Cannes Lions 2014 | Technology & The Future

2233

מפתיע, ויחד עם זאת די ברור מאליו– שטכנולוגיה הפכה לכוכב על בפסטיבל הקריאטיב בקאן. ללא ספק זו תמה מרכזית שרצה לאורך כל הכנס. דובר בעיקר על ההשפעות של הטכנולוגיה על חיינו, על הדרך בה מותגים יכולים להתחבר מחדש אל צרכנים שבקלות ממציאים את המדיה בעצמם באמצעות המובייל שנמצא איתם במהלך היום כולו. כמי שחוקרת בקביעות את עתידו של העולם באספקטים שונים, לבטח מובן לכם שכיוונתי היטב את אוזני כדי לשמוע מה אומרים משתתפי פסטיבל קאן על העתיד, ואיך הם רואים אותו מנקודת מבטם. הפוסט הזה יתמקד בתובנות העיקריות שהועברו בהרצאות, מפי דוברים מעניינים שהתייחסו לנושא. אנסה לקחת אתכם לטיול בנבכי המחשבות שעלו בראשי במהלך הפסטיבל ובדברים חשובים שלקטתי סביב הנושא מהכנס המדהים הזה. הרשומה הזו היא חלק מפלייליסט של תכנים אותם אני מפרסמת לכם בעקבות הפסטיבל, למי שרוצה לקרוא את הסדרה כולה רצ”ב לינק- Cannes Lions 2014.

יש אמיתות פשוטות שכשהן נאמרות- פתאום נעשה קל להסביר דברים שמלכתחילה ניראו לנו מסובכים. אין ספק שהסיבה שהטכנולוגיה כל כך משפיעה על חיינו נובעת מהעובדה שהסלולר שלנו נמצא כל הזמן איתנו, אך שריל סנדברג מפייסבוק מוסיפה אלמנט מעניין- אנחנו הופכים להיות ל”דור על פי דרישה”-On-Demand Generation, ההבנה הפשוטה שמקובלת עלינו כצרכנים היא שהסלולר שלנו הוא בעצם כלי מתווך, מעין שלט שמספק לנו- כאן ועכשיו את כל מה שנרצה, זוהי תובנה עמוקה שמומלץ למותגים מסחריים שהולכים עם רוח הזמן להקדיש לה תשומת לב, שכן נצחון הרוח יגיע מצד כלים ושירותים שיתמכו במדויק בצורך אותנטי, באופן שיעזור למשתמשים לבצע פעולות מיידיות על פי הנסיבות הקונטקסטואליות.

7766554433

על פי מאריסה מאייר מנכ”לית יאהו- ארבעת מרכזי הכובד שצריך לשים לב אליהם בתחום של העתיד הטכנולוגי הינם : מובייל, נייטיב, סושייל ווידיאו. חשוב להבין שארבעת המרכזים הללו עובדים יחד, באינטגרציה מלאה. ההשפעות שלהם זה על זה הן הדדיות שכן המובייל הוא סושייל ולהיפך, ואנו כצרכנים נוטים לצרוך יותר ויותר תוכן וידיאו כשהכל חייב להיראות טבעי -נייטיב . ואכן רוב התוכן המועלה ברחבי בעולם מיוצר על ידי גולשים ואנחנו שרויים בציפייה מתמשכת לגלות סיפורים אותנטיים. כמו כן אנחנו לא מעוניינים שיפלשו לנו לפרטיות עם מסרים שגובלים בספאם על המסכים של המובייל, מדובר במסך אישי בו אנחנו מניחים למותג המסחרי להתערבב אך ורק במידה שיספק לנו ערך ממשי ובר תועלת. 

99887766

אך בעיקר יש להבין שהקריאטיביות לא אמורה לשרת את הטכנולוגיה אלא הטכנולוגיה היא שצריכה לשרת קריאטיביות, ובפועל- שתי הזרועות הללו נועדו לשרת את המשתמשים. טכנולוגיה כשלעצמה אינה מעצבת את אורח חיינו, אלא אופן השימוש שלנו בכלים השונים הוא זה שהופך את חיינו לטובים יותר. יתרה מכך, אני חייבת להוסיף תובנה משל עצמי : הפלטפורמות הטכנולוגיות הינן תשתיות בלבד, הן ריקות מתוכן! ואילו כדי לעורר עניין בסיפור ולהגיע למהות- כל האחריות מוטלת על הזרוע הקריאטיבית של המותגים המסחריים. הצרכנים לא מחפשים גימיקים-אולי זה משרת אותם לטווח הקצר, אבל לא מתייחס לצורך מתמשך ואינו יכול להיות ססטיינבילי. בשורש הפעילות העסקית הטכנולוגיה תהיה מעניינת רק דרך תיבול חכם של תכנים אטרקטיביים

