים להסתכל על סרטון הוידיאו שצירפתי לכם שמסביר היטב את הפתרון וממחיש לכם אותו בלייב.

סביר להניח שכבר שמעתם על המושג NFC  ניתן להעריך שזה הולך להיות הדבר הגדול הבא לפחות בחמש שנים הבאות. וכפי שתבינו מעצמכם, אם מדברים על נושא זה כל כך הרבה זמן- הרי משהו בהפעלה הטכנולוגית עדיין לא הגיע לבשלות. מצד שני ישנם שחקני מפתח בעולם המובייל אשר עדיין טוענים בנחרצות שNFC הוא העתיד. אם כך – על מה בעצם מדובר ? איך זה עובד, והאם בסופו של דבר אכן ייקלט כמצופה ? שאלות אלה נישאלות מצד רבים, וככל שהטכנולוגיה תהיה מרושתת יותר כך נמצא את עצמנו במצב של חיפוש אחר תשובות. הפוסט הזה נועד בדיוק לתת מענה לכל השאלות הללו. אנסה לשים סדר בדברים, ולסבר את האוזן באשר לתרומתה של הטכנולוגיה בשלב הבשלות שלה למצב הנתון.

אם צריך להגדיר את הNFC בקצרה אלו הן ראשי התיבות להגדרה : Near Field Communication. דרך אלחוטית לתקשורת Wirelessly שמערבת למעשה שדר שבאמצעותו למעשה עובר מידע -דטה, ממכשיר אחד לשני, וזאת בהינתן העובדה ששני המכשירים מאוד סמוכים זה לזה (10 סנטימטר). על מנת שNFC יעבוד, ויקשר בין שני המכשירים-  נניח בין הסמארטפון שלנו לבין נקודת הטרמינל של התשלומים, לשניהם צריך להיות צ’יפ NFC מאומבד בתוך המכשיר. למרות שהטכנולוגיה אולי חדשה עבורכם, היא לא ממש חדשה בפועל. הסטנדרט של הטכנולוגיה קיים ולמעשה כבר התבסס בין השנים 2003- 2004. בשנים האחרונות, NFC אמנם ביססה את עצמה כטכנולוגיה מתקדמת- אבל עדיין אנו רחוקים מהיום בו ניתן יהיה להגיד בביטחה שהיא אומצה במלואה..

למה בעצם הטכנולוגיה יכולה לשמש ? ישנן כל מיני פעולות שניתן לעשות עם הפתרון: ההקשה מסלולר אחד על אחר מאפשרת העברת תכנים ואינפורמציה. כמו כן אפשר להקיש עם הסלולר על מחשב ולהעביר אליו תמונות, וגם ניתן להשתמש בטכנולוגיה לטובת מהלכים שיווקים. למשל, אם נקיש את קוד הסלולר שלנו על פוסטר שעליו יש צ’יפ NFC- נוכל לקבל מידע נוסף על התוכן המודפס. כל המערכת הזאת מושתתת על הנחת היסוד שגם הסלולר וגם הפוסטר מחזיקים צ’יפ NFC. אבל כמובן אחת השיחות המרכזיות על הטכנולוגיה והקייס העיקרי שבו מדובר בשנים האחרונות נסב סביב תחום התשלומים. היום בו מכשיר הסלולר שלנו יהפוך באמצעות הטכנולוגיה לכרטיס אשראי לכל דבר וייתר למעשה את פיסת הפלסטיק הכל כך מוכרת.

הרעיון בשימוש ב-NFC לטובת עולם התשלומים- נובע מהתובנה שיהיה לנו קל יותר ואף הרבה יותר מהיר לשלוף את מכשיר הסלולר שלנו- שתמיד נמצא עלינו- במקום שנצטרך לחטט בתיק שלנו ולחפש אחר כרטיס הפלסטיק. עוד תובנה משמעותית שעליה מתבסס הפתרון- האפשרות שהסמארטפון שלנו ירכז את כל כרטיסי המועדונים שלנו, הקופונים, יחד עם כרטיסים שקנינו למופעים וכרטיסי טיסה. כך למעשה הסלולר שלכם יחזיק את “מחסן הצרכנות שלכם” ויוכל לשדר את הדטה הנדרשת בכדי לבצע פעולות מפעולות שונות.

