Foursquare Big Data & The Future

מי שמכיר אותי יודע שFoursquare היא אחת מהרשתות החברתיות האהובות עלי ביותר. למעשה, לא תמיד חיבבתי אותה ואפשר לומר שהיא “גדלה עלי” לאורך השנים, מי שמוביל את המותג החברתי המיוחד הזה הוא – דניס קראולי המנכ”ל הממציא והבעלים של החברה. בפוסט זה אני רוצה לחשוף אתכם לראיון עם Dennis Crowley  בו הוא מדבר על הדברים המשמעותיים שהנחו אותו ועל התובנות שלו בנוגע למדיה מבוססת מיקום עם רובד חברתי. איך הוא רואה את העתיד ומה תפקידו של הBig Data בתפישת העולם שלו. לי אישית יצא לראות לא פעם את דניס בכנסים שונים במערב ולשמוע ממנו ממקור ראשון את מה שמוביל את חזון החברה צעד אחר צעד. חשוב לי להעביר גם לכם את המסרים הללו, כי הם יוצאי דופן, חיוניים ונושאים בשורה- כל אלו יכולים להועיל לכם מאוד ככלי עזר בארגז כלי העבודה.

Foursquare ודטה ומהי החשיבות שלהם עבור אנשי שיווק ? דניס טוען שדטה הוא גורם מכריע מבחינתה של פורסקאוור, הוא רואה בפורסקאוור כחברת ביג דטה שעוסקת בתוכן ובדטה לוקאלי– בעולם של מפות ובמערכות חיפוש המבוססות על התנהגות חברתית. התוכן של הדטה אשר כולל את הלוקאל והסושייל מגלה שפע נתונים על הגולשים ועל דפוסי ההתנהגות שלהם- ומתברר כי הדפוסים הללו עוברים שינוי בכל רחבי העולם. העתיד של פורסקאוור מבחינת דניס מתבסס על הכלל הפשוט : היא תעשה עבורנו החלטות ותגיד לנו איפה כדאי לנו לעשות צ’ק אין על פי הדפוס שלנו וההיסטוריה שלנו. ממש כמו שגוגל רוצה לחזות את העתיד ולהתאים את עצמה לשמש ככלי עזר עבורנו עם הGoogle Now- כך פורסקאוור מעוניינת להציע לנו להיכנס למקומות הנכונים ביותר עבורנו, כמו כן היא תדאג לידע אותנו על הטבות ולהציע לנו קופונים כשהכל מבוסס על הידע שהיא צוברת עלינו כצרכן משתף.

העתיד של הדטה ומה עוד פורסקאוור מתכננת להמשך ? הרעיון של עולם הגיימיפיקישן עליו נבנתה פורסקאוור נועד למטרה ברורה. על מנת שהדטה שאנחנו יוצרים יהיה רווי- הגיימיפיקישן למעשה יוצר “מפות חמות” המשקפות התנהגות של אנשים במקומות שונים ומאפשר להכיר את המידע הרלוונטי עליהם כשהוא רווי ומשמעותי. דניס מאמין שחווית הגולשים מאוד משמעותית לצריכה נכונה, ושצריך לבנות את המוצר בצורה כזו שהם ירצו לחזור אליו, אבל לצד זאת החברה גם מחפשת את האופקים החדשים מהם תוכל לצמוח הלאה ולייצר מוניטיזציה. אחת האפשרויות הינה היכולת להשתמש בפורסקאור כתוכנית נאמנות עבור עסקים שתספר להם בטווחי זמן מאוד קצרים באם הפלטפורמה עזרה להם או לא. יש לפורסקאוור יכולות נוספות שצריך לפתח אותן- ועל כך הם עובדים כיום כדי לנטר את התנועות של הגולשים ולהציע להם הצעות צרכניות מבוססות הרגלים. את ההצלחה של הקשר בין הסחר לפעולה של הצרכן בפועל ניתן לבדוק ביעילות דרך המעקב בפורסקאוור- עובדה זו הופכת את הפלטפורמה לכל כך מעניינת – היא למעשה מאפשרת לנו להכיר הרגלי צריכה, חזרתיות ואזורים מועדפים והידע הזה, הדטה הזאת תהפוך בזמן הבינוני לחשובה מאין כמותה ותאפשר למותגים מסחריים לקבל החלטות על בסיסה.

למה שבכלל נעשה צ’ק אין – למה שכל הזמן ידעו איפה אנחנו נמצאים ?  דניס מתייחס לפחד של האנשים משירותים שעלולים לערער את הביטחון שלנו והרגשת היציבות אבטחת המידע שלנו, לטענתו- בכל פעם שמופיעה הזדמנות חדשה יהיו כאלו שיאמרו שהם מסרבים לקחת חלק, למשל הסלולרים- בהם ניתן להשיג אותנו כל הזמן, שיתוף ברשתות החברתיות- שיכול לחשוף אותנו ועוד. הפחד הזה גורם לנו מלכתחילה לא להרגיש מחוברים ואף מאוימים. הדגש מושם אפוא על דרגת התועלת, כלומר שאם הפלטפורמה- הפתרון הטכנולוגי מייצרים לנו ערך – אז אנשים מתחברים וגם מוכנים להשתמש בחידוש- וזו המשימה שלו. 

מילת סיכום.Foursquare ממציאה את עולם המפות החברתיות, כהוויה חיונית לעולם החיפוש החברתי. יש בה משהו שונה ואחר שטמונה בו הזדמנות לחוויית צריכה מתקדמת והושקעה בה מחשבה רבה תוך הליכה בצעדים מדודים וחכמים. שווה לכם לצפות בראיון הקצר אותו הצמדתי לכם בתחתית הרשומה. אולי, תלמדו דבר או שניים על יזמות שצמחה מתוך מחשבה מעמיקה וממקום מאוד רגוע ושקול, שכן הוא- דניס  איש שבטוח בעצמו ויודע שהזמן פועל לטובתו ועם הרחבת הפיתוחים חכמים הוא לבטח יוליד תוצאות על ידי שירותים חדשניים ורלוונטים לעסקים.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.