7766554411982

מומחים וחוקרים מMIT טוענים כי הסיבה שדברים מתקדמים כל כך מהר היא לא בזכות הטכנולוגיה, אלא בזכות המשתמשים, והדינמיקה של החברה. זהו דור של אנשים שנולדים לכך והם יוצרים את אמות המידה המקובלות. כמו כן, חשוב להבין כי בעידן בו הטכנולוגיה והדיגיטציה מאפשרת לנו להבין את נטיות האנשים, כוונותיהם, רגשותיהם, זו תקופה בה אנו מסוגלים להבין ללב הצרכנים יותר מאי פעם. אנחנו יכולים לקלוט היטב את תכונות החפצים, החללים, הסביבה, באמצעות סנסורים- כי כבר היום אנו שרויים בתחילתו של עידן האינטרנט של הדברים, כך גם נהיר לנו יותר הקשר בין האנשים לבין המקום בו הם נמצאים.

336655

גוגל מצהירים כי הטכנולוגיה משנה אותנו. אכן הסלולר הוא חלק מהווייתנו ורבים הם הדברים שיעלמו מהעולם בגלל הטכנולוגיה : כסף מזומן, ספרים, לפ טופ. כמו כן, וכפי שאתם יודעים- כמי שעוקבים אחרי בעתיד הכל יהיה מחובר, והחיבוריות תביא לידי שימוש חכם יותר במשאבים ונדע להפוך דברים מורכבים לפשוטים. התרגלנו לכך שהטכנולוגיה מקלה על חיינו ואנחנו מצפים לתשובות פשוטות, ועל כן חשוב להתכתב עם הצורך הזה ולגרום לכך שכל פעולה מקדימה תיראה קלה לשימוש- גם אם מאחורי הקלעים האינטגרציה היתה מאוד מורכבת ולא ברורה מאליה. אנשים מצפים מהטכנולוגיה שתקל על חייהם ולא להיפך והטכנולוגיה מבחינתם גם הופכת לאנייבלר של ידע- The web is Your School הרשת היא למעשה, במונחים אונברסליים, האוניברסיטה שלנו- של כל אחד מאיתנו. הרשת הופכת לכלי ברור ושימושי בידיים שלנו, העובדה שאנו מפעילים את המובייל כדי לאתר את הידע הזה On The Go- מאלצת את המותג לייצר תוכן שעונה לצורך הזה ולמלא פערים שהתגלו בו במקום כנחיצות ממדרגה ראשונה.

7766559988

הטכנולוגיה היא כלי רב תכליתי שמאפשר אפילו לעורר רגשות  היא עוזרת לאנשים לפעמים לשנות הרגלים שהתקבעו. תוכלו לראות זאת למשל במהלך הבא, אשר מראה כיצד הטכנולוגיה עוזרת לסינים להביע את אהבתם אל הוריהם. זה אולי נשמע לנו בתחילה לא טבעי, מוזר ואחר ממה שאנחנו מכירים- אבל בעיני מה שחשוב הוא ישירות הקשר שמתאפשרת בזכות הכלים הטכנולוגיים שעוזרים לנו לסגור פערים תרבותיים, פסיכולוגים, תקשורתיים ואישיים :

באמצעות כל הוויית החדשנות הזו ובאמצעות הטכנולוגיה- מתאפשרים קשרים חדשים לגמרי שלא היו כאן בעבר. וכציטוט מוצלח שמעביר את המסר בצורה הטובה ביותר אביא לכאן אמירה חזקה שהובעה בכנס : “אין חידוש אחד בעולם, שלא נחשב בנקודת זמן מסויימת לבלתי אפשרי- ולכן, הכל אפשרי”. כסיום ראוי, אני מצרפת עבורכם פאנל באורך מלא שממחיש את הנושא עם מבחר תובנות מעניינות ומפתיעות ומעביר לנו את תחושת העוצמה, כהמלצה על האופן שבו אנחנו צריכים להתייחס להזדמנות. רצוי בהחלט להשקיע 50 דקות ולהתעשר, הלכה למעשה !

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.