Mobile, Social Convergence

 

כשמתסכלים על אופן השימוש של גולשים במוביילניתן לראות גם בלי משקפי ראיה חדים במיוחד- שמובייל הוא סושייל- וסושייל הוא מובייל. מאז ומעולם שיננו לנו בכל בית ספר לשיווק שעל מנת שנוכל להעביר מסר בצורה מדויקת, נכון לדלוור את המסר במקום בו נמצא הקהל שלנו. נכון, המציאות של היום מורכבת יותר, האנשים אינם מצמצמים את תנועתם למקום קבוע- אלא נמצאים בהרבה מאוד מקומות כך שהדבר משנה את מפת התקשורת באופן תמידי עבור עסקים והופך אותה למורכבת. כשם שעולם השיווק התעשר הודות לאין ספור הזדמנויות חדשות, וקריאטיביות שניתנו לו לשגרר את המסר במקומות שונים- כך גם באותה נשימה הטיפול בנושא נעשה מורכב יותר לפיצוח ודורש מן הסתם משאבים גדולים בהרבה.

הפעם, אני רוצה להתמקד אתכם בנקודה המתייחסת לכל הקשור בפעילות שיווקית ופרסומית- במובייל ובקשר החזק שלו לעולם הסושייל, אולי לאחר עיון בפוסט זה תתייחסו מעט אחרת לאתגר ותהיו מוכנים לייצר לעצמכם סט של פעילויות מדויקות יותר שפוגשות את הקהל הפונטציאלי שלכם לא רק איפה שהוא נמצא אלא יותר חשוב- פוגשות אותו ממש בזמן שהוא מחפש מידע. החיבור הישיר למקומות הללו בלי שום ספק יהפוך את כל המגע להרבה יותר קונטקסטואלי ובשורה התחתונה, ייצר יותר ביקושים. חשוב להסתכל על הקשר בין הסושייל והמובייל ועל היתרונות שהוא צופן עבורכם, באם תתייחסו אל אפיק זה כאפיק נכון מבחינתכם לפעילות האסטרטגית שלכם במובייל תמצאו בקשר זה כוח משמעותי שיכול לחזק את המסר שלכם ולקחת אותו רחוק.

דרך אחת לגשת אל המורכבות של עולם המובייל – היא לצמצם את הפוקוס מהרבה מאוד אופציות ומעודף הפלטפורמות המוצעות, ובמקום זאת להתנסות במדיה, פלטפורמה ממוקדת אחת למשל- Facebook. הזירה הענקית הזו של הסושייל- מחזיקה הרבה יותר משתמשי מובייל שנמצאים לאורך זמן ובאופן תמידי במהלך היום מבכל מקום אחר, והיא ממשיכה לבנות את הצעת הערך שלה למפרסמים מיום ליום. המובייל ממשיך להיות אמצעי בעייתי לגבי השיטה בה ניתן לנו לבחון את הטירגוט שלנו, עדיין קשה להבין את הדרך לעשות אינטגרציה עם שאר המהלכים בכל הקשור למדידה. רוב המפרסמים מסוגלים להימנע מהבעיות הללו על ידי התייחסות לתקציב המדיה שלהם במובייל דרך Facebook ממש כאסטרטגיה לכל דבר, מכיוון שFacebook מאפשרת למפרסמים כלי ניטור מדוייקים ואפשרויות למדוד את האפקטיביות של המהלכים שלהם החזר מול השקעה בצורה תואמת.

אין ספק שFacebook היא האפליקציה שהיוזרים משתמשים בה הכי הרבה דרך הסמארטפונים, גם במונחים של מספרי יוזרים בפלטפורמה וגם בזמן שהייה ברשת החברתית, ולכן נראה שיש חוסר הבנה ובייחוד העדר שימוש חכם בסקייל הכל כך משמעותי שהיא יכולה להעניק למפרסמים, כגוף מפרסם אתם מקבלים את הערך המוסף ואת הבנפיט של שיטות פרסום בתוספת כלים שעוזרים לכם לטרגט, וגם לדעת שהיוזרים שהגיעו לאתר שלכם או הורידו אפליקציה והגיעו ישירות מפלטפורמה זו.