חשוב עוד לציין כי ישנן שיטות נוספות שאינן דורשות את מורכבות החומרה של NFC – תעשיית התשלומים של ארה”ב ממש נחלקת לשניים עם שתי גישות שונות- אלו שחושבים שNFC הוא הפתרון האולטימטיבי והאחרים שלפיהם ניתן להשיג בדיוק את אותו הדבר בקלות יתרה על ידי פתרונות תוכנה שמגשימם גם הם את החלום הרטוב על התשלומים במובייל. בין החברות שגורסות שNFC הוא הפתרון נמנות-  גוגל עם הגוגל וואלט שלהם, AT&T, חברות כמו וריזון וT-Mobile. ומהצד השני – נמצא את החברות הממליצות על פתרונות תוכנה קולעים ואף זמינים יותר- שעליהן נמנות : Square של ג’ק דורסי, Pay Pal ואפילו אפל.

כיום, הטכנולוגיה לא ממש הצליחה להתרומם בשל מורכבות הקשר בין השחקנים שמוכנים לקחת חלק בסיפור מול אלו שמתנגדות לכך. השחקנית הבולטת ביותר שלא הצטרפה הינה- אפל, אבל לעומתה יש רבות אחרות שהצטרפו, כדוגמת סמסונג עם הגלקסי שלה ועם הסמסונג נוט, גוגל נקסוס, נוקיה לומיה, מוטורלה, LG, HTC, בלקברי ועוד, למי שרוצה לראות את הרשימה המלאה של המכשירים הסלולרים והטבאלטים שקיימת בהם הטכנולוגיה וזמינה כבר היום רצ”ב-  Link . מן הראוי לציין כי הרשימה הזו מתעדכנת באופן תדיר והודות לכך מתפקדת כמקור מידע מצויין.

ומה קורה מבחינת אבטחת מידע ? אחד העוגנים המשמעותיים ביותר של הפתרון מונח בדיוק על הצורך הזה -NFC היא טכנולוגיה בעלת כמה שכבות אבטחה, אשר משתנות על פי האיפיון המעודכן ועל פי החומרה. כאשר מחברים בין NFC לכרטיס האשראי או יותר נכון לחשבון האשראי, הדטה שלנו למעשה מאוחסנת בתוך חלק מצומצם ממערכת החומרה- כמו קופסא קטנה שנעולה בתוך הסלולר. הקופסא הזו יכולה למעשה להימצא בכמה מקומות ניפרדים–אם על הסים קארד, ואם בבטרייה, או ממש כחלק מהמכשיר עצמו. חשוב להדגיש כי הדטה למעשה מוצפנת. בנוסף להצפנת המידע בקופסא הנעולה הזו- יש עוד להשלים את פעולת התשלום, בכך שעליכם להקליד קוד על מנת שתוכלו להיכנס בפועל . אם למשל מכשיר הNFC שלכם- הארנק הדיגיטל נגנב, תוכלו להקפיא או לעשות לו דיסאייבל, ממש כשם שאתם מקפיאים את כרטיס האשראי שלכם כשאתם ניצבים מול אותה בעייה. 

 אם אנו צריכים לסכם- מה יהיה למעשה עתידו של הNFC ? אנשים שונים בתעשייה אומרים כי הטכנולוגיה תתממש בחמש שנים הקרובות ושאף על פי כן היא עדיין רחוקה מלהיות במיינסטרים- יש מקומות בהם הנושא התפתח הרבה יותר מהר בשל שיתוף פעולה ישיר וקולבורטיבי בין חברות האשראי לחברות הסלולר שדוחפות את הטכנולוגיה- יפן ואסיה וגם חלקים מאירופה נמנים על אזורים אלו. האנליסטים המובילים בתחום טוענים שהתזוזה המשמעותית לכיוון אימוץ הטכנולוגיה על ידי קמעונאים, חברות התקשורת וחברות האשראי תקבל תאוצה משמעותית באזור 2015 . ההשערה הזו נסמכת על כך שבתוך שנה וחצי, שנתיים יהיו יותר סלולרים שיתמכו בטכנולוגיה ויצדיקו את ההשקעה בטרמינלים שברצפת המכירה- ואין ספק שהדבר כרוך בהתקדמות שמתפרשת על כמה רמות הפעלה, והשינוי המורכב יחול על תעשיות כמו פיננסים , תקשורת וקמעונאים ולא פחות חשוב נידרש גם שינוי בהרגלי הצריכה ובהתנהגות הלקוחות. 

צירפתי לכם סרטון מדליק ומצויר, שגם הוא מספק הסבר על שלל האפשרויות שנפתחות בפנינו בשימוש בטכנולוגיה זו. מקווה שתהנו ושעשיתי לכם קצת סדר בראש לגבי הנושא. עוד נתראה בעתיד עם פוסטים נוספים על עולם המובייל פיימנטס ועל השיטות והגישות השונות שקיימות בשוק או שתתקיימנה לבטח בעתיד הניראה לעין או הרחוק…

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.