The Dark Social

mins

כפי שאתם יודעים אני מנסה להעביר מסר כבר הרבה זמן שהמדיום משתנה- סוג הערוצים בהם קהלים שונים מדברים על מותגים מתפתח וחשוב מאוד לשמור על ערנות ולזהות לאן נודדת השיחה.

אחד הקהלים אותם צריך לבחון ללא הרף הינו דור ה-Y, דור ה-Millennials המשנים את דפוסי ההתנהגות וישנה משמעות אדירה בהבנת הסוגייה. מחקר אותו חילצתי לכם מהמנוי שלי בביזניס אינסיידר מדבר על כך ש-Millennials משתמשים בהודעות טקסט יותר ממה שהם משתמשים ברשתות החברתיות המסורתיות וזאת לטובת- שיחה על מותגים. 

נכחתי השבוע בערב מקסים שערכו Salesforce ומשרד הפרסום באומן– ובו דובר על השיווק בעידן המתחדש, הדובר מטעם Salesforce הרחיב על מינוח שקשור באופן ישיר לפוסט זה- Dark Social, הסושייל החשוך- ומה זה אומר בפועל- ישנה שיחה רחבה וגדולה שאנחנו כאנשי שיווק בכלל לא חשופים אליה כי בפועל היא מתקיימת בערוצים סגורים ובכך הם מחשיכים לנו כאנשי שיווק את היכולת לראות את המידע ולהיות ניזונים ממנו. המספרים שהונחו על אחד השקפים בכל הקשור ל-Dark Social היו די מדהימים, כ-77 אחוז מכלל השיחה של הישראלים נערכת באמצעות כלים אשר מחשיכים את השיחה- ובוודאי חלק משמעותי משיחת המותגים- גם מתקיימת שם בפועל.

לכן, חשוב להתעכב על הנתונים שאני מביאה לכם בפוסט זה, על מנת שתוכלו להתייחס אל המגמה הזו ברצינות, לעומק- ולבדוק מה ניתן לעשות איתה בפועל.

BIIMillennialsCommunicate

אמנם המחקר משקף מספרים על הקהל בארה”ב – אבל בהתייחסות לדורות אלו, ציינתי בעבר כי מחקרים עולמיים מזהים דפוסי התנהגות בינלאומיים- ויש להסיק שהרבה מהנאמר על הקהל האמריקאי גם משליך על הקהל הישראלי בכל הקשור להתנהגויות של דור ה-Y ודור ה-Z.

הנחת היסוד של הדטה המובאת לכם כאן מהמחקר מדברת על כך ש- Millennials חיים את חייהם ברשתות החברתיות ודרך ה-Social Networks, אבל המידע החדש שמובא כאן מציף את העובדה שהודעות טקסט ואפליקציות של מסרים מידיים הופכות למשמעותיות ומשפיעות באקו סיסטם הדיגיטלי של הסושייל מדיה כערוצי השפעה עבור קהל זה- והקמוניקציה שהוא יוצר ספציפית בשיחה על מותגים, מוצרים ושירותים.

Millennials הם מכורים אמיתיים לטקסט- זו הדרך הפופולארית מבחינתם לשיתוף אינפורמציה, ובטח כשמדובר על רשתות חברתיות. כשהם נשאלו כיצד הם מתקשרים בנודע למוצרים, מותגים ושירותים באון ליין- 44 אחוז מהם עונים כי הם עושים זאת באמצעות הודעות טקסט באפליקציות המסרים הקצרים- זאת על פי חברת המחקר Goldman Sachs, למי שרוצה להחשף למידע נוסף על המחקר רצ”ב –Link.

במחקר ניתן לראות כי דור זה משתמש ב-IM, טקסט ורשתות חברתיות לטובת שיתוף מידע על מוצרים ואינפורמציה מותגים ! חשוב להבין שככל שהגיל עולה כך ישנו דרופ להתנהגות הזו- למשל רק 32 אחוז מדור ה-X משתמשים בטקסט לטובת שיתוף אינפורמציה על מותגים ומוצרים, ורק 19 אחוז מהם בכלל משתמשים בIM לאותה מטרה.

מילת סיכום, משמעותי לקחת בחשבון את המספרים הללו, ואת ההתנהגות וההשתנות שלה ולייצר סביבה יכולות חדשות לחברות אשר מתכתבות עם השינוי. חוקי המשחק החדשים מכריחים את המותגים ללמוד פלטפורמות שונות ולהבין את המשמעויות של השתלבות בשיח, ניהול מגע מול קהילות מובחנות והבנת העצימות שהמדיה והערוץ מייצרים.

אישית אני מאוד סקרנית בכל הנוגע לדורות ה-Y וה-Z כי לאין ערוך אנחנו רואים שינוי ומגמה של עשיית דברים באופן שונה מהדורות הקודמים, ולכן הנחות היסוד שלנו צריכות להשתנות מן היסוד ולהיות הרבה יותר ריספונסיביות לרוח התקופה.

urianzohar

אני- זהר אוריין, יועצת בתחום של חדשנות באמצעות דיגיטל וטכנולוגיות השירותים שלי : ייעוץ אסטרטגי לחברות ומותגים גדולים בניית אסטרטגיה של חדשנות דיגיטלית יצירת קונספטים למוצרים ולשירותים דיגיטליים חקר הטרנדים המובילים ושימוש במקרי בוחן מרחבי העולם

Leave a Reply

Your email address will not be published.