סביבת המובייל והאקו סיסטם שלה מורכבים מאוד ומהווים אתגר גדול. וראוי להזכיר שעולם הפרסום במובייל גדל ומתפתח, תוך שהוא גם מייצר עוד הזדמנויות חדשות, אנשי שיווק רבים עדיין רואים את האתגר הזה כמחסום כבד מדי בשל המורכבות של אקו סיסטם זה. אחד האתגרים הגדולים ביותר עבור אנשי שיווק- הינו היכולת להתייצב עכשיו מול המשימה התכליתית ללמוד איך בודקים את הריץ’ של הצרכן הדיגיטלי בכל המקומות וכל המסכים בהם הוא נוכח, התשתית הזו כוללת : דסק טופ, לפטופ, סמארטפונים וטאבלטים. בעוד שהסטנדרטים עדיין גדלים ומתפתחים בעולם המובייל- ישנם מקומות יותר בטוחים להניח את כף רגלכם ובהם אתם יכולים להריץ קמפיין כשמדובר בדסק טופ. ישנן מדיות שנבדקו היטב ולגביהם כבר נוצרה סטנדרטיזציה ברורה שמבהירה כמה רווח מפרסם יכול להשיג אל מול ההשקעה, ועכשיו יש ניסיונות להכניס את הסטנדרטים הללו גם אל עולם המובייל וכמובן שהמהלך לוקח זמן.

גוגל היא גם כתובת טובה מאוד להתמודד איתה מכיוון שכלי הפרסום של גוגל מאפשרים להגדיל חשיפה משמעותית התפישה של קרוס סקרין, המערכת של הפרסום של גוגל מעוצבת כך שהיא יכולה להריץ פרסומות בהרבה מסכים. מראיה ופרספקטיבה של הרבה מסכים, אנשי שיווק צריכים להיות בטוחים שהם מריצים קמפיינים עם ערך הקריאטיב שמתאים למובייל. בגוגל הכל קורה באופן מיידי והקמפיינים יכולים לרוץ סימלסלי בכל המסכים. עוד מורכבות שהמובייל מביא איתה הינה הטכנולוגיות השונות שזמינות לאנשי שיווק-  כגון, אפליקציות, אתרי מובייל, סמס ועוד. כתוצאה מכך, אנשי שיווק מתמקדים לרוב בגישה מבודדת במובייל שאינה מחוברת וקשה להשיג דרכה אינסייטים על היוזרים שפוגשים את המותג במובייל. אבל הדבר הנכון ביותר הינו לייצר את התוכן הנכון עבור קהל היעד המדויק בזמן המדויק. אנשים שונים תמיד יהיו בעלי התנהגויות שונות ולכן חשוב להתמקד באנשים באופן הכי פרסונאלי שאנחנו יכולים ולא להסתכל על המדיה ככלי אינדיוודואלי.

בעוד שברור שמובייל והתמודדות עם המובייל הינה מורכבת, אנשי שיווק חייבים להסתכל על המסע של הלקוח, הם יכולים להזיק לעצמם בכך שהם לא ממוקדים מספיק במובייל על מנת שיבטיחו שהאסטרטגיה שלהם הינה הצלחה מובטחת. הרבה מאוד אנשי שיווק רואים את המובייל כזירה שאינה יכולה להיות “בדיקה” וכתוצאה- לא לוקחים את הזמן להגדיר מה זו הצלחה לפני שהם משיקים את הקמפיינים שלהם, הם חיבים לייצר כלי מדידה על מנת שיוכלו להבין את האימפקט של המאמצים הללו.

הטכנולוגיות שמאפשרות לאנשי שיווק לשלוט, לנהל ולמדוד את הפעילות שלהם במוביילבקמפיינים שנמצאים בקרוס צאנלס כל הזמן מתפתחות, וכפי הנראה עם הזמן הכל יהיה הרבה יותר פשוט, זה משמעותי שאנשי שיווק יתייחסו אל המובייל כמפתח משמעותי בשרשרת הערך ויתחילו להשתמש באסטרטגיות של קמפיינים שכבר הוכיחו את עצמן ונוסו תקופה בכל הצ’אנלים השונים. חשובה מאוד ההתיחסות אל המוביל ככלי שקשור למארג הכלים האחרים ולא להתייחס אל המהלכים במובייל כסילו, זו הדרך היחידה בה אנשי שיווק יוכלו להבין את ההצלחה של המאמצים שלהם, הארגונים החכמים ביותר עובדים קשה על הלקוחות שלהם ועל ההגדרה וההבנה של המסע של הלקוח שלהם- ואיך אותו אינדיודואל עובר בין כל הערוצים, רק בדרך זו אנשי שיווק יכולים להשתמש בדטה ולעשות החלטות חכמות יותר ככל שעובר הזמן.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.